Lou Lamoriello ví, jak využít všech možností, které se nabízejí

Když Maple Leafs v pondělí zapsali útočníka Erica Fehra na waiver list, tak to bylo pro lidi sledujících Maple Leafs určitě překvapení.

Zkušený útočník se v prvních sedmi zápasech nové sezony střídal na pozici čtvrtého centra s dalším zkušeným hráčem Dominicem Moorem. Ačkoliv Fehr ve čtyřech zápasech na rozdíl od Moorea ani jednou nebodoval, tak Maple Leafs s ním v sestavě čtyřikrát vyhráli. Zdálo se tedy, že Moore vyhrál tvrdý souboj o místo v sestavě, který se táhl už od přípravného kempu.

Jenže Fehr, jak se ostatně dalo předpokládat, prošel v úterý úspěšně waiver listem a ve středu už zase trénoval s Maple Leafs na ledě MasterCard Centre. Dvoumilionový plat za dvaatřicetiletého hráče zřejmě ostatní týmy od jeho stáhnutí odradil a Fehr tak byl téměř jistotou, že waiver listem projde. Rozhodně větší jistotou, než mladší Josh Leivo, jehož plat je pouze 600 tisíc dolarů.

Proč ale Maple Leafs tento tah provedli? Možná GM Maple Leafs Lou Lamoriello jenom testoval trh a možný zájem o zkušeného útočníka. Anebo za tím bylo něco jiného?

Lou Lamoriello je velmi zkušený Generální manažer klubu NHL. Navíc má při ruce jednoho z největších odborníků v NHL v otázce platového stropu, vyjednávání smluv a také kolektivní smlouvy mezi NHL a hráčskou asociací Brandona Pridhama. Ten před tím, než se připojil k Maple Leafs pracoval v kanceláři NHL jako ředitel a poradce centrálního skautingu.

A tito zkušení pánové vědí, že hráč, který nemá výjimku před waiver listem (jako je Eric Fehr), ale který waiver listem projde bez povšimnutí ostatních týmů dostane následně po dobu 30 dní nebo 10 odehraných zápasů (podle toho co nastane dříve) právě pro waiver list výjimku a klub ho tedy může přeřadit do AHL aniž by ho musel předtím na waiver list zapsat.

Takže nyní víme, že Maple Leafs nemohou Erica Fehra ztratit jen tak za nic. A to dává klubu spoustu možností, jak se v následujících 30 dnech v případě potřeby zachovat.

Toronto čeká v příštích 30 dnech náročné období, během kterého hrají Maple Leafs 16 zápasů a fakt, že Fehr prošel waiver listem umožní týmu v případě potřeby pružně měnit sestavu. Jednoduše řečeno Maple Leafs mohou do 25. listopadu využít Fehra, nebo jeho místo v sestavě, za hráče z AHL. A taková pružnost v sestavě se v tak náročném období hodí.

Maple Leafs tedy nejsou s Fehrem nespokojeni, jak se mohlo z jeho zapsání na waiver list zdát. Fehr je zkušený veterán a profesionál. Je ale nepravděpodobné, že by v následujících 30 dnech odehrál 10 ze 16 zápasů. Maple Leafs ho tedy v následujících 30 dnech využijí jako těžítko v sestavě.

Budou chtít Maple Leafs vyzkoušet Calleho Rosena jeden nebo dva zápasy vedle Romana Poláka? Potom pošlou Fehra do AHL.

Budou chtít Maple Leafs vyzkoušet Kasperiho Kapanena v pár zápasech? Pošlou Fehra do AHL.

Bude si potřebovat některý z hráčů odpočinout kvůli zranění bez zapsání na listinu zraněných hráčů a Leafs budou chtít místo Fehra nebo Leiva vyzkoušet někoho z AHL? Pošlou Fehra do AHL.

Budou chtít Maple Leafs několik dní ušetřit místo v platovém stropu? Pošlou Fehra do AHL.

16 zápasů ve 30 dnech je opravdu výjimečně náročné období a je jisté, že Lou Lamoriello měl toto datum velmi výrazně v kalendáři označené. Možná toho nevyužije, ale určitě je šťastný, že takovou možnost má.

3 thoughts on “Lou Lamoriello ví, jak využít všech možností, které se nabízejí

Napsat komentář