Přetahovaná o Johna Tavarese začala

Letošní trh s volnými hráči nabízí velké lákadlo pro většinu týmů NHL. Centra Johna Tavarese. A Maple Leafs jsou jedním z týmů, které jsou mezi vážnými uchazeči o jeho služby.

Trh s volnými hráči se otevře sice až v neděli 1. července v 18 hodin našeho času, ale už minulou neděli začalo období, během kterého se mohou týmy s budoucími volnými hráči setkat a vést rozhovory o možném angažmá. Útočník stále ještě pod smlouvou s NY Islanders se rozhodl jednat se šesti týmy v kancelářích své agentury CAA v Los Angeles a zástupci Maple Leafs byli prvními, kteří se s Johnem Tavaresem v LA setkali.

Schůzka, které se na straně Maple Leafs účastnil Brendan Shanahan, Kyle Dubas a kouč Mike Babcock proběhla v noci našeho času z pondělí na úterý. Obě strany jednaly zhruba dvě hodiny a GM Kyle Dubas poté přítomným reportérům řekl, že by jim rád sdělil podrobnosti, ale nemůže.

Jenže případný zájem obou stran o smlouvu u Maple Leafs je jedna věc a prostor pod platovým stropem na předpokládanou obří smlouvu Tavarese věc druhá. Je jisté, že platový strop se pro sezonu 2018-19 zvedne na hodnotu 79,5 milionů dolarů. A Maple Leafs mají krátce před otevřením trhu s volnými hráči s hodnotou 24,6 milionů dolarů jeden z největších prostorů pod stropem z celé ligy. S nechráněným volným hráčem mohou Leafs podepsat maximálně sedmiletou smlouvu. V případě, že se hráč rozhodne pro podpis se svým současným týmem tak se může jednat až o osmiletou smlouvu. Podle některých informací už Tavares dostal od Islanders nabídku osmileté smlouvy na 88 milionů dolarů (11 milionů ročně).

Jenže Kylea Dubase čeká náročná jednání o prodloužení smlouvy s Williamem Nylanderem, který se stane chráněným volným hráče. Už v pondělí Nylander dostal od Maple Leafs kvalifikační nabídku. Očekává se, že se nová smlouva švédského útočníka bude přibližovat smlouvě Davida Pastrňáka z Bostonu Bruins, který před sezonou 2017-18 podepsal šestiletou smlouvu s průměrným ročním platem 6,66 milionů dolarů.

Nylander je prvním ze svaté trojice Maple Leafs, kterým vyprší nováčkovské smlouvy. Příští rok čeká Toronto jednání s Austonem Matthewsem a Mitchem Marnerem.

Je otázkou, jakou taktiku má vedení Maple Leafs na vyjednávání o nové smlouvě s Nylanderem připravenou a jak moc bude Toronto toužit přivést Tavarese.

Každopádně jednání o nové Nylanderově smlouvě mezi oběma stranami podle všeho ještě ani nezačaly…

Po včerejší schůzce s Maple Leafs bude John Tavares během dneška jednat se zástupci San Jose Sharks a Bostonu Bruins. Ve středu pak budou následovat jednání s Dallasem a Tampou Bay. Po schůzce se zástupci Toronta se Tavares sešel také s novým GM Islanders Lou Lamoriellem a také s novým koučem týmu Barry Trotzem. Zastupci NY Islanders odletěli do Kalifornie přímo z draftu v Dallasu a na jednání s kapitánem svého týmu dorazili tak trochu v utajení mimo pozornost reportérů. Je nutné podotknout, že ačkoliv Tavares jedná prakticky se svým starým týmem, tak oba muži, Lamoriello a Trotz, se s Tavaresem blíže neznají a musí se teprve poznat.

Je otázkou také to, co chce samotný Tavares. Excelentní centr si během devíti sezon v Islanders jenom třikrát zahrál playoff a k výraznému úspěchu měl zatím velmi daleko. A každý z potenciálních zájemců o jeho služby mu může nabídnout něco jiného a všechny týmy řeší také své vlastní potíže.

Islanders mají za sebou výborný draft. Mají nového GM, kouče a několik nadějných mladých hráčů. Jenže tým se trápí v Bronxu a ke Stanley Cupu má asi ze všech týmů, které mají o Tavarese zájem, nejdál.

Maple Leafs mají nadějný tým plný výborných hráčů. Nejlepšího kouče v NHL, jasnou vizi a stabilní vedení. Tavares navíc pochází z Mississaugy, která je předměstím Toronta. Byl by to tedy jeho návrat domů. S tím se ale pojí velký zájem médií a život pod lupou v Torontu. Problémem mohou být také vysoké daně.

Dallas toho nemůže příliš nabídnout. Kádr není úplně připravený k bitvě o Stanley Cup a chybí dostatečný prostor pod platovým stropem. Stars mají podepsáno pouze 14 hráčů a příští rok čeká tým jednání o nové smlouvě s Tylerem Seguinem. Naopak ale narozdíl od Toronta je v Dallasu velmi nízká daňová zátěž.

Velkým favoritem na Tavaresovy služby je San Jose Sharks. GM Doug Wilson je příštím členem síně slávy a jediné co mu chybí je Stanley Cup. Zkušený manažer udělá všechno pro to, aby se mu podařilo tuhle trofej vyhrát a Tavares by mu v tom mohl výrazně pomoct.

K cestě za Stanley Cupem je asi nejlépe připravená Tampa Bay, které se ovšem její čas krátí. Mnoho hráčů čeká poslední rok jejich smlouvy a Steve Yzerman bude mít brzy asi hodně starostí s poskládáním kádru.

Je tu ještě také Boston Bruins, který má v sestavě zajímavý mix zkušených hráčů s mladými nadějemi. Ale ani Boston nemá příliš prostoru pod platovým stropem. Šest hráčů (s brankářem Tuukkou Raskem) má smlouvu na více než 6 milionů ročně. Těžko si představit, že k nimi přibude Tavares s platem kolem 11 nebo 12 milionů.

Během draftového víkendu se debatovalo o tom, jestli by se Tavares spokojil s kratší smlouvou než je sedm nebo osm let. Komentátor Elliotte Friedman ze Sportsnetu si například myslí, že tady je určitě nějaký tým, který se zeptá, jestli je Tavares ochotný přijmout obrovský balík v kratší smlouvě aby zjistil, jestli může vyhrát Stanley Cup v týmu s nabitou sestavou před tím, že budou muset být ostatní hráči také odměněni vysokými smlouvami. Že by to mohla být Tampa Bay? Tahle cesta by mu navíc dovolila další vysokou smlouvu.

Jak to celé dopadne se dozvíme už tuto neděli odpoledne.

19 thoughts on “Přetahovaná o Johna Tavarese začala

 1. Loni to nebylo se Stamkosem tak zajímavé, protože Tampa má super tým, je stále zatím ještě favoritem na SC, který Stamkos nemá, je tam hezké počasí a má nejnižší daně z týmů NHL. Ale letos je to jiná píseň, protože Islanders jsou v rozkladu a bude jim pár let trvat, než se dostanou nahoru. Nový GM, nový trenér, nové všechno a nevím, zda na to chce Tavares čekat. Nedivil bych se, kdyby odešel a moc bych se nedivil, kdyby odešel k nám. Za mě klidně, ale obránce by to opravdu chtělo. Potenciál u Marlies je, ale ti kluci jsou hodně mladí.

 2. Pavle jako by jsi mi četl u duše. Právě tady vidím trochu potenciál Kadriho, za kterýho bychom mohli získat slušnýho obránce.

 3. Já bych po Tavaresovi šel určitě. Pročítal jsem teď všechny názory, tak přidám i můj, zároveň to budou i treba odpověd na nějaké předešlé myšlenky. Ať se máme o čem bavit :)))

  Co se týká nebrat Tavarese a radši podepsat JVR a Bozaka. Bozak je jistota, ale stárne, dlouho se u něj používal výraz mladíček i přestože mu bylo už přes 25, do ligy šel prostě pozdě a teď mu je 32. Minulý rok se mu narodilo dítě a já si myslim, že trochu ten jeho drajf ztratil. Celkem se mu vedlo v play off, zase se tam našel. Ano pořád je to jistota, pořád má super buly, oslabení, lze využít na přesilovku ale v případě, že se tady bavíme o Tavaresovi, tak není o čem. Na můj vkus byl Jvr a Bozak tenhle rok trochu víc protěžován při přesilovkách na úkor treba Austona a celé jeho přesilovkové lajny. Bozak se dá podle mě v pohodě nahradit v základní části. Když se sebe vymáčkne max tak je fajn, ale podle mě začne být čím dál víc obyčejný depth player. JVR má výhodu, že podobného útočníka jako on nemáme, je úplně odlišný než ostatní, byla by škoda ho ztratit, nicméne trh je nemilosrdný a pokud by přišel Tavares, tak bych to nějak zkousnul. Co víme všichni tak bráněni JVáRovi težce nechutná.

  Zdanění v Kanadě – tohle si vždy myslím, že je úplně zbytečné řešit. Ano to zdanění v Kanadě je větší, ale ten marketingový potenciál je tak obrovský, že se tomu v životě například slunné týmy jako Tampa, Florida, San Jose nevyrovnají ba naopak bych řekl, že na tom hráči budou ještě několik milionů líp. Ono media a tlak jsou několikanásobně větší v Torontu, na druhou stranu marketing a další příjmy pro hráče s tím jdou ruku v ruce a naše organizace moc dobře ví, jak toto využít. Často se stává, že ve výsledku když si člověk otevře Forbes nebo něco podobného a vidí příjmy hráču za rok, tak ten sportovní příjem je třeba pouze 1/4 jeho celkového příjmu. Doteď k nám nikdo nechodil, protože ten tým stál za starou belu, ale podle mě se teď karta rapidně obrací. Tavares mi zrovna navíc nepřijde jako typ hokejisty, který by potřeboval živé město, zábavu apod. mě spíš přijde jako někdo, kdo by se klidně rád vrátil domů a soustředil se na hokej a jestli je jeho domov TO, tak domů se člověk vždy vrací rád. Navíc NY může mít plný zuby :)))

  Vůbec bych se nedivil, kdybychom ho lákali na i kapitánské Céčko 🙂

  Dále bych se toho nebál, Dubas a celá naše organizace dokážou podle mě zakouzlit, když to bude potřeba. Zbavili jsme se Clarksona. Pokud by šlo do tuhýho, tak bych se nedivil odchodu Zajceva, kterého by nahradil třeba Rosen/Carrick a těch možností je tam opravdu hodně. Strop jde tuším že o 4-5 mega nahoru.

  Vždy když někdo odejde, tak zase někdo přijde, i kdyby odešel JVR tak ten jeho icetime někdo prevezme, ano třeba nedá 54 bodů, ale co kdyby dostal třeba Johnsonn opravdu tak velký prostor jako JVR. Ja si myslim, že minimálně 40 bodů by udělal v suchym triku, spíš i víc..

 4. Ahoj Sváťo,
  No začnu odzadu. Johnson je možná nejlepší náhrada za JVR (Jestli teda odejde). MVP v Calder Cupu je myslím dostatečná záruka ale je RFA. To by ale neměl být zásadní problém a vsadím cokoliv, že se s ním bez problémů dohodneme.

  Strop nahoru půjde, ale 2020 vyprší CBA a je otázkou co bude dál. Zatím to nevypadá moc na to, že by se majitelé s hráči snadno domluvili a spíš to vypadá na výluku. Uvidíme, jak velký ustupky obě strany udělají. Ztracená část sezony nebo komplet sezona by byly velký finanční ztráty pro všechny strany a pro nás navíc ztracený rok v době, kdy buď už budeme mít SC a budeme chtít další nebo pořád SC mít nebudeme a už nás pomalu začne tlačit čas. Takže ztracená sezona nebo její část by mohl být problém.

  Co se týče daní, tak při 11 milionech za sezonu je rozdíl čistého platu mezi Torontem (nejvyšší zdanění) a TB s Dallasem (nejnižší zdanění) 12,7 milionů. Je otázkou, jestli budou Leafs schopní marketingově sedm let v řadě tenhle výpadek nahradít……já bych sedm let nechtěl tratit více než roční mzdu….

  kalkulačka na plat Tavarese – https://www.tsn.ca/nhl/tavares-calculator

  Jinak pro mě je Tavares prioritou číslo 1 v letošním létě. Byl by to pro tým impulz a okamžitě bychom byli jedním z hlavní adeptů na zisk SC. Výrazně bychom dohnali TB a Boston (naše dva hlavní soupeře jak v divizi tak v konferenci.

 5. Pamatuje si někdo, kdy naposledy jsme lovili top hráče na volným trhu?

  Stamkose moc nepočítám, tam jsme nebyli hlavním adeptem na jeho tým. Spíš jedním z několika možných….
  ¨
  takže ?

 6. já si to musel najít – 1998 – Curtis Joseph (4roky/24mega), 2002 – Ed Belfour (2roky/13,5 mega,poslední rok smlouvy byla stávka) 2001 – Saša Mogilny (4 roky, 22 mega). Z tohoto období i Joe Nieuwendyk, Gary Roberts nebo Eric Lindros.
  Jinak k odlehčení 2013 – David Clarkson (7 let, 36,75 mega).

 7. Zajímavá myšlenka, tohle jsou zrovna dva největší extrémy, kde je ta mezní hranice velká, jakýkoliv jiný tým má ten rozdíl k nám menší. Nemyslím si, že by chtěl hrát Tavares zrovna v Dallasu (i když to je jeden z těch 5 týmů). Pokud bych bral např. že ten rozdíl bude 10 mega za těch 7 let, tak si to pojďme trochu rozebrat. V našem měřítku peněz to je něco šílenýho, ale ve sportovním měřítku to zase ta obrovská pálka naní. Fotbal to je uplnej blazinec. Lebron když nastupoval do NBA, tak podepsal s Nike 10 letou smlouvu na 100 mega a to ještě neodehrál ani jeden zápas. Ano basket je sice úplně jinde v tomto, ale porad se tu bavime o nejlepsi hokejove lize sveta, kde ty miliony litaj a Tavares je megastar ligy, nebavíme se tu o nějakém obyčejném hráči. Všechny značky po Tavaresovi skočí, reklama v TV bude masivní, bude tam furt. (nevim jak moc frčí hokejisti v TV mezi kovbojema v texasu, asi jo, ale určitě několikanásobně méně a za menší peníze). Pokud budu brát v potaz, že by na reklamě byl každý rok na tom o jedno mega lépe než v Dallasu a to bude na 100%, tak se sníží ten rozdíl na 3 mega a to pořád počítám s těmi nejhoršími variantami, podle mě ten potenciál peněz je fakt mnohem větší než blbý mega za rok. Stačí aby měl o jeden lukrativnější kontakt víc než v Dallasu a máš ten rozdíl smazanej a zase, podle mě to bude mít mít určitě. Pokud se ted vrátim k tomu, že by se ten rozdíl snížil pouze na 3 mega, což se dle mě sníží víc, myslíš si, že by 3 mega byla tak obrovská páka, aby ho to zviklalo od toho hrát za tým kde hrát chce (pokud to jsme my), tým kde se narodil a tým kde je ted velká šance dosáhnout skvělého výsledku? Já si myslim, že ne a v tom rozhodování by 3 mega roli nehráli. Samozřejmě je to hráč od hráče, u někoho třeba jo a u někoho třeba ne.

  V případě, že tady řešíme a vůbec se zabýváme myšlenkou, že by byl tratil na daních milion ročně (neberme ted v potaz, že by získával u nás víc peníz z marketingu), tak pokud to trochu otočim, tak je úplně směšný se bavit o tom, že by podepsal smlouvu u nás na 1 rok třeba za 15 mega (tušim že ten strop pro hráče je nějakých 15,6M), proč by to proboha dělal, proč by riskoval, že se nějak vážně zraní a už další velkou smlouvu nepodepíše, jenom kvůli tomu, že nám potom naběhnout kontrakty s mladasama, tak aby ustoupil? Myslim si, že tohle je presne ten mediální vymysl a tlak, který je. Ano reálně by to tak samozrejme udelat slo, ale hrac, který by alespon trochu premyslel nad danemi a to jak ho to ovlivní by na 100% nesel do neceho jako je smlouva na 1 rok.

  Reálně to vidim, tak že pokud má být nejaka sance, tak je to klasicka smlouva 7 let/ třeba 11 mega a holt na nasem managementu bude si s tím nejak poradit a do budoucna prerozdelit drahe hrace (Zajcev, Kadri, Marleau..), dát sanci mladsim a levným apod. A Tavares se bude muset smirit s tím, že rozdil na danich se mu vrati na marketingu a zaroven bude mit dobry pocit, ze hraje doma a v tymu co pujde ted do plných.

 8. Sváťa existuje- čus.
  Roční smlouvu by asi nechtělo ani Toronto,hlavně to stávající,to je bezkoncepční řešení.
  Co se týče peněz,tak tam jde spíše o to,aby zapadl platově mezi ty top hráče ,ale jestli mu zbyde o 1 M ročně méně,myslím inteligentní člověk řešit nemusí,protože to stejně nikdy nemůže celá jeho rodina utratit.(Teda pokud nemá nějaký příbuzenský vztah s Johnsonem).Pokud k nám chce kvůli šanci na SC a třeba spolupráci s MM,tak může podepsat klidně jen za 10M .na7let.

  Bozak bude uvadat čím dál víc,s tím souhlas a oslabení už taky neulítá.2-3 roky ale může být slušný 2 centr,pokud beru Kadriho jako 3.
  To,že Tavarese do stropu ty naši kouzelníci narvou nepochybuju,navíc za dva roky jsme +6 M za Marleau a když přijde Seatle- strop půjde zase o 5 mega nahoru.
  Zaitseva tady nikdo nezmiňoval a musím uznat,že mi přijde smysluplnější trejdovat jeho,než Kadriho a třeba podepsat Gardienra,- to je dobrá myšlenka.Ale nějaký beky taky potřebujem.(třeba Doughtyho 🙂 )

  Co se týče stávky,tak to zatím nezkoumám,tratí na tom obě strany ale dohoda bude strašně strašně těžká.
  M.

 9. Pavle zajímavé info ti hráči…no ten plat za Cujo v roce 1998 (6M/rok) je docela pálka bych řekl….u Leafs si je vlastně všechny pamatuju a čekal jsem, že to bude někdo z té době, co jsme hráli pod Patem Quinnem pravidelně playoff.

  Ten Clarkson byl ale strašný úlet. Ale je pravda, že když jsme ho podepsali, tak jsem byl moc rád. No jak to dopadlo víme všichni.

  Martine ta roční smlouva je opravdu nesmysl.

  Co se týče Kadriho / Zaitseva tak věřím tomu, že Naz by byl pro trh jako centr určitě přitažlivější zboží. Ale taky bych ho nerad ztrácel. Mike z něj udělal jednoho z top bránících útočníků v lize.

  Jinak dnešní info ohledně JT – Tavares nemá naplánovaný další jednání s NYI. Myslím si, že o jeho odchodu je prakticky rozhodnuto a opravdu věřím, že přijde k nám.

  Nemůžu se dočkat neděle 🙂

 10. Pokud nechce zůstat v NYI,tak to musíme být my nebo Tampa, s úctou k ostatním co ho oslovili.
  1.července je jeden z mých nejoblíbenějších dnů ohledně hokeje,letos jsem počítal s tím,že si klidně budu procházet co se kde děje a u nás toho moc nečekal,no a je z toho DRAMA.

 11. Tampa asi ne. Nemají prakticky prostor pod platovým stropem a příští rok budou muset podepsat Kučerova a bude se jim rozpadat obrana. Z toho důvodu si myslím, že Tampa asi nehrozí i když s ním jednali no.

  Spíš by to mohli být SJS. Mají prostor a taky velkou touhu po poháru. Navíc velmi kvalitní tým a asi podepíšou Coutura na dalších osm let. Příští rok bude mít 6M a pak UFA.

 12. Podle posledních informací bude Tavares jednat už jen se San Jose a s námi.

 13. Tampu, nebo spíš Yzermana, bych nepodceňoval. Už jako hráč hrál jako liška podšitá, natož jako GM 🙂 V našem případě si myslím, že během rozhovoru hrály důležitou roli odpovědi na tři otázky – 1) jak bude kompenzována mzda kvůli daním a tím, pokud přistoupí na nižší mzdu než někde jinde. Sorry, ale je to stále tvrdý byznys, a proto si stále myslím, že to je jeden z důležitých faktorů. O peníze asi nakonec i moc nejde, ale o to porovnání, co já hraju a co dostanu a co hraje Mitch/Sid/Connor/Steve a co oni dostanou. A 2) jak udrží tým a současné prospecty pohromadě.
  Marner, Nylander, AM, Tavares = plus minus 36 mega + Gardiner dalších 5-6 mega. – toto téma bude na Pridhamovi a myslím že se zapotí, i když aktuálně máme 24 mega cap space + 5,3 mega za Hortona na LTIR.
  Pokud bychom Tavarese opravdu přesvědčili a věřím tomu, že na toto téma se během rozhovoru také dostali, tak jak by se vedle sebe srovnala ega AM a Tavarese a kdo bude kapitán. Překousne AM, že by Tavares byl C a naopak. Kdo bude papírově první a kdo druhý centr a tak podobně. To by ale bylo hlavně na Babcockovi a Shanahanovi, aby kabinu srovnali (sorry Kyle, ale tady asi narazíš na věk). Ano, Tavaresovi mohli nabídnout kapitánské C, ale co na to AM, když je po celé Kanadě a Torontu masírka o tom, že právě on bude tím dalším kapitánem?
  Co se týká San Jose, tak tým sice mají, ale na jak dlouho? Aktuálně mají cap space asi 18 mega, ale musí podepsat Hertla a další. A tu nadcházející sezónu? To je teprve masakr. Na sezónu 2019/2020 mají podepsané 2 útočníky, 4 obránce a 2 gólmany, takže budou de facto stavět nový tým. A stavět ho kolem Tavarese? To je sice moc hezká motivace, ale bude se Tavaresovi chtít jít do toho? To už může zůstat u Islanders.

 14. Čau Martine,

  Jsem se zase po delší době ozval :)) Paradoxně tenhle rok jsem viděl docela hodně zápasů, takže jsem se hokejem nabažil. Vždycky když jsem, ale chtěl napsat nějakou „převratnou“ myšlenku, tak jsem vlezl na stránky a už to někdo napsal v podobném smyslu přede mnou :)))

  Myslím si, že je nejvyšší čas si zase dát nějaký přípravný zápas, kouknout na hokej a všechno kolem Leafs probrat 🙂

 15. A co se sejít třeba přes víkend někde u vody? Kdo další z mimopražských by se přidal?

 16. Na Kometě v Brně;) já bych jel a seznámil se s hard core leafs, ale časově to nedám.

 17. no dobře, tak co udělat sraz v Brně? já bych třeba jel, kdybysme se složili v Praze na benzín

 18. Většina by se neměla přizpůsobit menšině. Pokud bude sraz, dejte vědět a tebe to vyjde. Třeba taky ne. Stejně jako Tavares. Třeba to vyjde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *