Rekapitulace turnaje nováčků. Kdo nás nejvíce zaujal?

Naděje Maple Leafs odehráli o minulém víkendu v Lavalu dva zápasy turnaje nováčků a jeden extra přípravný zápas s výběrem mladíků Montrealu Canadiens navíc. Po sobotní divoké prohře 5-6 v prodloužení s Ottawou Senators si Leafs poradili dvakrát s Montrealem Canadiens. V neděli zakončili turnaj výhrou 4-2 a v pondělním neveřejném zápase uspěli 4-1.

Ve zápasech s Ottawou a Montrealem se představil zajímavý výběr hráčů z nižší soutěže, juniorů a čerstvých výběrů v draftu 2018. A protože pondělní zápas hodnotit nemůžeme, tak se podíváme na to, kdo nás zaujal nejvíce ve dvou víkendových zápasech.

Útok Marlies potvrdil své kvality

V obou turnajových zápasech nastoupil útok složený z hráčů Toronta Marlies. Trojice Carl Grundstrom, Adam Brooks a Jeremy Bracco potvrdila své schopnosti a všichni tři se stali dohromady nejviditelnějším útokem mladého výběru Maple Leafs.

Carl Grundstrom vstřelil na turnaji celkem tři branky. Adam Brooks se trefil do branky Ottawy, když necelých 24 vteřin před koncem třetí třetiny dotlačil kotouč do branky a poslal Toronto do vedení 5-4. A Jeremy Bracco se trefil v nedělním zápase s Montrealem když brankou v přesilové hře v první třetině zvyšoval na 2-0.

Švédský útočník potvrdil, že bude patřit na přípravném kempu Maple Leafs mezi adepty na místo ve třetím nebo čtvrtém útoku. Jako jediný hráč Maple Leafs se dokázal v obou zápasech s Ottawou a Montrealem střelecky prosadit.

Svou zručností uchvátil také Jeremy Bracco. Postavou malý hráč je vnímaný jako velký technik a jeho přihrávka pět minut před koncem třetí třetiny zápasu s Ottawou to jenom potvrdila. Bracco v rychlém protiútoku dostal puk na útočné modré čáře a přihrávkou od pravého mantinelu našel přesně hokejku Carla Grundstroma před brankovištěm soupeře. Podle mě to byla jedna ze dvou nejkrásnějších akcí Maple Leafs na celém turnaji.

Také Jeremy Bracco se bude chtít představit co nejlépe na přípravném kempu Maple Leafs, ale podle mého nejsou jeho šance na proniknutí do sestavy příliš vysoké. Stejně tak to vypadá také u centra tohoto útoku Adama Brookse. Jejich čas ještě nenastal a v příští sezoně budou působit u Marlies.

Mladá senzace Semyon Der-Arguchintsev

Další povedou akcí bylo sobotní vyrovnání Semyona Der-Arguchintseva na 1-1 krátce před polovinou zápasu s Ottawou. Semyon Der-Arguchintsev je zatím stále ještě sedmnáctiletý hráč, kterého si Maple Leafs vybrali ve třetím kole draftu 2018. Šikovný hráč udivoval svou technickou zručností a také sebevědomým, které na turnaji ukázal. Při své trochu šťastné střele do odkryté sítě Ottawy dostal krásnou přihrávku od obránce Seana Durziho.

Ve svém poměrně nízkém věku má za sebou tento rodák z Moskvy už dvě sezony v dresu Peterborough Petes v juniorské OHL (Ontario Hockey League) a pro Maple Leafs by mohl být v budoucnu velkým příslibem.

Společně s Der-Arguchintsevem nastupoval v obou zápasech na křídle Mason Marchment. Ten byl svou velkou postavou využívaný v přesilových hrách v předbrankovém prostoru. V nedělním zápase s Montrealem se podobně jako to dělával James van Riemsdyk uvolnil vedle brankoviště a jeho zpětná přihrávka na levé křídlo otevřela prostor pro brankovou střelu Jeremyho Bracca.

Mason Marchment nakonec po pětiminutovém trestu a trestu do konce zápasu nedělní utkání nedohrál. Svým stylem velmi připomínal hru van Riemsdyka v přesilových hrách a možná on je přesně tím hráčem, který by mohl van Riemsdyka v sestavě Maple Leafs nahradit.

Malá rekapitulace obou zápasů

V sobotním zápase s Ottawou Maple Leafs neustále dotahovali náskok soupeře. Až pátou brankou necelých 24 vteřin před koncem třetí třetiny se Leafs dostali poprvé v zápase do vedení. Ale ani to jim na vítězství nestačilo a Senators po chybě nejistého Iana Scotta vyrovnali. V prodloužení pak byl blízko rozhodnutí Timothy Liljegren, ale trefil pouze tyčku soupeřovy branky. Senators poté z protiútoku rozhodli o své výhře.

Naopak v nedělním zápase se Maple Leafs dostali zkraje první třetiny do vedení 2-0. Ve druhé třetině mladý výběr Montrealu snížil a po necelých sedmi minutách hry ve třetí třetiny dokonce srovnal. Necelých osm minut před koncem třetí třetiny ale vstřelil vítěznou branku Giorgio Estephan a Carl Grundstrom svou druhou brankou v zápase potvrdil výhru Toronta střelou do prázdné braky.

A co obrana?

V obraně měli Leafs na turnaji dva hráče, na které byla zvědavá velká část fanoušků Toronta.

První volba Maple Leafs na draftu 2017 Timothy Liljegren nastoupil v obou zápasech po boku Andrew Nielsena.

Nejsem si jistý, jestli spolu hráli také v minulé sezoně v dresu Marlies. Výkon Andrew Nielsen se mi na turnaji příliš nelíbil. V sobotu po chybě na útočné modré čáře v přesilové hře pustil soupeře do úniku a Luka Burzan poslal snadno Ottawu do vedení 3-2. V neděli proti Montrealu už byl jeho výkon o něco lepší, ale přesto ho jeho kolega v obraně Timothy Liljegren zcela zastínil. Také on se sice v sobotním zápase trochu hledal, ale postupně ukázal v čem je jeho největší síla. Přehled ve hře, hra s kotoučem, hokejové myšlení, skvělá technika a bruslení. To všechno slibuje velký potenciál a je možné, že se Liljegren protlačí do sestavy Maple Leafs už v letošní sezoně třeba na úkor zkušeného Rona Hainseyho. Vůbec bych se nedivil.

Skvěle se ukázal také Rasmus Sandin, kterého si Maple Leafs vybrali jakou svou první volbu v draftu 2018. V sobotním zápase nastoupil vedle Seana Durziho a v neděli vedle Maca Hollowella. Hrál o něco zodpovědněji než Liljegren, ale v podpoře útoku předváděl podobné hokejové myšlení, techniku a zručnost jako Liljegren.

Oba hráči si připsali na turnaji jednu asistenci. Kdybych je měl k někomu přirovnat, tak mi oba dva připomínají Morgana Riellyho a Jakea Gardinera. Asi nebude těžké uhádnout, kdo koho.

Narozdíl do Liljegrena si nemyslím, že by se mohl Sandin dostat už v letošní sezoně do sestavy Maple Leafs. Ani se to nedá předpokládat vzhledem k současnému složení a dalším skutečnostem. Spíše to vypadá, že příští sezonu stráví v dresu Marlies v AHL.

Naopak v neděli předvedl výborný výkon Zachary Bouthillier, který jako rodák z blízkého Chambly chytal téměř v domácím prostředí. Pochytal několik velkých šancí Canadiens. Například nájezd dvou hráčů Montrealu zkraje druhé třetiny.

Po zásluze byl Zachary Bouthillier vyhlášený také první hvězdou zápasu.

Společnou přípravu mladého výběru Maple Leafs zakončil pondělní neveřejný dodatečný zápas s Montrealem, ze kterého známe pouze výsledek a střelce branek. Těmi se na výhře 4-1 podíleli Sean Durzi, Ryan Moore, Giorgio Estephan a J.J. Piccinich.

Ani v jednom víkendovém zápase se bohužel nepředstavil český obránce Filip Král, který na konci minulé sezony podstoupil operaci ramene a zdá se, že se stále z této operace zotavuje.

Naopak v nedělním zápase s Montrealem se představil český útočník Roman Půček. Měl jednu velkou příležitost, ale jinak nebyl v zápase příliš vidět.

Půček byl pozvaný na kemp nováčků jako volný hráč a přesvědčil skauty Maple Leafs natolik, že mu dali šanci také na turnaji nováčků. Jaké budou další kroky v organizaci Maple Leafs se ovšem netroufám odhadnout. Bylo by ale příjemné mít opět českého útočníka v dresu Toronta.

Když nebudeme počítat krátké anabáze Tomáše Plekance nebo Milana Michálka tak posledním českým útočníkem Maple Leafs byl Jiří Tlustý, který sice odehrál několik sezon za Toronto Marlies, ale do sestavy Maple Leafs se nedokázal příliš prosadit. Ještě předtím působil v Torontu tři sezony také Robert Reichel, ale to už je dávná historie.

4 thoughts on “Rekapitulace turnaje nováčků. Kdo nás nejvíce zaujal?

1. Hainsey dokud bude stíhat bruslit,jako,že loni v poho na jeho věk,tak bude hrát všechna oslabení a v tom ho mladí nenahradí.Já z něj měl strach po zkušenosti s Hunwickem,ale je to nebe a dudy,věřím,že tu smlouvu u nás v pohodě dohraje.
    M.

2. Může být Martine, ale otázkou je právě ten jeho věk.

Jinak dnes probleskla zajímavá informace o požadavcích Willyho Nylandera.

Dreger z TSN řekl, že v lize jsou lidi, kteří si myslí, že Nylander chce 8M / rok.

Co na to říkáte? To je docela pálka a je jasný, že tohle mu Leafs určitě dát nechtějí. Trochu začínám mít obavy, jak to dopadne

3. Osmičku snad nedostane, to je hrozně moc. Na druhou stranu, je Marner opravdu lepší o 1-2 mega ročně, který kolem této sumy bude určitě taky kroužit.