Letní hráčské změny v Torontu

Během léta jsme si shrnuli změny v kancelářích klubu a protože do začátku přípravného kempu před novou sezonou zbývají už jenom dva týdny, tak je nejvyšší čas podívat se na to, jaké hráčské změny Maple Leafs během letní přestávky provedli.

Před třemi lety započal prezident Maple Leafs Brendan Shanahan přestavbu týmu a spekulovalo se nejméně o šesti letech než budou Maple Leafs připraveni ucházet se o Stanley Cup. Jenže draft Austona Matthewse a hra dalších mladých hráčů v čele s Mitchem Marnerem a Williamem Nylanderem celou přestavbu značně urychlila.

A letošní bouřlivé léto v Torontu pak proměnilo klub z jednoho z nejnadanějších týmů v jednoho z největších kandidátů na zisk Stanley Cupu. Na svědomí to má příchod centra Johna Tavarese o kterého se na volném trhu svedl tuhý boj šesti týmů. Zkušený útočník se po několika dnech rozhodování rozhodl pro Toronto a podepsal sedmiletou smlouvu na 77 milionů dolarů.

Byl to zatím největší podpis nového GM Maple Leafs Kylea Dubase, který se do křesla generálního manažera usadil teprve 11. května po tom, co se klub rozloučil se zkušeným Lou Lamoriellem.

První podpisy nového GM

Týden po nástupu do funkce Generálního manažera podepsal Kyle Dubas dvoucestnou nováčkovskou smlouvu se čtveřicí evropských hráčů.

Mladý dvaadvacetiletý švédský útočník Pierre Engvall si po zkušebním kontraktu na konci loňské sezony vysloužil u Maple Leafs novou dvouletou smlouvu. Už na konci minulé sezony si totiž zkusil, jaké to je hrát v organizaci Maple Leafs. Po sezoně v dresu HV71 ve švédské nejvyšší soutěži stihl ještě 9 zápasů základní části AHL za Toronto Marlies. A v jarních bojích playoff nastoupil v dalších 20 zápasech, ve kterých osmi body za tři branky a pět asistencí pomohl Marlies k zisku Calder Cupu.

O něco zkušenější šestadvacetiletý švédský útočník Pär Lindholm podepsal roční kontrakt s klauzulí o evropském angažmá v případě, že se neusadí v prvním týmu Maple Leafs. Lindholm strávil celou sezonu 2017-18 v dresu Skellefteå ve švédské nejvyšší soutěži, se kterou získal stříbrné medaile po finálové prohře s Vaxjo. Se 47 body za 18 branek a 29 asistencí byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem základní části.

Další švédský hráč, ale tentokrát obránce, jednadvacetiletý Jesper Lindgren podepsal tříletou smlouvu. Sezonu 2017-18 odehrál v nejvyšší finské soutěži v dresu HPK Hämeenlinna, kde patřil k nejproduktivnějším obráncům do jednadvaceti let z celé finské soutěže. Stejně jako Engvall stihl také Lindgren na konci minulé sezony čtyři zápasy základní části AHL v rámci zkušební smlouvy, ale do zápasů v playoff už nezasáhl.

Posledním ze čtveřice je pětadvacetiletý ruský obránce Igor Ozhiganov. Ten podepsal roční smlouvu, která stejně jako v případě Pära Lindholma obsahuje klauzuli o evropském angažmá. Ozhiganov má za sebou už více než 300 zápasů v KHL, kde hrál za týmy CSKA Moskva, Amur Chabarovsk a Sibir Novosibirsk. Navzdory stříbrným medailích v dresu ruské reprezentace na juniorského šampionátu v roce 2012 stále ještě ale větší úspěch teprve čeká.

Smlouvu prodlužují brankáři a také Carrick

Na konci května podepsal novou dvouletou smlouvu brankář Kasimir Kaskisuo, který byl po minulé sezoně chráněným volným hráčem. Nejvíce zápasů v sezoně 2017-18 odchytal v dresu Chicago Wolves v AHL. Odchytal ale také jeden zápas za Toronto Marlies a dva zápasy za Orlando Solar Bears v nižší soutěži ECHL. Čtyřiadvacetiletý finský brankář je v organizaci až pátým brankářem, ale v případě možného odchodu Calvina Pickarda by se mohl posunout na místo druhého brankáře u Marlies.

Na konci června si pak výrazně polepšil obránce Connor Carrick, který jako chráněný volný hráč podepsal novou roční smlouvu na 1,3 milionů dolarů. V minulých dvou sezonách byl jeho plat 750 tisíc dolarů ročně. V loňské sezoně odehrál v dresu Maple Leafs 47 zápasů, což je o něco méně než v předchozí sezoně 2016-17, ve které na rozdíl od minulé sezony nastoupil také do šesti zápasů playoff. Uvidíme, jestli se Connor Carrick v nové sezoně usadí v obraně Maple Leafs nastálo.

Ve stejný den jako Carrick podepsal novou roční smlouvu na 800 tisíc dolarů brankář Calvin Pickard, který se po sezoně 2017-18 stal také chráněným volným hráčem. V minulé sezoně se Pickard střídal s Garretem Sparksem o brankoviště Toronta Marlies. V základní části odchytal 33 zápasů, ale v playoff už jenom 3 zápasy a ke Calder Cupu dovedl Marlies právě Garret Sparks. Podle nejnovějších spekulací se zdá, že se Maple Leafs snaží o Pickardovu výměnu.

Draft

V pátek 22. června se konalo první kolo vstupního draftu, během kterého si Leafs vybrali švédský talent Rasmuse Sandina. V půlce července s ním pak Toronto podepsalo tříletou nováčkovskou smlouvu na 925 tisíc dolarů. Zatím se neodvážím tipnout, jestli Sandin zůstane v příští sezoně v Kanadě, kde by mohl působil v juniorské OHL v dresu Sault Ste. Marie Greyhounds nebo v AHL u Marlies. Další možností by mohl být do Švédska, kde v loňské sezoně odehrál pět zápasů za Rögle BK ve švédské nejvyšší soutěži.

A pak se to stalo

V den kanadského národního svátku 1. července se otevřel trh s volnými hráči, na kterém Maple Leafs ulovili tu největší rybu ze všech. John Tavares se stal hráčem Toronta Maple Leafs. Byla to zpráva, která v neděli 1. července obletěla rychlostí světla celý hokejový svět a v Torontu způsobila vlnu naprostého šílenství.

Maple Leafs se rázem stali klubem s jednou z nejlepších sestav na pozici centra v celé lize, které se ostatní kluby jenom těžko vyrovnají. Už jenom John Tavares a Auston Matthews na centru prvních dvou útoků staví soupeře Toronta do velmi obtížné role. A k tomu mají Leafs na centru třetího útoku Nazema Kadriho se 32 brankami v každé z posledních dvou sezon. Tohle budou ostatní týmy bránit jenom velmi těžko.

Volní hráči

Novou smlouvu podepsal 1. července také obránce Martin Marinčin, který byl sice po minulé sezoně chráněným hráčem, ale Leafs se s ním dohodli až po otevření trhu s volnými hráči. V loňské sezoně Marinčin pomohl Marlies k zisku prvního Calder Cupu v historii klubu. V dresu Maple Leafs odehrál pouze dva zápasy a ani v nadcházející sezoně nebude pravděpodobně jeho pozice v obraně Maple Leafs příliš jistá.

Kromě Tavarese se Maple Leafs dohodli na volném trhu také s útočníky Adamem Cracknellem a Joshem Joorisem a s obráncem Jordanem Subbanem. Všichni tři hráči podepsali roční smlouvu na 650 tisíc dolarů.

Zkušený útočník Adam Cracknell vystřídal v loňské sezoně dresy dvou klubů NHL (Dallasu Stars a New Yorku Rangers) a dvou klubů AHL (Hartfordu Wolf Pack a Lavalu Rocket). Právě v Lavalu strávil Cracknell největší část sezony. V 54 zápasech si připsal celkem 48 bodů za 27 branek a 21 asistencí.

Téměř na chlup stejně na tom byl v loňské sezoně také centr Josh Jooris. Také on vystřídal dva kluby NHL a dva kluby AHL, ale narozdíl od Cracknella odehrál nejvíce zápasů v NHL za Carolinu Hurricanes. V 31 zápasech zaznamenal šest bodů. Nastoupil také v pěti zápasech farmy Hurricanes v AHL v Charlotte Checkers. Na svém kontě má také devět zápasů v dresu Pittsburghu Penguins a šest zápasů na jeho farmě v AHL Wilkes-Barre/Scranton Penguins.

Obránce Jordan Subban na svůj první zápas v NHL zatím stále ještě čeká. Na svém kontě má 184 zápasů v AHL v klubech Utica Comets a Ontario Reign. Juniorskou soutěž hrál OHL v dresu Belleville Bulls, kde odehrál čtyři sezony.

Předpokládám, že všichni čtyři hráči budou patřit v příští sezoně do sestavy Toronta Marlies v AHL.

Emotivní rozloučení

Většinou se příliš nevěnuji odchodům hráčů z Toronta do jiného klubu, ale 1. července opustilo Maple Leafs několik hráčů, které si musíme připomenout.

Na prvním místě jmenujme centra Tylera Bozaka. Jako nedraftovaný hráč odehrál v dresu Maple Leafs za devět sezon 594 zápasů, ve kterých nastřílel 136 branek a připsal si 229 asistencí. Se 365 body opouští Toronto jako 24. nejproduktivnější hráč týmu v historii. Po tom, co Bozie podepsal smlouvu se St. Louis Blues napsal velmi emotivní rozloučení fanouškům Maple Leafs.

„Být hráčem Maple Leafs je vše, co jsem znal. Takže předtím, než odejdu jsem vám chtěl prostě poděkovat,“ napsal po tom, co ve svém dopise na rozloučenou popsal cestu z kabiny na domácí led Maple Leafs v Air Canada Centre.

Cestu, kterou už asi nikdy nepůjde jako hráč Maple Leafs.

Ve své dopise popisuje, jak se v jedné kavárně v Denveru setkal s Joe Nieuwendykem, který byl v té době součástí týmu Briana Burkea. Právě Nieuwendyk mu řekl, že nenajde tým jako jsou Leafs a město jako je Toronto. Jako velký fanoušek sledoval Tyler Bozak už od dětství hráče jako byl Dougie Gilmour, Dave Andreychuk, Tie Domi nebo Wendel Clark.

Dál píše, jak nikdy nebyl talentem o kterém by se už od juniorských let mluvilo. Popisuje, jak v 19 letech odešel hrát do British Columbia Hockey League, kde po počátečních potížích vydržel tři roky. Pak odešel na univerzitu do Denveru. A po dvou sezonách se o něj zajímalo několik generálních manažerů z NHL. Jenže on mluvil s Brianem Burkem o smlouvě s Maple Leafs. Podle svých slov ale už jenom pomyšlení na to, že bude hrát NHL v Torontu bylo pro něj bizarní.

Zároveň ale nechtěl jít k Leafs aby prostě jenom propadl nebo se zlomil pod tlakem. Přemýšlel o tom, jít hrát někam do tepla nebo kde nebude tolik sledovaný.

Jenže tohle byli Leafs a tak podepsal smlouvu na dva roky. A od prvních momentů podle svých slov věděl, že to byla správná volba. Bydlel společně s Christianem Hansonem a Viktorem Stalbergem, se kterými společně trénoval a poznával město. Nikdy podle svých slov nezapomene, když byli jednoho letního večera venku a najednou ho poznali 15letí a 16letí kluci.

„Jo to je Bozak. Minulou sezonu měl 34 bodů v 41 zápasech v Denveru. Myslím si, že bude dobrý centr, ale potřebuje trénovat na své střelbě,“ vybavuje si, jak zaslechl jejich rozhovor.

Ve svém dopise dál vypráví, jak má stále před očima sestavu, kterou před jeho druhým zápasem v NHL napsal tehdejší kouč Ron Wilson ručně na bílou tabuli.

KULEMIN-BOZAK-KESSEL

Jejich útok ten večer vstřelil branku a Bozie si připsal svou první asistenci. Brzy pochopil, že když bude přihrávat, tak bude mít větší úspěch. Hrál totiž s nejlepším střelcem v lize.

Když pochybuješ tak nahraj Philovi.

Ve svém dopise dále vypráví o svém vztahu s Philem Kesselem a také o jeho fence Stelle.

Vzpomíná, jak se Stellou sledoval zápas číslo 7 s Bostonem v roce 2013 v bytě v Torontu, protože nemohl do rozhodujícího zápasu nastoupit. Po brance Nazema Kadriho mu přátelé začali posílat smsky s gratulací, ale Stella se na něj podívala pohledem, jakoby říkala:

„Neodpovídej ani na jednu z těch zpráv.“

„Víte jak zvířata vycítí, když přichází pohroma? Myslím si, že ona to věděla,“ napsal Bozie ve svém dopise.

Tyler Bozak ve svém dopise také vzpomíná na zápas, který Maple Leafs věnovali Garrettu Gamblemu. 11letý chlapec, který trpěl vzácným syndromem se stal v březnu 2015 jedním z hráčů Maple Leafs. Klub s ním podepsal jednodenní smlouvu. Mohl být v šatně s hráči a před zápasem s Ottawou vhodil slavnostní buly. Tyler Bozak byl jeho oblíbeným hráčem a Garrett Gamble tak dostal dres se svým jménem a číslem 42. Ten zápas hrál Tyler Bozak pro Garretta. Vstřelil hattrick a připsal si navíc asistenci u rozhodující branky v prodloužení. Podle jeho slov to byl jeden z jeho nejlepších zápasů v kariéře. Po zápase se společně radovali na ledě a moment když si Garrettova rodina utírala slzy z očí patří k těm, na které je ve svém životě a ve své kariéře hráče Maple Leafs nejvíce hrdý.

Tyler také vypráví o tom, jak dělali radost dětem v nemocnici a jak přesně tohle pro něj znamená být hráčem Maple Leafs.

Jedním slovem komunita.

Od kustodů, slavného Briana Papineaua, Bobbyho Hastingse a Toma Blatchforda, kteří patřili mezi největší kamarády Tylera až po terapeuta Paula Ayottea, který se staral o jeho zdraví. Všichni členové Maple Leafs byli Bozakovi rodinou.

Tyler Bozak se ještě jednou vrátil k cestě z kabiny na ledovou plochu. Když těch 35 kroků kráčel poprvé, tak to byl třiadvacetiletý kluk, který si nebyl jistý jestli tam patří. Když šel stejnou cestu na jaře naposledy tak si uvědomil, jak daleko došel. Viděl svou ženu Molly jak drží jejich dvouletého syna Kanona. Pokaždé na něj Bozie při rozbruslení mával a podle svých slov si bude tyto momenty pamatovat už navždy.

Jak procházel stejnou cestu všechny ty roky a hrál před fanoušky v Torontu tak podle svých slov rostl v hráče, muže a otce, kterým je dnes. A za to podle svých slov nedokáže spoluhráčům, městu a organizaci Maple Leafs dostatečně poděkovat.

Tyler ve svém dopise připomněl dalšího hráče, který se s Maple Leafs během letošního léta rozloučil. Často si v posledních týdnech psal s Jamesem Van Riemsdykem a mluvili o tom, jak to bude divné až spolu nebudou hrát. Podle svých slov Bozie vděčí van Riemsdykovi za svůj úspěch. Je podle něj výborným přítelem. Oběma bude chybět hraní pro město. Oba ale zároveň věří, že Leafs jsou v dobrých rukou. Několik příštích let to bude podle něj velká zábava. Věří v Kylea Dubase a talent jaký Maple Leafs mají. Auston Matthews a Mitch Marner dokáží cokoliv.

„Věřte mi, viděl jsem je na tréninku každý den. Jsou výjimeční,“ píše Tyler.

Tyler ve svém loučení píše, jak těžké to bylo připustit si, že jeho konec v Torontu se blíží. Zároveň ale píše, jak nadšený je z organizace St. Louis Blues a jak moc se tam těší.

Svěřil se také, že se mu a jeho ženě 23. června narodila holčička Blake, pro kterou už pořídil oblečení Blues. Jenom ještě musí vysvětlit Kanonovi, že na jeho novém dresu bude trochu jiný odstín modré. V příštích měsících čeká Tylera Bozaka mnoho nového. Nový tým, nové město, nový dům a nová cesta na ledovou plochu.

A i když ta cesta na led bude jiná, tak na tu, kterou šel se znakem Maple Leafs na hrudi bude myslet až půjde tu další.

A za to bude podle svých slov Tyler navždy vděčný.

A já jenom dodám:

Děkujeme za vše Bozie, budeš nám chybět.

Další odchody

Už jsme připomněli Jamese van Riemsdyka, který po šesti sezonách opustil Maple Leafs a podepsal smlouvu se svým bývalým klubem Philadelphií Flyers.

Dalším, kdo odchází z Toronta je strýček Leo Komarov, který v Torontu odehrál celkem pět sezon a patřil také mezi velké oblíbence fanoušků. V nové sezoně už ale bude oblékat dres New Yorku Islanders.

Tam se potká s dalším bývalým hráčem Toronta Mattem Martinem. Ten se podobně jako JVR vrací po dvou sezonách v Torontu do svého bývalého klubu. Maple Leafs ho totiž vyměnili do NY Islanders za brankáře Eamona McAdama.

Toronto opustil také český obránce Roman Polák, který se jako volný hráč dohodl na smlouvě s Dallasem Stars.

A po padesáti zápasech v loňské sezoně skončil návrat do Toronta pro Dominica Moorea. Jeho další hokejové a životní kroky nejsou zatím známé.

A další podpisy

Během první půlky července se dočkali hráči, kteří čekali na novou smlouvu s Maple Leafs.

Novou dvouletou smlouvu s ročním platem 675 tisíc dolarů podepsal obránce Justin Holl. Ten odehrál v loňské sezoně své první dva zápasy v NHL a v obou vstřelil branku. Stal se tak vůbec prvním hráčem v historii Maple Leafs a šestým hráčem v historii NHL, kterému se něco takového podařilo.

A stejnou dvouletou smlouvu jako Holl s ročním platem 675 tisíc dolarů podepsal také útočník Frederik Gauthier.

Kvalifikační nabídku Maple Leafs pak přijal útočník Andreas Johnsson. Ten podepsal jednoletou dvoucestnou smlouvu na 787 500 dolarů. Johnsson by měl patřit v příští sezoně ke stálým hráčům v sestavě Maple Leafs.

Naopak Frederik Gauthier bude muset čekat, jestli se uvolní nějaké místo vinou například zranění.

Jako nechráněný volný hráč podepsal s Maple Leafs roční smlouvu na 650 tisíc dolarů útočník Tyler Ennis. Ten by se mohl poprat o místo ve čtvrtém útoku Maple Leafs. Osmadvacetiletý hráč oblékal naposledy dres Minnesoty Wild. Předtím působil osm sezon v dresu Buffala Sabres.

Takové bylo horké léto nejenom u nás, ale také v Torontu. Ale už za týden nás čeká tradiční turnaj nováčků s dvěma Čechy a týden na to tréninkový kemp Maple Leafs. Těšte se.

One thought on “Letní hráčské změny v Torontu

  1. Určitě se těším na celou sezonu a náš útočný válec,ale hodně moc jsem natěšen na příjezd STL do Toronta.
    Tyler pro mě byl po konci Sundina z aktivních hráčů nejvíc.
    A tím dopisem to jen potvrdil.
    M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *