Auston Matthews zařídil výhru Leafs v prvním zápase sezony

Toronto Maple Leafs vyhráli první zápas v nové sezoně s Montrealem Canadiens 3-2 v prodloužení. O výhru se postaral útočník Auston Matthews, který vstřelil dvě branky včetně vítězné trefy v prodloužení. Po zásluze by vyhlášený první hvězdou v zápase. Tou druhou byl vybraný brankář Frederik Andersen, který si hned na úvod nové sezony musel připsal 34 zásahů z 36 střel a také on stál velkou měrou za první výhrou v sezoně. Tou třetí hvězdou v zápase byl vyhlášený John Tavares, který se hned při své premiéře v dresu Maple Leafs střelecky prosadil.

Od Maple Leafs to ale nebyl vydařený zápas. Od začátku zápasu byl soupeř střelecky aktivnější, bojovnější a lépe bruslil. Po prvních několika opatrných minutách Montreal zatlačil Maple Leafs do jejich pásma a v první polovině první třetiny diktoval tempo zápasu.

Canadiens začali zápas střeleckou převahou 6-1 a po několika varováních pro obranu Toronta se ujali v polovině 10. minuty zápasu vedení 1-0. Odražený kotouč od zadního mantinelu poslal zpoza branky za brankovou čáru Artturi Lehkonen.

Netrvalo naštěstí dlouho a Maple Leafs si začali připravovat šance. Nejprve střílel Zach Hyman a následná dorážka Mitche Marnera nebyla přesná. Blízko brance byl také Travis Dermott, který se dostal ke střele z prostoru mezi kruhy, ale Price byl pozorný.

Devět minut před koncem první třetiny dostali Leafs příležitost k přesilové hře. Tu začala jako první druhá formace kolem Patricka Marleaua. Právě on se dostal ke dvěma šancím, ale Carey Price byl připravený.

Ve druhé polovině přesilovky začal úřadovat útok tří centrů s Marnerem a Riellym. John Tavares ještě nebyl po přihrávce Austona Matthewse úspěšný a kotouč skončil v rohu kluziště. Získaný kotouč poslal Morgan Rielly z modré čáry na Matthewse, který svou fantastickou střelou zápěstím z levého kruhu trefil přesně růžek Priceovy branky, 1-1.

Hned zkraje druhé třetiny měl obrovskou příležitost Brendan Gallagher, ale Frederik Andersen byl proti jeho střele připravený.

Maple Leafs poté promarnili dvě přesilové hry za sebou. V první přesilovce se dostal do šance Patrick Marleau a ve druhé početní převaze minul z dobré pozice John Tavares.

V 12. minutě druhé třetiny se dostal ke střele opět John Tavares. Hned po následném vhazování Nazem Kadri a za dvě minuty střílel z pravého kruhu Nikita Zaitsev, ale Price byl pokaždé připravený.

Také Canadiens měli své šance. Čtyři a půl minuty před druhou přestávkou musel Frederik Andersen likvidovat pokus Tomáše Tatara. A tři a půl minuty před druhou přestávkou trefil tyčku Andersenovy branky Paul Byron.

Za minutu se dostali do přečíslení Kadri s Joshem Leivem, který možná ještě teď nechápe, jak Price jeho střelu chytil.

Dvě minuty před druhou přestávkou ale rozehrál gólovou akci ve vlastním pásmu obránce Travis Dermott. Rychlým přechodem přes modrou čáru dostali Leafs obranu Montrealu pod tlak. John Tavares se kličkou do protipohybu zbavil bránícího hráče, nabruslil si mezi kruhy a střelou na lapačku poslal Leafs do vedení 2-1. Modla domácích fanoušků tak zaznamenala ve svém premiérovém zápase v dresu Maple Leafs svou první branku.

„Josh Leivo se tlačil na branku a mě se podařilo vytvořit si nějaký prostor. Byl jsem šťastný, že jsem to proměnil a posunul v tom momentu svůj tým dopředu,“ řekl o své trefě John Tavares.

Ještě do přestávky Montreal vyrovnal. Postaral se o to 14 vteřin před druhou sirénou v přesilové hře Andrew Shaw, který se trefil příklepem z vrcholu kruhu, 2-2.

Ve třetí části si Montreal vytvořil poměrně výraznou střeleckou převahu 15-7. Maple Leafs se nedokázali vyrovnat s rychlostí hráčů Montrealu, ale branka nepadla.

První zápas Toronta v nové sezoně tak muselo rozhodnout až nastavení. V tom předvedl svou chytrost Jake Gardiner, který si vybruslil s pukem z útočného pásma. Dovolil tak svým spoluhráčům dostřídat. Na led naskočil Patrick Marleau s Austonem Matthewsem, který okamžitě využil přihrávky Marleaua a svou druhou brankou v zápase rozhodl o výhře Toronta 3-2.

„Byla to perfektní přihrávka a povedlo se mi to prostě dostat přes Price. Měl několik zákroků, kde se už zdálo, že puk půjde do branky. To z něj dělá jednoho z nejlepších brankářů. Ale tohle byla prostě skvělá přihrávka Marleaua,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Lídr Maple Leafs má fantastickou bilanci 9 bodů za 7 branek a 2 asistence v prvních zápasech každé z jeho tří sezon v NHL.

Hned ve svém prvním zápase v dresu Toronta ukázal John Tavares co od něj fanoušci mohou čekat.

„Nemyslím si, že jsme hráli náš nejlepší hokej. Nehráli jsme dostatečně dlouho v jejich pásmu nebo tak moc, jak bychom chtěli. Oni bojovali, dobře bruslili a tlačili nás. Zdálo se, jako bychom s tím trochu bojovali. Musíme si být trochu jistější,“ řekl po zápase John Tavares.

Také podle kouče Mikea Babcocka mají Leafs i přes výhru mnoho prostoru ke zlepšení.

„Vyhráli jsme, ale Canadiens pracovali mnohem tvrději a hráli mnohem lépe než dnes večer my. Média mohou psát co chtějí a říkat všem jak dobří jsme, ale tohle je NHL a vy musíte pracovat každý den. Když nebudete pracovat tvrději než ten druhý tým, když neupřednostníte tvrdou práci před vaším talentem tak nevyhrajete. Takže dnes večer jsme pravděpodobně dostali hodně varování,“ řekl Mike Babcock.

V dalším zápase se Maple Leafs utkají v sobotu na domácím ledě v Bance s Ottawou Senators.