První den tréninkového kempu 2018

This slideshow requires JavaScript.

Toronto Maple Leafs ve čtvrtek oficiálně otevřeli tréninkový kemp před novou sezonou a v pátek už hráči poprvé trénovali na ledě. Téměř kompletní sestava hráčů byla rozdělena, jak už se stalo tradicí, do tří skupin pojmenovaných podle legend Team Apps, Team Horton a Team Kennedy.

Brankáři Ian Scott a Zachary Bouthillier, útočník Kristian Pospisil a obránce Owen Lalonde jsou zapsaní v kolonce „Development“ a patří mezi první kandidáty, kteří kemp opustí. Další čtyři hráči zůstávají v kolonce zraněných. Mezi nimi také český obránce Filip Král.

Jako vůbec první se na ledě objevil tým Kennedy. V něm jsou především hráči, kteří patří mezi kandidáty do třetího a čtvrtého útoku. Na prvním tréninku kouč Mike Babcock postavil vedle Nazema Kadriho Joshe Leiva a Connora Browna. Vedle Para Lindholma, který by mohl být čtvrtým centrem týmu se postavil Andreas Johnsson a Kasperi Kapanen.

Společně s nimi trénovali brankáři Calvin Pickard a Curtis McElhinney. Nechyběli ani obránci Morgan Rielly a Ron Hainsey, kteří zůstali u sebe z minulé sezony tak, jak se očekává. O jedno z mála volných míst v obraně Leafs pak bude soupeřit ve společném páru dvojice Justin Holl a Andreas Borgman.

Kouč Mike Babcock pak při rozdělování hráčů do dalších dvou skupin rozdělil sehranou dvojici z předchozích dvou sezon Austona Matthewse a Zacha Hymana.

„Občas se věci omrzí. Teď tady máme Tavarese s Marnerem a Hymanem. Bude zajímavé sledovat, jak jim to půjde. Pokud budete John Tavares a budete mít na křídle Hymana a Marnera, kteří po ledě létají tak to musí být docela dobrý pocit,“ řekl k možnému složení útoků kouč Mike Babcock.

Když Mike Babcock spojil útok Hyman-Matthews-Nylander před dvěma roky dohromady, tak se zdálo, že je nic nerozdělí. Nyní se ale celá trojice rozpadla. Hyman s Matthewsem trénují s jinými spoluhráči a William Nylander se snaží s vedením Maple Leafs dohodnout se na nové smlouvě.

Pro oba dva hráče pak bylo zvláštní nemít jeden druhého vedle sebe.

„Neměl jsem v sezoně příliš hodně střídání při hře pět na pět bez něj na mém levém křídle. Bylo to trochu divné. Teď jsem na té druhé straně, když mě chytá,“ řekl Matthews.

„Bylo to divné nastoupit proti němu. Ale nebudu si stěžovat na to, vedle koho mně postaví,“ dodal Hyman.

Přesunout Hymana k Tavaresovi byl nápad, který Mike Babcock zvažoval podle svých slov hned po tom, co JT podepsal 1. července smlouvu s Maple Leafs.

Jedním ze způsobů, jak se nám podařilo přilákat Johna, bylo mu říct, že bude hrát s opravdu dobrými hráči. To jsou prostě fakta. Mitch Marner je pro hráče jako je John prostě perfektním křídlem. A Hyman mu pomůže tvrdou hrou získat kotouč zpět. To je opravdu dobrá kombinace,“ řekl kouč.

„Jsou rychlí, velmi dobře ovládají puk a tvořivost je skvělá. Bude to mě nutit hrát na vyšší úrovni s větším tempem v mé hře,“ řekl John Tavares.

Právě on během dnešního dne poutal opět největší pozornost médií a fanoušků. Tavares byl hlavní postavou už během čtvrtečního formálního zahájení kempu, když právě kolem něj byl největší zástup médií a stejné to bylo také po prvním tréninku v Niagara Falls. Může za to také možná nečekaný krok označit Tavarese „áčkem“ na dresu.

„Jsem velmi vděčný, že organizace a vedení klubu cítí, že jako nový hráč, který sem přišel mohu mít takový dopad na tým a být považovaný za vůdce. Neberu to jako něco, co je samozřejmé. Rozumím tomu, co to znamená a co to představuje, a jak důležité to je… mohu tak prostě jít, být sám sebou a dělat to nejlepší, co mohu pro tento hokejový klub,“ řekl ve čtvrtek John Tavares.

Je zřejmé, že pozornost, které bude John Tavares v Torontu vystavený bude mnohem větší, než tomu bylo kdykoliv dříve.

„Samozřejmě je tady kolem týmu hodně nadšení, pozornosti a větších očekávání, ale všechno, co můžeme dělat je kontrolovat to, co můžeme kontrolovat a starat se o to, co děláme každý den, jak se zlepšit, jak tomu dát všechno, co můžeme a chtít odměnit náš tým, město a fanoušky. Ale jsme nadšení. Když máte takové očekávání a každý vás sleduje tak si prostě myslím, že to je skvělá příležitost,“ řekl Tavares.

Na konci dne, po tréninku všech tří skupin se John Tavares postavil k úvodnímu vhazování prvního modelového zápasu proti Austonu Matthewsovi. Modelový zápas na dvě poloviny skončil nakonec po brankách Martina Marinčina z týmu Horton a Pierre Engvalla za tým Apps 1-1. V následujících nájezdech se pak krásnou střelou trefil Auston Matthews.

Už ve čtvrtek kouč a GM Maple Leafs oznámili, že na pravé křídlo Matthewsova útoku se postaví Tyler Ennis. Ten neprožil vydařenou minulou sezonu a vedení Minnesoty Wild se rozhodlo vykoupit poslední rok jeho smlouvy s ročním cap hitem 4,6 milionů dolarů. Pro malého, ale rychlého a šikovného útočníka je tak místo v útoku Austona Matthewse šancí na to, jak obnovit svou kariéru v NHL.

Složení možných útoků Maple Leafs na prvním tréninku tedy vypadalo následovně:
Hyman – Tavares – Marner (v modelovém zápase)
Marleau – Matthews – Ennis (v modelovém zápase)
Leivo – Kadri – Brown (v tréninku)
Johnsson – Lindholm – Kapanen (v modelovém zápase)
Engvall – Gauthier – Moore (v modelovém zápase)

A Složení obranných párů na prvním tréninku:
Rielly – Hainsey
Gardiner – Zaitsev
Dermott – Carrick
Marinčin – Ozhiganov

Nedá se ovšem čekat, že stejné složení vydrží až do prvního zápasu v nové sezoně.

„Nikdo nehraje v kempu ve stálých útocích. Prostě přijde a hrajete. Obvykle dostanete to, co si zasloužíte. Moje rada pro všechny je přijít sem, pracovat tvrdě, dát do toho všechno každý den a na konci se uvidí, kdo byl nejlepší a bude hrát,“ dodal kouč Mike Babcock.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *