Pět milníků v historii soubojů Toronta a Bostonu v playoff

This slideshow requires JavaScript.

Dva slavné týmy Toronto Maple Leafs a Boston Bruins jsou jedinými týmy z Original Six, které postoupily v letošní sezoně do playoff. Navíc se potkaly už v sérii prvního kola. Dramatická série dospěje dnes večer k sedmému zápasu.

Čtrnáct předchozích soubojů v playoff přineslo velké příběhy. Maple Leafs jsou v playoff celkově úspěšnějším týmem v poměru 8-6, ale Bruins vyhráli každou sérii od roku 1969. Pojďme si nyní připomenout některé milníky dlouhé historie vzájemných zápasů v playoff.

Rok 1933 a nejdelší zápas v historii

První setkání Toronta a Bostonu proběhlo v prvním kole playoff 1933. Ve čtyřech z pěti zápasů se prodlužovalo a v sérii na tři vítězné zápasy se rozhodovalo až v pátém zápase. Přesněji řečeno v šestém prodloužení pátého zápasu!

Rozhodující zápas se hrál 3. dubna 1933 na ledě Maple Leaf Gardens a zdálo se, že nebude mít konce. Základní hrací doba skončila 0-0 a na řadu přišlo prodloužení tak, jak jej známe dnes. Dvacetiminutové nastavení. Kdo dá gól vyhrál.

Bylo odehráno sedm bezbrankových třetin (tři v základní hrací době a čtyři v prodloužení) a rozhodující gól byl stále v nedohlednu. V ten moment se sešli tehdejší generální manažeři obou týmu, Conn Smythe na straně Toronta a Art Ross z Bostonu a dali hlavy dohromady. Nakonec se dohodli na tom, že zápas rozhodne hod mincí! Rozhodující zápas playoff!

Jenže hráči nesouhlasili. Požadovali hrát až do konce.

„Chtěli jsme hrát do té doby, než někdo spravedlivě vyhraje. Bylo nám jedno, kdyby to trvalo celou noc, což se skoro stalo,“ řekl poté brankář Bostonu Tiny Thompson.

Pro NHL to byl první maratonský zápas. A jak už to v těchto zápasech bývá tak rozhodl ten, od kterého se to nejméně očekávalo. Maličký útočník Toronta Ken Doraty.

Celá série byla velkým dramatem. První zápas vyhrál Boston na domácím ledě 2-1 v prodloužení ale Leafs ve druhým zápase vyhráli 1-0 také v prodloužení. Třetí zápas na ledě Toronta vyhrál Boston opět 2-1 v prodloužení. Ve čtvrtém zápase Leafs vyhráli 5-3.

Na obou stranách hranice prožívali fanoušci hokejovou horečku a věrní příznivci Toronta stáli noc před rozhodujícím zápasem v dlouhých frontách na lístky aby čtrnáct a půl tisíce fanoušků naplnilo Maple Leaf Gardens až po střechu.

Rozhodující zápas se přehoupl přes půlnoc do druhého dne. Hráči na obou stranách se už sotva drželi na nohou. Útočník Maple Leafs Ace Bailey hrál s ramenem pevně přivázaným k tělu, aby drželo na místě. Obránce Red Horner držel hokejku pouze v jedné ruce, protože druhou měl zraněnou a útočníka Joe Primeaua právě propustili z nemocnice a stále ho velmi bolela jedna noha.

Ve čtvrtém prodloužení Joe Primeau založil útok po kterém King Clancy vystřelil a puk zapadl do branky Boston. Červené světlo se rozsvítilo a Maple Leaf Gardens se otřásala v základech. Byl to takový rachot, že jenom málo diváků slyšelo hvizd rozhodčích. Ofsajd a branka nebyla uznána.

Ani ve čtvrtém prodloužení branka nepadla. Právě v ten moment se rozhodovalo mezi generálními manažery co bude dál. Hod mincí neprošel a hrálo se dál. Hráče podpořil v rozhodnutí také prezident NHL Frank Calder.

„Zápas musí být dohraný do konce. Je jedno, jak dlouho to bude trvat,“ řekl.

Hrálo se páté prodloužení a opět se zdá, že Leafs zvítězí. Útočník Toronta Baldy Cotton za brankou Bostonu sebral volný puk, otočil se před branku a mezi tyčkou a bruslí brankáře Bostonu se snažil zasunout puk do branky. Obránci Bostonu skočili na Cottona a rozhodčí pískli aby hru přerušili. Nastaly dohady. Baldy Cotton argumentoval tím, že hráči Bostonu vytáhli puk z branky dřív než ho rozhodčí viděli.

Bylo už po půl druhé v noci ale ani v pátém prodloužení branka nepadla.

Začalo šesté prodloužení. Andy Blair, vytáhlý kníratý centr Maple Leafs přihrál na křídlo, kde hrál malinký Ken Doraty. Ten se rozjel, udělal tři kroky a vystřelil puk mezi Thompsonovými betony do sítě. Červené světlo se rozsvítilo a branka platila.

Diváci na chvilku ztichly. Zdálo se, jako by jim to stále nedocházelo. Po vteřině se rozpoutal blázinec. Lidé se veselili, křičeli, tančili, házeli programy, klobouky, prostě vším, co měli po ruce zatímco se kolem šťastného střelce Doratyho srocovali jeho spoluhráči.

Bylo za pět minut dvě ráno. Branka padla v čase 4:46 v šestém prodloužení. Zápas trval celkem 164 minut a 46 vteřin. V době to byl nejdelší zápas NHL v historii a Maple Leafs právě vyřadili Boston Bruins z playoff.

1939 a první setkání ve finále Stanley Cupu

V roce 1939 se oba týmy potkali poprvé ve finále Stanley Cupu. Rok před tím Maple Leafs prohráli ve finále Stanley Cupu s Chicagem Black Hawks 1-3 na zápasy a tým Toronta toužil po svém prvním poháru od sezony 1931-32.

Jenže ani v roce 1939 to nevyšlo. Boston vyhrál první zápas na svém ledě 2-1. Ve druhém zápase vyhrálo Toronto 3-2 v prodloužení. Jenže na domácím ledě Maple Leafs dvakrát prohráli a Boston mohl výhrou 3-1 na domácím ledě stvrdit své vítězství.

Pro Maple Leafs to byla první prohraná série s Bruins v playoff.

1948 přesně před 70 lety

První kolo playoff 1948 svedlo opět dohromady Toronto a Boston.

Maple Leafs měli za svou tři úspěšné roky a výhry Stanley Cupu 1942, 1945, 1947. V Torontu se rodila první dynastie v NHL a Boston neměl v prvním kole playoff 1948 šanci Torontu vzdorovat. Maple Leafs vyhráli první dva zápasy doma (první v prodloužení). Uspěli také ve třetím zápase na ledě Bostonu. Až ve čtvrtém zápase Bruins poprvé vyhráli ale Maple Leafs rozhodli o svém postupu výhrou 3-2 na domácím ledě.

V dalším kole Leafs porazili Detroit Red Wings 4-0 na zápasy a radovali se ze svého třetího Stanley Cupu v řadě.

1959 a poslední vyhraná série Maple Leafs

Po úspěšném poválečném období Maple Leafs čtyřikrát nepřekročili první kolo playoff a třikrát dokonce do playoff ani nepostoupili. Až v roce 1959 se Maple Leafs potkali opět s Bostonem a po sedmizápasové sérii se radovali z postupu do finále Stanley Cupu.

Maple Leafs prohráli první dva zápasy v Bostonu. Na domácím ledě uspěli dvakrát 3-2 v prodloužení. Za vyrovnaného stavu se série přesunula zpět do Bostonu odkud si Leafs přivezli výhru 4-1. Jenže Boston dokázal v Torontu vyrovnat stav zápasů na 3-3 a rozhodovat se muselo v stejně jako v dnes v sedmém zápase.

V tom Maple Leafs prohrávali po dvou třetinách 1-2, ale Bob Pulford v polovině deváté minuty třetí třetiny vyrovnal na 2-2 a dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny rozhodl svou šestou brankou v sérii Gerry Ehman.

Maple Leafs vyřadili Boston 4-3 na zápasy a postoupili do finále Stanley Cupu, kde nestačili na tehdy dominantní Montreal Canadiens.

Kolaps v roce 2013

Série v letošním roce se až nápadně podobá poslední vzájemné sérii Maple Leafs a Bruins z roku 2013. Tehdy si Leafs sice odvezli z Bostonu jednu výhru ze druhého zápasu, ale oba zápasy na domácím ledě prohráli.

V pátém zápase v Bostonu tak museli vyhrát, aby uchovali naději na postup. To se Leafs také podařilo a vyhráli 2-1. Další výhra 2-1 na domácím ledě znamenala srovnání série na 3-3.

A scéna pro sedmý zápas byla připravená.