Mike Babcock promíchá dramaticky sestavu

Téměř dva týdny nejsou schopni Maple Leafs předvádět svou hru z prvních zápasů v letošní sezoně a následky se projeví už dnes večer v zápase na ledě Anaheimu Ducks.

Po zápase na ledě San Jose, který Maple Leafs nejenže prohráli, ale navíc na svého soupeře vůbec nestačili, Maple Leafs trénovali na ledě Anaheimu ve značně odlišném složení. Kouč Mike Babcock pozměnil tři ze čtyř útoků a dva ze tří obranných párů.

„Když se nedaří, tak po chvíli musíte najít způsob, jak to opravit. Takže jsme zkusili pár věcí a to nebylo tak dobré. K tomu, abychom uspěli potřebujeme, aby se dařilo více hráčům současně,“ řekl po úterním tréninku Babcock.

Do sestavy se vrátí útočník Josh Leivo a také obránce Connor Carrick, který vypadl ze sestavy po tom, co s Maple Leafs podepsal novou smlouvu český obránce Roman Polák. Ten bude nyní sledovat zápas s Anaheimem z tribuny společně s centrem Dominicem Moorem.

Po raketovém začátku nové sezony vystřelili Maple Leafs téměř na měsíc a v očích mnoha fanoušků a také bookmakerů se stali hlavním uchazečem o stříbrný pohár. Jenže konec října zastihl tým v podobné formě jako padající listí ze stromů. Tým má potíže s přechodem středního pásma a s vytvořením tlaku v útočném pásmu. To je cesta jak přehrát soupeře. Místo toho Maple Leafs ztrácí příliš mnoho kotoučů a zůstávají pod tlakem soupeře ve vlastní třetině.

Potíže naznačil už zápas s Red Wings 18. října, ve kterém Maple Leafs málem ztratili vedení 4-1 po první třetině. Díky dostatečně silnému útoku Maple Leafs tento zápas ještě dokázali vyhrát, ale čtyři z pěti následujících zápasů už ne.

Jediným útokem, který zůstane pro dnešní zápas v nezměněné podobě je trio Austona Matthewse.

Naopak největší propad postihne centra Tylera Bozaka, který na tréninku bruslil až ve čtvrtém útoku. Právě Bozakův útok je co se týče hodnocení +/- nejhorším z celého týmu. Jeho centr se dokonce v zápase se San Jose objevil na ledě naposledy ve 47 minutě a koncovku zápasu strávil na střídačce.

Potíže naznačují také rozšířené statistiky Corsi a Fenwick. Ve statistice Corsi-For při hře pěti proti pěti, která udává poměr střel týmu na branku soupeře plus střely mimo branku soupeře a zblokované střely soupeřem proti stejným střelám soupeře má Bozak úspěšnost pouze 46,56%. V celých číslech je to 122 střel pro Maple Leafs proti 142 střelám soupeře. Rozdíl -20 střel je nejhorším výsledkem z celého týmu.

Také ve statistice Fenwick, která se počítá bez zblokovaných střel je Bozak s -25 střelami nejhorším hráčem týmu (87 střel Maple Leafs proti 112 střelám soupeře, 43,71%).

Již dříve se kouč Mike Babcock snažil o oživení Bozaka s van Riemsdykem prohozením Mitche Marnera a Connora Browna. To mělo proměnlivé účinky a Mitch Marner se v posledních dvou zápasech opět vrátil ke svému předchozímu centru. Dnes večer by měl vedle Bozaka a Marnera nastoupit Matt Martin.

„Prostě zůstat pozitivní, pracovat tvrději a věci se otočí,“ řekl Bozak po včerejším tréninku.

Na místo centra vedle Jamese van Riemsdyka se pak postaví Patrick Marleau. Na uvolněné křídlo v Kadriho útoku se postaví Josh Leivo. Kasperi Kapanen a Dominic Moore pak trénovali jako extra hráči.

Pravděpodobná sestava Maple Leafs v dnešním zápase by mohla vypadat takto:
Hyman – Matthews – Nylander
Komarov – Kadri – Leivo
JvR – Marleau – Brown
Martin – Bozak – Marner

Jenže podle kouče Mikea Babcocka je postavení Patricka Marleaua na centru pouze dočasné řešení. Maple Leafs podle svého kouče nepřivedli zkušeného útočníka proto, aby hrál na centru.

Jenže Maple Leafs nemají zas až tolik na výběr co se týče centrů. Naopak na křídlech je mírný přetlak a proto například Josh Leivo odehrál v letošní sezoně pouze jeden zápas. Nyní se ale zdá, že by konečně mohl nastat jeho čas. V zápase s Carolinou měl z hráčů Toronta zdaleka nejlepší bilanci držení puku (59%). V útoku s Kadrim a Komarovem odehrál už 10 zápasů v loňské sezoně, ve kterých zaznamenal devět bodů a celý útok je 57% času kotouč na hokejkách.

Mike Babcock zároveň naznačil, že v případě Leiva hraje roli také vyvážení týmu ve hře speciálních formací.

„Můžeme o tom debatovat celý den. Ale realitou je, že potřebujete určité množství hráčů na přesilovku, určité množství hráčů na oslabení a dostatek rychlosti v sestavě. Ve středu nastoupí a dostane dobrou příležitost. Na něm nyní je, aby ji chytil, udržel, přesvědčil mě a vzal místo někomu jinému,“ řekl Babcock na adresu Joshe Leiva.

Současné promíchání sestavy má jeden cíl, zvýšit držení kotouče.

Také v obraně provede kouč změny. Kromě Matthewsova útoku zůstane pohromadě také Morgan Rielly s Ronem Hainseym. Do sestavy se vrátí obránce Connor Carrick, který by se měl postavit vedle Jakea Gardinera. Oba dva hráči spolu hráli už v loňské sezoně a dohromady měli 54% času držení kotouče. Jejich spojení by tak mělo také pomoci Maple Leafs v přechodu z obranného pásma.

Ze sestavy vypadne po čtyřech zápasech obránce Roman Polák a ve třetím páru spolu nastoupí Andreas Borgman a Nikita Zaitsev.

„Prostě si myslíme, že nám to dá tři dobré páry. Myslíme si, že Borgman si tady opravdu začíná zvykat, takže nemáme tolik starostí s tím, kdo na koho bude hrát. Můžeme je více točit. A to nám dá možná více vyvážení a více hry s pukem,“ řekl Babcock.

Celkově se jedná o poměrně výrazný zásah do sestavy navzdory tomu, že Leafs nemají v současné době nikoho vážně zraněného. Jenže trenéři nemají příliš na výběr po tom, co jsme viděli jak San Jose v minulém zápase proti Maple Leafs naprosto dominovali v držení kotouče.

Přesto komentátor Darren Dreger včera na stanici TSN poznamenal, že Maple Leafs by neměli po třech prohrách v řadě panikařit.

4 thoughts on “Mike Babcock promíchá dramaticky sestavu

 1. Na to jsem zvědavý. Polák nePolák, Čech neČech, snad to do obrany pomůže i za cenu toho, že Polák půjde nakonec do AHL. Šanci dostal.

  Velmi by mě zajímala jiná změna v útocích a to:
  Hyman – Matthews – Marner
  Marleau – Nylander – Brown nebo někdo jiný …

 2. Centra hráli většinu života i Nylander s Marnerem, ne? Nerad bych boural první útok, ale jednoho z nich bych na centru zkusil.

 3. těžko říct, jestli narušit také útok Matthewse. Možná bych to taky zkusil, vrátit se k sobě mohou vždycky.

  Je mi líto Bozaka. Loni jim to s JVR a Marnerem klapalo, ale jestli nezačne bodově pomáhat, tak bych se nedivil výměně před uzávěrkou.

  Musím ale zase napsat, že mě začíná opět štvát Gardiner. To mám takový nároky, že se mi zdá, že hraje strašně lajdácky? Nedohrává soupeře, zastaví se, čeká co udělá soupeře, tohle předvádí v obranné třetině pořád. A v útoku není třetiny, kdy by neztratil puk.

  Polák by podle mě potřeboval pár zápasů v AHL aby se rozehrál.

  Jak se vám líbí Borgman? Podle mě jasně nejpomalejší náš obránce. To i Hainsey brusli rychleji než on….nehledě na to, že jak tady už někdo psal u minulého článku, jsme v posledních zápasech celkově jasně pomalejší než soupeř

 4. Já bych zatím Nylandera o Austona netahal,oni si to fakt dávají a Hyman jim to tam přitvrzuje.
  Bozak se snad zvedne,zatím bída,to samé Marner,který má dost problém s hrou dozadu.
  To,že nám to moc nejezdí snad opadne s nějakou brzkou výhrou.
  Jinak lajdáctví není jen u Gardienra,ale i ostatních,takové lehké ztráty puků a kudrlinky v obranném pásmu nás dost brzdí.
  Dneska se snad chytnem,
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *