Jak si vedou Leafs v půlce sezony?

Čtyřicet jedna odehraných zápasů znamená, že polovina základní části je za námi. Pro Toronto se dnešním zápasem se San Jose přehoupne sezona do své druhé poloviny. Pojďme se podívat na to, jak si Maple Leafs zatím vedli.

V prvních třech měsících to byla zatím z pohledu Maple Leafs sezona nahoru a dolů s několika sériemi výher a proher v řadě. Po skvělém začátku (bilance 6-1) přišla série šesti proher v osmi zápasech. V první polovině listopadu následovalo opět šest výher v řadě. Od té doby Toronto střídá výhry s prohrami v kratších sériích s maximálně třemi zápasy v řadě. To platí také po posledním zápase se Tampou Bay, který byl pro Toronto třetí prohrou v řadě.

První polovinu základní části strávili hráči Toronta spíše na ledě soupeřů než v domácí hale. Žádný tým NHL neodehrál za polovinu sezony méně zápasů na domácím ledě. Maple Leafs už v polovině základní části odehráli 24 ze všech 41 zápasů na ledě soupeře. To je 58,5% všech zápasů venku. Navíc prakticky s 50% úspěšností (12-10-2). Především série zápasů během první poloviny prosince byla podle kouče Mikea Babcocka neobyčejně náročná.

V období před vánočními svátky a těsně před koncem roku 2017 pak čekala Toronto nejdelší série zápasů na ledě soupeře v letošní sezoně. V prosinci hrálo Toronto celkem deset zápasů venku a za posledních 19 zápasů nastoupili Maple Leafs 14 krát na ledě soupeře. To je opravdu hodně večerů mimo Toronto.

A také drahých. V prosinci Maple Leafs v zápasech venku ztratili útočníky Auston Matthewse a Nazeme Kadriho, obránce Nikitu Zaitseva a druhého brankáře Curtis McElhinneyho. Jejich absence byla až na McElhinneyho v sestavě znát. Naštěstí jsou už všichni až na Zaitseva zpět u týmu.

Na domácím ledě byli fanoušci svědky zatím pouze 17 zápasů s bilancí 11-6-0. To je o tři domácí zápasy méně než měla Tampa Bay a o čtyři domácí zápasy méně než Boston. Tedy týmy, které jsou v současné době před Torontem v tabulce Atlantické divize.

O to více zatím vyniká celková bilance Maple Leafs 23-16-2, který znamená 56% úspěšnost výher.

Ve druhé polovině sezony se poměr domácích zápasů a zápasů na ledě soupeře otočí přesně naopak. Maple Leafs čeká 24 zápasů doma a 17 zápasů venku. Jenom jednou budou hrát Leafs více než dva zápasy venku v řadě. Na přelomu února a března to budou dva zápasy na Floridě s Tampou Bay a Floridou a zápas ve Washingtonu a Buffalu.

Prvních šest lednových zápasů a osm z 12 zápasů v lednu celkem hrají Maple Leafs na svém ledě. Vyčerpaný tým může v lednu využít pětidenního volna (11.1.-15.1.) a také přestávky, kterou vyplně o posledním lednovém víkendu Zápas hvězd. Maple Leafs pak budou mít volno od pátku až do úterý.

Jestli mají Leafs někdy příznivé rozlosování zápasů, tak je to právě nyní. Ještě jednu šanci budou mít Maple Leafs v průběhu února, když Toronto čekají dvě dlouhé série zápasů doma a pouze dvojzápas s Pittsburghem a Detroitem na ledě soupeře.

Pro Toronto se tak nabízí velká příležitost upevnit si své místo v playoff.

V první polovině letošní sezony se v Atlantické divizi jasně vyprofilovala trojice týmů, které se uchází o postup do playoff. Torontu stačí současná bilance 23-16-2 na třetí místo v Atlantické divizi s pohodlným devíti bodovým náskokem před Floridou Panthers. Třetí místo v divizi po základní části znamená v prvním kole playoff sérii s druhým týmem Atlantické divize, kterým je v současné době Boston Bruins. Divizi vládne celkem neohroženě Tampa Bay a zatím se nezdá, že by ji některý z týmů mohl připravit o divizní prvenství.

Zbývající týmy v Atlantické divizi mají již několika bodovou ztrátu a jejich hra a kvalita týmu zatím nenasvědčuje tomu, že by mohly ohrozit vedoucí trojici.

Přesto bude sezona ještě dost dlouhá, abychom mohli považovat cokoliv za jisté.

