Výhra Leafs věnovaná městu a jeho obyvatelům

Pro klub Toronto Maple Leafs to byl složitý den. Celé město v pondělí krátce po obědě zasáhla tragédie, kdy útočník ve vypůjčené dodávce vjel do chodců na chodníku. A večer měli hrát Maple Leafs důležitý zápas o naději v pokračování série s Bostonem Bruins.

Kouč Mike Babcock před předchozími zápasy často zmiňoval, jak skvělé fanoušky Maple Leafs mají. Ti v tisících plnili Maple Leaf Square před Air Canada Centre, aby podpořili svůj tým v cestě ze ztráty 1-3 na zápasy. Maple Leafs museli uspět na ledě nepřátelské TD Garden, aby dali svým fanouškům ještě jednu možnost radovat se ze hry svého oblíbeného týmu. To se týmu podařilo a fanoušci tak měli další možnost vidět ve svém městě své oblíbence.

A pak se objeví člověk, který z ničeho nic zavraždí desítku lidí.

Zápas o vyrovnání série se najednou proměnil v zápas o radost obyvatel tohoto fantastického města. O zápas nejenom pro fanoušky Maple Leafs, ale o zápas věnovaný všem obyvatelům tohoto městě. A také o zápas pro ty, co už včerejší zápas nemohli vidět osobně.

Před zápasem celá hala utichla v památce na deset obětí toho hrozného činu a několik dalších desítek zraněných.

„Je to samozřejmě tragédie. Strašné. Na sportu v této chvíli nezáleží, ale myslím si, že později to lidi spojí. Může je to sjednotit. Bylo pro nás skvělé, že jsme vyhráli, ale cítím s rodinami a obětmi. Smutné,“ řekl po zápase Zach Hyman, který sám pochází z Toronta.

Právě fanoušci dělají z Maple Leafs to, čím Maple Leafs jsou. V největším hokejovém městě na světě se stále probírá hokej. Během napínavé série s Bostonem jsou bary a ulice kolem Air Canada Centre stále plné fanoušků. Den před tragédií kouč Mike Babcock řekl, že by rád šel ven a vychutnal si pivo s davem. A den po své největší výhře na lavičce Maple Leafs vzdal dvěma minutami úctu všem obětem ještě před tím, než začal mluvit o tom, jak Maple Leafs vybojovali zápas číslo 7.

„Změna je už navždy novým obyčejem v životě rodiny. Ať už chybí maminka, tatínek, bratr, sestra nebo kdokoliv jiný. Máme samozřejmě štěstí, že žijeme v tak fantastickém městě s skvělými záchranáři, kteří odvádí svou práci. Je velmi důležité, abychom tyhle lidi vyzdvihli, pomohli a dělali vše, co můžeme. Máme fantastické město a nemůžeme dopustit, aby tohle zabránilo tomu, co děláme.

Lidé v Torontu si nenechali vzít svou vášeň. Tisíce jich zamířilo opět do ACC a na prostranství vedle arény odkud za zvýšené policejní ochrany sledovali zápas na velkoplošné obrazovce.

A v aréně vyprodané hlediště po minutě ticha zpívalo z plného hrdla O Canada.

„To je na sportu, speciálně hokeji v Kanadě a speciálně v Torontu to skvělé. Je to vždy tak trochu oslava toho, jaké je štěstí, že máme takovou svobodu, co máme a jak to nemůžete považovat za samozřejmost,“ řekl James van Riemsdyk.

Maple Leafs pak čekal zápas. Obrovský zápas z pohledu hokejové sezony, který je posunul o krok blíž k další kapitole jejich historie.

Na ledě nebylo příliš mnoho místa. První třetina branky nepřinesla. Ve druhé části se jako první prosadili hráči z Bostonu, ale Leafs dvěma zásahy otočili skóre na svou stranu. V těsné třetí třetině brankář Frederik Andersen každým chyceným pukem deptal soupeře. Byl to napínavý zápas i když se Maple Leafs zdáli, že hrají s klidem a jasným záměrem.

Tím záměrem nebylo nic jiného, než se přiblížit první vyhrané sérii playoff po 14 letech. A stárnoucí ACC se otřásala v základech.

„Ukázali, jak moc to také oni dnes chtěli. Byl to nejhlasitější zápas, co jsem tady zažil,“ řekl po zápase Connor Brown, rodák z Etobicoke na předměstí Toronta.

Tohle je přesně to, co Leafs chtěli udělat po tom, co prohráli první dva zápasy pokaždé o čtyři branky. Využít šanci udělat něco neobvyklého ale skvělého. Jenom jeden tým Maple Leafs v historii otočil sérii z 1-3 na zápasy.

„Myslíme si, že si jdeme pro výhru. Máme to na mysli po celou dobu. Začali jsme špatně a plazili jsme se zpátky. Nyní máte příležitost svého života. Tohle je zábava, tohle je místo, kde chcete být. Nepamatujete si všechno ze svého života, ale pamatujete si tyhle momenty. Chcete vytvářet tyhle momenty. Chcete si vytvářet vzpomínky,“ řekl kouč.

Leafs mohou být pouze malou částí, která pomáhá uzdravit zraněné město. Ale je to něco, co se snaží dělat od té doby, kdy pochopili, jak moc je to potřeba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *