Mike Babcock kandidátem na kouče roku. Dočká se konečně?

Ve středu v noci se fanoušci Maple Leafs pravděpodobně po mnoha letech dočkají první velké individuální trofeje pro jednoho z hráčů svého týmu. Centr Auston Matthews je totiž nominovaný na cenu pro nejlepšího nováčka letošní sezony.

Ale Matthews není jediným nominovaným zástupcem Toronta Maple Leafs. Je jím také kouč Mike Babcock nominovaný na cenu pro nejlepšího kouče sezony. Jeho soupeři jsou kouč Edmontonu Oilers Todd McLellan a kouč Columbusu Blue Jackets John Tortorella.

Trofej Jacka Adamse ve sbírce možná nejlepšího současného kouče v NHL stále chybí. Ač je to s podivem, tak ani v roce 2008, kdy Mike Babcock slavil s Detroitem Red Wings zisk Stanley Cupu cenu pro nejlepšího kouče sezony nezískal. V sezoně 2007-08 skončil nakonec až třetí za tehdejším koučem Washingtonu Capitals Brucem Boudreau a tehdejším koučem Montrealu Canadiens Guy Carbonneau. Podruhé byl Mike Babcock nominovaný na nejlepšího kouče roku v sezoně 2013-14. Tehdy ale skončil druhý za tehdejším koučem Colorada Avalanche Patrickem Roy.

Letos tak má svou třetí šanci na individuální oceněné své práce na lavičce týmu v NHL. Jaké jsou jeho šance?

Záleží na tom, jak se díváte na sezonu Maple Leafs.

Maple Leafs totiž ztratili 15 bodů bodů za prohry v prodloužení nebo v nájezdech. A to je nejvíce v celé NHL. Přesto Mike Babcock dovedl Toronto s bilancí 40-27-15 k 95-ti bodové hranici a do prvního playoff v kompletní sezoně poprvé od sezony 2003-04. A ve druhé sezoně na lavičce Maple Leafs získal se svým týmem o 26 bodů víc než minulý rok.

Mnozí odborníci velmi nadšeně po celou sezonu hovořili o tom, jak velký pokrok Mike Babcock s Maple Leafs udělal.

S týmem plným nováčků a nezkušených byť velmi nadaných mladíků nakonec dokázal velmi výrazně potrápit Washington Capitals v prvním kole playoff a mladá sestava Maple Leafs naprosto ovládla nováčkovské statistiky.

Čtyřiapadesátiletý rodák z Manitouwadge v Ontariu věděl přesně, jaká práce ho čeká, když s Maple Leafs 20. května 2015 podepsal nevídanou osmiletou smlouvu. Organizace od svého posledního Stanley Cupu v roce 1967 střídala spíše mizerné roky s těmi lepšími.

Za vše hovoří možná nejproslulejší citát Mikea Babcocka z tiskové konference před hordou torontských novinářů krátce poté, co byl představený jako 39. kouč v klubové historii.

„Jestli si myslíte, že nepřijde bolest, tak bolest přijde.“

Nyní se dá říct, že po dvou letech působení Mikea Babcocka na lavičce Maple Leafs je klub o něco napřed oproti plánu. Po skvělé práci skautů a koučů v AHL mají Leafs dostatečnou zásobu mladých hráčů schopných se měřit se špičkou NHL a po třech letech si klub opět vyzkoušel atmosféru playoff.

Vedení klubu se zaměřilo na tvorbu sestavy skrze draftové pozice. To Maple Leafs přivedlo talentované hráče jako je William Nylander, Mitch Marner a naposledy Auston Matthews. Kvalita týmu je nepochybně spojena s příchodem těchto hráčů, ale byl to právě Mike Babcock, který tomu všemu dal řád a disciplínu na ledě i mimo něj.

A to v Torontu nebylo vždy pravidlem.

Naposledy se kouč Maple Leafs z trofeje Jacka Adamse radoval v roce 1993. Tehdy stál na lavičce legendární Pat Burns, který jako jediný kouč v historii NHL získal tuto trofej celkem třikrát. V témže roce získal také poslední individuální cenu pro hráče Toronta Doug Gilmour, který si došel pro Selke Trophy.

Stanou se Auston Matthews s Mikem Babcock v tomto směru jejich nástupci?

Napsat komentář