Prohra v sedmém zápase znamená konec sezony

Toronto Maple Leafs nakonec nedotáhli sérii prvního kola playoff 2018 s Bostonem Bruins do vítězného konce. Po vyrovnání stavu série na 3-3 prohráli v sedmém zápase na ledě Bostonu 4-7 a s playoff se v letošní sezoně rozloučili.

O výsledku zápasu rozhodla třetí třetina do které Maple Leafs vstupovali s vedením 4-3, ale Bruins dvěma rychlými brankami otočili skóre na svou stranu. Další brankou osm a půl minuty před koncem třetí části Boston svůj náskok ještě navýšil a skóre zápasu uzavřel střelou do prázdné branky.

Ze současné sestavy Maple Leafs jenom pár hráčů zažilo kolaps v roce 2013. V letošním roce byla situace odlišná než před pěti lety ale přesto se jedná o prohru, která se v lecčems podobá sedmému zápasu zkrácené sezony 2013. Leafs ztratili zápas ve třetí třetině a zdá se, že prohra bude mít výrazný vliv na podobu týmů pro další sezonu.

Letošní sedmý zápas série začal divokou první třetinou, ve které Leafs dvakrát vedli, ale nakonec odcházeli do šaten s jednobrankovou ztrátou. Už na začátku třetí minuty využil přesilovou hru Patrick Marleau, který před brankovištěm tečoval střelu Jakea Gardinera od modré čáry, 1-0 Leafs.

Za necelé tři minuty Bruins srovnali na 1-1 zásluhou Jakea DeBruska, který také v přesilové hře tečoval přihrávku Davida Pastrňáka.

Ještě předtím měl Frederik Andersen v brance Toronta štěstí po střele Toreyho Kruga a puk kutálející se do branky zastavil těsně před brankovou čárou.

Na začátku sedmé minuty Maple Leafs opět vedli. Patrick Marleau překazil domácím hráčům rozehrávku v obranném pásmu a po přihrávce od Mitche Marnera poslal kotouč nad pravé rameno Tuukky Raska, 2-1 Leafs.

Za další tři minuty Boston opět vyrovnal. Danton Heinen zachytil mezi kruhy odražený kotouč, otočil se a překvapivou střelou poslal kotouč za Frederika Andersen, 2-2.

V poslední minutě první třetiny Leafs nedokázali přerušit tlak domácích v útočném pásmu. Obránce Kevan Miller vystřelil od modré čáry a Patrice Bergeron dorazil puk odražený od zadního mantinelu do odkryté branky, 2-3.

Maple Leafs vyšel nástup do druhé třetiny podobně jako začátek zápasu a Travis Dermott svou první brankou v playoff ve své kariéře vyrovnal na 3-3. Na přelomu druhé a třetí minuty Leafs několikrát udrželi puk v útočném pásmu a Dermottova střela z vrcholu kruhu zapadla přesně k levé tyčce.

Na konci páté minuty byl vyloučený Tomáš Plekanec a Bruins hráli přesilovou hru. Jenže obránce Krug neudržel puk na modré čáře a Kasperi Kapanen se dostal do samostatného úniku. Před brankovištěm si pohrál s Raskem a zasunul kotouč do branky, 4-3 Leafs.

Po zbytek druhé třetiny bylo na Andersenovi, aby udržel náskok Toronta do šatny. Necelých sedm minut před přestávkou zabránil dorážce domácích hráčů po střele Davida Backese.

Leafs vstupovali do třetí třetiny s jednobrankovým vedením, ale Bruins náskok Toronta zkraje třetí třetiny rychle smazali. Boston vyhrál pře hře 4 na 4 vhazování v útočném pásmu. Puk se dostal na modrou čáru a Torey Krug trefil puk z voleje přesně k tyčce, 4-4.

Od čtvrté minuty se hrálo opět 4 na 4 a Bruins dokázali více prostoru na ledě opět využít ve svůj prospěch. V polovině šesté minuty nedokázal Jake Gardiner ubránit na levém křídle rozjetého Jakea DeBruska, který svou druhou brankou v zápase poslal domácí tým opět do vedení, 4-5. DeBrusk si dokázal posunout puk z backhandu na forhand a rychlou střelou překonal Andersena, kterému prošel kotouč mezi betony.

Ve hře Toronta se následně projevilo až příliš křeče a Bruins dokázali svůj náskok ještě navýšit. Do konce třetí třetiny zbývalo osm a půl minuty a David Pastrňák si po přihrávce zpoza branky položil jak Gardinera tak Andersena a snadno poslal kotouč do branky, 4-6.

Maple Leafs zkoušeli zápas zdramatizovat hrou bez brankáře, ale Brad Marchand poslal v poslední minutě kotouč do prázdné branky Toronta, 4-7.

Maple Leafs se tak musí druhý rok po sobě smířit s prohrou v prvním kolem playoff. Jenže na rozdíl od loňské série s Washingtonem Capitals byla letošní série s Bostonem Bruins brána jako první krok na cestě v playoff. To se nakonec nevyplnilo a tak je zklamání možná větší, než kdy jindy.

„Smrdí to. Ale musíte si vzít do pozitivní. Rádi bychom postoupili, ale myslím si, že do budoucna budeme tým, se kterým se bude počítat a vrátíme se do této situace,“ řekl po zápase Nazem Kadri.

„Kdybyste mi na začátku série řekli, že hrajeme s Bostonem a před třetí třetinou budeme právě v této situaci, tak bych to bral všemi deseti,“ dodal kouč Mike Babcock.

Vzhledem ke končícím smlouvám hráčů a také Generálního manažera Lou Lamoriella čeká nyní Toronto poměrně rušné léto. Některé změny již nastaly a tak se můžeme těšit na to, co nám Maple Leafs připraví pro další sezonu.

13 thoughts on “Prohra v sedmém zápase znamená konec sezony

1. Na změny jsem zvědavý.
    Plekanec, Komarov, Moore, Marincin, Polák pryč. i když Polák asi zase dostane smlouvu na 1 rok.
    Bozak a Carrick opravdu nevím, ty zápasy jsem tolik nesledoval.
    JVR velmi záleží na ceně a Nylander? To bude ořech. Pokud dostane smlouvu jako Pastrňák (6×6,6Mega), tak bude zadarmo, ale to asi nevezme. Jedině, pokud bude vyjednávat Lou.

2. Bude zajímavé léto 🙂
    Plekanec – na zakládní část je nám k ničemu,musí hrát mladí.
    Komarov – po loňské super sezoně spadl pod svůj průměr a myslím si,že schopen nahradit ho,by měl být Johnsson.
    Moore,Marinčin – tam opravdu nevidím důvod k pokračování.
    Carrick,Polák – i když vytáhnou jednoho beka z Marlies,tak se bude jeden pravák za 1M hodit,nebo,že by jsme podepsali nějakého UFÁ-ka ?
    JVR – ten začne vyjednávat na 7.5 M a na to nemáme.
    Bozak , služebně nejstarší Leaf – Bodově pomalu upadá a odchodem JVR to bude ještě horší,Už nehraje ani oslabení,bully ovšem pořád výborný a přasilovku zvládá taky slušně.Pokud je pravda spekulace o tom Švédovi,tak to taky moc nevypadá na prodlužku.(já bych ho samozřejmě podepsal na dva roky po 3 M 🙂 )
    (tipnu si,že jeden z dvojice Komarov-Bozak prodlouží)

Nylander a srovnání s Pastou – to play-off mu při jednání o smlouvě moc nepomůže,vidím to spíše na “ dvou-letý můstek“.

Jinak koukám na zkrácené sestřihy všech zápasů a ty góly ,to je paráda,fakt super.
    A při atmosféře ve Winnipegu mě normálně i u těch sestřihů běhá mráz po zádech:
    Škoda,že už tam nejsme.
    M.

3. Nemyslím, že podepsat nyní Nylandera na dvouletý můstek nám nějak pomůže. Nepředpokládám, že se bude zhoršovat (stát se ale může) a za dva roky bude dražší. Leda že by on nepřistoupil na delší smlouvu.

4. Může nám to pomoci v tom,že vstoupí do NHL další tým a liga vydělá peníze a vzroste platový strop a hlavně skončí smlouva Marleauovi a Hainseymu.
    Taky věřím ,že se Nylander zhoršovat nebude,ale těch případů,kdy po velké smlouvě došlo k úpadku je bohužel dost.(fakt nevím jestli těch zmiňovaných 6 x 6.6 je OK – uvidíme )
    M.

5. Taky si myslím,že půjde za vyšší výzvou někam jinam.
    Já to měl 50/50.Nějak jsem si po případu Chayky nebyl tím mládím a statistikama 100% jistý.
    Ale on ho LL dobře zasvětí.

6. Já myslím, že Dubas super, kvalitu má, pořád se jede podle Shanaplanu. Už když nastupoval Lou, tak se vědělo, že to má Dubas převzít po něm, takže nic nového. Já se bojim jedině toho, že by Dubas nemusel mít respekt a to pak může mít jakoukoliv kvalitu a nemusí to fungovat. Není to žádný bývalý hokejista, nemá ještě pořádně nic za sebou (jasně na to kolik mu je toho dokázal strašně moc, ale asi víte jak to myslím). Může tam být střet s hráči, přecijen rozhodovat ve 32 letech o osudu hráče, který je třeba o 3 roky starší je trochu jiné, než když to rozhoduje Lou, který už byl např. GM USA v Naganu, má SC atd. Navíc když ten hráč ví, že Kyle sám není sportovec ale analytik a teoretik, tak si taky ten hráč bude myslet často své. Jsem taky hodně zvědavej co se bude dít ve chvíli, kdy bude mít jiný názor Babs a bude chtít třeba hráče, který dle Dobasovi analýzy čísel nezapadá do dlouhodobého plánu nebo bude chtít Babs prodloužit hráče a Dubas ne. Babs se střetu vůbec nebojí a oproti Dubasovi je co se týče všeho úplně jinde, zase něco jiného je když to Babsovi rozhodne Lou s X lety zkušenostmi z top hokeje a Dubas bez zkušeností. Uvídíme jak to bude Babs brát a kousat. Pořád smrdí ve vzchutu takové to „co mi tu chceš vysvětlovat mladej, já koučuju 20 let top hokej, mám zlato z OH a tak. Teď říkají jak budou vše dělat dohromady, ale ten jiný názor určitě přijde a tam to musí ukočírovat Shanny a asi mít i hlavní slovo právě on. Nevím jako to teď přesně je, ale nemyslím si, že by Dubas měl takovou tu neomezenou ruku, že si může udělat co chce, jako třeba BUrke.

7. Zajímavý úhel pohledu.
    Já taky tohle americký pojetí moc nechápu,ta spolupráce mezi GM a koučem je i veřejně prezentována jako vesměs zanedbatelná.
    Třeba při vstupu Vegas říkal kouč,že je sám zvědav co mu připravý GM za tým.
    Jsem nakloněn spíše pojetí anglického fotbalu – GM- kouč v jednom.(i když třeba Kalous v hokejové Spartě se zrovna nepovedl)
    Taky nějak doufám,že jak píšeš to Shanny nějak zastřeší komplexněji.

Jinak za Marlies chytal kromě jednoho zápasu vše Sparks a asi bude tlačit na CmE a cpát se na dvojku u Leafs.Už jen pro ty betony 🙂

8. Tak to netrvalo tak dlouho a jsou pryč oba.Huntera je škoda ale to jsem nějak tak očekával,ale že půjde i Lou mě dost překvapilo.Bude to mít Dubas na začátek hodně ,hodně těžké.
    Bez LL v zádech rovnou do rozbouřené řeky- tvrdý oříšek na louskání.
    M.

9. Předpokládám, že Shany jmenoval Dubase, i když musel vědět, že Hunter v tom případě odejde. LL dostal dobrou nabidku a pracuje se synem, takže toto chápu. Aspoň si Dubas bude moci sestavit vlastní head team a nebude mít za zády Huntera, který by mu mohl okopávat kotníky.

10. Čtete někdo kanadské / US noviny? Občas něco přelouskám a vypadlo mi z toho, že Dubas je malý velký genius, což oceňuje i Babcock „he is a superstar“. Dubas ve svých letech vydoloval z nuly nahoru už dva týmu – Sault Ste, kde byl GM od svých 25!!! let a kam mimo jiné najal trenéra Sheldon Keefe, dnešní trenér Marlies, a Marlies. Mimochodem, co jste dělali Vy ve svých 25 letech? 🙂 Já byl GM v NHL 2013 od EA Sports. Pokud bude pokračovat ve své úspěšné kariéře i u Maple Leafs, tak jen dobře. Každopádně o něj byla pěkná rvačka (chtělo ho Buffalo, snad i Arizona), ale Shanahan jej najal a to jako prvního z celého nového front office, tedy i před LL a Hunterem. Zřejmě s jeho pozicí možného budoucího GM počítal od začátku.

Akutálně je tedy Lou a Hunter pryč. Ok, možná za ně dostaneme nějaké nižší drafty. Namísto nich je tu Pridham, kouzelník na smlouvy a platový strop, a Gilman, jenž pomáhal Vegas se stavbou týmu, co se aktuálně rve o Stanley cup. Dle některých komentářů stál Pridham za nějakými kreativními nápady na trejdy pro nás nevýhodných smluv (a že jich bylo) a Lou to ve finále dotáhl do konce. Gilman je zase zkušený pán, co by měl stát za zády Dubase a trochu mu je hlídat. To, zda je škoda Huntera teprve uvidíme. Jeho práce bude naplno vidět za nějakých 4-5 let podle toho, jak úspěšné budou jeho draft picks. Nepočítejme ovšem M+M. Austena by vybral skoro každý (asi až na GM Edmontonu a GM Bostonu). Co jsem se ale dočetl, tak Marnera si ovšem vynutil Hunter, protože Babcock chtěl Hanifina. Ani jedna volba by ovšem nebyla špatná, takže ve finále to je jedno. A co teď front office čeká?

1) entry draft – sranda, někoho prostě vyberou z klobouku a budou doufat, jako všichni ostatní GM, že vybrali správně. Asi i proto tam šel Gilman.
    2) smlouvy, smlouvy, smlouvy a jak je všechny napasovat do cap – zejména proto tam je Pridham a zejména proto byl povýšen na Asistenta GM z pozice Asistent asistenta GM.
    Matthews teď změnil agenta a má toho stejného jako McDavid. Je tedy možné, že přes léto podepíše novou smlouvu nejenom Nylander, ale i Matthews tak, jak to udělal McDavid – jeden rok před ukončením entry smlouvy. Každopádně jak vybalancovat, kdo si zaslouží více, zda Nylander nebo Marner, nebude hračka. Matthews je (asi) jasný – 12-13 mega na rok / 8 let. Někde jsem se dočetl, že Marner by měl sice dostat asi o 1 mil. více, ale Nylander je zase užitečnější při hře 5v5. Nicméně jak to vše nakonec dopadne, to se teprve uvidí.

Nicméně do doby než skončí Marlies v boji o Calder cup, se nic dít nebude a Dubas si bude užívat finále a trochu klidu před letní bouří, která přijde. A první mráčky přijdou možná co nevidět rovnou od LL, jako nového GM Islanders, který možná bude cílit na nového 3. centra do svého týmu – Bozaka, který je nyní UFA.

11. Díky za pohled do US novin.Já jsem na tom z AJ špatně,tak občas něco přejedu translatorem,ale je to takové „trhané“.
    O Pridhamovi jsem něco četl a řekl bych ,že i tady o něm kluci psali.Dřív dělal „hlídače“ okolo kolektivní smlouvy a tuhle kapitolu má v malíku.
    V Calder capu se taky bojuje o místo na příšrí rok do leafs,tak uvidíme kolik hráčů půjde nahoru.
    Co jsem viděl dva první zápasy,tak Moore je moc velkej hračička a navíc je malej,Tymašov hraje slušně,pak se mi líbí na obou koncích hřiště Grunstrom a Engvall.Obránci asi zatím nic.

LL vyhodil co se dalo a vezme to do rukou,stěžejní pro něj bude aby mu podepsal Tavares.S tím že zajede do někoho od nás se dá počítat,klidně i do RFA z farmypřece jen nás má načtené.(Doufám,že Bozak zůstane 🙂 ).