Jak se zrodila smlouva Johna Tavarese s Maple Leafs

Klub Toronto Maple Leafs krátce po otevření trhu s volnými hráči oznámil podpis sedmileté smlouvy s útočníkem Johnem Tavaresem. Byl to nejdůležitější podpis celého prvního dne, který zastínil vše ostatní. Jak se to všechno událo?

Zkraje uvolnění trhu přicházely nejprve potvrzené odchody volných hráčů z Toronta. Reportér stanice TSN Frank Seravalli potvrdil návrat Jamese van Riemsdyka do Philadelphie Flyers. Jeho kolega Bob McKenzie zase odchod českého obránce Romana Poláka do Dallasu Stars. Další český hráč, centr Tomáš Plekanec se podle očekávání vrátil do svého Montrealu a Tyler Bozak se upsal St. Louis Blues. Nevypadalo to na veselý večer pro fanouška Maple Leafs.

Jenže všechny oči se upínali na rozhodnutí Johna Tavarese. Jeden z nejžádanějších volných agentů v historii NHL zvažoval své další angažmá od pátku ve svém domově v Torontu, ale celou dobu veřejnost ani reportéři z NHL netušili, jaké bude jeho rozhodnutí. Když minula sobotní půlnoc, tak bylo jasné, že John Tavares vstoupí na trh a s příštím týmem podepíše smlouvu jako volný hráč.

„Byl to docela proces. Bylo těžké odmítnout takovou příležitost…každý tým si připravil skvělou prezentaci, ale jak jsme se vrátili zpět z LA, prostě jsem cítil, že mám srdce na dvou místech. Tam, odkud pocházím a na místě, kde jsem byl dlouhou dobu a které mi pomohlo stát se tím, kým dnes jsem,“ řekl Tavares o svém rozhodnutí v roli volného hráče.

Zhruba hodinu po otevření trhu světem prolétla informace, že se John Tavares rozhodl stát se hráčem Toronta Maple Leafs.

„Ne každý den můžete žít svůj dětský sen,“ napsal Tavares na svůj twitterový profil a příspěvek doplnil fotkou, na které jako malý chlapec spí v peřinách s logem Maple Leafs.

Ten příspěvek pouze potvrdil to, co bylo na Tavaresově rozhodnutí zřejmé. Rodák z Toronta prostě poslechl své srdce a vrátil se domů.

Za tím rozhodnutím ale stálo mnoho práce vedení Maple Leafs.

Byla to cesta, která začala před čtyřmi měsíci nápadem a která se změnila na přetahovanou během náborové bitvy proti dalším pěti týmům včetně současného týmu NY Islanders.

„Vykročíte tou správnou nohou a doufáte, že to bude stačit,“ řekl dvaatřicetiletý GM Maple Leafs Kyle Dubas. „A my jsme šťastni, že to stačilo.“

Dubas řekl, že myšlenka na získání Tavarese se objevila po uzávěrce přestupů v únoru 2018, když vedení Toronta začalo zkoumat seznam hráčů, kteří se mohli stát 1. července volnými agenty. Opravdové přípravy začaly po tom, co Maple Leafs vypadli z prvního kola playoff s Bostonem Bruins. Tým si připravil video, na kterém představil své minulé a současné hráče včetně útočníka Mitche Marnera. Ten byl důležitou součástí nabídky pro Tavarese.

Marner se proháněl na čerstvém ledě s kamerou v zádech a Leafs ještě ani nevěděli, jestli budou s útočníkem Islanders jednat. Jenže tým se snažil být připravený až ten okamžik nastane.

„Stále neprodloužil smlouvu s Islanders, takže jsme pochopili, že bychom se měli také začít připravovat tak, abychom v pondělí v 11 společně nedrápali něco na schůzku ve 3,“ řekl GM Kyle Dubas.

Jenže v hokeji není zas až tolik postupů, jak se v takovém procesu pohybovat. Už v předchozích letech sice jednalo několik volných hráčů se zájemci o své služby tak, jako Tavares minulý týden. V roce 2011 to byl například Brad Richards, v roce 2012 Zach Parise a v roce 2016 Steven Stamkos. Ale v hokeji to není tak běžné, jako u jiných sportů.

Kyle Dubas proto studoval, co funguje u týmů v NBA během období volných hráčů. A vybral si členy vedení Toronta Raptors, aby posbíral co mohl z jejich zkušeností. Pak se rozhodl zaměřit se výhradně na to, co Toronto může Tavaresovi nabídnout jako hokejovému hráči.

A to byl moment, kdy se objevil Mitch Marner. Dubas a Mike Babcock cítili, že on může nejlépe zapadnout jako jeho spoluhráč do útoku a na schůzce s Tavaresem to chtěli to zdůraznit.

Další krok přišel během draftu 2018 v Dallasu na kterém agent Johna Tavarese Pat Brisson pozval Maple Leafs společně s NY Islanders, San Jose Sharks, Bostonem Bruins, Dallasem Stars a Tampou Bay Lightning na jednání se svým klientem v kancelářích v Los Angeles.

Ihned po skončení draftu se tak Kyle Dubas vydal do Kalifornie aby měl celý den na to zkontrolovat si a vylepšit svou přípravu před tím, než se k němu připojil prezident Maple Leafs Brendan Shanahan a kouč Mike Babcock. V pondělí 25. června pak poprvé jednali s Tavaresem o jeho možném angažmá v dresu Maple Leafs.

„Nemůžu říct vůbec nic proti tomu, jak to Kyle zvládl. On byl tím, kdo nás vedl. Měl vizi a rozdal nám naše úkoly,“ řekl Brendan Shanahan o přípravě na jednání s Tavaresem.

Kyle Dubas nejprve Tavaresovi důvěrně vyložil směr, jakým Maple Leafs míří s mladými nadcházejícími talenty jako jsou zmíněný Mitch Marner nebo Auston Matthews.

Shanahan, který má rád Tavarese jako rodáka z oblasti Toronta, mluvil o tom, jak výjimečné je být s klubem z rodného města.

A kouč Mike Babcock byl tím, kdo vypracoval plán na to, jak zaujmout Tavarese myšlenkou hrát v útoku s Marnerem, který ve své druhé sezoně v NHL posbíral 69 bodů za 22 branek a 47 asistencí.

Není proto divu, že Tavares oplýval dokonalým přehledem Marnerovy hry po tom, co se rozhodl připojit se k Maple Leafs. Měl totiž nějaký čas posoudit blíže, co by mohl dostat od dynamického pravého křídla svého útoku.

„Jeho rychlost, jeho schopnost kontrolovat hru a občas zápasy, jeho schopnost vést puk a vytvořit si čas a prostor svým bruslením to vše je nesmírně působivé,“ popsal Tavares svého příštího spoluhráče z útoku.

Maple Leafs nabídli Tavaresovi něco, co vlastně za sedm sezon nikdy vedle sebe v jednom útoku neměl. Přesto zástupci Maple Leafs opouštěli kancelář Pata Brissona v nejistotě, jestli byli dostatečně přesvědčiví, aby Tavares odmítl zůstat v Islanders nebo jít k jednomu ze čtyř týmů, které ještě čekali na svou prezentaci.

„Můžu říct, že jsme udělali to nejlepší a stejně nevíte, jestli to bude stačit,“ řekl Dubas.

„Nejde o to zazářit, ale o podstatu. Jde o to jít tam s plánem. Nejen že jsme měli tento plán, my ho vybudovali pro nadcházející roky. Získáte hráče, který přijde a myslím do největšího hokejového města na světě, kde ale bude vaše rodina. Chcete se tady cítit bezpečně, chcete vědět, že se vám tady bude dařit dobře,“ řekl kouč.

„Zjevně jsme byli schopní mu to ukázat nebo to mohl poznat,“ dodal kouč.

Agent Johna Tavarese Pat Brisson řekl, že jeho klient byl ohromen.

„Měli velmi přesvědčivé argumenty. Viděl jsem, že to Johna ovlivnilo. Šance být s tak talentovaným týmem byla velká. Ale když k tomu přidáte, že se hráč může vrátit do svého rodného města, tak o tom začal uvažovat,“ řekl Brisson v telefonickém rozhovoru pro nhl.com.

„Všechny týmy si připravili skvělé prezentace. Ale tu jednu jedinou věc, která byla od Toronta unikátní, nemohli ostatní týmy nabídnout,“ dodal.

Také samotný hráč potvrdil, co pro něj bylo to rozhodující.

„Myslím si, že tam, kde jsou Maple Leafs jako organizace a tým ve spojení s pocity, které jsem začal mít tím, že odtud pocházím a co to může být za příležitost, prostě mi to připadalo jako správné.“

Maple Leafs se navíc během schůzky důsledně vyhýbali laciným slovům. Chyběl modrobílý dres s číslem 91 a během více než dvouhodinového jednání také slova o emocích spojených s návratem domů vyhrát Stanley Cup. 

Leafs přesně počítali s tím, že se tyhle nálady uvnitř samotného Tavarese přirozeně rozvinou jakmile se začne zabývat svým rozhodnutím. Nepotřebovali ho k tomu nutit. Svou práci zástupci Maple Leafs odvedli. Zbytek byl na Johnovi.

Jakmile všech šest týmů předvedlo své prezentace odletěl John Tavares ve čtvrtek domů do Toronta. Začínalo být zřejmé, že konečné rozhodnutí bude mezi Maple Leafs a Islanders, kteří Tavarese draftovali jako jedničku v roce 2009.

Tavares myslel na své dětství, během kterého jako fanoušek Maple Leafs sledoval Stevea Thomase a Matse Sundina a pod modrobílou dekou snil o dni, který se brzy stane skutečností. Tady je jeho šance vrátit se a žít svůj sen s týmem, o němž doufá, že bude několik let kandidátem na zisk Stanley Cupu.

„Jakoby mi někdo vyrval vnitřnosti. Věděl jsem, že opustit Islanders nebude příjemná věc, ale nechtěl jsem, aby to ovlivnilo moje rozhodnutí dostat šanci.“

V sobotu odpoledne Tavares informoval svého agenta o tom, že se vrátí domů a ještě v noci začal Kyler Dubas připravovat smlouvu. 

„Hned jsem mluvil s Kylem a začali jsme pracovat na detailech smlouvy. Cítil jsem, že pro Johna je to správné načasování. V jeho srdci to bylo to, co chtěl udělat,“ řekl Brisson.

V neděli krátce po jedné hodině odpoledne napsal Tavares na svůj twitterový profil příspěvek, ve kterém uvedl, že je nadšený ze začátku nové kapitoly své kariéry a života v Torontu s Maple Leafs.

Za tři hodiny vešel Tavares do kanceláří Maple Leafs a podepsal svou sedmiletou smlouvu na 77 milionů dolarů.

„Tehdy jsem si konečně dovolil být nadšený,“ řekl Dubas.

Po čtyřměsíční cestě k tomu měl důvod. A s ním všichni fanoušci Maple Leafs.

5 thoughts on “Jak se zrodila smlouva Johna Tavarese s Maple Leafs

 1. Díky za super článek.Jestli byla role Dubase popsána dle toho, jak to opravdu bylo, tak jsem s budoucností MPL v klidu a Shanahan vybral dobře.
  Ještě je jedna ale zajímavá myšlenka k tomuto příběhu – žák (Dubas) porazil svého učitele (LL) a zatímco z MPL se stal nadupaný tým, tak z Islanders, nechť mi jeho fanoušci prominou, je prostě Islanders.
  Jinak k odchodům – JVR je snad nahraditelná ztráta (nebrání a je na nás drahý), Plekyho odchod zpět mu přeji a přeji mu hodně štěstí, Bozak – i kdyby JT nepřišel, tak bych nebyl proti jeho odchodu. 5 mega mu přeji, ale je to raketa, co si budeme povídat. Polák – určitě to je dobrý a přímý chlap, dostal se ze zlomeniny nohy a hraje NHL. Super, ale jsem rád, že to je v Dallasu a ne u nás. S příchodem JT mi žádný odchod nevadí, naopak. Pokud by ovšem nepřišel, tak by záleželo na tom, kdo by z UFA přišel.

 2. Čím víc o Dubasovi čtu, tím víc jsem z něj nadšený. Vypadá to, že se liší hlavně tím, že mu opravdu jde o hráče. Vnímá je jako lidi a ne jako zboží. Těžko to vysvětlit… prostě je to pocit co mám z toho co o něm říkají hráči, trenéři atd z týmů, kde působil.

 3. Pavle díky….souhlasím s tebou až na JVR a Bozaka. Je mi líto, že odešli. Po těch letech u nás. Devět let člověk píše v článcích o Bozakovi. Jeho jméno umím napsat i poslepu, sleduju ho od začátku kariéry, když jako naděje přišel z univerzity a teď odchází jako zkušený centr NHL a týmy se o něj perou. A JVR mi strašně přirostl k srdci. Všichni reportéři na twitteru psali, jak skvělý to byl hráč Leafs na rozhovory. Vždycky ochotně odpovídal na všechny otázky, rozebíral situaci. Má strašně fajn rodiče, kteří dávají všem synům ten nejlepší příklad do života.

  Všechny důvody k odchodu chápu a jako fanoušek Leafs jsem rád, že to dopadlo, tak jak to dopadlo.

  Na jednu stranu jsem rád, že odešli, protože Leafs se posunou zase dál. Dostanou větší šanci mladí hráči jako Johnsson, možná Lidholm, kterýho bych chtěl vidět. Zajímá mě i ten Jooris co přišel.

  Myslím si, že co se týče kvality a šířky týmu, tak díky Marlies (a Dubasově práci u Marlies) jsme na tom velmi dobře.

  Ještě co se týče odchodu našich hráčů tak jsem strašně hrdej na ty peníze co dostali. Znamená to svým způsobem ocenění Maple Leafs jak se posunuli za tři roky z nejhoršího týmu NHL do širší špičky.

  Pročítal jsem stránky Montrealu a tam docela toužili o Bozakovi a snili o Kadrim 😀 To mě jako opravdu pobavilo.

  Ze začátku ve mě Dubas taky moc důvěry nevzbudil, ale prakticky on dovedl Marlies ke Calder Cupu a přivedl Tavarese.
  Nebral bych to tak, že Dubas vyhrál nad Lamoriellem, ale prostě tak, že Leafs jsou lepší organizací a nabízejí toho Tavaresovi nejméně o tu jednu věc víc a proto se rozhodl pro nás.

 4. Jo jo Michale jako bych to psal já,mám to hodně podobně.
  Bozak,víte jak to s ním mám,no 🙁 mrzí to,ne tak jako Sundin,ale mrzí,.Ale že dostane 5 mega jsem nečekal ani omylem.Přeju mu vše nej v kapele.
  Čas nezastavíš a posun dopředu bude ,takže jsem spokojen ,ale taky trochu smutný.

  Abych nebyl úplně OT od skvělého článku,tak si dovolím oponovat v tom ,že Tavares k sobě neměl nikdy pořádného wingra,protože jak Moulson ,tak Okposo ty parametry pro mně splňovali.
  M.

 5. Z Tavarese jsem nadšen. Změny vypadají nadějně a doufám, že noví hráči do týmu sednou.

  Co mě trochu trápí je to, že týmová obrana se odchodem Bozaka a Komarova bude znovu sehrávat. Snad se mezi hráči najdou lídři na oslabení.

  Bez JVR taky nemáme dalšího takového specialistu na tečování puků do branky. Možná nám bude chybět powerforward jeho typu. Ostatní hráči na obdobné pozici nemají stejné výsledky.

  Obránci co máme, mají talent dopředu i dozadu. Snad budou hrát i dostatečně tvrdě a čistit prostor před brankou když to bude potřeba – zde je pro mne další otazník, protože nemáme vyloženě defenzivního obránce, který by dokázal efektivně bránit třeba zrovna JVR. Hainsey nezvládne všechno sám a nebude tu věčně. Marincin mne zatím nepřesvědčil, je to šance pro další obránce z Marlies, uvidíme kdo se jí chopí a přesvědčí trenérský tým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *