Leafs vyhráli zápas číslo tři a vrací se do série

Toronto Maple Leafs uspělo v prvním zápase série s Bruins na domácím ledě a výhrou 4-2 se tak vrací zpět do série. Dvě branky vstřelil Patrick Marleau, poprvé v sérii se prosadil Auston Matthews a Frederik Andersen pochytal 40 ze 42 střel. První branku v zápase vstřelil James van Riemsdyk.

Hráči Toronta konečně předvedli bojovný výkon podpořený zázračnými zákroky brankáře Frederika Andersena. Ten se předvedl při několika vyložených šancích Bostonu a hitem se stal zejména zákrok proti střele Davida Pastrňáka do odkryté branky v posledních minutách třetí třetiny.

Maple Leafs zároveň dokázali zastavit produktivní první útok Bostonu. Postaral se o to především nově složený útoku Marleau, Plekanec a Marner. Útok Patrice Bergerona si nepřipsal ani jeden bod, dohromady posbírali sedm záporných bodů v hodnocení +/- a Brad Marchand byl na ledě při všech vstřelených brankách Toronta. Na druhé straně pak útok se dvěma veterány a mladým Mitchem Marnerem zazářil pěti body a +6 body v hodnocení +/-.

„Myslím, že jsme po celý zápas všichni makali. Šli nám nohy a hráli jsme tak, jak jsme potřebovali. Když tam byl brejk, tak jsme tam měli dalšího hráče, který nás z toho vytáhl a samozřejmě Andersen odehrál obrovský zápas,“ řekl Marleau po zápase.

Jeho první branka v zápase byla už 69. branku v playoff a Marleau se tak posunul před legendárního Gordieho Howea na 17 místo v historickém žebříčku. Svou druhou brankou pak vyrovnal Stevea Yzermana.

Ve 38. letech se stal Patrick Marleau zároveň nejstarším hráčem Maple Leafs, kterému se podařilo v playoff skórovat. O 104 dní překonal Norma Ullmana.

„Myslím, že každý ví, jak musíme v playoff hrát, abychom byli úspěšní. Prošli jsme základní částí a víme, že jsme v Bostonu neměli nejlepší formu. To jsme museli dnes večer změnit a vyhrát. Nyní se můžeme těšit na další zápas,“ dodal Marleau.

Leafs vstoupili do zápasu velmi dobře. Aktivní hrou si vytvořili několik střeleckých příležitostí a několika tvrdými hity hráčům Bostonu ukázali, že to bude jiný zápas než na jejich ledě.

Osm minut před první přestávkou byl blízko své první brance Andreas Johnsson, ale Tukka Rask jeho střelu z pravého kruhu vytáhl lapačkou nad branku. Tři a půl minuty před přestávkou se na Raska řídil podobě jako ve druhém zápase Kasperi Kapanen, ale Rask byl připravený jeho backhandovou kličku zneškodnit.

Tři minuty před první přestávkou se útočník Bostonu Riley Nash snažil o vyhození kotouče o mantinel ven z pásma. Puk ale skončil v hledišti. Přestože se zdálo, že puk lízl tvrzené sklo tak rozhodčí hráče Bostonu vyloučil. Nabídnutou přesilovou hru využil už po sedmi vteřinách úspěšnou dorážkou na brankovišti James van Riemsdyk, 1-0 Leafs.

Pro Leafs to byla důležitá první branka v zápase. Toronto zároveň potvrdilo pověst týmu, který nastřílel v základní části druhý nejvyšší počet branek v prvních třetinách.

Už v polovině druhé minuty Frederik Andersen předvedl první ze svých zázračných zákroků. Andersen v leže lapačkou ve vzduchu vyrazil střelu Davida Krejčího do odkryté horní poloviny branky.

Na začátku čtvrté minuty ale Andersenovi prošla za záda střela Adama McQuaida, který tak vyrovnal na 1-1.

Jenže za 43 vteřin Maple Leafs opět vedli. Obránce Morgan Rielly překvapil první útok Bostonu dlouhou přihrávkou na Mitche Marnera, který nabruslil do útočného pásma a přihrávkou z pravé strany poslal kotouč na Patricka Marleaua. Ten se dostal před obránce a Kruga a snadno poslal kotouč do sítě, 2-1 Leafs.

V sedmé minutě druhé třetiny si kapitán Bruins Zdeno Chára sebral odražený kotouč. Nabruslil si až na brankovou čáru a střelou na bližší tyčku překonal Andersena, 2-2. Brankář Maple Leafs klečel na ledě a podobnou střelu z ostrého úhlu vůbec nečekal. Puk se po Chárově střele odrazil od jeho hlavy nešťastně za jeho záda.

Necelých osm minut před druhou přestávkou trefil podruhé v sérii tyčku soupeřovy branky Kasperi Kapanen.

Maple Leafs následně zatlačili první pětku Bostonu v obranném pásmu a v dlouhém střídání Leafs nedovolili Bergeronovi a spol vystřídat. Kouč Mike Babcock toho využil a poslal na led Austona Matthewse, kterému připravil střeleckou pozici krásnou přihrávkou William Nylander. Ten našel Matthewse v levé kruhu. Matthews si zpracoval kotouč a rychlou střelou zápěstím poslal puk nad Raskovo pravé rameno, 3-2 Maple Leafs.

Pro Matthewse to byla první branka v sérii a zároveň první vítězná branka v playoff v jeho kariéře.

„Dnešní zápas pro nás byl určitě sdělením. Je to skvělé. Diváci a všechno. Máte pocit jako při zemětřesní když vstřelíte branku. Obzvláště v playoff,“ řekl po zápase Matthews.

Bostonští si ve třetí třetině vypracovali velké šance, ale další branku už nepřidali. Už v první minutě třetí třetiny hráli přesilovou hru ale Pastrňák trefil pouze tyčku. Další střelu Marchanda vytáhl Andersen svou lapačkou na břevno a brankář Toronta zastavil také následný nájezd Pastrňáka. Do další velké šance se dostal první útok Bruins v polovině třetí třetiny, ale Andersen se štěstím opět odolal.

Naopak Patrick Marleau tři a půl minuty před koncem třetí třetiny z rychlého brejku poslal kotouč pod lapačkou Raska do sítě a ACC vybuchla nadšením. Asistenci si připsal také Tomáš Plekanec, který odehrál svůj nejlepší zápas v dresu Toronta.

Jenže do konce třetí třetiny chyběli ještě dlouhé minuty a Bruins to zkoušeli hrou bez brankáře. První pětka Bostonu se usadila v útočném pásmu a David Krejčí přihrávkou křižnou přihrávkou našel svého jmenovce Pastrňáka. Ten si musel zpracovat tvrdou přihrávku a toho využil Frederik Andersen k bleskurychlému zákroku svou hokejkou ve vzduchu, kterou dokázal vyrazit kotouč mimo úplně odkrytou branku.

Neskutečný zákrok, po kterém celá hala skandovala Freddie, Freddie.

Bruins pokračovali ve hře bez brankáře, ale Maple Leafs svůj dvoubrankový náskok ubránili a výhrou 4-2 si zajistili minimálně pátý zápas zpět v Bostonu.

„Myslím si, že jsme byli lepší než oni. Hráli jsme s velkou energií. Byli jsme o něco tvrdší kolem obou branek a získání puku v útočné třetině nám umožnilo udržet si nějaký tlak,“ řekl Andersen, který byl po zásluze vyhlášený první hvězdou zápasu.

Zápas číslo 4 se hraje v noci ze čtvrtka na pátek a Maple Leafs se pokusí o vyrovnání série.