Maple Leafs posílí Tomáš Plekanec. Jaký dopad by mohl mít jeho příchod na hru Leafs?

Toronto Maple Leafs provedli v neděli odpoledne svou první větší výměnu před letošní uzávěrkou přestupů. Tým posílil centr Tomáš Plekanec, kterého Toronto získalo výměnou z Montrealu Canadiens za útočníka Kerbyho Rychela, obránce Rinata Valieva a za volbu ve druhém kole draftu 2018.

Pětatřicetiletý Plekanec přináší do Toronta hru defenzivního centra s velmi dobrým využitím na oslabení a s výbornou úspěšností na vhazování. Plekanec patří mezi dvacítku nejvíce využívaných centrů na vhazování a jeho úspěšnost je 52,6%. To je desátá nejvyšší úspěšnost mezi prvními dvaceti nejčastěji nasazovanými hráči na vhazování.

Maple Leafs toužili před playoff po větším počtu centrů v sestavě a příchod Plekance napodobuje loňský příchod Briana Boylea. Právě jeho zkušenosti a hra v oslabení pomohla mladé sestavě Maple Leafs poprvé od sezony 2012–13 postoupit opět do playoff. Dá se očekávat, že podobnou roli bude mít v letošní sezoně také Tomáš Plekanec.

Příchod českého centra dá Torontu také větší prostor pro stoprocentní uzdravení Austona Matthewse, který se zranil ve čtvrtečním zápase s NY Islanders. Jeho zranění se ukázalo o něco vážnější než se zprvu zdálo a klub zapsal svého lídra v neděli na listinu zraněných hráčů. Jeho léčení by mělo podle současných odhadu trvat dva až čtyři týdny.

Výměnou za Plekance odchází do Montrealu hráčská dvojice Kerby Rychel a Rinat Valiev plus volba ve druhém kole letošního draftu.

Třiadvacetiletý útočník Kerby Rychel patří k slibným hráčům pro NHL. V sezoně 2015-16 odehrál v dresu Columbusu Blue Jackets 32 zápasů v NHL. Po svém příchodu do Toronta strávil dvě sezony v AHL. V loňské sezoně nastoupil k 11 zápasům playoff Calder Cupu a připsal si pět bodů. Rok předtím se ještě v dresu Lake Erie Monsters mohl radovat ze zisku Calder Trophy.

Obránce Rinata Valieva si vybralo Toronto ve třetím kole draftu 2014. Už na konci sezony 2015-16 nakoukl do NHL a odehrál v dresu Maple Leafs 10 březnových zápasů. Většinu své zámořské kariéry strávil ovšem v AHL. S Marlies postoupil dvakrát do playoff a také v letošní sezoně měl namířeno do vyřazovacích bojů v AHL.

Pro většinu týmů by byla ztráta dvou mladých hráčů a volby ve druhém kole draftu až příliš velkou cenou za hráče do třetího, čtvrtého útoku. V nabité organizaci Toronta ovšem ani jeden z nich nepatřil k hráčům, kteří by měli v nejbližší době naději dostat se do sestavy Maple Leafs a tak je logické, že je klub obětoval za příchod posily pro playoff.

Otázkou zůstává výše draftové pozice. Většina komentátorů předpovídala za Plekance před uzávěrkou přestupů spíše třetí kolo. Zdá se tedy, že tady Montreal na Torontu vydělal. Bylo ovšem zřejmé, že po Plekancovi bude poptávka a jeho cena tak navzdory ne úplně dobré sezoně celého týmu Canadiens spíše stoupala.

Navíc Plekanec nemá ve své smlouvě žádnou ochranu před výměnou, takže neměl ani žádný seznam týmů, se kterými by v případě své výměny souhlasil. GM Canadiens Marc Bergevin měl na stole nabídku od Winnipegu ale místo toho se Montreal rozhodl poslat Plekance společně s útočníkem Kylem Baunem do Toronta.

Podle dostupných informací měl Tomáš Plekanec prosbu zůstat ve Východní konferenci a Bergevin mu v tomto vyšel vstříc. Je pravděpodobné, že po sezoně nebude ze strany Toronta velký zájem si Plekance udržet a obě strany se nejspíše rozejdou. Naopak se jeví velmi reálná možnost jeho návratu zpět do Montrealu.

Torontu se výměna přijímala o to lépe, že si Montreal ponechal 50% Plekancovi smlouvy a z platového stropu Maple Leafs tak jeho plat ukrojil pouze 3 ze 6 milionů dolarů.

Je jasné, že Plekanec do Toronta přichází hrát spíše defenzivního centra. Podle srovnání, které provedl Sportsnet ve své analýze výměny se zdá, že také jeho ofenzivní statistiky v Montrealu ve srovnání se čtvrtým centrem Maple Leafs, kterým je v současné době Dominic Moore vychází o dost lépe. Pro Toronto to je tedy také vylepšení ofenzivní hry při hře pět a pět. Navíc Plekanec byl jedním z mála hráčů, kteří zůstali v sestavě Montrealu s kladným hodnocením ve statistice +/-.

Bodově na tom není zrovna nejlépe. Jeho současný bodový zisk je 24 bodů, ale všechny body si Plekanec připsal při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. V sestavě Montrealu byl v tomto ohledu nejlepším hráčem a v sestavě Maple Leafs se vyrovnán centru Tyleru Bozakovi, který má odehráno o tři zápasy více. Stejně bodů při vyrovnaném počtu hráčů na ledě jako Plekanec má také James van Riemsdyk.

Tomáš Plekanec dokáže výborně tvořit hru a z hráčů v sestavě Montrealu měl největší počet přihrávek do předbrankového prostoru a to může velmi dobře využít také ve hře Toronta v útočném pásmu.

Kouč Mike Babcock v Torontu přeměnil Nazema Kadriho z ofenzivního útočníka na jednoho z nejlepších bránících útočníků a Maple Leafs na Kadriho defenzivní hru velmi spoléhají. Příchod Plekance Maple Leafs dovolí trochu ubrat na Kadriho nasazování v obranné třetině a naopak mohou přidat na jeho ofenzivních úlohách pokud se Plekanec ukáže jako schopný defenzivní útočník pro hru v obranném pásmu. To vše by mohlo vést k tomu, že Maple Leafs budou nejenom v útočném třetině ještě nebezpečnějším týmem, než jsou nyní.

Plekanec už sice není prvotřídním útočníkem, ale jeho příchod obrovským způsobem rozšíří sestavu centrů Maple Leafs a vzhledem k dopadu jeho hry na obranu týmu možná budeme překvapeni kolik času na ledě dostane.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *