Vyjednávání s Nylanderem zamrzlo v kanadských mrazech a ve švédské polární noci

Toronto Maple Leafs vstoupili do nové sezony bez svého útočníka Williama Nylandera. Obě strany se stále nemohou dohodnout na nové smlouvě švédského útočníka a tak se zdá, že se bez něj budou muset Leafs ještě nějakou dobu obejít.

Jenom pár hodin před úvodním zápasem nové sezony president klubu Brendan Shananhan nepřímo vyzval Nylandera ke snížení svých požadavků. Podle svých slov od hráčů očekává určité finanční oběti za účelem toho, aby vedení klubu udrželo všechny své mladé lídry pohromadě.

„Když se sejdeme s mými starými spoluhráči z vítězných let v Detroitu, tak mluvíme o vyhrávání a společném růstu. Všichni jsme našli způsob jak se vejít do rozpočtu. Mohli stále přicházet další do týmu a to je to, o co žádáme naše mladé lídry aby udělali,“ řekl Shanahan.

Jako příklad president Maple Leafs uvedl útočníka Johna Tavarese, která odmítl více peněz od jiných týmů a místo toho podepsal smlouvu s Torontem, kde vidí větší šance na Stanley Cup.

„Mohl vydělat víc dolarů kdekoliv jinde, ale stále je na tom velmi, velmi dobře finančně. Není odpovědný za nové rekordy a nemusí prosit ostatní lidi s jinými zájmy. Je hokejistou. Chtěl přijít k nám a hrát zápasy,“ řekl Shanahan.

Shanahan zároveň zdůraznil, co to znamená být hráčem Toronta Maple Leafs. Řekl, že být hráčem Leafs není pro každého a tým chce hráče, kteří chtějí být hráči Maple Leafs.

„Pracujeme tvrdě vůči Williamu. Draftovali jsme Williama. Jsme velkými fanoušky Williama. Chceme aby byl William tady součástí týmu, ale samozřejmě tohle je proces, kterým cítí, že potřebuje projít.“

„Být hráčem Maple Leafs není pro každého,“ dodal Shanahan.

Slova presidenta Maple Leafs vyvolala velkou odezvu v Kanadě a okamžitě se začalo spekulovat o tom, jestli Shanahan nezpochybňuje touhu Nylandera být hráčem Maple Leafs.

Podle komentátora TSN Pierra LeBruna slova Brendana Shanahana vypovídají o frustraci vedení klubu, kterému se nedaří prosadit své požadavky.

Další renomovaný komentátor TSN Darren Dreger řekl, že obchodní otázka v dnešním hokeji je mnohem významnější než v éře Brendana Shanahana v Detroitu. Dreger připomněl, že tehdy neexistovaly platové stropy a Detroit Red Wings navíc patřil mezi týmy, které utráceli za své hráče poměrně dost peněz než ostatní. President Maple Leafs by měl podle Dregera zvednout telefon a s Nylanderem se sejít tváří v tvář. Švédský útočník by se měl také sejít s Austonem Matthewsem a Mitchem Marnerem.

Podle bývalého útočníka Matthew Barnabyho by pak Shanahan neměl do vyjednávání zapojovat média.

Jeff Blair, moderátor na stanici Sportsnet 590 pak řekl, že Shanahan má sice pravdu, ale to podle jeho slov není nyní důležité. Podle Jeffa Blaira není nikdy dobré, když kouč nebo manažer mluví o tom, jaké to bylo když hráli oni. Nikoho podle jeho slov nezajímá, jaké to bylo. Tehdy byla prostě jiná doba a časy se mění.

K celé záležitosti se vyjádřil také Auston Matthews.

„Proto máme agenty, že jo?. Nechme je to vyřešit a jednat s vedení. My zůstaneme mimo jednání a prostě budeme hrát hokej,“ řekl Matthews k otázce na požadavky Brendan Shanahan k finančním obětem mladých hráčů.

Maple Leafs mají v letošní sezoně prostor pod platovým stropem aktuálně zhruba 12 milionů dolarů. To je dostatečný prostor pro to, podepsat smlouvu s Nylanderem.

Jenže potíže mohou nastav příští léto, kdy skončí smlouva Austona Matthewse a Mitche Marnera. Kromě nich se stane volným hráčem také obránce Jake Gardiner a Leafs se budou muset rozhodnout jestli se s ním pokusí podepsat novou smlouvu nebo ho nechají jít. To jak se rozhodnout bude velmi záležet na tom, jak dopadne vyjednávání s Wiliamem Nylanderem.

Je zřejmé, že Matthews a Marner budou mít absolutní prioritu v otázce podpisu nové smlouvy. Obzvláště v případě Austona Matthewse můžeme očekávat naprosto masivní smlouvu, ale jiné to nebude ani u Mitche Marnera. Oba mohou se blížit k 10 milionům dolarů za sezonu.

Je potřeba zdůraznit, že Auston Matthews má za sebou už 40 brankovou sezonu a od chvíle, kdy před třemi lety vstoupil do ligy nastřílel 62 branek při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. To je nejvíce z celé soutěže. Ani Ovechkin, ani Crosby, ani Laine, ani Kucherov se mu ani zdaleka neblíží. Jediný, kdo v tomto ohledu drží s Matthewsem krok je Connor McDavid, který má jenom o jednu branku méně.

V letošní sezoně Auston Matthews pravděpodobně ještě navýší svou cenu. Jeho počet branek při vyrovnaném počtu hráčů zůstane velmi podobný, ale můžeme očekávat jeho zvýšenou produktivitu v přesilových hrách. Ve formaci s Tavaresem a Marneram nemůžeme čekat nic jiného. Pokud zůstane zdravý tak můžeme od celého týmu Maple Leafs očekávat opravdu velmi produktivní rok.

Dvě branky v úvodním zápase nové sezony mohou dokonce svádět k úvahám o trofeji Maurice Richarda pro nejlepšího střelce ligy.

Vraťme se zpět k Nylanderovi. Ten má čas na podpis smlouvy s Maple Leafs do 1. prosince. Po tomto datu nesmí bez podepsané smlouvy v NHL vůbec nastoupit. Osobně nevěřím, že to nechají obě strany dojít tak daleko.

Ale zároveň jsem nevěřil, že ještě na začátku října budeme čekat na jeho podpis…

Oba strany potřebují určitý zlom, aby se daly věci pořádně do pohybu. Doufal jsem, že Nylander by se mohl zlomit v momentě, kdy uvidí své spoluhráče na ledě. Ale jak se zdá, tak ani první zápasy Maple Leafs v nové sezoně nebudou tím zlomem ve vyjednávání.

Švédský útočník trénuje ve Stockholmu a podle jeho slov nejsou jednání nijak intenzivní.

„Teď nevím víc než zbytek vás. Nedostal jsem žádnou zprávu a nejsem s Torontem v kontaktu. Můj agent se o všechno stará,“ řekl Nylander deníku Aftonbladet.

Podle odhadů Nylander každý den, kdy nehraje ztrácí zhruba 30 000 dolarů.

Většina expertů vidí jeho smlouvu kolem částky 6 milionů dolarů ročně. Podobnou smlouvu má například Nikolaj Ehlers z Winnipegu (6 miliónů ročně na sedm let) nebo David Pastrňák z Bostonu (6,67 milionů dolarů ročně na šest let).

Podle posledních spekulací se jeho tým obává zavázat ho do dlouhodobé smlouvy, která by zahrnovala také roky, kdy už může být nechráněným volným hráčem. Jeho tým doufá, že zlepšenými výkony přeskočí svou cenu na trhu.

Nylander zároveň pro deník Aftonbladet uznal, že zrovna teď obětuje ze svých finančních požadavků docela dost tím, že sedí mimo hru.

„Nakonec se musím starat sám o sebe a dělat to, co si já a můj agent myslíme, že je správné. Obzvlášť pokud se to týká několika příští let. Potřebuji myslet v dlouhodobém horizontu. Je to o mé vlastní budoucnosti,“ řekl Nylander.

Zároveň mohou vzrůstat obavy o Nylanderovu formu v momentě, kdy podepíše vytouženou smlouvu. Je sice profesionálním sportovcem, ale po samostatném tréninku nebude mít luxus v podobě třítýdenního přípravného kempu, kterým si právě prošli jeho spoluhráči.

„Kluci, kteří tu pracují každý den jsou mnohem dál před kluky, kteří tu denně nepracují. Vyjednávání je součástí podniku, tomu všichni rozumíme. Je ale velmi těžké vytvořit takovou intenzitu tréninku, jakou jsme dnes měli když tady nejste. To prostě takhle nefunguje,“ řekl zkraje tohoto týdne kouč Mike Babcock.

Nylander na to deníku Aftonbladet řekl, že neuvažuje o tom, že by se do doby než se dohodne na nové smlouvě připojil k nějakému evropskému klubu.

A první zápas Maple Leafs v nové sezoně?

„Viděl jsem sestřih ze zápasu ráno. To byly skvělé branky. Chci hrát, ale teď to je tak, jak to je. Ale chci zůstat v Torontu,“ řekl Nylander.

3 thoughts on “Vyjednávání s Nylanderem zamrzlo v kanadských mrazech a ve švédské polární noci

  1. Tohle bude asi ještě na dlouho….nedivil bych se, kdybychom ho vyměnili…řekl bych, že hranicí bude konec října. Jestli se s ním do té doby nedohodneme tak ho v průběhu listopadu vyměníme za obránce. Dubie se podle mě bude chovat pragmaticky

  2. Klidne bych ho trejdnul treba za Parayka. Jestli mu nabizime 6,5 a on to nechce tak at jde. To je podle me ferova cena za jeho vykony. V torontu bych hral i zadarmo kdybych na to mel :))

  3. Já bych ho neměnil klidně, ale když nebude jiného zbytí…ale nerad bych o Willyho přicházel. Snad se domluví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *