Maple Leafs vyhráli zápas číslo 5 a vrací sérii zpět do Toronta

Toronto Maple Leafs vyhrálo zápas o vyřazení na ledě Bostonu Bruins 4-3 a vynutilo si tak pokračování série šestým zápasem na domácím ledě. Byl to neuvěřitelně dramatický zápas, ve kterém šlo Torontu o všechno a navíc se hráči téměř dotkli své noční můry.

Maple Leafs si v bojovném výkonu s výbornou úspěšností střelby vypracovali vedení 4-1. Ale fanoušci Toronta nikdy nesmí věřit vedení 4-1 na ledě Bostonu. Známe příběh z roku 2013. Nechybělo mnoho a ve včerejším zápase došlo na jeho opakování. Leafs se ve druhé třetině dostali zásluhou rozhodčích do časté hry v oslabení a Bruins začali zvyšovat svůj tlak.

Když necelé tři minuty před koncem druhé části snížil Sean Kuraly na 2-4 tak bylo jasné, že tenhle zápas jednoduchý konec mít nebude. Navíc Leafs přelom druhé a třetí třetiny a zkraje třetí třetiny hráli další oslabení. Jenže právě zvládnutá hra v oslabení byla jedním ze stavebních prvků včerejší výhry. Toronto ubránilo pět ze šesti přesilových her soupeře včetně 1:33 dlouhého oslabení třech proti pěti.

Bruins přesto v šesté minutě třetí třetiny snížili na rozdíl jediné branky a Leafs byli na pokraje stejného kolapsu, který je potkal v zápase číslo 7 …

Domácí tým si vytvořil ve třetí třetině střeleckou převahu 20-5 a velké množství šancí, ale Frederik Andersen předvedl famózní výkon a po zásluze byl vyhlášený první hvězdou zápasu.

Kouč Mike Babcock po návratu Nazema Kadriho promíchal všechny útoky kromě řady Tomáše Plekance s Patrickem Marleauem a Mitchem Marnerem. Tahle trojka zůstala jako jediná pohromadě.

Maple Leafs se ujali v polovině šesté minuty vedení 1-0 po akci útoku Austona Matthewse, který měl na pravém křídle místo Nylandera Connora Browna. Právě on dorazil ze vzduchu kotouč do branky po Matthewsově pokusu zpoza branky, 1-0 Leafs.

V polovině první třetině vedli Leafs 2-0 po nádherné přihrávce Nazema Kadriho a rychlém zakončení Andrease Johnssona. Ten vstřelil svou první branku v playoff ve své kariéře.

Boston se dostal do hry po faulu Tylera Bozaka. Domácí si v přesilové hře vytvořili velké množství střeleckých příležitostí a David Pastrňák trefil tyčku Andersenovy branky.

Leafs ale první oslabení v zápase ubránili a protože také hráči Toronta trefili pouze tyčku Raskovy branky po střele Travise Dermotta, odcházeli do šaten s dvoubrankovým vedením.

V polovině zápasu byl vyloučený obránce Nikita Zaitsev a Boston se mohl poprvé radovat. Střela Jakea DeBruska se odrazila nečekaně od skla za brankou Andersena k levé tyčce a volný David Backes zametl kotouč do sítě, 1-2.

Trvalo to pouze 51 vteřin a Leafs opět vedli o dvě branky. Rychlou akci a krásnou kombinaci zakončil Tyler Bozak střelou na lapačku Tuukky Raska, 3-1 Leafs.

Za další 1:19 vedlo Toronto 4-1 po brance Jamese van Riemsdyka, který si v přesilové hře srovnal kotouč na hokejce, poslal puk pod víko a vyhnal Raska na střídačku.

Do branky nastoupil náhradní brankář Anton Khudobin, který za necelou polovinu zápasu pochytal všech osm střel hráčů Toronta.

Maple Leafs se následně bránili dlouhému oslabení třech proti pěti při kterém Frederik Andersen parádním zákrokem zastavil nebezpečnou střelu Brada Marchanda.

Dlouhé oslabení Leafs ubránili, ale necelé tři minuty před koncem druhé třetiny inkasovali po Seana Kuralyho, kterého mezi kruhy neuhlídal Jake Gardiner, 2-4.

V první minutě třetí třetiny Frederik Andersen pokryl nájezd Davida Pastrňáka a Rick Nash poslal odražený kotouč nad branku. Krátce na to trefil tyčku Charlie McAvoy.

V šesté minutě Leafs nevyhodili kotouč z pásma střela Toreyho Kruga od modré čáry se odrazila divoce od zadního mantinelu a Noel Acciari ho snadno usměrnil za dezorientovaného Andersena, 3-4.

Do konce třetí třetiny chybělo 14 minut a všem fanouškům se musel vybavit zápas z roku 2013. Leafs se ocitli pod obrovským tlakem, ale tentokrát Bostonu vyrovnat nedovolili.

Krátce po třetí brance Frederik Andersen zázračným způsobem vyrazil střelu Patrice Bergerona i dorážku Pastrňáka, který už mířil do odkryté branky. V polovině třetí třetiny si Andersen poradil se střelou Marchanda z pravého křídla. Pět minut před sirénou se před Andersenem zjevil DeBrusk ale mířil mimo.

