Sezona plná otazníků se blíží

Nová sezona se blíží a nabitá sestava Maple Leafs slibuje velké věci. Jenže pro mnoho hráčů to bude sezona plná otazníků. Někteří budou muset dokázat, že jejich smlouva má opodstatnění, jiní budou naopak o svou novou smlouvu v příští sezoně bojovat. A další budou muset napravit výkony například z minulé sezony.

Nylander bude obhajovat závazek nové smlouvy

Prvním z hráčů, na kterého se podíváme je William Nylander. Přípravný kemp Maple Leafs začne už za 10 dní, ale švédský útočník stále ještě čeká na podpis své nové smlouvy. Asi nikdo nepochybuje, že se mladý Švéd s Maple Leafs dohodne. Otázkou zůstává za jakou cenu.

Obě strany se rozcházejí pravděpodobně v délce kontraktu, která bude mít vliv také na celkovou částku, za kterou Nylander novou smlouvu podepíše. Zatímco Nylander požaduje pravděpodobně dlouhodobou smlouvu tak klub vzhledem ke končícím kontraktům Austona Matthewse, Mitche Marnera a také vzhledem k podpisu Johna Tavarese za 11 milionů dolarů na příštích sedm let vyjednává spíše přechodnou smlouvu (bridge contract), která klubu nebude tolik svazovat ruce ve vyjednávání s Matthewsem a Marnerem.

William Nylander během tří sezon v dresu Maple Leafs posbíral 135 bodů ve 185 zápasech (48 branek a 87 asistencí). Většina komentátorů přirovnává novou smlouvu Nylandera ke smlouvě Davida Pastrňáka, který minulý rok podepsal novou šestiletou smlouvu na 6,6 milionů dolarů ročně. Pastrňák sice vstoupil do NHL o rok dříve než švédský hráč, ale oba hráči mají prvních třech sezonách velice podobné statistiky. Český talent nastoupil ve 172 zápasech, ve kterých posbíral 123 bodů za 59 branek a 64 asistencí.

Rozhodující pro novou smlouvu bude, jak Nylandera jeho klub vidí. Můžeme zcela bez problémů říct, že v příštích sedmi až deseti letech z něj bude 25-30 brankový střelec. Ale může být také 40 brankovým střelcem a místo pravého křídla centrem. A to už značně zvyšuje jeho cenu. A právě z toho důvodu se zdá být pro Maple Leafs nejlepším řešení přechodná smlouva.

Příkladem může být pohled do nedaleké minulosti kdy přechodnou smlouvu podepsal také Nazem Kadri a sice hned dvakrát. Po tříleté nováčkovské smlouvě Kadri podepsal v roce 2013 dvouletou smlouvu na 2,9 milionů dolarů ročně. A v roce 2015 následovala roční smlouva na 4,1 milionů dolarů. Až poté Kadri podepsal současnou šestiletou smlouvu na 4,5 milionů dolarů ročně.

Kadriho smlouva je vzhledem k jeho statistikám a vnímána jako poklad v platovém stropu Maple Leafs a vzhledem k tomu, jaké osobnosti co se týče vyjednávání nových smluv s hráči klub ve svém vedení má, se dá čekat, že Nylanderova pozice ve vyjednávání není lehká.

Když se podíváme na smlouvy hráčů z Nylanderova draftového ročníku tak pouze jednička Aaron Ekblad a trojka Leon Draisaitl podepsali dlouhodobé vysoké smlouvy.

Druhý hráč draftu 2014 byl Sam Reinhart, který je ve stejné situaci jako William Nylander a čeká na podpis nové smlouvy s Buffalem Sabres.

Čtvrtý hráč draftu 2014 Sam Bennett podepsal minulý rok dvouletý bridge na 1,95 milionů dolarů ročně. Stejně tak šestka Jake Virtanen, který má dvouletý bridge kontrakt na 1,25 milionů dolarů ročně.

Pátý hráč draftu 2014 Michael Dal Colle má stále nováčkovskou smlouvu a stejně tak obránce Haydn Fleury, který byl vybraný o jedno místo na draftu 2014 dříve než William Nylander.

Nylander dnes stojí v žebříčku draftu 2014 za Ekbladem a Draisaitlem a stále by mohl vzhledem ke svým statistikám podepsat dlouhodobou smlouvu. Pomoct by mu k tomu mohla také smlouva Nikolaje Ehlerse, který jako osmička draftu podepsal minulý rok novou sedmiletou smlouvu s Winnipegem Jets na 42 milionů, která začne platit tuto sezonu.

A to je přesně 6 milionová smlouva, kterou většina komentátorů přisuzuje také Nylanderovi.

Pod jakým tlakem bude Nylander v příští sezoně hrát rozhodne právě délka a hodnota jeho příští smlouvy. Dá se ovšem čekat, že se s tím švédský mladík vyrovná velmi dobře a v předpokládaném útoku s Austonem Matthewsem svou smlouvu bez problémů obhájí.

Promění se dětský sen Johna Tavaresen v pohádku nebo v noční můru

John Tavares podepsal smlouvu, na kterou čekal celou svou kariéru navíc s milovanými Maple Leafs. Co mu to přinese?

Je samozřejmé, že bude v Torontu vystavený enormnímu tlaku. A nejenom kvůli jeho vysoké smlouvě.

John Tavares přichází do Toronta jako místní modla. Hráč, kterého si všichni fanoušci Maple Leafs vysnili a sen se tak stal skutečností pro obě strany. Většina fanoušků očekává, že Tavares uleví od tlaku Matthewsovi a také, že právě John Tavares bude tím, kdo potáhne Leafs za Stanley Cupem.

Pro bývalého kapitána NY Islanders to bude těžká sezona a troufám si tvrdit, že právě na tom, jak John Tavares zvládne čelit tlaku v Torontu bude záviset úspěch Maple Leafs v nové sezoně.

Nová smlouva čeká také na Matthewse a Marnera

Další dva hráči ze svaté trojice Maple Leafs vstupují do posledního roku svých nováčkovských smluv. Možná se čekalo, že Leafs s předstihem podepíšou smlouvu alespoň s jedním z nich. Zatím se to ale nestalo, ačkoliv se například Auston Matthews během léta několikrát vyjádřil, že jednání o jeho nové smlouvě probíhají.

Řekl ovšem také, že jej to neznepokojuje a vše nechá na vedení klubu a na svém agentovi.

Velkým tématem během letošního léta byla také otázka kapitánského céčka na dresu Austona Matthewse. A samotný hráč nedávno řekl, že je připravený. Přesto Leafs vstoupí do sezony s největší pravděpodobností opět bez kapitána.

Matthews s Marnerem také vědí, že musí potvrdil své výborné výkony z prvních dvou sezon. Oba jsou ovšem natolik schopní, že je nejenom potvrdí, ale pravděpodobně také předčí. Nic jiného se od Marnera s předpokládaným spojením s Johnem Tavaresem a od Matthewse ve spojení s Nylanderem ani nečeká.

Je jasné, že jsou zpět obrovská očekávání všech fanoušků Maple Leafs a právě mladí hráči Toronta jim budou nejvíce čelit. Jejich talent jim ale může pomoci tyto očekávání naplnit.

Čas Patricka Marleaua se krátí

Legenda San Jose Sharks přišla za do Toronta za jediným cílem a čas se mu krátí. Patrick Marleau má ve svých 38 letech před sebou ještě dva roky smlouvy s Maple Leafs ale do hry může v září 2019 vstoupit vyjednávání o nové kolektivní smlouvě a hrozba možné stávky. Je tedy zřejmé, že letošní sezona bude pro svatého Patricka sázkou All-in.

Potvrdí Nazem Kadri své statistiky?

Jako předpokládaný třetí centr má před sebou Nazem Kadri rok, kdy bude se svým útokem čelit nejlepším řadám soupeře na domácím ledě. Stejným způsobem ho využíval kouč Mike Babcock také v minulých sezonách a Kadri z toho dokázal vytěžit 32 vstřelených branek v každé z posledních dvou sezon. Velkou měrou se mu to podařilo také díky 12 brankám v přesilových hrách, které v každé z posledních dvou sezoně vstřelil. Pokaždé byl zároveň nejlepším střelcem Maple Leafs v přesilovkách a soupeři už vědí, že si na něj musí dávat velký pozor.

Vyplatí se Kapanenovi trpělivost?

Ve dvaadvaceti letech odehrál Kasperi Kapanen za poslední tři sezony v NHL 55 zápasů. Po jednotkách startů v prvních dvou sezonách se v minulé sezoně dostal na hodnotu 38 zápasů, ve kterých vstřelil sedm branek a zaznamenal devět bodů. To sice nejsou ohromující statistiky, ale Kasperi Kapanen svou hrou dokáže zaujmout nejenom fanoušky a obecně se věří, že v letošní sezoně by mohl proniknout do sestavy Maple Leafs natrvalo.

Kolik zápasů odchytá Andersen a kdo bude dvojkou?

Otázka brankáře je co se týče jedničky Maple Leafs naprosto zbytečná. Frederik Andersen byl za poslední dvě sezony druhým nejčastěji hrajícím brankářem v celé lize. Celkem odchytal 132 zápasů a jenom Cam Talbot v Edmontonu dostal větší porci zápasů.

Otázkou tedy je, jestli kouč Mike Babcock dopřeje své jedničce více volna. V obou předchozích sezonách Andersen odchytal 66 zápasů.

Jenže není úplně jasné, kdo by měl být v brankovišti Maple Leafs dvojkou. V minulých dvou sezonách to byl po svém příchodu z Columbusu zkušený Curtis McElhinney, který odchytal celkem 32 zápasů z toho 25 od první minuty.

Jenže situace by se v letošní sezoně mohla přece jenom změnit. V 35 letech je McElhinney zkušenou a spolehlivou dvojkou. Maple Leafs se ale musí dívat dopředu a navíc řešit aktuální přebytek kvalitních gólmanů.

Kromě McElhinneyho mají Leafs totiž také Calvina Pickarda a také Garreta Sparkse.

Pickard je o něco zkušenějším brankářem, který má na svém kontě 87 zápasů v NHL a dovedl Kanadu ke zlatu na světovém šampionátu. Garret Sparks byl zase v minulé sezoně vyhlášený nejlepším brankářem AHL a v playoff dovedl Toronto Marlies ke Calder Cupu.

Dá se čekat, že oba vytvoří tlak na Curtise McElhinneyho a jeho místo dvojky je před novou sezonou určitě v ohrožení.

Co s obranou?

Na závěr článku se podíváme na obranu Maple Leafs.

Na rozdíl od útoku to je v obraně Maple Leafs sestava bez hvězd. Je tu mix zkušenosti Rona Hainseyho s talentovaným mládím Morgana Riellyho, Tavise Dermotta a Connora Carricka a nevyrovnanou hrou Jakea Gardinera a Nikity Zaitseva.

V loňské sezoně se Leafs po většinou spoléhali na Rona Hainseyho ve dvojici s Morganem Riellym a Jakea Gardinera s Nikitou Zaitsevem. Dá se čekat, že v letošní sezoně bude situace stejná a obě dvojice budou hrát opět prim v obraně Maple Leafs.

Mírně odlišné bude složení třetího páru. Český bek Roman Polák odešel do Dallasu a tak očekáváme složení třetího páru Travis Dermott, Connor Carrick.

Svou hru z minulé sezony bude muset vylepšit určitě Nikita Zaitsev, který především v playoff nepodával příliš dobré výkony. A rozhodující zápas nevyšel ani Gardinerovi, který vzal propadák v sedmém zápase na sebe. Tím na sebe vytvořil ještě větší tlak pro letošní sezonu, protože ho čeká poslední rok své smlouvy.

Nedá se čekat, že Leafs svou obranu krátce před novou sezonou nějakým způsobem posílí. Jak tedy vidíme pravděpodobnou sestavu před začátkem nové sezony?

První/druhý útok:
Zach Hyman – Auston Matthews – William Nylander
Patrick Marleau – John Tavares – Mitch Marner

Třetí útok:
Tyler Ennis – Nazem Kadri – Connor Brown

Čtvrtý útok:
Andreas Johnsson – Par Lindholm – Kasperi Kapanen

Obrana:
Morgan Rielly – Ron Hainsey
Jake Gardiner – Nikita Zaitsev
Travis Dermott – Connor Carrick

V brance:
Frederik Andersen
Curtis McElhinney

4 thoughts on “Sezona plná otazníků se blíží

 1. Skvělý, vyčerpávající článek. Už aby začal alespoň kemp.. já teda doufám, že Kapanen dostane šanci i výš, než jen ve čtvrté lajně.

 2. Ano, opět skvělý článek. Taky se už těším na sezónu a snad bude dlouhá, protože následná výluka bude zřejmě taky hodně dlouhá. Myslím, že v prvních svou formacích si prohodí místo Hyman a Marleau, jinak to tak asi bude, ale uvidí se až na ledě. Na obranu jsem zvědavý a zajímá mě, zda se tam někam nacpe nebo jak dlouho na campu zůstanou Justin Holl, Ozhiganov, LoVerde a Rosén s Borgmanem. A hlavně – Liljegren. Ten prý udělal neskutečný pokrok, takže o těch pár míst bude pěkně tuhý boj. Dubas obraně věří, tak uvidíme. Nicméně pokud bude Zaitsev hrát zase tužku, tak si myslím, že by mohl být součástí nějaké výměny i přes svůj vysoký a dlouhý kontrakt a na jeho místo půjde někdo z výše jmenovaných. Co se týká druhého brankáře, tak to bude asi i o tmelení kolektivu než schopnostech, ale je fakt, že Curtis má 35 a bude to jeho poslední sezóna, pokud bude výluka. Pro zajímavost, na webu Capfriendly je jako dvojka Sparks.

 3. Kluci děkuju.

  Já myslím, že Mike ještě vezme Curtise na místo dvojky. Sparks a Pickard (když ho během sezony nevyměníme) se budou dál střídat u Marlies.

  Kemp bude letos hodně zajímavý a kromě prvních dvou útoků a dejme tomu dvou párů v obraně jsou ostatní místa volná.

 4. Ty první dva útoky opravdu všude prezentují,ůdajně dle vyjádření MB, jak píše Pavel.Já bych to nechal jak to má Michal.
  Vedle Kadriho všude cpou Johnssona a Kapanena,osobně,bych tam rád viděl Browna.
  Zaitsev hrál loni po zranění,měl by se o dost zlepšit.
  Třetí obrana se bude asi dost točit.
  Post dvojky absolutně nedokážu odhadnout.

  Sezona za dveřmi a nejasností dost co?Ale samé pozitivní.
  STL,TBL,TOR to budou týmy,které bude letos radost sledovat.
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *