Kadri dostal trest na tři zápasy, změny v sestavě jsou výrazné

Útočník Maple Leafs Nazem Kadri byl potrestaný za zákrok na útočníka Bostonu Tommyho Wingelse zákazem startu ve třech zápasech.

Důvodem pro Kadriho vysoký trest podle NHL je, že Kadri měl celou dobu po Wingelsově hitu na Mitche Marnera svou hru pod kontrolou a mohl se tvrdému zákroku po tom, co Wingels upadl na kolena vyhnout. Místo toho se ale Kadri po tom, co uviděl Wingelse trefit Marnera rozjel a v rychlosti ho přimáčkl na mantinel navzdory tomu, že Wingels klečel na ledě a jeho hlava byla na úrovni Kadriho boku.

Už v zápase sice dostal Kadri pětiminutový trest a trest do konce zápasu, ale ani to disciplinární komisi nedonutilo k udělení například jednozápasového trestu.

„Obrátil se u mantinelu, takže jsem šel ho trefit a on upadl. Myslím, že se to stalo velmi rychle,“ řekl Kadri po zápase.

Pro Maple Leafs to znamená rozbití tradiční šablony v zápasech na domácím ledě, kde je Kadriho útok nasazovaný proti nejlepším útokům soupeře.

Kouč Mike Babcock se proto bude muset rozhodnout o výrazných změnách pro dnešní druhý zápas série. Už na včerejším tréninku kouč upravil složení jednotlivých útoků, které naznačilo, že hráčem, který by se měl ukázat jako rozdílovým bude Leo Komarov.

Kouč ho zařadil na křídlo Matthewsovy formace a to znamená jediné. Právě Komarov bude hlídat Marchanda ve vzájemných střídáních útoku Austona Matthewse a Patrice Bergerona.

„Myslím si, že největší věcí pro něj je to, že hrál včera bojovně a my se snažíme bojovné hráče využít co nejvíc můžeme,“ řekl kouč.

Jenže tohle rozhodnutí nevzbuzuje příliš důvěry s ohledem na to, jak málo času spolu Komarova a Matthews v sezoně odehráli. Bylo to celkem jenom lehce přes 60 minuty hry při hře 5 na 5. To je jeden zápas. A to už vůbec nemluvíme o tom, jak se Komarov v letošní sezoně trápí.

Jeho bodový příspěvek od minulé sezony klesl ze 14 branek na 7, z 18 asistencí na 12 a ze 32 bodů na 19. A jeho střelecká spěšnost klesla z více než 12% na 6. Nedá se tedy mluvit o tom, že by měl být Komarov tou pravou volbou na křídlo nejnebezpečnější formace Maple Leafs.

Ale důležitý je kontext celkové situace.

Maple Leafs stojí proti soupeři, který na domácím ledě využívá svůj první nejnebezpečnější útok proti útoku Austona Matthewse a kouč Mike Babcock se snaží poskládat sestavu tak, aby Leafs dokázali vyhrát zápas playoff na ledě soupeře. To je scénář, v němž trenéři ocení hráče, kteří jsou tvrdí na puku a nejsou náchylní ke ztrátám puků, které skončí ve vlastní brance.

A Komarov takovým důvěryhodným hráčem je. Ve své kariéře dokázal svému týmu pomoci k výhře v KHL a také k bronzovým medailím na Olympiádě v Soči. Ve hře na jistotu má mnoho zkušeností.

Útok Bergerona s Marchandem a Pastrňákem držel Austona Matthewse a jeho spoluhráče pod velkým tlakem ve vlastním pásmu a Komarov by měl být tím hráčem, který by měl soupeři tuhle taktiku narušit. Matthews s Nylanderem jsou pak dostatečně šikovní, aby dokázali vyrazit do rychlého brejku.

Podobné plány má kouč také s druhým útokem, ve kterém přesunul Patricka Marleaua na centra vedle Mitche Marnera a k nim přesunul Zacha Hymana. Opět je to složení hráčů, kteří by se měli postarat o hru na jistotu ve spojení s velmi vysokou šikovností.

Ve čtvrtém útoku pak dostane příležitost Andreas Johnsson , který by mohl oživit Tomáše Plekance a podpořit Kasperiho Kapanena v důrazu před brankovištěm.

V závislosti na tom, jak se bude dnešní zápas vyvíjet pak má Mike Babcock možnost prohodit Komarova s rychlým Johnssonem pokud budou Maple Leafs nuceni ke vstřelení branky.

V letošní sérii je Auston Matthews ještě více nucený k odpovědnosti ve své hře. On se musí vyrovnat nejenom s tlakem útoku Patrice Bergerona ve vlastním pásmu, ale také s dosahem obra Zdena Cháry obranném pásmu Bruins a také se elitní schopností Charlieho McAvoye s přechodem do útoku.

A v ideálním případě by mělo přesunutí Komarova do útoku Austona Matthewse Maple Leafs přinést více prostoru pro Matthewse a Nylandera k přechodu přes střední pásmo.

„Když jsme měli puk, tak jsme byli nebezpeční, ale určitě ho chceme mít trochu více. Nebylo tak příliš prostoru,“ řekl Matthews.

Jestli se záměr Maple Leafs podaří uvidíme už dnes v noci.

2 thoughts on “Kadri dostal trest na tři zápasy, změny v sestavě jsou výrazné

 1. Já očekával trest na dva zápasy,ale je to Kadri no.Má toho za sebou dost.Ono už to koleno na Nashe nebylo moc hezké.
  Komarov hrál dobře.Je to hráč do play-off.Tu předposlední bodovou sezonu už nidky nezopakuje,což je pro něj škoda,protože mohl dostat někde šíleně nasypáno na hodně dlouhou dobu.
  Pleky je ale marnej,nestíhá bruslit a navíc mu asi moc nevyhovuje Kapanen,který to dost tahá sám.Na druhou stranu,když je Kapanen u branky je mnohdy Tomáš ještě ve středním pásmu,tak to je těžky.
  M.

 2. Pleky se k nám bohužel moc nehodí. Nejsem si úplně jistý, jestli tomu on sám dává všechny. Přece jenom hraje po mnoha sezonách v dresu největšího rivala a ta chemie a odhodlání tam asi chybí. Ale nechci mu sahat do svědomí…jenom sám hráč ví, kolik tomu dává.

  Každopádně si myslím, že Dom Moore by mohl dostat šanci.

  Kadriho trest…no je to těžký. Vyjádření bylo takový, že měl na všechno dost času….ale štve mě, že vůbec nikdo neviděl, že Wingels přijel do souboje Cháry s Marnerem a taky trefil Marnera v těžké pozici….to je to samý, jako při první brance Bruins…každý koukal na souboj ve středu hřiště, ale nikdo neviděl offside Marchanda u mantinelu..

  Dnes snad vyhrajeme. Věřím.

  GO LEAFS GO!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *