Draft 2018 je za námi. Co nám přinesl a koho si Leafs vybrali?

This slideshow requires JavaScript.

Byl to první záblesk éry nového Generálního manažera Maple Leafs Kylea Dubase, který převzal vedení klubu 11. května po tom, co Prezident Brendan Shanahan 30. dubna oznámil, že Lou Lamoriello na pozici GM končí.

Před prvním kolem měl Kyle Dubas k dispozici sedm výběrů. Jenže v prvním kole mělo Toronto čekat na výběr až z 25. místa. To znamenalo nejdelší čekání na výběr od roku 2010, kdy Leafs ani jednou nevybírali v prvním kole. V předchozích letech přitom Leafs čtyřmi výběry v první desítce přivedli Austona Matthewse, Mitche Marnera, Williama Nylandera a Morgana Riellyho. V dnešní době není jednoduché stavět tým NHL, když musíte sledovat, jak si ostatní týmy vybírají ty nejlepší talenty a vy čekáte, než na vás přijde řada.

Takže co udělali Leafs pod vedením Kylea Dubase? Posunuli se ještě níž.

Na svém první draftu v pozici GM provedl Kyle Dubas něco velmi podobného, co Maple Leafs provedli během draftu v roce 2015. Tehdy sice řídil výběr hráčů jako hlavní skaut Mark Hunter, ale Kyle Dubas u toho byl také jako přímý účastník na pozici asistenta Generálního manažera. Po výběru Mitche Marnera ze čtvrtého místa Maple Leafs tehdy vyměnili svou volbu z 24. místa za volbu na 29. a 61. místě. Následně stůl Toronta vyměnil volbu z 29. místa za volbu na 34. a 68. místě. Jinými slovy z jedné volby Toronto vykouzlilo volby tři. Dopadlo to tak, že na 34. místě si Leafs vybrali Travise Dermotta. Na 61. místě padla volba na Jeremyho Bracca a na 68. místě byl draftovaný Martin Dzierkals. Obránce Travis Dermott už v loňské sezoně dostatečně přesvědčil fanoušky a vedení o svých schopnostech v NHL. Útočník Jeremy Bracco má za sebou první profesionální sezonu v AHL a zatímco Dzierkals čeká na další šance v nižší soutěži.

Když se přesuneme zpět do pátečního večera v Dallasu tak Dubas dvěma výměnami získal další dva výběry navíc. Nejprve poslal volbu z 25. místa do St. Louis za výběr na 29. místě prvního kola a volbu ze 76. místa ve třetím kole. Během druhého dne draftu pak výměnou za volbu v šestém kole draftu 2019 získal volbu na 156. místě letošního draftu.

Teorie o podobných posunech v draftu na nižší pozice spočívá ve snaze, vyrovnat dramaticky klesající pravděpodobnost, že se mladí hráči vybraní až po nejlepší dvacítce v draftu stanou pravidelnými hráči NHL. Takže nejlepším způsobem, jak bojovat proti těmto procentům, je získat další výběry.

Většina týmů nyní přiřadí každému výběru číselnou hodnotu a Toronto si v tomto případě vypočítalo, že společná hodnota výběrů na 29. a 76. místě je stejná nebo ještě větší než odhadovaná hodnota výběru z 25. místa. Jak je vidět, tak velkou roli v draftu hraje matematika a pravděpodobnost a právě v tomhle je Kyle Dubas opravdu výborný.

Jsou tu samozřejmě ale také nevýhody v tomto přístupu.

Philadelphia v roce 2015 výběrem z 24. místa (který získala právě od Maple Leafs) draftovala obránce Travise Konecnyho, který ve své druhé sezoně v NHL nastřílel 24 branek. A Columbus z 29. místa od Maple Leafs draftoval Gabriela Carlssona, který letošní sezonu strávil napůl v NHL a napůl v nižší soutěži. Zatím tak není jisté, jestli trojice Dermott, Bracco a Dzierkals bude mít větší hodnotu než Konecny nebo Carlsson. Musíme ale přiznat, že zatím nejlépe se v NHL ukazuje Travis Konecny.

St. Louis si v letošním roce výběrem ze 25. místa, které získali od Maple Leafs vybrali německého útočníka Dominika Bokka. Až v dalších letech tak poznáme, jestli se Maple Leafs vyplatilo posunout se v draftu níže a vzít si švédského obránce Rasmuse Sandina z 29. místa a ruského centra Semyona Der-Arguchintseva ze 76. místa. Právě tito dva hráči byli těmi, které si Leafs posunem v pořadí draftu vybrali.

Celkem devět výběrů Maple Leafs přeměnili ve čtyři obránce, dva centry, dvě křídla a jednoho brankáře.

„Je těžké předpovědět, jaké budou naše potřeby za čtyři roky až budou tito hráči více připraveni. Šli jsme dolů naším seznamem a brali hráče, kteří byli na jeho začátku. Tak to prostě fungovalo. Seznam přání Mikea Babcocka jsou na jedné straně veřejná a na druhé straně důvěrná. Chtěl centry a obránce. Je šťastný a to je všechno, co je dnes důležité,“ řekl Kyle Dubas po posledním kole draftu.

Rasmus Sandin, 1.kolo 29. v pořadí – Sault Ste. Marie Greyhounds

V pátečním první kole si Maple Leafs vybrali švédského obránce Rasmuse Sandina. Možná nebude tak rychlý jako například Gardiner, ale může se pochlubit špičkovým hokejovým myšlením, dobrou pohyblivostí a tvořivou rozehrávkou. To všechno činí ze Sandina přirozeného beka na přesilovky a když přidá sílu, tak bude zářit.

Sean Durzi, 2.kolo 52. v pořadí – Owen Sound Attack

V sobotním druhém kole si Maple Leafs vybrali dalšího obránce. Rodák z Toronta je od mala velkým fanouškem Maple Leafs. V roce 2017 ho všech 31 týmů NHL přešlo a nikdo si ho nevybral. To se v letošním roce změnilo a hned z toho bylo splněním jeho dětského snu.

V sezoně, která předcházela draftu 2017 ho zbrzdila operace kotníku. V 60 zápasech vstřelil dvě branky a zaznamenal 36 asistencí. Přesto jeden ze skautů během letošního roku řekl, že byl překvapení, že si Durziho ani jeden tým v roce 2017 nevybral.

Přesto se Durzi v červnu 2017 objevil na Development campu Maple Leafs, na kterém udělal takový dojem, že vedení Maple Leafs zvažovalo dát mu smlouvu. To se ale z důvodu naplnění maximálního počtu 50 kontraktů nakonec nestalo a Durzi poslechl radu, kterou mu Maple Leafs dali. Vrátil se ke třetí sezoně ve svém juniorském klubu. Ta se nakonec ukázala jako jeho zatím nejlepší v kariéře . Ve 40 zápasech Durzi posbíral 49 bodů za 15 branek a 34 asistencí. Dokázal také doladit svůj život mimo hokejové arény.

„Opravdu změnil život, jakým žije den za dnem. Ne že by bylo něco špatně na tom, jak žil předtím, ale byl to teenager. Nyní sleduje všechno, co se týká jeho těla, je pečlivý se svými zvyky a stal se profesionálem,“ řekl Dubas.

Semyon Der-Arguchintsev, 3.kolo 76. v pořadí – Peterborough Petes

Ruský centr Der-Arguchintsev, kterého si Leafs vybrali ve třetím kole byl nejmladším hráčem na letošním draftu. Jeho datum narození (15. září 2000) je přesně na hraně pro hráče způsobilé pro letošní draft. Má před sebou stále velký prostor pro vývoj. Se svou malou postavou není překvapením, že obdivuje Mitche Marnera.

Ve dvou sezonách v OHL se Der-Arguchintsev ukazoval spíše jako tvůrce hry než jako střelec. Ve 131 zápasech posbíral 80 bodů. Ve své hře má tendence před střelou zvolit přihrávku i po tom, co se dostane přes protihráče a vytvoří si gólovou příležitost.

Riley Stotts, 3.kolo 83. v pořadí – Calgary Hitmen

Útočník Calgary prožil úspěšnou nováčkovskou sezonu 2016-17 v týmu Swift Current Broncos. Jenže Broncos se před následující sezonou 2017-18 v honbě za Memorial Cupem posílili a Riley Stotts dostával čím dál méně prostoru. V prvních 22 zápasech letošní sezony si připsal pouze tři body a tak byl vyměněný do Calgary. Jenže právě to Stottsovi v jeho draftovém roce velmi pomohlo. V mladém a nezkušeného týmu si vybojoval důležitou roli a ve 47 zápasech zaznamenal 41 bodů.

Stotts stejně jako mnoho hráčů v polovině draftu zatím neprokázal velké nadání v nějaké aspektu své hry, ale je zdatný co se týče velikosti, pohyblivosti a hry s holí. Je to tvrdě pracující hráč, spolehlivý a chytrý s pukem. To všechno z něj dělá potenciálně snadného hráče k zařazení do systému Maple Leafs.

Mac Hollowell, 4.kolo 118. v pořadí – Sault Ste. Marie Greyhounds

Spoluhráč Rasmuse Sandina ze Sault Ste. Marie zůstal stejně jako Durzi v draftu 2017 přehlédnutý všemi týmy. A stejně jako Durziho ho to motivovalo k nejlepší sezoně v kariéře. V 63 zápasech letošní sezony posbíral 56 bodů a to stačilo na páté místo v bodování obránců celé OHL.

Hollowell má velmi elegantní bruslení, velmi dobré hokejové myšlení a tendence k tvoření hry.

Filip Král, 5.kolo 149. v pořadí – Spokane Chiefs

Velké překvapení a hlavně potěšení pro české fanoušky Maple Leafs. Český bek má za sebou první sezonu v zámoří a hned se stal nejproduktivnějším obránce mezi všemi nováčky ve WHL. V 54 zápasech vstřelil 9 branek a přidal 26 asistencí. Po 20 letech se tak stal prvním nováčkem mezi obránci v týmu Spokane, který zaznamenal 35 bodů v sezoně.

Ještě před odchodem do zámoří okusil v sezoně 2016-17 českou extraligu. V dresu Komety Brno nastoupil ke 23 zápasům základní části a nastoupil také v pěti zápasech v playoff. S Kometou oslavil titul a s reprezentačním výběrem do 18 let se radoval z výhry na Memoriálu Ivana Hlinky. V letošní sezoně 2017-18 si zahrál také na juniorském šampionátu v USA, kde v sedmi zápasech vstřelil jednu branku.

Má silové bruslení s dobrým zrychlením. Je to pohyblivý obránce se spolehlivou rozehrávkou přes střední pásmo. Podle některých skautů zaostává v tělesné konstituci a také v tendenci, nahazovat kotouče do špatných míst, když je pod tlakem.

Jeho malé zkušenosti ze Severní Ameriky možná odradily některé týmy, ale pokud bude jeho vývoj pokračovat po současné trajektorii, tak by mohl být skvěle hodnocenou volbou pro Toronto.

Pontus Holmberg, 6.kolo 156. v pořadí – Vajxo HC

Pravé křídlo ze Švédska bylo prvním hráčem, kterého si Leafs vybrali z evropských soutěží. Maple Leafs sice původně neměli volbu v šestém kole letošního draftu, ale tým tak moc po Holmbergovi toužil, že Leafs vyměnili s Buffalem volbu v šestém kole draftu 2019 za letošní šesté kolo a sáhli po něm.

Také Pontus Holmberg prošel draftem 2017 aniž by si ho vybral některý z týmů.

Většinu ze sezony 2017-18 strávil ve třetím švédské lize. V dresu Vasteras odehrál 36 zápasů, ve kterých zaznamenal 7 branek a 13 asistencí. Je popisovaný jako kreativní rychlý hráč. Zatím nehrál v Severní Americe a tak zůstává otázkou, zda se může stát skutečným hráčem v organizaci Leafs.

Zachary Bouthillier, 7.kolo 209. v pořadí – Chicoutimi Sagueneens

Jediný brankář, kterého si Maple Leafs na letošním draftu vybrali.

Bouthillier byl také jedním že čtyř draftovaných hráčů Toronta, kteří se vydali osobně přímo do Dallasu. V sobotu odpoledne se draft chýlil ke svému konci, ale on stále seděl se svou rodinou v hledišti. Všiml si ho také syn asistenta GM Maple Leafs Brandona Pridhama a řekl, že když tam ještě sedí, tak by ho tedy měli Leafs draftovat.

Jenže Zachary Bouthillier opravdu na seznamu Toronta byl a mladý brankář se tak stal jedním z posledních draftovaných hráčů v letošním roce.

Ve dvou sezonách v QMJHL (Shawinigan Cataractes a Chicoutimi Sagueneens) jeho úspěšnost zásahů v základní části nikdy nepřekročila 90%.

Semyon Kizimov, 7.kolo 211. v pořadí – Ladia Togliatti

Ještě o dvě místa později Maple Leafs draftovali ruského útočníka, který v sezoně 2017-18 odehrál 30 zápasů v ruské juniorské soutěži a zaznamenal 18 bodů za šest branek a 12 asistencí.

Nastoupil také ve výběru Ruska na šampionátu hráčů do 18 let, kde ve třech zápasech vstřelil dvě branky a připsal si jednu asistenci.

Letošní draft byl prvním opravdovým střípkem toho, jakým směrem by se organizace Toronta Maple Leafs mohla pod vedením Kylea Dubase ubírat.

Zdá se, že nás nečeká žádné větší překvapení. Maple Leafs by měli zůstat ukázněnou, analyticky zaměřenou organizací. V prvním případě tomu pomůže kromě Generálního manažera také postava Prezidenta Brendana Shanahana, který by měl pomoci druhému nejmladšímu GM v lize udržet respekt nejenom v týmu, ale také mimo něj. Ve druhém případě už si hlavní slovo vezme samotný Kyle Dubas. Ten je vnímaný jako jeden z nejneobvykleji smýšlejících manažerů už od doby, kdy se stal ve 26 letech Generálním manažere v Sault Ste. A není pravděpodobné, že by se změnil po tom, co převzal po Lou Lamoriellovi vedoucí post u Maple Leafs.

Maple Leafs budou pokračovat v nastolené cestě být rychlým a velmi dovedným týmem s menším důrazem na vzrůst a fyzickou hru než ostatní týmy.

Draftováním Sandina a Timothyho Liljegrena ze 17. místa v draftu 2017 ve spojení s Dermottem, Riellym, Zaitsevem a Gardinerem Leafs jasně stanovili prioritu v rychlosti a mobility na modré čáře.

To bude zřejmě pokračovat také pod vedením Dubase a podle toho, jak v letošním prvním kole dominovali malí a pohyblivý obránci se zdá, že Leafs jdou s vlnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *