Leafs chtějí zopakovat rok 1993

Psal se rok 1993 a Toronto Maple Leafs prohrávalo po úvodních dvou zápasech prvního kola playoff na ledě Detroitu Red Wings 0-2. Maple Leafs stejně jako v letošní sezoně s Bostonem první dva zápasy vůbec nezvládli. Jenže to, co se zdálo po prvních dvou prohraných zápasech s celkovým skóre 5-12 jako brzký konec cesty vyřazovacími boji se proměnilo v nezapomenutelnou pouť Toronta do finále Konference.

Detroit si v domácích zápasech s Maple Leafs velmi brutálně pohrál. Toronto vypadalo zastrašeně a jako stín sebe sama. Vyměňte Detroit za Boston a po 25 letech máte tu samou situaci.

Tehdejší GM Maple Leafs Cliff Fletcher, který stál za zrodem nejúspěšnějšího týmu Toronta od roku 1967, může porovnat obě situace.

„Úplně nás zahanbili. Měli jsme tehdy velmi dobrou sezonu, ale v tom zápase jsme nevypadali o mnoho lépe, než průměrný tým AHL. Po prvních dvou zápasech si nikdo nemyslel, že máme šanci. Většina lidí si myslela, že to bude ve čtyřech zápasech. Vzpomínám si, jak jsem si pomyslel, že tahle sezona nemůže takhle skončit. Ale našli jsme způsob, jak vyhrát zápas číslo tři. S playoff je zábava. Během jednoho zápasu můžete zcela změnit průběh celé série,“ vypráví Fletcher, který působí v současné době jako poradce Maple Leafs.

A to se také stalo. Leafs vyhráli na domácím ledě zápas číslo tři 4-2 a zápas číslo čtyři 3-2.

Za vyrovnaného stavu se série přesunula zpět do Detroitu. V pátém zápase Leafs prohrávali v polovině zápasu 1-4, ale dvěma brankami do konce druhé části snížili na rozdíl jediné branky. V polovině třetí třetiny pak poslal zápas do prodloužení Wendel Clark. Na začátku třetí minuty nastaveného času pak rozhodl Mike Foligno.

Tři výhry v řadě otočily celou sérii na stranu Toronta.

Jenže v šestém zápase vyhrál Detroit na ledě Maple Leaf Gardens vysoko 7-3 a muselo se rozhodnout v sedmém zápase na ledě Joe Louis Areny.

Leafs vedli 1-0 ale po dvou třetinách svítil na světelné tabuli stav 3-2 pro domácí. Až 2:43 před koncem třetí třetiny poslal zápas do prodloužení Doug Gilmour. V prodloužení to byl opět Gilmour, který v útočném pásmu našel Boba Rouseho. Ten vystřelil z vrcholu kruhu a Nikolai Borschevsky v legendárním okamžiku a možná ve svém nejslavnějším okamžiku kariéry jemnou tečí usměrnil kotouč za záda Tima Cheveldaeho. Leafs vyhráli sedmý zápas 4-3 a jejich cesta se zastavila až v sedmém zápase finále Západní konference.

A možná, že nyní stojíme na začátku opakování tehdejších událostí.

Máme za sebou dva prohrané zápasy na ledě Bruins a vyhraný zápas číslo 3 stejným skóre jako tehdy. Útočník Auston Matthews ukončil čekání na branku, které sice trvalo pouze dva zápasy, ale přesto ho to trápilo. Frederik Andersen předvedl nejlepší výkon v sérii a udržel první trojku Bruins bez vstřelené branky. K tomu pomohl také český útočník Tomáš Plekanec, který odehrál v dresu Toronta svůj nejlepší zápas.

Jinými slovy Maple Leafs prostě našli cestu k výhře.

„V některých sériích, když se to vymkne z rukou, tak s tím nic neuděláte. Podle mě kdybychom v pondělí neuspěli, tak bych si myslel, že jsme skončili. Takhle nás to ale vrátilo zpět do hry. Máme další zápas na domácím ledě a to je jediné, na čem nyní záleží,“ řekl Mike Babcock na úterním setkání s médii.

„Jsem velkým zastáncem toho, že když v dnes v NHL vyhrajete, tak je vše OK. Stejný přístup musíme mít ve čtvrtek. Vyhrajeme zápas číslo 4 a jsme v série na tři vítězné zápasy. Myslím, že to máme připravené opravdu dobře.“

„Je obrovský rozdíl, jestli je série 3-0 nebo 2-1. Jistě, může se stát cokoliv. Ale stále chcete být v té lepší pozici, mít vše pod kontrolou. Je pro nás důležité, abychom srovnali,“ dodal kouč.

Jízda Maple Leafs v roce 1993 a letošní začátek playoff má mnoho společného.

Tehdejší tým nevyhrál sérii playoff od roku 1987 a téměř desetiletí byl terčem posměchu. Stejná situace panuje i nyní. Leafs čekají na postup v playoff od prvního kola playoff 2004. Tehdy v Bitvě o Ontario vyřadili Ottawu Senators a následně vypadli v šestizápasové sérii s Philadelphií Flyers. Od té doby se Leafs museli potýkat s posměchem fanoušků po celé NHL.

Jenže časy se mění a stejně jako tehdy mají také letos Maple Leafs šanci vyřadit lepšího soupeře ze základní části a získat si přízeň nejenom vlastních fanoušků, ale také respekt fanoušků ostatních týmů.