Leafs se přiblížili základní sestavě s několika veterány místo mladých hráčů

Toronto Maple Leafs provedli v pondělí velké zúžení sestavy na 26 hráčů. V sestavě tak nyní zůstává 14 útočníků, 10 obránců a 2 brankáři.

15 hráčů se přesune do AHL a připojí se k Torontu Marlies. Jsou to útočníci Miro Aaltonen, Frederik Gauthier, Andreas Johnsson, Kasperi Kapanen, Tobias Lindberg, Mason Marchment, Trevor Moore, Nikita Soshnikov, Dmytro Timashov a obránci Travis Dermott, Justin Holl, Andrew Nielsen, Michael Paliotta a Rinat Valiev. K Marlies odchází také brankář Kasimir Kaskisuo.

Šest hráčů bylo zapsáno na waiver list – Colin Greening, Vincent LoVerde, Chris Mueller, Kerby Rychel, Ben Smith a brankář Garret Sparks. Je to z toho důvodu, že před svým přesunem do AHL musí projít právě listinou nechráněných hráčů.

Útočník Carl Grundstrom odchází do švédské nejvyšší soutěže, kde bude hrát v dresu Frolundy. Podle spekulací se vedení Torontu Grundstrom líbí, ale Leafs cítí, že potřebuje další rok aby dozrál. Podle pravidel Grundstrom nemůže v letošním roce hrát v AHL, takže Švédsko pro něj bylo jedinou možností.

Maple Leafs se rozhodli jít na začátku letošní sezony částečně cestou veteránů a jak jsme předpokládali tak nováček Miro Aaltonen, který měl povedený kemp a bojoval o post čtvrtého centra musí udělat místo zkušenější dvojici Dominic Moore, Eric Fehr.

Do AHL odchází také mladá dvojice Nikita Soshnikov a Kasperi Kapanen, kteří už mají zkušenosti z NHL a za jistých okolností by mohli patřit do sestavy Maple Leafs i nadále.

„Prostě musíte být k nim upřímní. Sosh i Kap hráli velmi dobře. Bohužel je součástí rozhodnutí také business, protože oni nemusí projít přes waiver list. Když máte širokou sestavu jako máme nyní my, tak musíte udělat takováto rozhodnutí. Ale oni stojí před dveřmi a budou brzy zpět v NHL,“ řekl včera GM Lou Lamoriello.

V současné době mají Leafs opravdu široký kádr především na křídlech. Po příchodu Patricka Marleaua bylo jasné, že volných míst v sestavě bude ještě méně a tak bylo velmi pravděpodobné, že někteří hráči budou muset čekat na svou příležitost v AHL.

V podobné situaci jako Soshnikov nebo Kapanen je také Josh Leivo, který sice zůstal na soupisce Maple Leafs, ale prosadit se do základní sestavy nebude ani pro něj příliš jednoduché. Leiva před AHL uchránilo především to, že nemá výjimku před waiver listem. Zatímco Soshnikov a Kapanen budou moci hrát alespoň v AHL, tak Leivo stráví asi hodně času na tribuně.

„Je tady, protože v něj věříme. Věříme v jeho schopnosti. Je hráčem pro NHL. Pro něj to je o čekání na příležitost a z toho vycházet,“ řekl Lamoriello o Leivovi.

Co se týče Aaltonena tak ten má za sebou určitě povedené dva týdny. Ale z jeho mládí a nezkušenosti se severoamerickým hokejem pramenilo přece jenom více chyb než v případě dvojice Moore, Fehr. A to bylo v jeho případě rozhodující.

„Fehr a Moore jsou zkušení hráči a vědí jak mají hrát. Myslím si, že Aaltonen měl velmi dobrý kemp. Je opravdu soutěživý. Očekáváme, že se vrátí. Ale nyní to je Fehr a Moore, prostě protože oni znají ligu a jsou spolehlivý. Proto jsme se takto rozhodli,“ řekl kouč Mike Babcock.

„Měl vynikající kemp. Bylo to těžké rozhodnutí, které jsme museli udělat. Když je čas na vaší straně, tak ho využijete a nemusíte mít obavy z toho, že přivedete do NHL hráče spíše později než dříve,“ dodal Lou Lamoriello.

Je vidět, že Maple Leafs jsou v letošní sezoně více opatrní než v loňském roce, kdy to základní sestavy nakouklo šest nováčků včetně Austona Matthewse nebo Mitche Marnera.

V letošní sezoně to vypadá, že jediným nováčkem bude Calle Rosen nebo Andreas Borgman. Právě mezi těmi to dvěma obránci se rozhodne o podobě třetího obranného páru Maple Leafs.

Aby Maple Leafs neriskovali ztrátu Fehra, Moora nebo Leiva, tak budou muset vstoupit do sezony pouze se sedmi obránci. To znamená, že vedení klubu bude muset vyřadit ještě tři z deseti obránců v současné sestavě.

Novou smlouvu s Maple Leafs stále nemá Roman Polák a jeho situace je asi nejvíce nepřehledná. Je tu také první volba Maple Leafs v draftu 2017 Timothy Liljegren. Toho ale čeká přesun do AHL nebo do Švédska jak potvrdil GM Lou Lamoriello. Posledním obráncem, který pravděpodobně opustí obranu Maple Leafs bude právě jeden z trojice Rosen, Borgman a Marinčin.

Martina Marinčina drží u Maple Leafs jeho schopnosti v oslabení, kouče Mikea Babcocka a také to, že nemá výjimku před waiver listem. Sezonu ale začne nejspíše na tribuně. Takže jeden ze švédských nováčků se přesunu do AHL a sestava Maple Leafs pro úvodní zápas nové sezony je na světě.

„Jsem šťastný, že jsem se dostal tak daleko. Nyní chci prostě tvrdě pracovat a doufat, že budu v sestavě každý den. Byl jsem trochu nervozní, ale vím, jak hrát hokej. Možná ne úplně tady, ale dostanu se sem,“ řekl včera Borgman.

Rosen je o něco lepší bruslař, než Borgman takže více zapadá do systému Maple Leafs. Ale Borgman může přinést do obrany potřebou tvrdost a ta by při odchodu Romana Poláka mohla Maple Leafs chybět. Pro Maple Leafs to bude ještě těžké rozhodnutí.

Čas mají do dnešní 23. hodiny.

5 thoughts on “Leafs se přiblížili základní sestavě s několika veterány místo mladých hráčů

  1. docela by mě zajímalo, zda jsme někoho ztratili přes waiver. Zajímá mě Rychel, Smith, Colin a Gareth. Jde to někde sledovat? Zkoušel jsem TSN, ale nemohu to najít.

  2. Jako první to bude asi na twitteru.. ale nic jsem tam zatím nezahlídl. Nic o Leafs. Třeba Vegas si stáhli z Bostonu Subbana.

  3. Ahoj.Nevím jak „rychlé“ zprávy očekáváš,ale zde to je pěkně pohromadě.
    Před začátkem sezony je všude plno (asi kromě STL) a šance,že projdou je velká.
    M.

  4. Přesně jak píše Martin (Jarda pro neznalé ) na capfriendly jsou potvrzené odchody….a pak samozřejmě tady u nás 🙂

Napsat komentář