Oslava Johnnyho Bowera

Zdravím z Toronta. Mám za sebou první, bohužel neúspěšný zápas Leafs, ale o tom až příště. Na úvod své návštěvy největšího města Kanady, bych se s vámi rád podělil o jiný zážitek.

Jak jistě víte, 26. prosince 2017 nás opustila hokejová legenda nejen Maple Leafs, ale celého hokejového světa. V požehnaném věku 93 let zemřel čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu, dvojnásobný vítěz Vezina Trophy a člen Hockey Hall of Fame Johnny Bower.

Na počest této legendy se ve středu od 15:00 konal v ACC ceremoniál s názvem: Johnny Bower a celebration of life. Vstup byl přístupný i pro širokou veřejnost. Navíc zdarma, takže jsem neváhal a vyrazil.

Do arény se mělo pouštět hodinu před začátkem, tudíž ve 14:00. Přišel jsem ještě o něco dřív. Zašel jsem k Legends Row, kde má Bower sochu. Ta byla ozdobena jeho jménem a suvenýry Maple Leafs. Vedle pak ležely květiny a každou chvíli někdo přišel a sochu si fotil. Já jsem nebyl vyjimkou.

Poté jsem zamířil ke vstupu, kde už se tvořily fronty. Naštěstí nebyly dlouhé. Přece jenom, ve dvě odpoledne jsou mrakodrapy s kancelářemi kolem ACC plné lidí a většina města v tuto dobu pracuje. Přesto však přišli lidé všeho věku. Od těch co říkali, že Bowera zažili, když ještě chytal, až po ty nejmenší, jenž ho znají jen z vyprávění. Téměř každý měl na sobě symbol Leafs. V hledišti pak dokonce seděl fanoušek, který měl dres Bowera i s podpisem. Na fotce dole jde trochu vidět.

Do haly nás nakonec pustili až o dvacet minut později, než bylo plánováno. Zřejmě nějaké pořadatelské nedostatky, ale lidi v klidu čekali a nikdo si na nic nestěžoval. Když se brány otevřely, fanoušci se rozutekli ke všem vchodům na tribuny, které byly přístupné a po chvíli je pořadatelé vpustili do hlediště.

Já jsem se příliš neorientoval v číslech sektorů a tak jsem šel s davem co nejdál to šlo a stoupl si do nejkratší fronty. Nakonec se ukázalo, že jsem si vybral dobře. Seděl jsme naproti pódiu a viděl dobře na všechny obrazovky a hosty dole.

Ještě předtím než ceremoniál vypukl, začali se dole pomalu scházet pozvaní hosté. Většinou přišli poměrně nenápadně a až během ceremoniálu jste zjistili, kdo všechno pod vámi sedí. Ovšem když se z útrob ACC vynořila skupina mladých mužů v oblecích, celá hala začala bouřit. Ano, to vcházeli nynější hráči Maple Leafs a celý managment v čele s prezidentem organizace Brendanem Shanahanem.

Celý ceremoniál uváděl John Bowen. „Hlas Maple Leafs“ a mimo jiné i kamarád Johnnyho Bowera. U řečnického pultíku se postupně vystřídali osobnosti klubu jako Dave Keon, Frank Mahovlich, či Brandan Shanahan. Všichni vzpomínali na Bowera, vyprávěli historky, které s ním zažili a mnohdy tím celou arénu rozesmáli.

Velmi mě zaujala paní, která seděla pode mnou. Přišla sama, bylo ji určitě kolem 70, možná i víc. Všechno si fotila a když vcházeli na pódium bývalí hráči Leafs, jako Keon, Mahovlich, či Ron Ellis, cloumalo to s ním jak s mladou holkou při koncertu Justina Biebera. Zřejmě na tyto osobnosti v mládi chodila do Maple Leafs Garden a stále k nim má vřelý vztah.

Na závěr ceremoniálu, za zvuků dudáckého orchestru, byla vynesena rakev, kterou pomáhali nést i nynější brankáři Leafs Frederik Andersen a Curtis McElhinney. Moc pěkné symbolické gesto. Celá akce trvala něco přes hodinu. Udělaná byla opravdu krásně a když běželo vzpomínkové video o Bowerovi, šel z toho až mráz po zádech.

Po konci, když už většina lidí odcházela, jsem ještě chvíli počkal na tribuně, díval se kolem sebe a počkal, až opustí svá místa i hráči, abych si je ještě jednou prohlédl. Cestou po chodbě ACC, vstříc východu, jsem narazil na muže v obleku, který stal u stěny a s někým se bavil. Podíval jsem se se pořádně a byl to Dominic Moore! To víte, měl jsem chuť ho požádat o fotku, ale vzhledem k tomu, že se s ním asi ještě potkám někdy po zápase, jsem to nechal být a dal mu pokoj. Po utkání s Tampou, když jsem odcházel po rozhovoru s Ondřejem Palátem, se kolem měl procházel Auston Matthews, ale o tom zase příště 🙂

5 thoughts on “Oslava Johnnyho Bowera

  1. Díky za zážitky a přeju ti, at další zápasy vidíš jen výhry Leafs. 😉 Těším se na další články. Takže ten rozhovor s Ondrou na sport.cz je Tvůj, nebo je to jen shoda náhod?

  2. Ahoj, snad se dnes zadaří proti Sharks. Pak snad napíšu další článek. Jinak rozhovor na sport.cz je od kolegy, co v Torontu už několik let žije a pravidelně odtud dopisuje pro sport.cz 🙂

  3. Misho mu vyřiď prosím, že jeho články jsou to jediné, co se tam dá číst.

  4. Rádo se stalo jardo, bude jich víc, jen na to nemám moc čas.

    Až ho tam příště potkám, tak mu vyřídím tvou pochvalu Angi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *