Maple Leafs si v prvním kole vybrali Rasmuse Sandina

This slideshow requires JavaScript.

Toronto Maple Leafs si v prvním kole draftu 2018 vybrali na 29. pozici švédského obránce Rasmuse Sandina. Vlastnímu výběru Maple Leafs předcházela výměna pozic se St. Louis Blues, při který GM Kyle Dubas využil možnosti získat jednu volbu v draftu navíc. Toronto se posunulo z 25. místa v prvním kole na 29. místo a navíc získalo volbu ze 76. místa ve třetím kole.

Osmnáctiletý rodák z Uppsaly ve Švédsku odehrál sezonu 2017-18 v Sault Ste. Marie Greyhounds v OHL. V 51 zápasech posbíral 45 bodů za 12 branek a 33 asistencí. V hodnocení +/- si připsal 35 kladných bodů.

Sandin byl těsně před draftem hodnocen Centrálním skautingem NHL jako 11. nejlepší hráč na Severoamerickém kontinentu. V polovině sezony byl přitom hodnocený jako možná 16 draftu takže povedená sezona mu v hodnocení před draftem poměrně pomohla. Mimochodem Bob McKenzie z TSN ho měl na svém žebříčku jako 27. hráče, takže je vidět, že experti z TSN mají opravdu výborný přehled mezi mladými nadějemi pro NH.

Sandin měří 181 cm a váží 84 kilogramů. Střílí levou rukou a jeho hra je se dá přirovnat podle jeho vlastních slov ke hře Duncana Keitha.

Předtím, než se v letošní sezoně objevil v OHL nastoupil Sandin ke pěti zápasům v dresu Rogle BK ve švédské nejvyšší soutěži. V OHL Sandin nastřílel nejvíce branek, posbíral nejvíce asistencí a byl nejproduktivnějším hráčem ze všech nováčků mezi obránci. Svou dominanci mezi nováčky potvrdil také ve 24 zápasech playoff, ve kterých se stal s jednou brankou, 12 asistencemi a 13 body nejlepším nahrávačem a nejproduktivnějším hráčem. Ve finále OHL nestačil jeho klub v šesti zápasech na Hamilton Bulldogs.

Sandin je elitním hráčem s pukem, dokáže se rychle rozhodnout a přihrát do tempa. Je výborným obráncem ve všech situacích. V letošním draftu byl považovaný za jednu z nejbezpečnějších voleb a týmy s jeho výběrem nemohly udělat chybu. Dokáže kontrolovat svou hru a zklidnit hru v zápase.

Nový GM Maple Leafs Kyle Dubas možná velmi dobře věděl, koho si vybírá a svou volbou se Dubas vlastně vrátil ke svým kořenům. Jako 11letý klučina totiž rodák ze Sault Ste. Marie dělal v klubu pomocníka a dotáhl to až na místo Generálního manažera klubu v letech 2011-14.

Po draftu ale Dubas řekl, že tohle spojení výběru draftu a Sault Ste. Marie bylo spíše náhodné než úmyslné.

„Vzali jsme hráče, kterého měli naši skauti označeného ve svých deskách jako nejlepšího. A oni jsou těmi, kteří dělají svou práci na stadionech od září do května každý den po celý rok. Samozřejmě, že působení v Soo mi přineslo větší obeznámenost a detailnější pohled na lidi a v tomto ohledu jsme měli štěstí. Ale jsme šťastni, že jsme dostali hráče, kterého jsem chtěli nehledě na to, kde hrál,“ řekl Dubas po svém draftu v roli Generálního manažera Maple Leafs.

Sandinovi v juniorské lize za oceánem pomohlo to, že klub ze Sault Ste. Marie hraje více evropštějším stylem hry. Méně nahazování a bruslení za pukem a více hry s pukem na hokejce. Sandin byl přesvědčen, že OHL je místo, kde může jeho hra nejlépe vyzrát. V playoff byla sestava Greyhounds velmi oslabena zraněními a Sandin se stal jedním z vůdců svého týmu. Jeho 13 bodů ve 24 zápasech udělalo na Kylea Dubase velký dojem.

„Myslím si, že hraje na svém místě způsobem, jakých chceme, aby se hrálo. Brání velmi, velmi dobře a chce bránit v obtížných chvílích, obzvlášť v playoff. Ale dělal to po celou sezonu. Hraje s pukem neobyčejně dobře a jak sezona pokračovala, tak se jeho konkurenceschopnost ukazovala lepší a lepší. Byl prostě obráncem pro všechny situace a my s ním byli velmi spokojeni,“ dodal Dubas.

Stejně jako se Leafs zamilovali do Sandina ještě před tím, než si ho vybrali na podium, tak byl samotný Sandin ohromený organizací Maple Leafs a městem o kterém snil, že si v něm jednoho dne zahraje.

„Měl jsem dobrý pocit z toho být draftovaný Maple Leafs. Tento rok jsem s nimi několikrát mluvil. Otázky, na které se mě ptali byly velmi dotěrné. Připadalo mi, jako by se skutečně starali a chtěli o mně vědět co nejvíc. Myslím si, že to byl velmi pozitivní pocit. A samozřejmě být jimi draftovaný, se všemi fanoušky a městem, které se stará jenom o hokej, který opravdu miluji. Je to neskutečný pocit,“ řekl Sandin.

11 thoughts on “Maple Leafs si v prvním kole vybrali Rasmuse Sandina

 1. Skončil divný draft, na kterém nevyšlo krom prvních dvou míst snad už vůbec nic. O tom trochu svědčí i Zadina, který šel až ze šestého místa do Detroitu, a o kterém jsem četl, že jde o jeden z letošních steal draftu. Draftované pozice D-D-C-C-D-D-LW-G-RW svědčí nejen o naší potřebě, ale aktuální vysoké poptávce po obráncích, kteří se budou platit zlatem. Centři jsou vybrání i jako dobrý prodejní artikl zejména z toho důvodu, že Dubas vybírá hráče dle dovedností a ne dle výšky a hmotnosti.
  Osobně náš trade-down hodnotím kladně, protože jsme při tom, jak se vybíralo do té doby, jsme de facto nemohli přijít o nikoho, kdo byl na potencionálním seznamu vyvolených a navíc jsme získali další volbu – centra SDA, nejmladšího hráče na draftu, který ještě roky může být někde v OHL nebo jinde.

 2. Je fakt,že pro nás ten draft není až tak zajímavý,když bereme od spoda,ale snad to takhle nějakých pár let zůstane :).

  Co se týče šumu okolo Tavarese,tak doufám,že to nevyjde,protože si myslím,že za to co mu budeme muset nabídnout jsme schopni udržet JVR i s Bozakem.

  No a co moc nechápu jsou golmani,Počítal jsem s tím ,že Sparks bude tlačit na CMcE a popřípadě dochytá sezonu jako dvojka a na farmě,že se KK posune na post 1. u Marlies.
  Podpisem Pickarda je ovšem vše jinak.
  Sparks asi odehraje jako 1. u Marlies.Pickard a CMcE se poperou o dvojku a jeden půjde dolu dělat dvojku.Jelikož mají ale oba jednocestnou smlouvu a musí přes waiver,tak to tipuju na CMcE,páč je už starý a nebude o něj takový zájem,což mi přijde škoda,protože byl oporou a navíc asi v klidu do kabiny,když nemá ambice na sklonku kariéry.
  Jak vidíte ty golmany vy?
  M.

 3. Podle mě musíme jednoho golmana vyměnit… co se tak šíří zprávy, tak Buffalo neprodlouží s Lehnerem, Anderson požádal o výměnu, Ward zas neprodlouží s Carolinou, Phila s Mrázkem… spoustu golmanů bude hledat nový domov a myslím, že někteří nenajdou. A pokud bych byl tým, co hledá golmana, tak bych se rozhodně podíval k nám… já už půl roku kroutím hlavou nad tím, jak můžem mít takové čtyři golmany… to je luxus..

 4. Andersonovi je 28 let, takže předpokládám, že hledáme spolehlivou dvojku za něj. Osobně bych se nedivil, pokud by si to Sparks (24 let) s Pickardem (26 let) rozdali o to, kdo zůstane a kdo bude součástí nějakého trade, protože jeden musí z kola ven. Možná to ale nakonec rozhodne trh, nabídka na jednoho z našich golmanů a nabízená protihodnota. Každopádně na tomto postu máme komfortní pozici a Dubas si to u Marlies hezky poskládal.

 5. Ahoj kluci,
  s brankáři to bude asi zajímavý. Jednička jasná. Podpis Pickarda je podle mě trochu tlak na Sparkse a taky pojistkou Leafs za staršího Curtise. Kaskisuo je podle mě zatím trochu mimo schovaný v jiným týmu AHL.

  Je ale jisté, že čtyři (nebo tři když nebudeme počítat pohádkáře) kvalitní brankáře neudržíme, resp. je to prostě moc a jeden by měl jít. Otázkou je kdo a mě logicky vychází nejstarší Curtis, který je sice velmi dobrá dvojka a evidentně si rozumí s Frederikem a zapadá do kabiny, ale ten věk prostě bude hrát proti němu. Nevěřím, že když příští sezonu vydrží celou u nás, tak že ho zase podepíšeme, když máme další tři mladé.

  Mě ale teď mnohem víc zajímá trh s volnými hráči a co uděláme s naší sestavou….UFA, Nylander, možné výměny…tohle bude moc zajímavý

 6. Co se týká UFA, tak já jsem v klidu a nic velkého nečekám. Dokud nebude cap počítán v čisté mzdě a nikoliv hrubé, tak nejsme tolik konkurenceschopní. Našel jsem super článek, kde to zajímavě popisují, tak jen ve zkratce.
  V Torontu (a Ottawa) je nejvyšší zdanění v celé NHL – 53,19 %. Takže pokud někomu dáme 10 mega, dostane na ruku 4,6 Mega. U Islanders – 5,2 mega, Tampa (s Vegas nejnižší) – 6 mega a třeba v Bostonu 5,5 mega. Co se týká indexu Cost of Living jsme plus minus někde uprostřed. Pokud tyto ukazatele dáte dohromady u všech týmů, tak hůř než u nás to je už je v DC., v NY Islanders, Ducks, LA, San Jose a NY Rangers. Jen v Torontu ale není kalifornské slunce nebo život nočního NY, takže fakt bída, protože krom tradice není pomalu co nabídnout. Dle těch ukazatelů je heaven ve Vegas nebo Tampě a není tak náhoda, že Tampa je tak nahoře. Navíc mají dobrého GM. Florida je hned v závěsu Tampy, takže tam bude problém v osobě GM.
  A co z toho plyne? Za poslední dobu jsme z UFA moc nepobrali a tak je draft nebo tradeds hlavní hybnou silou při skládání týmu.
  UFA – Marleau, Martin, Moore, Hainsey, Polák
  Traded for – Andersen, Hyman, JVR, Plekanec, Kapanen, Gardiner, Carrick, Pickard
  waivewer – McElhinney
  College / z Evropy – Bozak, Zaitsev, Borgman, Ozhiganov, Rosen
  Draft – Johnsson, Komarov, AM, Kadri, Nylander, Marner, Brown, Leivo, Rielly, Dermott, Grundstrom, Liljegren, Sparks
  Na smlouvy Nylandera jsem také zvědavý a budu považovat za luxus 6×8, i když to bude asi víc. A co se týká Tavarese, tak pokud to budou mít dobře spočítané a vyjdou jim mzdy i na AM, Marnera a Gardinera, tak proč ne? To by i Bozak a JVR mohli jít. Pokud budeme mít centry AM, Tavares a Kadri, nemám nic proti.

  Zdroj – https://mapleleafsnation.com/2018/06/07/taxes-cost-of-living-free-agency/

 7. A co když vyměníme Kadriho? sice výborná smlouva a skvělý výkony. Navíc k nám zapadá do hry ale taky výborný potenciál na výměnu (bek, uvolnění prostoru). No a pak teda jednání s Nylanderem. Oba bych chtěl nechat, ale mě Tavares teda hodně láká

 8. Pavle ale přesně taková byla naše strategie, jak postavit tým. Většinou jsou to drafty z poslední doby, kdy se Leafs tolik nesoustředili UFA hráče.

  Taky Roman Polák k nám přišel výměnou v roce 2014 ze St. Louis. Až loni jsme ho znovu podepsali po tom, co mu skončila smlouva. Mimochodem jsem zvědavej, jestli mu dáme šanci i letos nebo dostane už víc prostoru mládí.

 9. Michale ,že by začal Dubas svoji pouť u Leafs výměnou Babcockova oblíbence Kadriho?Tomu teda nevěřím.To by příští rok taky nemusel trénovat nás,ale NYI 🙂

 10. Kadriho bych se nezbavoval, je velmi platny na obou koncich kluziště..ale to vime vsichni. I smlouva je fajn. Mi vy teda 6×8 prislo hodne prehnane pro Nylandera. .. 6,5M max..

 11. Nemyslím, že Polák u nás bude ještě hrát, ale je to Babcockův oblíbenec. Kadriho bych si také nechal nebo mu aspoň dal ještě jednu sezónu šanci a po sezóně se rozhodl, co s ním, za koho a koho místo něj. K tomu Nylanderovi – 6 mega / 8 let, ale na to asi nepřistoupí.
  Je pravda, že Polák k nám přišel za Gunnarssona, ale loni byl UFA a nemyslím, že ho někdo chtěl po té zlomenině podepsat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *