Shrnutí draftu 2017

Toronto Maple Leafs zakončili draft 2017 šesti sobotními volbami ve druhém až sedmé kole. Ze všech letošních draftovaných hráčů si Toronto vybralo čtyři obránce, dva útočníky a jednoho brankáře. Pro Maple Leafs nebylo prioritou rozšířit především řady mladých beků v organizaci, ale vybrat nejlepší možné hráče v daný okamžik.

„Opravdu nebylo nařízené draftovat obránce. Bylo to o tom, kdo se k nám posune a o kom si myslíme, že je v daný moment nejlepším hráčem. Zdálo se, že tento rok je na draftu více obránců a obvykle toho správného obránce nevidíte příliš často, takže tohle byl jeden z těch draftů, kdy toho na nás víc zůstane,“ řekl asistent Generálního manažera a ředitel oddělení hráčů Mark Hunter.

Dva dny draftu v Chicagu potvrdily, že se Maple Leafs stále hodlají držet plánu vybudovat tým sbíráním mladých hráčů a jejich postupným vývojem v organizaci místo zběsilých výměn hotových hráčů. Sice jsme nebyli až na pár výjimek svědky mnoha výměn, ale přesto byli Maple Leafs podle spekulací v jedné významné zapojeni. V rámci výměny obránce Travise Hamonica ale Lou Lamoriello odmítl obětovat cenu, která by mohla ohrozit budoucnost týmu, kterou si Leafs tak pečlivě pěstují.

„Každá výměna, kterou provedete je pro dnešek s dohledem na zítřek. Tam, kde jsme jako organizace, se musíme ujistit, že tak činíme. Říkáme od začátku, že jsme v procesu. Nebudeme zkoušet rychlý start, necháme tomu volný průběh,“ řekl GM Lou Lamoriello v sobotu.

I tak Lamoriello přiznal, že pokud nastane možnost, aby se Leafs vylepšili, aniž by to ohrozilo budoucnost týmu, tak to udělají. Hledání možností na trhu pokračuje a pravděpodobně se ještě zvýší až se 1. července otevře trh s volnými hráči. Do té doby jsou ale Leafs spokojeni s tím, jak proběhl draft v Chicagu. Obzvláště s tím, jak klub dokázal rozšířit naděje v obranných řadách.

Vše začalo už pátečním prvním kolem. Maple Leafs přišli na podium jako 17. tým v pořadí a Mark Hunter oznámil jméno obránce Timothyho Liljegrena.

Pro Maple Leafs to byl dar z nebes. Bek, který byl před sezonou hodnocený jako nejlepší evropský hráč spadl v pořadí až do druhé poloviny prvního kola. Týmy se zřejmě obávali jeho zdraví zatímco Maple Leafs ukázali odvahu uváženě riskovat.

„Je to talentovaný mladý hráč a když spadl tak nízko tak to bylo nasnadě ho vzít. Měl mononukleózu osm týdnů, dlouho byl mimo hru a kdokoliv, kdo měl mononukleózu ví, kolik to vezme vašemu tělu. Když se vrátil, tak trvalo nějaký čas, ale je výjimečným talentem, elitním bruslařem, dokáže rozehrát puk a fanoušci Toronta si ho opravdu oblíbí,“ řekl Mark Hunter.

V sobotním druhém kole si Maple Leafs nejprve vybrali obránce Eemeliho Rasanena. Postavou opravdu velký bek patřil v sezoně 2016-17 k nejlepším nováčkům mezi obránci v CHL.

Ve třetím kole Maple Leafs neměli žádnou volbu a tak následovaly až dvě volby ve čtvrtém kole. Nejprve si Toronto vybralo brankáře Iana Scotta. Ten měl opravdu náročnou sezonu v WHL. Ve své druhé sezony nastoupil k 50-ti zápasům týmu Prince Albert Raiders a připsal si bilanci 12-31-3 s průměrem 3,69 inkasované branky na zápas a s úspěšností 89,5%. Vychytal také dvě čistá konta. Na MS osmnáctiletých získal s kanadským výběrem zlaté medaile.

Jako posledního hráče ve čtvrtém kole si Toronto vybralo poměrně neznámého útočníka Vladislava Karu z ruské KHL. Ten hrál v sezoně 2016-17 v juniorské KHL za tým Irbis Kazaň a ve druhé lize za tým Bars Kazaň. Za jeho výběrem stál amatérský skaut Maple Leafs Evgeny Namestnikov, který objevil také Nikitu Soshnikova a vloni naši druhou volbu Yegora Korshkova.

V pátém kole si Maple Leafs vybrali dalšího velkého obránce Fedora Gordeeva. Ten přišel se svou rodinou do Toronta když mu bylo sedm let. Vyrůstal na předměstí v Etobicoke a od mala fandil Maple Leafs. Když uslyšel své jméno při výběru Maple Leafs tak se podle svých slov rozbrečel a byl opravdu šťastný. Jeho vzorem mezi hráči je současný bek Maple Leafs Nikita Zaitsev.

V šestém kole si Leafs vybrali druhého útočníka Ryana McGregora z klubu Sarnia Sting. Ve dvou sezonách v OHL měl dva bodově stabilní ročníky. Jeho dětským idolem byl Wendel Clark.

Poslední volbou Toronta v letošním roce byl obránce Ryan O’Connell z ontarijské univerzitní soutěže CISAA (Conference of Independent Schools Athletic Association). V klubu univerzity St. Andrews College dvě sezony. V příští sezoně byl měl jeho vývoj pokračovat v nižší soutěži v týmu Penticton Vees. V sezoně 2018-19 by se pak měl přesunout na Boston University.

Napsat komentář