Po úvodních přestřelkách Maple Leafs přece jenom upevnili svou obranu a s průměrem 2,9 obdržených branek se tým posunul o něco hlouběji v tabulce. Naopak ofenzíva se 133 vstřelenými brankami a s průměrem 3,24 branek na zápas patří mezi prvních pět týmů v lize. S úspěšností 21,7% se daří také přesilová hra a stejně tak s úspěšností 83,1% také oslabení. V obou statistikách patří Toronto do top desítky.

Potíže ukazují jiné statistiky. Torontu se sice daří vyhrávat zápasy v momentě, kdy se Leafs dostanou do vedení a vstřelí první branku v zápase. V této situaci mají Leafs bilanci výher a proher 19-5 a úspěšnost 79,2%. V opačném případě, tedy když se jako první v zápase prosadí soupeř má Toronto bilanci pouze 4-11. To znamená sedmou nejhorší úspěšnost 23,5%.

Když Maple Leafs vedou po první třetině, mají bilanci výher a proher 13-3 s úspěšností 81,3%. To stačí na poklidný střed ligové tabulky. O něco lepší situace je, když Maple Leafs vedou po dvou třetinách. V takové situací má Toronto bilanci 15-1 s procentuální úspěšností 93,8%. V této statistice patří Toronto opět do top desítky v lize.

Naopak mnohem horší situace je, když Maple Leafs po první nebo druhé třetině prohrávají. V prvním případě to je o něco lepší (bilance 2-10, 16,7%) než ve druhém (1-14, 6,3%). V obou případech patří Leafs mezi nejhorší týmy.

Nečekáme, že Toronto ve druhé polovině své sezony nějak dramaticky změní svou tvář útočného a bruslivého týmu, který ale dovolí soupeři až příliš střel na vlastní branku. V tomto ohledu patří Toronto mezi tři nejhorší týmy celé NHL. Až příliš často to je brankář Frederik Andersen, který podrží své spoluhráče velkým množstvím zákroků.

MVP sezonyFrederik Andersen, bilance 20-12-1, úspěšnost zásahů 92,1%, průměr obdržených branek 2,69

Top tři hvězdy:
1. Auston Matthews, 17 branek, 14 asistencí, 31 bodů
2. Frederik Andersen
3. Morgan Rielly, 4 branky, 24 asistencí, 28 bodů

6 thoughts on “Jak si vedou Leafs v půlce sezony?

 1. Díky za zajímavý souhrn. Jak vidíte uzávěrku přestupů? Spekulka s Paciorettim je poměrně hororová..

 2. Díky Angi….ježíš jenom ne Pacioretyho. Co bysme s ním dělali….ne ne ne. To snad Lou nedopustí

  Uzávěrka přestupů je ještě daleko….

 3. Plus co tam ještě psali za něj – The price tag for Patches reportedly being Josh Leivo, Travis Dermont, Connor Carrick, Frederik Gauthier, One of Jeremy Bracco or Adam Brooks, plus 2 x 2018 2nd round picks. – To ani omylem. Leda za Marinčina..a i tak by nám byl k hounu..

  Uzávěrka je daleko, ale ne zas tolik. Osobně bych nikoho čistě pro PO nepřiváděl. Pokud už nějaká posila, tak dlouhodobá. Top 4 obránce je dlouhodobá záležitost.. ale takový zásah do sestavy asi moc pravděpodobný není. Takže jak říkám, raději bych do toho moc nesahal.

 4. Žabožrouty nebrat !!!
  Jinak souhlas s Michalem.je ještě sposuta času,pokud by byl mimo Zajcev,budeme potřebovat především beka.
  M.

 5. Čas je, ale na spekulky nikdy neni brzo. =) A šílené vůbec co se spekuluje za protihodnotu za Maxe Habse – The price tag for Patches reportedly being Josh Leivo, Travis Dermont, Connor Carrick, Frederik Gauthier, One of Jeremy Bracco or Adam Brooks, plus 2 x 2018 2nd round picks.-

  Ani omylem. Osobně jsem spíš pro to, aby se žádná extra posila jen pro PO nepřiváděla. Bud pořádná výměna na delší čas (tedy ten top 2-4 bek) nebo do toho zbytečně nedrbat..
  Leda jak píše Jarda, nějakého toho beka.. ale ti jsou tak drazí a vzácní, že by to stejně byl jen někdo do třetího páru si myslim..

 6. Angi zase mi spadly tvoje komenty do spamu 🙁 tak jsem ti je dnes obnovil, včera jsem si jich už nevšiml, promiň.

  No k tomu Pacioretimu radši ani psát nebudu. Třeba za Dermotta by to byl naprostej nesmysl. Ani Gauthiera bych za něj nedal…opravdu jedinýho Marinčina.

  Kdybych byl já GM, tak žádný hráč Habs nesmí do mý haly 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *