Před sezonou

Sezona NHL je už opravdu za dveřmi. Už tento týden začíná tréninkový kemp Maple Leafs a my se můžeme těšit na to, co nám naši hrdinové v letošní sezoně ukážou. Pojďme si trochu zrekapitulovat letní dění a podívat se, jak by mohla sezona 2017-18 vypadat.

Úspěch v loňské sezoně v podobě postupu do playoff, ale také v podobě předvedené hry a parádních výkonů nováčků v dresu Toronta fanoušky navnadil. Zápasová bilance 40-27-15 znamenala nejvíce výher od sezony 2006–07 a po čtyřech letech opět postup do playoff. To všechno po tom, co v sezoně 2015-16 skončilo Toronto jako nejhorší tým v lize. Kolem Maple Leafs je najednou o mnoho větší očekávání než před pár lety a samotní hráči mluví o vzrušující atmosféře v kabině.

„Očekávání našich fanoušků plyne z toho, že vidí něco co jde dopředu a pro mě je jejich pozitivní podpora fantastická, protože oni vidí něco v co my věříme. Nejsme jiní jako tým, budeme stále bojovat a zlepšovat se,“ říkal kouč Mike Babcock.

Loňský vzestup Maple Leafs se spojuje především s mladým jádrem týmu. V příští sezoně se Maple Leafs budou snažit udělat další krok dopředu a tak se vedení klubu rozhodlo přivést veterána Patricka Marleaua. Ten očekává, že do mladého talentovaného týmu přinese právě stabilitu a zkušenosti.

„Stále věřím, že určitě dokáže v lize nastřílet 20 branek a může hrát na jakémkoliv místě v našich prvních třech útocích. Může hrát proti nejlepším hráčům a může hrát s nejlepšími hráči. Může hrát jakkoliv ho požádáte a nemá s tím problém,“ řekl o největší posile týmu Mike Babcock.

Zkušený útočník, který strávil 19 sezon v dresu San Jose Sharks ovšem není jedinou letní posilou i když je určitě tou nejzářivější.

Hned první den po otevření trhu s volnými hráči se GM Lou Lamoriello dohodl s brankářem Curtisem McElhinneym, který bude opět jako dvojka týmu krýt záda Frederiku Andersenovi. Do svého dřívějšího působiště se vrací útočník Dominic Moore a zkušenosti do obrany přinese vítěz Stanley Cupu z loňské sezoně obránce Ron Hainsey.

Kromě toho se Maple Leafs dohodli se všemi chráněnými volnými hráči, které klub po loňské sezoně měl. Novou smlouvu podepsal brankář Toronta Marlies Garret Sparks, obránce Marlies Justin Holl a dva útočníci Maple Leafs Zach Hyman a Connor Brown.

Z loňské sestavy budou chybět především zkušení hráči jako obránci Matt Hunwick, který se dohodl s Pittsburghem a Roman Polák, který se stále uzdravuje ze zlomeniny nohy v druhém zápase playoff s Washingtonem. Ten zatím zůstává nechráněným volným hráčem. Odchází také centr Brian Boyle. Naopak určitě nebude chybět obránce Alexei Marchenko, který po 11-ti zápasech v dresu Toronta odešel do do KHL.

„Jejich zkušenost je samozřejmě bonus, ale zkušenost bez schopnosti tvořit hru vás nedělá příliš dobré. Chceme více rychlosti, větší hráče a více možností vpředu. Cítíme, že nám to dá větší šanci skórovat,“ řekl Mike Babcock.

Očekáváme, že sestava bude vycházet z loňského složení. Kouč Mike Babcock řekl, že hodně myslí na to, kde bude Patrick Marleau hrát, ale ještě neudělal konečné rozhodnutí. Nedá se ani předpokládat, že se tak stane dříve než po posledním přípravném zápase. Také v prvních zápasech nové sezony se bude složení jednotlivých útoků a obranných dvojic zcela určitě ještě měnit.

Přesto můžeme očekávat souhru Tylera Bozaka s Jamesem van Riemsdykem a Mitchem Marnerem. Vedle Austona Matthewse si umíme představit právě Patricka Marleaua a Williama Nylandera. Tento útok by se mohl zařadit mezi nejproduktivnější útoky v celé lize. Dovolím si zároveň tvrdit, že by Matthews mohl zároveň bojovat o pozici nejproduktivnějšího hráče. V útoku Nazema Kadriho očekáváme tradičně Leo Komarova a Connora Browna. Až do čtvrtého útoku se pravděpodobně propadne Zach Hyman. Na centru čtvrtého útoku se objeví pravděpodobně Dominic Moore a na jeho křídle Matt Martin.

Zajímavá bude také sestava obrany. Vedle Morgana Riellyho si umíme představit nově příchozího Rona Hainseyho což potvrdil také kouč Mike Babcock. Ve druhém páru se dá předpokládat složení dvojice Gardiner-Zaitsev. Složení třetí obrany je rozhodně otevřené. Máme tady pravorukého Connora Carricka, slovenského beka Martina Marinčina a dva nové švédské obránce Andrease Borgmana a Calleho Rosena. Kartami může zamíchat obránce Travis Dermott, který patří k největším talentům v zadních řadách Toronta.

Jak bude sestava v prvním zápase nové sezony doopravdy vypadat si musíme ještě přesně tři týdny počkat. Přesně za tak dlouho vyjedou Maple Leafs k prvnímu zápasu na ledě Winnipegu Jets. Ovšem už v pondělí 18. září odehrají Maple Leafs první přípravný zápas s Ottawou Senators.

Letošní sezona bude stejně jako ta předešlá z mnoha stránek jak klubové tak ligové historie výjimečná. Doufejme tedy, že se vydaří ještě o něco lépe než ta loňská.

Napsat komentář