Toronto posílí Patrick Marleau

Toronto Maple Leafs v neděli těsně před půlnocí našeho času oznámili podpis tříleté smlouvy s útočníkem Patrickem Marleauem. Zkušený útočník si v Torontu během tří let vydělá 18,75 milionů dolarů.

Sedmatřicetiletý Marleau opouští po 19-ti letech San Jose Sharks v jejichž dresu odehrál 1493 zápasů základní části, ve kterých zaznamenal 1082 bodů za 508 branek a 574 asistencí. Ve 177 zápasech playoff přidal dalších 120 bodů za 68 branek a 52 asistencí.

Marleau opouští San Jose jako nejlepší hráč v počtu zápasů, v počtu branek, bodů, branek v přesilových hrách a v oslabení, nastřílel nejvíce vítězných branek a má na svém kontě nejvíce střel. Jeho 98 vítězných branek je sedmý nejlepší výkon v NHL.

Druhý hráč celkového pořadí v draftu 1997 zaznamenal ve 14-ti sezonách alespoň 20 branek a od sezony 2007-08 patří s 289 vstřelenými brankami mezi devět nejlepších hráčů NHL.

Několikrát reprezentoval Kanadu na mezinárodních turnajích a připsal si několik velkých vítězství. Pod vedením Mikea Babcocka vybojoval dvě olympijská zlata z let 2010 a 2014. Pod vedením Pata Quinna vyhrál Světový pohár v roce 2004. Získal také jednu zlatou medaili z Mistrovství světa v roce 2003 a jednu stříbrnou medaili ze šampionátu v roce 2005.

Zkušený útočník patří mezi hráče s nejdelší sérií odehraných zápasů v řadě. Sezona 2017-18 bude jeho už 20. sezonou v NHL a od roku 2009 nevynechal Patrick Marleau ani jeden zápas. Naposledy se tak stalo 7. dubna 2009 v zápase San Jose proti Coloradu Avalanche.

Marleau je zároveň nejstarším hráčem v historii NHL, který odehrál 600 zápasů v řadě. V současné době má na svém kontě 624 zápasů.

Je také jedním ze sedmi posledních aktivních hráčů, kteří si ještě zahráli zápas na ledě Maple Leaf Gardens. Svůj první zápas NHL hrál dva týdny po tom, co se narodil Auston Matthews. Nyní se stanou spoluhráči v Torontu.

Dá se čekat, že se Marleau objeví na křídle Matthewsova útoku společně s Williamem Nylanderem. Wow to bude útok.

Podle informací od komentátora Darrena Dregera dostal ‏Patrick Marleau krátce před otevřením trhu s volnými hráči od San Jose nabídku dvouleté smlouvy, kterou zvažoval se svou rodinou a zároveň zvažoval další nabídky.

Po otevření trhu se potvrdili spekulace, že Maple Leafs o útočníka San Jose stojí a čekalo se na to, jak se zkušený hráč rozhodne. Toronto mu od začátku nabízelo tříletou smlouvu, ale Marleau potřeboval čas na rozmyšlení.

Jeho smlouva s Maple Leafs obsahuje plnou klauzuli zakazující výměnu, zapsání na waiver list nebo přesun do nižší soutěže bez hráčova souhlasu (no-movement clause).

Marleau dostane většinu peněz v prvních dvou letech smlouvy. V prvním roce bude jeho plat 8,5 milionů dolarů. Ve druhém roce to bude 6 milionů dolarů a v posledním roce 4,25 milionů dolarů. Navíc celkem 14,5 milionů dolarů z celkové částky 18,75 milionů jsou podpisové bonusy.

Ty jsou rozvržené takto. V prvním roce je podpisový bonus 7 milionů, ve druhém roce to je 4,5 milionů a ve třetí roce 3 miliony dolarů.

Podpis tříleté smlouvy s Patrickem Marleauem v jeho věku a v tom, kde se právě Maple Leafs nachází je velmi neobvyklý.

Každopádně Maple Leafs získají opravdu velké vůdčí schopnosti a navíc má Marleau před sebou ještě hodně zápasů. Hlasy ze San Jose říkají, že Patrick Marleau je spíše tichým lídrem. Více za něj mluví činy než slova. A stále ještě neukazuje žádné známky ústupu.

Navíc jeden z mladších hokejových činovníků, který pomáhal přivést Patricka Marleaua do Toronta ho nazval „jedním z největších lidí na zemi“.

Patrick Marleau potřebuje k završení své kariéry jedinou věc. Stanley Cup. A tenhle podpis potvrzuje, že se Maple Leafs opět vrací jako destinace pro volné hráče, kteří si jdou splnit svůj sen. Jestli se to Marleauovi v Torontu povede zatím není jisté.

Co je ale jisté, je to, že Connor Brown na začátku sezony předá své číslo 12 novému muži kabině. A ještě jedna věc je jistá. Maple Leafs už nebudou v příští sezoně nejmladším týmem NHL.

Už teď se můžeme těšit na zápas Maple Leafs 30. října na ledě San Jose.

4 thoughts on “Toronto posílí Patrick Marleau

 1. Za mě super.

  Vedle ve vlákně se jeho kontrakt lehce srovnává s kontraktem Radulova v Dallasu. K tomuto podpisu pronesl GM Montrealu: „Pokud chceš věrnost, kup si psa.“ Radulov prý dostal z Montrealu navlas stejnou nabídku už 1.července, kterou Radulov odmítl a podepsal v Dallasu. Důvodem může být 1) pocit, že v Dallasu má větší šanci vyhrát SC, 2) upřednostňuje sluníčko před tuhou kanadskou zimou nebo i 3) ušetří asi 4 mega na daních, protože v Dallasu mají nižší daně než Montrealu (i Torontu).

  Z toho plyne, že pokud PM přišel do Toronta, tak asi ne kvůli penězům, protože jej tady berňák oškube a jako bonus se bude 5 měsíců v roce klepat zimou.

 2. Já se na něj začínám moc těšit. Uvidíme, jak tým zvládne tlak, kterej na Leafs teď nepochybně bude.
  Další plus je to, že se Marleau zná s Mikem. Vědí co od sebe čekat.
  Bude to dobrá sezona 🙂

 3. už se nám to rýsuje … Connor zrovna dostal smlouvu na 12,5 mega po dobu 8 let. Takže si zhruba tipnu – Auston za 12 mega / 8 let.
  Nylander + Marner = nevím. To může být od 6-11 mega. Záleží i na tom, na jak dlouho. Teď mě bude zajímat smlouva Draisaitla. Od něj se asi odvine i smlouva k těm našim N+M. Ještěže Connorovi nedali těch 14 mega. To by pro nás trochu cap průšvih.

 4. To je brzo takhle odhadovat. Dost záleží, jak se našim klukům povede nadcházející sezona.

Napsat komentář