Při závěrečné hře Bostonu bez brankáře si Andersen poradil se střelou Kruga a víc už toho Maple Leafs soupeři nedovolili.

„Hrál neuvěřitelně. Samozřejmě to byl pro nás zápas o všechno. Tlak je na nich aby ukončili sérii a Freddie byl naší oporou stejně jako další kluci,“ řekl po zápase Auston Matthews.

„Šli po tom tvrdě, chtěli vyrovnat a myslím si, že jsme hráli příliš pasivně. Je důležité je držet pod tlakem a hrát u nich v pásmu. Oni přecházeli do útoku snadněji než by se nám líbilo, ale nakonec jsme získali výhru, která nám dodá kuráž do dalších zápasů a to nás opravdu nakopne,“ řekl po zápase střelec první branky v zápase Connor Brown.

Do sestavy Maple Leafs se vrátil Nazem Kadri a byl velkým přínosem pro hru čtvrtého útoku. Kadri odehrál necelých 14 minut, vyhrál pět ze sedmi vhazování a připsal si 4 hity. Jeho akce s Johnssonem přinesla důležitou branku.

„Stále jsme si říkali, že máme v zápase venku ve třetí třetině jednobrankový náskok. Kdybyste to řekli před zápasech tak bychom to brali všemi deseti. Takže jsme potřebovali prostě zůstat v klidu. Frederik byl naší oporou. Odvedli jsme skvělou práci na vhazování a vyhráli nějaké souboje a zvládli jsme to,“ řekl Kadri.

V pondělí na domácím ledě budou muset Leafs udělat další krok k tomu, aby vrátili sérii ještě jednou na led Bostonu.

5 thoughts on “Maple Leafs vyhráli zápas číslo 5 a vrací sérii zpět do Toronta

1. Souhlasím, že to byl hodně dramatický zápas. Druhá třetina byla úplně šílená, co se tam dělo, ale myslím, že ty vyloučení byly oprávněné. Jen možná místo Bozaka měl sedět JVR. Celé to „šílenství“ odstartoval Backes, který začal „bitku“ s Hymanem, aby nějak nakopl svůj tým.. tam Gardiner Backese držel za pravačku a tím vlastně zasahoval do sporu dvou hráčů, což se nelíbilo Chárovi a byl z toho hromadný sendvič. Stejně vtipně se pak válel JVR po myslím Krugovi po té, co ho podrazil.. ale sedět šel kupodivu Bozak.
    Stejně tak Backesův gol byl trošku smolný, jelikož Backes zametl puk do sítě zlomek vteřiny před tím, než ho Hainsey mohl odpálit pryč a tak Ron jen promáchl..
    Z třetí třetiny se mi dělalo až blbě od žaludku, posledních deset minut trvalo snad 40 min reálného času.. dlouhé komerčky, time out, neustálé tanečky kolem vhazování…a když se po zdlouhavém hádání kdo bude na buly a kdo ne povede vhazování vyhrát a vyhodit puk, tak je icing a z časomíry uběhlo pouhých 5 vteřin a celé ty tanečky začínaly znovu..

2. Jo a ten gol JVR, taková paráda… kolik hráčů v NHL umí takhle zvednout puk?? V každém zápase vidíme x zazděných šancí, pač hráči nezvednou puk ani nad beton golmana… a tohle bylo z půl metru přímo pod horní tyčku! A v létě o něj nejspíš příjdem bez náhrady =/

3. Máš pravdu začalo to tím Backesem. To byl přesně ten moment, kdy se Bruins zase vrátili do zápasu. Jinak byli dost mimo.

A JVR to udělal parádně. Tohle on prostě umí.

4. Ten Backes byl přesně ten moment co jsem tu minule vyčítal že nám chybí a takhle přesně se to play off musí hrát. Ze zápasu co jsme měli docela pod kontrolou jedno vyvolání bitky (za vyvolání měl teda mít Backes 2 minuty navíc, protože Hyman se s ním prát ze začátku nechtěl) a rázem je Boston v zápase. Jedno vyloučení, pak hned 5 na 3, gól a vše je úplně jinak. Myslim si, že rozhodčí nezvládli tu bitku kolem Backese, tam měl jít ven Backes za vyvolání bitky a když šel Gardiner, tak měl jít i Chára. Podle mě to mělo být Backes 2+5 (nebo 2+2), Hyman 5 (nebo 2) a Gardiner 2 a Chara 2. Jinak ty další fauly něco bylo jasný, jako třeba Polak a mega sekera a pak Boza byla smůla, rozhodčí viděl zlomenou hokejku a myslel, že bylo seknutí, ale spíš to Nash asi zlomil při střele.

Pořád mám pocit, že je Boston díky té agresivitě, když je potřeba o něco napřed, ale dneska si myslím, že to doma urveme a poslední zápas děj se vůle boží. Možná to, že už to bylo teď celkem vyhrocený může pomoci nám, Boston bude furt stejný a my začneme hrát agresivněji, protože nás ten 5 zápas nakopnul do série. Kadri skvělý, co si budeme povídat, tak má v sobě kus krysy a v tom play off to je prostě potřeba.