Oslava Johnnyho Bowera

Zdravím z Toronta. Mám za sebou první, bohužel neúspěšný zápas Leafs, ale o tom až příště. Na úvod své návštěvy největšího města Kanady, bych se s vámi rád podělil o jiný zážitek.

Jak jistě víte, 26. prosince 2017 nás opustila hokejová legenda nejen Maple Leafs, ale celého hokejového světa. V požehnaném věku 93 let zemřel čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu, dvojnásobný vítěz Vezina Trophy a člen Hockey Hall of Fame Johnny Bower.

Na počest této legendy se ve středu od 15:00 konal v ACC ceremoniál s názvem: Johnny Bower a celebration of life. Vstup byl přístupný i pro širokou veřejnost. Navíc zdarma, takže jsem neváhal a vyrazil.

Do arény se mělo pouštět hodinu před začátkem, tudíž ve 14:00. Přišel jsem ještě o něco dřív. Zašel jsem k Legends Row, kde má Bower sochu. Ta byla ozdobena jeho jménem a suvenýry Maple Leafs. Vedle pak ležely květiny a každou chvíli někdo přišel a sochu si fotil. Já jsem nebyl vyjimkou.

Poté jsem zamířil ke vstupu, kde už se tvořily fronty. Naštěstí nebyly dlouhé. Přece jenom, ve dvě odpoledne jsou mrakodrapy s kancelářemi kolem ACC plné lidí a většina města v tuto dobu pracuje. Přesto však přišli lidé všeho věku. Od těch co říkali, že Bowera zažili, když ještě chytal, až po ty nejmenší, jenž ho znají jen z vyprávění. Téměř každý měl na sobě symbol Leafs. V hledišti pak dokonce seděl fanoušek, který měl dres Bowera i s podpisem. Na fotce dole jde trochu vidět.

Do haly nás nakonec pustili až o dvacet minut později, než bylo plánováno. Zřejmě nějaké pořadatelské nedostatky, ale lidi v klidu čekali a nikdo si na nic nestěžoval. Když se brány otevřely, fanoušci se rozutekli ke všem vchodům na tribuny, které byly přístupné a po chvíli je pořadatelé vpustili do hlediště.

Já jsem se příliš neorientoval v číslech sektorů a tak jsem šel s davem co nejdál to šlo a stoupl si do nejkratší fronty. Nakonec se ukázalo, že jsem si vybral dobře. Seděl jsme naproti pódiu a viděl dobře na všechny obrazovky a hosty dole.

Ještě předtím než ceremoniál vypukl, začali se dole pomalu scházet pozvaní hosté. Většinou přišli poměrně nenápadně a až během ceremoniálu jste zjistili, kdo všechno pod vámi sedí. Ovšem když se z útrob ACC vynořila skupina mladých mužů v oblecích, celá hala začala bouřit. Ano, to vcházeli nynější hráči Maple Leafs a celý managment v čele s prezidentem organizace Brendanem Shanahanem.

Celý ceremoniál uváděl John Bowen. „Hlas Maple Leafs“ a mimo jiné i kamarád Johnnyho Bowera. U řečnického pultíku se postupně vystřídali osobnosti klubu jako Dave Keon, Frank Mahovlich, či Brandan Shanahan. Všichni vzpomínali na Bowera, vyprávěli historky, které s ním zažili a mnohdy tím celou arénu rozesmáli.

Velmi mě zaujala paní, která seděla pode mnou. Přišla sama, bylo ji určitě kolem 70, možná i víc. Všechno si fotila a když vcházeli na pódium bývalí hráči Leafs, jako Keon, Mahovlich, či Ron Ellis, cloumalo to s ním jak s mladou holkou při koncertu Justina Biebera. Zřejmě na tyto osobnosti v mládi chodila do Maple Leafs Garden a stále k nim má vřelý vztah.

Na závěr ceremoniálu, za zvuků dudáckého orchestru, byla vynesena rakev, kterou pomáhali nést i nynější brankáři Leafs Frederik Andersen a Curtis McElhinney. Moc pěkné symbolické gesto. Celá akce trvala něco přes hodinu. Udělaná byla opravdu krásně a když běželo vzpomínkové video o Bowerovi, šel z toho až mráz po zádech.

Po konci, když už většina lidí odcházela, jsem ještě chvíli počkal na tribuně, díval se kolem sebe a počkal, až opustí svá místa i hráči, abych si je ještě jednou prohlédl. Cestou po chodbě ACC, vstříc východu, jsem narazil na muže v obleku, který stal u stěny a s někým se bavil. Podíval jsem se se pořádně a byl to Dominic Moore! To víte, měl jsem chuť ho požádat o fotku, ale vzhledem k tomu, že se s ním asi ještě potkám někdy po zápase, jsem to nechal být a dal mu pokoj. Po utkání s Tampou, když jsem odcházel po rozhovoru s Ondřejem Palátem, se kolem měl procházel Auston Matthews, ale o tom zase příště 🙂

Napsat komentářAngi

před 4 roky

Díky za zážitky a přeju ti, at další zápasy vidíš jen výhry Leafs. 😉 Těším se na další články. Takže ten rozhovor s Ondrou na sport.cz je Tvůj, nebo je to jen shoda náhod?

Misha

před 4 roky

Ahoj, snad se dnes zadaří proti Sharks. Pak snad napíšu další článek. Jinak rozhovor na sport.cz je od kolegy, co v Torontu už několik let žije a pravidelně odtud dopisuje pro sport.cz 🙂

jarda155

před 4 roky

Díky ,super report.
M.

Angi

před 4 roky

Misho mu vyřiď prosím, že jeho články jsou to jediné, co se tam dá číst.

Misha

před 4 roky

Rádo se stalo jardo, bude jich víc, jen na to nemám moc čas.

Až ho tam příště potkám, tak mu vyřídím tvou pochvalu Angi.

© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.