Na návštěvě v Maple Leaf Gardens

Ještě dřív, než jsem navštívil ACC, jsem zavítal do legendární Maple Leaf Garden. Věděl jsem, že už to není, co to bývalo, ale moc jsem si to neuměl představit. Stará hala Leafs se nachází poměrně blízko centra, na stanici metra College. Už když vystoupíte z metra, naskytne se vám pohled na zeď, která je vyzdobena do hokejového.

Na jedné straně metra jsou vyobrazeni hráči Maple Leafs, na té druhé jsou to zase rivalové z Montrealu. Když pak z Young Street zamíříte do jedné z bočních ulic pod názvem Carlton Street (právě po této ulici se jmenuje maskot Leafs), dojdete po pár metrech k poměrně nenápadné budově, tak trochu ztracené mezi všudy přítomnými mrakodrapy. Až když přejdete na druhou stranu, uvidíte na ni nápis Maple Leaf Garden.

Vešel jsem tedy dovnitř. Přede mnou byly dlouhé jezdíc schody a zeď zdobily sportovci zdejší školy. Maple Leaf Garden totiž nyní slouží jako víceúčelová hala a nese název Mattamy Athletic Centre. Hraje se zde basket, volejbal, hokej a najdete tu i velké fitness centrum.

Zdi dole při vstupu zdobily vzpomínky na časy, kdy se zde ještě hrála NHL a nejen to. Konaly se tu koncerty, výstavy, sjezdy a další jiné sportovní akce. Procházím si tedy černobílé fotografie a čtu si informace na zdech, zatímco kolem chodí studenti a míří do ulic. Když si vše přečtu a nafotím, vyjíždím po eskalátoru o patro výš.

Tam je obchod s fans předměty zdejší školy. Vedle toho pak fitko a kavárna. Na každém konci patra pak schody. Jedny jezdící, druhé klasické. Vyšlápnu si to tedy o další patro výš a tam už jsou dveře, vedoucí do útrob hokejové arény. Kolem dveří vitríny, oslavující úspěchy školy. Tým nese název Ryerson Rams a má ve znaku berana. Zrovna docela dost podobného tomu, kterého má ve znaku můj extraligový klub.

Procházím kolem vitrín a po chvíli dojdu k plexisklu, přes které se skýtá pohled na hokejovou arénu. Nebo spíš to, co z ni zbylo. Dveře dovnitř jsou zavřené, ale dva malý kluci a dva starší pánové tam hrají hokej. Jdu teda drze ke dveřím do šaten, projdu chodbou a tam už je cesta ke hrací ploše. Když vlezu dovnitř, vidím hlediště asi pro 2000 diváků. Pomalu stoupám po tribuně nahoru a čučím kolem sebe.

Na některých sedačkách jsou jména. To si zde může zaplatit každý, například, když chce vzdát poctu někomu ze svých blízkých. Koupíte si sedačku v Maple Leaf Garden s jeho jménem. Pěkné gesto, které by každý fanoušek Leafs ocenil.

Prošel jsem si tak ochozy kolem kluziště, pofotil co se dalo, nahlédl na hřiště pro volejbal a zase se pomalu vydal zpět. Do další části slavné arény. To už je ale zase trochu jiná písnička. Do Maple Leaf Garden vedou dva hlavní vchody z Carlton Street. Jeden přes univerzitu, druhý přes obchodní centrum. Ano, z Maple Leaf Garden je nyní obchoďák.

U vchodu je zase cedule připomínající historii této budovy. Vevnitř pak v prvním patře velký obchod. Prodává se tu vše možné. Ovoce, zelenina, ryby a najdete tu i kavárnu, do které jsem si poté sedl. Říkám si, kafe v Maple Leaf Garden si přece musím dát!

Na stěně kousek dál byla malba oslavující historii Leafs.

U vchodu jsou ještě eskalátory, vedoucí do dalšího patra. Tam však člověk najde jen prodejnu s alkoholem, oblečením a stolky se židlemi, které jsou lemované potiskem novinových článků historie Maple Leafs. Na zdi u jezdících schodů je ze sedaček ze staré haly udělané logo Maple Leafs. Pá sedaček i zůstalo u eskalátorů u univerzitního vchodu. Tam všude, kde se ale dřív sedělo a byly tribuny jsou nyní obchody a prostory pro školu.

Maple Leaf Garden už zkrátka není, co bývala. Atmosféra a kouzlo na vás dýchne jen trochu při pohledu z venku a pak uvnitř hokejového ringu, když si zkusíte představit, jak to tady asi tehdy vypadalo. Hala však stále stojí a díky její využívanosti nechátrá. Navštívit ji tak může každý, kdo do Toronta zavítá. Pro fanouška Leafs to stále svou hodnotu bude mít.

Doplněna fotogalerie autentickými fotkami od fanouška Pavla z návštěvy Maple Leaf Gardens z roku 1999.

Napsat komentářPavel

před 4 roky

Zklamání, těžké zklamání a článek za to nemůže. Až mi to rve srdce, které křičí a brečí. Opravdový Fanda Maple jsem až od roku 1999, kdy jsem poprvé navštívil Toronto. Přiznejme si tu dobu – Jágr, Bure, Nolan, Sundin, Francis, Hejduk, LeClair, Yzerman a tak dál. To byli hráči, to byla doba a okolo mě všude samý Pittsburgh a Detroit. Žádné Toronto.
MLG jsem taky tenkrát navštívil a její historie mě zcela pohltila. Tenkrát tam byly všude samé plakety, fotky, obrázky, fanshop Maple Leafs a stará Hall of fame Maple Leafs, kde bylo k vidění spousta rekvizit a to včetně takového vybavení hráčů, které bych si nevzal ani na rybník za barák. Led tam tenkrát nebyl a hala byla ve tmě, ale vsadím boty, že ty staré původní sedačky tam ještě byly. Pánové, tam tenkrát vejít na led jako hráč, s tou historií, která tě musela pohltit z každé kliky, každé židle a každého nadechnutí, to musel být masakr. To musel být Honour, Pride Courage. Možná bych někde zkusil najít fotky, které jsem tehdy vyvolal. Ano, to byla doba. Kodak film, asi 30 políček na filmu, žádné micro SDHC karty 128 GB.

Michal Bukovic

před 4 roky

Pavle chápu jak se asi cítíš. Já stále vedle MLG a byl jsem naprosto uchvácený už jenom tím, že stojím vedle na ulici a každým smyslem jsem si představoval největší slávu.

Hala už v tu dobu procházela rekonstrukcí a jedněmi otevřenými dveřmi jsem nakoukl dovnitř, kde jsem viděl zbíječky, dělníky, stroje, suť a tenkrát mě přepadl takový smutek jako dlouho ne

https://www.mapleleafs.cz/blog/2010/01/11/zapisky-z-toronta-den-2/

Kdyby se ti podařilo najít fotky, tak by bylo super, kdyby ses tady s námi o ně podělil 🙂

© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.