Rozšiřovací draft NHL se blíží

První velká událost letošního léta se blíží. Už příští středu klub Vegas Golden Knights oznámí jména hráčů, kteří budou tvořit kádr nového klubu NHL. Dnes večer pak musí ostatní týmy NHL nahlásit seznam chráněných hráčů.

Vegas Golden Knights si musí vybrat jednoho hráče z každého současného klubu, nejméně 14 útočníků, 9 obránců a 3 brankáře. Zkráceně si Las Vegas může vybrat kohokoliv, kromě pokrytých hráčů a nováčků, kteří hrají první, nebo druhou sezonu v NHL. Nejméně dvacet hráčů musí mít smlouvu na sezonu 2017-18 a součet jejich platů musí být v rozmezí 43,8 – 73 milionů amerických dolarů.

Stávající týmy si můžou některé své hráče chránit tak, aby si je nemohl tým Las Vegas vybrat. Týmy mají dvě možnosti, které hráče si můžou chránit. Většina týmů si bude pravděpodobně chránit 7 útočníků, 3 obránce a 1 brankáře. Týmy mají ale také možnost chránit 8 hráčů v poli bez rozlišení na útočníky nebo obránce a 1 brankáře.

Týmy si musí pokrýt všechny hráče, kteří mají ve smlouvě NMC klauzuli (nesmí být vyměněni bez svého souhlasu), pokud tuto výjimku neodvolají.

K výběru musí týmy NHL ponechat volné nejméně 2 útočníky a 1 obránce, kteří jsou pod smlouvou na příští sezonu nebo budou RFA a obdrželi kvalifikační nabídku a odehráli v letošní sezoně 40 zápasů nebo v posledních dvou sezonách dohromady 70 zápasů a také jednoho brankáře, který má smlouvu na příští sezonu nebo se stane RFA ale dostal kvalifikační návrh smlouvy.

Dlouhodobě zranění hráči nemusí být povinně chráněni i v případě, že mají ve smlouvě NMC klauzuli.

Proces rozšiřujícího draftu je složený z několika kroků. Co nás tedy vše čeká?

Dnes do 23 hodin musí všechny týmy NHL zaslat na Centrální registr hráčů NHL a také na hráčskou asociaci NHLPA seznam chráněných hráčů. Ještě předtím, v 9 hodin večer našeho času, začne platit uzávěrka přestupů a také zákaz zapsat hráče na waiver list nebo podepsat s jakýmkoliv hráčem novou smlouvu nebo prodloužit s kterýmkoliv hráčem stávající smlouvu. Jednoduše řečeno budou soupisky všech týmů NHL zmražené. Jedinou výjimkou jsou právě Golden Knights, kteří mohou stále s kterýmkoliv týmem provést výměnu.

Zmražení soupisek vyprší ve čtvrtek 22. června ve 14 hodin našeho času.

V neděli 18. června do 16 hodin našeho času musí Centrální registr hráčů oznámit schválený seznam chráněných hráčů všech týmů NHL a oznámit ho veřejnosti a všem týmům NHL. Vegas Golden Knights tak mohou začít proces výběru hráčů. Las Vegas mohou zároveň od nedělního rána amerického času začít vyjednávat s budoucími chráněnými (RFA) a nechráněnými (UFA) hráči. Pokud se Golden Knights s některým z těchto hráčů do středy 21. června dohodnou na smlouvě, bere se to automaticky jako jejich výběr v rozšiřujícím draftu.

Nejpozději ve středu 21. června v 16 hodin našeho času musí Las Vegas oznámit v hlavní kanceláři NHL a NHLPA seznam hráčů, které si vybrali. Zároveň musí zaslat seznam RFA a UFA hráčů podepsaných v rámci procesu rozšiřujícího draftu.

V 2 hodiny v noci poté začíná v Las Vegas show 2017 NHL Awards – předávání cen za letošní sezonu, v rámci které klub Vegas Golden Knights oznámí svou soupisku pro příští sezonu.

Jak se tedy rozšiřující draft NHL dotkne Toronta Maple Leafs?

Je jasné, že Maple Leafs neztratí žádného ze svých klíčových hráčů. Klub si pravděpodobně vybere sedm útočníků, 3 obránce a jednoho brankáře, které si bude chránit.

Z útočníků si Maple Leafs budou zcela určitě chránit Nazema Kadriho, Jamese van Riemsdyka, Tylera Bozaka, Leo Komarova, Connora Browna, Brendana Leipsica a Matta Martina. Všichni tito hráči tvoří prakticky jádro týmu. JVR, Bozak a Leo Komarov mají před sebou poslední rok ze své smlouvy a představují také velmi slušnou hodnotu v případě možnosti nějaké výměny.

Mladí nováčci jako Auston Matthews, Mith Marner, William Nylander mají výjimku a rozšiřující draft se jich naštěstí přímo netýká.

Leafs tak nabídnou pro výběr Las Vegas například Joffreyho Lupula, Erica Fehra nebo Bena Smithe. Těžko předpověď, jestli se některý z těchto hráčů bude zamlouvat Generálnímu manažerovi Golden Knights Georgi McPhee. Spíše se dá předpokládat, že si šéf Las Vegas vybere jednoho z mladších a perspektivnějších hráčů. Nabízí se Johs Leivo nebo Kerby Rychell, který působil v letošní sezoně v AHL.

Také v obraně mají Maple Leafs jistotu, že si uchrání všechny své hlavní opory. Chráněný bude Morgan Rielly, Jake Gardiner a nejspíše Connor Carrick. Černý petr zůstane pravděpodobně v rukou slovenského beka Martina Marinčina případě v rukou Alexeye Marchenka.

Nedá se ovšem očekávat, že by si George McPhee vybíral zrovna z obránců Maple Leafs. Las Vegas budou mít možnost vybrat si lepší obránce z ostatních týmů (například Anaheim případně Minnesota).

Také na brankářském postu je jasno. Maple Leafs si budou chránit svou jedničku Frederika Andersena, který v letošní sezoně překonal několik zranění a těžký začátek svého působení v Torontu. V průběhu sezony pak dokázal, že to bude on, na kterého se Maple Leafs budou v příštích sezonách spoléhat nejvíce.

Brankář Curtis McElhinney, který ke konci sezony dělal dvojku za Andersenem se stane nechráněným volným hráčem, takže ten je ze hry venku. Maple Leafs tak mohou nabízet dvojici mladých gólmanů Antoine Bibeau, Garret Spark, ale ani tady si Vegas v Torontu pravděpodobně vybírat nebudou. Ostatní týmy nabízení kvalitnější možnosti do brankoviště.

Kdo se tedy s Torontem v rámci rozšiřujícího draftu rozloučí?

Náš tip je Kerby Rychel. Stále ještě dvaadvacetiletý útočník má za sebou svou nejlepší sezonu ve své kariéře. V AHL nastřílel 19 branek a připsal si celkem 33 asistencí. Má za sebou dvě 40-ti brankové a 70-ti bodové sezony v juniorské OHL v dresu Windsor Spitfires a je o dva roky mladší než Leivo.

Každopádně je téměř jisté, že si Golden Knights budou vybírat právě mezi Rychelem, Leivem, případně Leipsicem, pokud dají Leafs přednost chránit si někoho jiného. A to není pro Maple Leafs nic, co by mohlo klub bolet.

4 thoughts on “Rozšiřovací draft NHL se blíží

 1. Asi jedniné překvapení by mohlo být pokrytí Rychela místo Carricka.
  S Marinčinem asi nepočítá nikdo z komunity,to by byla velká bomba.
  M.

 2. nebo vystavení Leipsica, ale tam si to vedení asi také pohlídá.

  Jinak Martine děkuju za info k draftu, hodně mi to pomohlo pro článek.

 3. taky může být,třeba jako ústupek,právě za ty zmiňované beky.
  Uvidíme.

  Jsem rád,že jsem mohl alespoň trochu pomoct,takže není vůbec zač.
  M

 4. Tak jsi to vymyslel dobře,klidně můžou poslat Dubase do COL.

  Tak a teď tipovačka o koho přijdeme.
  Všichni by si asi přáli zmizet Marinčina,ale já to vidím na útočníka a trochu se bojím o toho Rychela.
  M.

Napsat komentář