Mitch Marner zářil na ledě Montrealu

Toronto Maple Leafs vrátili Montrealu Canadiens předchozí porážku a vyhráli středeční odvetu 5-3. V zápase s téměř kompletními sestavami na obou stranách zářil se čtyřmi body z gól a tři asistence Mitch Marner. Krásnou brankou se trefil také Auston Matthews. Dalšími střelci Toronta byli Nazem Kadri, Kasperi Kapanen a Patrick Marleau.

Zápas rozhodla hra speciálních formací. Rozhodující ovšem nebyly tradiční branky v přesilovce nýbrž branky Toronta vstřelené v oslabení. Zkraje třetí třetiny dohrával Montreal přesilovku z konce druhé třetiny. Hned dvakrát se ale Torontu podařilo využít chyby soupeře a Maple Leafs tak zlomili nerozhodný stav 2-2 na svou stranu.

Začátek zápasu ovšem nebyl úplně podle představ fanoušků Maple Leafs. Přesně po čtyřech minutách hry vstřelili Canadiens první branku v zápase. V přesilové hře se trefil slovenský útočník Tomáš Tatar.

Maple Leafs trvalo až do šesté minuty než si připsali první střelu na branku soupeře. Následně Mitch Marner ve své první šanci v zápase netrefil prázdnou branku Canadiens po chybě Careyho Price. Devět minut před koncem první třetiny tečoval Tyler Ennis přihrávku Jakea Gardinera pouze do tyčky domácí branky.

Tři minuty před koncem první třetiny byl za podražení Mitche Marnera vyloučený Paul Byron. Na led se tak postavil přesilovkový útok ve složení Auston Matthews, John Tavares, Nazem Kadri, Mitch Marner a jako jediný obránce Morgan Rielly.

Mich Marner začal rozdávat své křižné pasy na Matthewse, který poprvé branku ještě netrefil. Oba hráči si pak několikrát vyměnili kotouč u zadního mantinelu než Auston Matthews našel připraveného Nazema Kadriho. Ten si odbruslil od bránících hráčů a střelou zápěstím poslal kotouč přesně nad lapačku Price, 1-1.

Pro Toronto to byla první branka super útočné formace, kterou kouč Mike Babcock plánuje stavět na přesilové hry také v sezoně. Rozestavění všech hráčů dává každému z nich mnoho možností, kam poslal puk a jak si vytvořit brankovou příležitost.

Už ve druhé minutě druhé třetiny Maple Leafs vedli. Toronto dohrávalo přesilovou hru z konce první části a Auston Matthews po další nádherné křižné přihrávce Mitche Marnera poslal kotouč nechytatelně do branky, 2-1 Leafs.

Dvě přesilové hry a dvě branky Toronta potvrzují, v čem budou Maple Leafs v příští sezoně silní. První útok Toronta na přesilové hry budou soupeři jenom těžko bránit.

Hra se poté rozdrobila několika vyloučeními a Canadiens při hře 4 na 4 vyrovnali na 2-2. Auston Matthews nechal v obranném pásmu volného obránce Victora Meteho, který našel před brankovištěm Toronta Brendana Gallaghera a ten tečoval puk do odkryté branky.

Těsně před koncem druhé třetiny byl za sekání vyloučený Josh Leivo. Jenže přesilovka Montrealu se zkraje třetí třetiny proměnila v jejich zkázu. Chybu Jeffa Petryho, kterému odskočil kotouč od hokejky potrestal Mitch Marner a Maple Leafs vedli 3-2.

Mitch Marner je zbraní Toronta nejenom v přesilových hrách, ale také na oslabení. Právě to je další novinka kouče Mikea Babcocka a zdá se, že také tohle by mohlo fungovat. Rychlý Marner dokáže velmi dobře napadat rozehrávku obránců tak jak to předvedl v tomto zápase.

Za dvacet vteřin se do rychlého brejku dostala dvojice Par Lindholm a Kasperi Kapanen, který poslal kotouč nad lapačku brankáře Montrealu, 4-2 Leafs.

Canadiens svou přesilovku ještě dokázali využít a snížili na rozdíl jedné branky zásluhou Davida Schlemka. Na jeho přesnou střelu ke vzdálenější tyči Frederik Andersen svou lapačkou nedosáhl.

Šest minut před koncem třetí třetiny se dostali Leafs do dalšího rychlého brejku. Carey Price nejprve dokázal střelu Mitche Marnera vyrazil, ale dravý útočník Toronta získal kotouč zpět. Přihrávkou našel Patricka Marleaua a ten rychlou střelou z voleje uzavřel skóre na konečných 5-3.

Pro Toronto to byl první skutečně přípravný zápas na novou sezonu v téměř kompletní sestavě proti silné sestavě soupeře. A navzdory výhře na ledě rivala nemůžeme hovořit o podařeném zápase ze strany Toronta.

Obrana až příliš často ztrácela puky ve vlastním pásmu a pouštěla soupeře do tlaku. Canadiens se rychlým bruslením a napadáním vyrovnali technické převaze Maple Leafs. Dvě třetiny byl Montreal střelecky aktivnějším týmem a celkem si připsali o deset střel více než Maple Leafs. Při současném složení a hře obránců můžeme čekat, že brankář Frederik Andersen, který odchytal celý zápas, bude v základní části opět jedním z brankařů, na kterého bude mířit nejvíce střel.

Zápas na ledě Montrealu nám potvrdil, že v základní části můžeme čekat snahu soupeřů Toronta se v zápase proti Maple Leafs ukázat.

A vědí to také hráči.

„Všichni musíme hrát lépe jako tým. Na začátku sezony musíme dělat správné věci abychom omezili chyby a posunuli se dopředu,“ řekl Auston Matthews.

„Celkově jsme ukázali některé dobré věci a máme dobrý výsledek. Musíme se ještě ale zlepšit, to je bez debaty,“ dodal John Tavares.

„Chceme hrát rychle s pukem. Rychle poslal puk do sítě, dostat se k druhým šancím a využít je,“ komentoval Mitch Marner jakým způsobem chtějí Leafs využívat přesilové hry.

„Podařilo se nám rozpoutat bouři a vyhrát, takže to je opravdu dobré. Kluci vstřelili nějaké branky, což je dobré, ale musíme být mnohem lepší,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.