McElhinney, Pickard, Sparks. Jak vyřešit brankářský rébus?

Brankáři? Bylo to trochu téma na začátku sezony, když Frederik Andersen nechytal úplně podle představ fanoušků, i sebe samotného. To se však nyní úplně změnilo. Právě post brankáře může Leafs závidět nejeden tým NHL.

Penguins se nyní zranil Matt Murray, Edmonton přišel o Talbota, Montrealu se zranil Price, Winnipeg udělal s Masonem chybu a o problémech Vegas netřeba dlouho mluvit. To Toronto se nyní může dmout radostí, jaké že to má ve své organizaci brankáře.

Frederik Andersen patří v měsíci listopadu k absolutní špičce brankářů NHL. Podívejme se na jeho statistiky za toto období. Z 9 utkání dovedl tým sedmkrát k výhře, jednou pomohl jen k bodu a pouze jednou musel zakousnout hořkost porážky. Průměr branek na zápas je na číslem 1,63. Procentuální úspěšnost ukazuje číslo 95,2 % a jako bonus vychytal dvakrát čisté konto. Podobně jako loni tak Andersen zažil horší start, ale s postupem času jeho výkony rostou. Snad je opět vyladí na play-off.

Záda mu pak kryje Curtis McElhinney. S příchodem Pickarda, to vypadalo, že v NHL končí. Minimálně alespoň jako brankář Toronta. Ovšem s konkurencí v zádech, jako by dostal další motivaci a jeho výkony vyletěly nahoru. V zápase na ledě Bostonu předváděl zákroky, že by mu mohl i Andersen závidět a výraznou měrou přispěl k výhře Leafs. V utkání proti Capitals sice zakusil prohru 2:4, ale proti jeho výkonu nemohl nikdo říct ani půl slova. Zde chyba opravdu nebyla.

Jistý brankářský tandem určitě potěší každého fanouška Leafs, ale ne už tak spolehlivého Calvina Pickarda na farmě v Marlies. Toho Leafs získali od Vegas a ti si následně mohli trhat vlasy, když se jim zranili tři brankáři a náhradníky museli shánět všude možně. Pickarda nejprve Vegas umístili na waivers, odkud si ho každý mohl volně vzít. Nikdo však neučinil, včetně Leafs, a tak lišák Lamoriello přišel se svým plánem.

Kdyby si totiž Pickarda vzal, musel by ho dát do prvního týmu a McElhinneyho poslat na farmu, kam by ovšem mohl až poté, co by prošel přes waivers, kde by si ho ale mohl kdokoliv volně vzít. To samé by platilo u Pickarda, ale s tím, že poté by si ho už další tým mohl nechat a přes waivers ho neposílat. Když však hráč přijde trejdem, přes waivers nemusí. To věděl i Lamoriello a tak den poté, co Pickarda nikdo nepřijal, poslal do Vegas 6. kolo draftu 2018 a neperspektivního Tobiase Lindberga výměnou právě za Pickarda.

Pickard pak putoval do AHL, kde si měl počkat na svou chvíli, aby nahradil McElhinneyho. Ovšem nestalo se a tak mistr světa z roku 2016 září na farmě v Marlies. Tam se řadí ke špice celé soutěže. V 7 zápasech má na kontě pět výher. Průměr branek na zápas činí 2,03 gólů a procentuální úspěšnost má 93 %. Ovšem ani zde se mu nedostává tolika prostoru, kolik by asi chtěl, jelikož i čtvrtý do party se ukazuje ve skvělém světle.

Garret Sparks je totiž vůbec nejlepším brankářem celé AHL. Ve 12 zápasech vychytal 10 výher a dvakrát s čistým kontem. Jeho průměr branek na zápas vykazuje číslo 1,50 a úspěšnost zásahů je na 94,7 %. Čtyřiadvacetiletý gólman má smlouvu za 675 tisíc dolarů ještě na příští rok a poměrně nahlas si říká o šanci v NHL.

No jo, jenže je tu Pickard. Brankář, který klidně může být velmi kvalitní dvojka v NHL a pak rozchytaný McElhinney. Říkáte si, proč je třeba nezkusí Leafs prostřídat? To by bylo určitě skvělé, jenže aby mohl Pickard dostat prostor, musel by být McElhinney odeslán na farmu, ale ještě předtím by zamířil na waivers, kde by si ho každý mohl volně vzít. Vzhledem k jeho formě a krizi mezi brankáři v NHL, je dost dobře možné, že by o něj Toronto skutečně přišlo. Proto tak Pickard stále zůstává v AHL.

Lou Lamoriello má tak nyní skvělé starosti. Má v organizaci čtyři brankáře, jenž nyní mají opravdu dobrou formu a v NHL je plno týmů, kterým by se jistý záskok za jejich zraněné jedničky hodil. Nabízel by se tedy trejd. Ale koho? A za jakou hodnotu? A není lepší si třeba nakonec všechny letos nechat a být dvakrát jištěn v případě zranění na brankářském postu?

8 thoughts on “McElhinney, Pickard, Sparks. Jak vyřešit brankářský rébus?

 1. Díky za přehled o brankářích, to jsem postrádal. Vím, že se Sparksovi daří, ale Pickardova čísla jsem neznal. Podle mne ho můžem klidně trejdnout a pokud se přidá do balíčku s JVR, nebo Bozakem, tak snad konečně můžem chtít top beka..

 2. Bylo by dobrý z toho něco vytěžit. Bozak nebo JVR s Pickardem jsou docela dobrým zbožím, za kterého se dá získat top 6 obránce

 3. Hele a kde na to vezmem prostor?
  Musel by být součástí i Gardiner,protože jinak to není vůbec finančně reálný.
  Pokud by šlo jen o posilu na Play-off ,tak jasně,to je OK.
  M.

 4. Kdyz bude soucasti vymeny Bozak plus treba Brown tak uz je misto na slusnyho beka

 5. Jak jsem psal,letos OK,ale další roky kdy budem podepisovat,se tam do stropu(s dalším bekem 6 M+ )prostě nevejdem.
  Brown?? Ne díky,to za mě nepřipadá v úvahu.
  M.

 6. Browna bych taky nedal!!!..ale muzou jit bozak,jvr,leo plus mame tisice skvelych mladiku!!!..kapanen,bracco,grundstrom,tymashov,rychel……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *