Letní proměna vedení Maple Leafs

Klub Toronto Maple Leafs se během letošního léta velmi výrazně proměnil. A nemám na mysli pouze základní sestavu, která bude v příští sezoně velmi odlišná od toho, co fanoušci vídali na ledě v minulém roce. Velké změny proběhly také ve vedení týmu, které si v tomto článku připomeneme.

Letošní změny jsou jedním z posledních kroků v procesu přestavby Maple Leafs na jejímž konci by měla být organizace schopná dlouhodobě se ucházet o zisk Stanley Cupu.

Asi tu nejdůležitější změnu provedl prezident Maple Leafs Brendan Shanahan už pět dní po vyřazení Toronta z playoff. Poslední dubnový den klub totiž oznámil, že Lou Lamoriello nebude nadále působit na pozici generálního manažera. O tomto kroku se spekulovalo už během sezony ale nebylo vůbec jisté, jak celá situace dopadne. Komentátor stanice Sportsnet Nick Kypreos na začátku března poznamenal během pořadu Hockey Night In Canada, že Lou Lamoriello zůstává jedním ze dvou GM v lize, kterým na konci sezony vyprší smlouva. Jeho kolega Elliotte Friedman uvedl, že Lamoriellovi skončí smlouva na postu generálního manažera, ale měl by i nadále působit v organizaci.

Lou Lamoriello nastoupil na pozici generálního manažera Maple Leafs v roce 2015. Po třech letech se měla jeho role generálního manažera proměnit v roli senior poradce. Dnes už ovšem víme, že se tak nestalo.

„Před třemi lety jsme se s Louem dohodli na smlouvě, která znamenala jeho tříleté setrvání na pozici generálního manažera Maple Leafs a poté jeho přechod pro následující čtyři roky na pozici senior poradce. Dnes ráno jsem Loua informoval, že se od tohoto směru neodchýlím. Nyní se zaměřím na rozhodnutí ohledně našeho dalšího generálního manažera,“ řekl Shanahan.

„Rád bych využil této příležitosti a poděkoval Louovi za jeho neúnavnou práci v posledních třech letech jako generální manažer. Jeho schopnosti pro ustanovení kultury, stejně jako jeho neocenitelné mentorské rady všem v této organizaci byla nástrojem pro náš rozvoj,“ dodal Shanahan.

Ještě rok před tím, než Lou Lamoriello přišel k Maple Leafs angažoval Brendan Shanahan na pozici asistenta GM tehdy osmadvacetiletého Kylea Dubase. Pro Shanahana to byla jedna z prvních změn, které po jmenování prezidentem Maple Leafs provedl. V roce 2015 Shanahan propustil tehdejšího GM Davea Nonise ale místo jmenování Dubase novým GM přišel právě Lamoriello.

Tříleté působení Lamoriella u Maple Leafs mělo tři efekty. Za prvé zkušený manažer vrátil Torontu respekt mezi ostatními kluby v lize. Za druhé Lamoriello vrátil do vedení klubu pravidla a pořádek. Nastavil v klubu kulturu, která se u Maple Leafs vytratila už někdy po odchodu Pata Quinna. A za třetí měl Kyle Dubas možnost sledovat tři roky práci jednoho z nejúspěšnějších manažerů v současné NHL.

Dnes se zdá, jako by měl Brendan Shanahan vše do puntíku promyšlené.

Necelé dva týdny po oznámení, že Lou Lamoriello nebude nadále působit jako GM Maple Leafs představil prezident Maple Leafs nového muže na uvolněný post a novým generálním manažerem byl 11. května jmenován právě Kyle Dubas.

Ten dostal přednost před Markem Hunterem, který stejně jako Dubas působil na pozici asistenta Lou Lamoriella.

Jenže už jedenáct dní poté, co byl Dubas jmenovaný 17. generálním manažerem v historii klub Maple Leafs klub oznámili, že se dohodli s Markem Hunterem na okamžitém rozchodu.

„Po četných jednání s Markem se obě strany vzájemně dohodli na rozchodu. Rád bych upřímně poděkoval Markovi za všechno, co udělal pro tuto organizaci za poslední čtyři roky a přeji mu do budoucna jenom to nejlepší,“ řekl Brendan Shanahan.

A zhruba hodinu na to Maple Leafs potvrdili také odchod Lou Lamoriella, který se připojil k organizaci New York Islanders.

„Rád bych znovu vyjádřil naše nejvřelejší uznání Lou Lamoriella za jeho práci, kterou odvedl za poslední tři roky jako náš generální manažer a blahopřeje mu k nové roli u Islanders. Práce Lou Lamoriella bude v Torontu cítit ještě v následujících letech. Přejeme mu jenom to nejlepší,“ řekl Brendan Shanahan.

Zemětřesení, které v průběhu května ve vedení Maple Leafs proběhlo velmi výrazně pozměnilo tvář klubu.

Brendan Shanahan řekl, že jakmile jmenoval Kylea Dubase novým GM, tak věděl, že odchody z vedení týmu jsou téměř jisté.

„Byl to očekávaný scénář. Co pro mě bylo nejdůležitější bylo vybrat osobu o které jsem si myslel, že je připravena vést Leafs v další fázi vývoje,“ řekl Shanahan.

„Je to vždycky smutný den, když se rozloučíte s lidmi, kterých si vážíte a se kterými nějakou dobu pracujete, ale je to něco, co organizaci určitě nepřekvapí. V každé organizaci jsou lidé, kteří jsou součástí rozvoje v různých fázích. Myslím, že mít tady ty dva chlapy, Marka čtyři roky a Loua tři roky, bylo životně důležité.“

„Rozhodnutí o Kyleovi je podle mě to nejlepší pro organizaci v tom, aby se posunula dopředu.“

Podle mého osobního názoru měl Brendan Shanahan celou situaci při výměně generálního manažera velmi dobře připravenou ačkoliv při oznámení o konci Lou Lamoriella na postu GM tvrdil, že nového GM ještě nemá vybraného. Povýšení Dubase z asistenta GM bylo krokem, kterým byl Lou Lamoriello ve skutečnosti odsunutý na vedlejší kolej a vedlo zároveň k odříznutí Marka Huntera od pozice, kterou bezpochyby chtěl.

Mark Hunter navíc nabídl Maple Leafs, že bude pro organizaci pracovat ještě až do červnového draftu, protože se stejně nemohl připojit k jinému týmu kvůli doložce o zákazu konkurovat Maple Leafs. To ale Toronto odmítlo.

„Když jsme s Kylem o tom uvažovali, tak jsme se rozhodli, že pět týdnů před draftem bude pravděpodobně lepší začít s čistým štítem,“ řekl Shanahan.

Po odchodech Lamoriella a Huntera tak dostal Kyle Dubas příležitost k tomu, sestavit si vlastní tým.

Už následující den po oznámení odchodů dvou důležitých mužů oznámil klub jmenování Brandona Pridhama na pozici asistenta generálního manažera. Není to poprvé co bude Pridham v klubu působit na této pozici. Už v roce 2014 byl jmenovaný asistentem Davea Nonise. Muž, který má obrovské zkušenosti z oddělení centrálního registru a z oddělení centrálního skautingu hráčů v NHL bude pokračovat ve své roli pomáhat při analýze platového stropu, vyjednávání smluv a výkladu kolektivní smlouvy.

Právě jeho práce může být klíčová při vyjednávání nových smluv pro svatou trojici Maple Leafs tak, aby si tým udržel všechny své mladé hvězdy pohromadě.

Následující den byl na místo asistenta generálního manažera jmenovaný také Laurence Gilman. Ten by měl sdílet roli asistenta GM s Brandonem Pridhamem.

Stejně jako Pridham bude mít také třiapadesátiletý Gilman na své pozici více povinností mezi které bude patřit osobní oddělení hráčů. Bude řídit také oddělení rozvoje hráčů a farmářského systému klubu. Od začátku sezony 2018-19 bude navíc dohlížet také na mladé naděje Maple Leafs jako generální manažer Toronta Marlies v AHL.

„Laurence poskytne našemu týmu ve vedení skvělé zkušenosti. Během svého více než dvacetileté působení v NHL řídil téměř každý typ oddělení v profesionálním hokeji a měl v tom úspěch. Jeho příchod a spolupráce s Brandonem Pridhamem na místě asistenta generálního manažera poskytne naší organizaci velkou posilu a šíři znalostí ve všech oblastech hokejových operací. Cítíme se velmi šťastný, že máme Brandona a Laurence jako klíčové součásti našeho týmu,“ řekl Kyle Dubas.

Na začátku června pak záložní tým Maple Leafs v AHL Toronto Marlies dokráčeli ke svému největšímu úspěchu ve své historii. Po sedmizápasové finálové sérii s Texasem Stars získali svůj první Calder Cup. A byl to Kyle Dubas, který byl jako generální manažer Marlies tvůrcem vítězného týmu. Jeho přechod od týmu v AHL k týmu v NHL tak měl ten nejlepší možný konec.

Kromě zisku Calder Cupu se Kyle Dubas zkraje své kariéry na místě generálního manažera Maple Leafs předvedl také velmi dobře hodnoceným draftem, na kterém Toronto získalo několik slušných nadějí včetně své první volby obránce Rasmuse Sandina.

Následovalo otevření trhu s volnými hráči a Dubasův jackpot v podobě smlouvy s Johnem Tavaresem. Hráčským změnám se ale budeme věnovat v následujícím článku.

Po odchodu Marka Huntera zela díra také na pozici ředitele osobního oddělení hráčů, kterou Maple Leafs zaplnili na konci června jmenováním Davea Morrisona. Ten u Maple Leafs působí už od roku 2004 nejprve jako amatérský skaut. Poté jako ředitel oddělení amatérského skautingu a od roku 2015 jako ředitel oddělení profesionálního skautingu.

Výrazné změny postihly oddělení skautingu Maple Leafs.

Na uvolněné místo ředitele profesionálního skautingu nastoupil po Davu Morrisonovi bývalý hráč Maple Leafs a současný skaut Troy Brodie.

Na konci června Maple Leafs oznámili konec dalších členů personálu. Jako zvláštní přidělení trenéři odešli Jacques Lemaire a Jacques Caron, které si do Toronta přivedl Lou Lamoriello a také tři členové skautingu. Z amatérského skauting odešli Nikolai Ladygin a Evgeny Namestnikov a z oddělení profesionálního skautingu odešel Tommy Albelin, který měl také velmi blízko k Lamoriellovi.

Zkraje července pak Maple Leafs jmenovali ředitelem amatérského skautingu Johna Lilleyho, který v organizaci Toronta působí od roku 2006 nejprve jako skaut a od roku 2016 jako ředitel skautingu pro oblast Spojených států.

A sestavu profesionálních skautů Maple Leafs rozšířili dva velmi zkušení hokejoví činovníci Rick Olczyk a Blair Mackasey.

Rick Olczyk je bratrem Eda Olczyka (bývalý útočník s více než tisícovkou zápasů v NHL). Rick Olczyk působil od roku 2014 jako asistent generálního manažera Caroliny Hurricanes. Před tím působil v letech 2007-2014 v organizaci Edmontonu Oilers. Před Světovým pohárem v hokeji působil také jako skaut pro nový tým Evropy.

Také Blair MacKasey má za sebou dlouhou kariéru ve výkonných funkcích. Od roku 1996 působil jako skaut Phoenixu Coyotes. Mezi lety 2002 a 2005 byl skautem pro výběry Kanady. Od ledna 2006 pak zastával funkci ředitele profesionálního skautingu Minnesoty Wild. Zajímavostí je, že svůj jediný zápas v NHL odehrál během sezony 1976–77 v dresu Toronta Maple Leafs.

Věříme, že všechny změny povedou k dalšímu zlepšení Maple Leafs a především Kyle Dubas na místě generálního manažera je pro to velkým příslibem.

3 thoughts on “Letní proměna vedení Maple Leafs

  1. Super článek, díky.
    Co jsem četl o Gilmanovi, tak to je „killer“ při vyjednáváních s hráči a výborný vyjednávač k tomu. On nehraje hokej, nedává góly, ale hraje svoji vlastní hru – chce porazit hráče při vyjednávání se smlouvami, chce porazit jejich agenty a chce vyhrávat pořád. A drží se hesla, které se bude líbit svatovi – je toho názoru, že hráč jehož hlavní motivací jsou peníze (a nízké zdanění na Floridě nebo Texasu) a nikoliv možnosti týmu a jeho zapojení do týmu, tak takového hráče do týmu nechce.

  2. Díky Pavle.
    Mě zaujal Blair MacKasey s jediným zápasem v NHL v dresu Leafs 🙂

    Pro úspěch je důležitý být silný i ve front office a nejenom na ledě. Navíc je jasné, že silná front office se Shannym, Dubasem, Pridhamem, Gilmanem a skautingem (Dave Morrison) dokáže vytvořit mnohem silnější a úspěšnější tým než někdo typu Fergusona juniora. kterej během pěti let zničil fungující tým Pata Quinna a dalších deset let sme se z toho museli dostávat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *