Leafs vstřelili sedm branek v Chicagu a vezou výhru

Blázinec na Madison. Přesně takhle by se dal podle přezdívky domácí haly Chicaga Blackhawks pojmenovat nedělní zápas Maple Leafs. V divokém zápase řádil John Tavares, který si ve třetím zápase v dresu Maple Leafs připsal první hattrick. Čtyři body za dvě branky a dvě asistence zaznamenal Auston Matthews a tři body včetně vítězné branky v prodloužení si připsal Morgan Rielly. Toronto nakonec zvládlo přestřelku na ledě Chicaga a vyhrálo 7-6 v prodloužení.

Pojďme pěkně popořádku. Domácí tým se nejprve v polovině první třetiny dostal dvěma brankami v rozmezí tří minut do vedení 2-0. V deváté nejprve minutě Leafs zblokovali střelu Duncana Keitha z modré čáry. Kotouč se odrazil k Dominikovi Kahunovi a jeho nahození vzduchem tečoval před brankovištěm Maple Leafs Jonathan Toews, 0-1.

Kouč Toronta Mike Babcock se rozhodl pro kontrolu videa, jestli Toews netečoval puk příliš vysoko, ale branka zůstala v platnosti.

Bylo odehrálo 12 minut a Alex DeBrincat zakončil rychlou kombinaci domácích na jeden dotek střelou do odkryté branky, 0-2.

Mike Babcock okamžitě provedl změnu v sestavě a na křídlo Matthewsova útoku postavil Kasperiho Kapanena. Tyler Ennis se posunul do čtvrtého útoku. Změna se hned projevila jak na hře Maple Leafs tak také na skóre.

Necelých šest minut před koncem první třetiny poslal Auston Matthews z vlastního pásma vysoký lob na rozjetého Kapanena ve středním pásmu. Ten pláchl dvěma obráncům. Před brankářem Camem Wardem v brance Chicaga zamíchal kotoučem na holi a rychlou střelou snížil na 1-2.

Trvalo jenom 34 vteřin a bylo srovnáno. Kapanen vybojoval kotouč u zadního mantinelu. Z pravé strany ho posunul na střed hřiště a Auston Matthews nadvakrát poslal kotouč nad ležícím Wardem do branky, 2-2.

Ve druhé třetině byli Leafs střelecky aktivnějším týmem a dvěma brankami strhli skóre na svou stranu. Ve čtvrté minutě nejprve John Tavares svou první brankou v zápase poslal Toronto do vedení 3-2 když dokázal dorazil tečovanou střelu Riellyho.

V polovině šesté minuty ale John Hayden srovnal na 3-3. Hayden dorážel po střele Henriho Jokiharju a puk jenom těsně přešel brankovou čáru za zády Garreta Sparkse. Obránce Travis Dermott se sice snažil zachytit puk ale nepodařilo se.

V osmé minutě druhé třetině hráli Leafs přesilovou hru po vyloučení Patricka Kanea a John Tavares svou druhou brankou v zápase poslal Toronto do vedení 4-3. Úplně volný Tavares šikovně tečoval kotouč před brankovištěm. Potvrdila se tak obrovská síla Maple Leafs při početní výhodě.

Ve druhé třetině se toho už víc nestalo.

Až zkraje třetí třetiny se napřáhl na modré čáře Brandon Manning a puk zapadl přesně k levé tyčce Garreta Sparkse, 4-4.

V polovině páté minuty byl Mitch Marner blízko brance, ale domácí hráči mu v tom zabránili nedovoleným způsobem. Přesilovou hru Leafs nevyužili.

Jenomže Toronto má v sestavě Johna Tavarese a ten v polovině třetí třetiny zkompletoval svůj první hattrick v dresu Maple Leafs. Marner zachytil přihrávku Kanea, poslal kotouč vzduchem na Tavarese a ten střelou zápěstím z levého kruhu trefil přesně k bližší tyčce, 5-4 Leafs.

To ale ještě nebylo všechno. Koncovka zápasu přinesla další střeleckou přetahovanou.

Domácí kouč Joe Quenneville necelé tři minuty před koncem třetí třetiny odvolal brankáře Cama Warda a Blackhawks se snažili o vyrovnání hrou bez brankáře. To se domácím vyplatilo a Patrick Kane necelou minutu a půl před třetí sirénou vyrovnal na 5-5. Velmi pasivním bráněním mu v tom pomohl Nikita Zaitsev.

Maple Leafs ale ještě jednou v zápase vedli. Minutu a dvě vteřiny před třetí sirénou se trefil opět Auston Matthews, 6-5 Leafs. Útočník Maple Leafs se svou oslavou s rukavicí u ucha snažit trochu podráždit domácí fanoušky.

„Prostě jsem ukázal trochu emocí. On je samozřejmě výjimečným hráčem v této lize a někým, na koho se dívám. Jedním z mých oblíbených hráčů, kterého jsem sledoval, když jsem vyrůstal. Když se ale stalo to, co potom, tak jenom sedíte a smějete se,“ řekl lídr Maple Leafs po zápase.

Chicago se nevzdalo a domácí kouč opět odvolal brankáře. Blackhawks se usadili v útočném pásmu, Patrick Kane napřáhl na vrcholu pravého kruhu a tvrdou ranou vyrovnal na 6-6. Brankou a stejnou oslavou tak odpověděl na branku Austona Matthewse.

„Byla to tam zábava. Nebyl jsem potěšený, když to udělal. Bylo pěkné dostat šanci, skórovat a vrátit mu to,“ dodala poté hvězda Chicaga.

Zápas tak dospěl do prodloužení, které ale netrvalo příliš dlouho. Obránce Morgan Rielly využil pohybu Patricka Marleaua a střelou z vrcholu pravého kruhu už po 19 vteřinách rozhodl o výhře Maple Leafs.

Maple Leafs tak dovedli do vítězného konce fantastický zápas s Chicagem. Toronto dokázala přerušit sérii 44 vyhraných zápasů Blackhawks v řadě, ve kterých vstřelil branku Patrick Kane a Jonathan Toews.

Náhradní brankář Maple Leafs Garret Sparks si zároveň jako rodák z předměstí Chicaga připsal výhru ve svém rodném městě. Pro Sparkse to byl první zápas v NHL od 9. dubna 2016. Celkem si připsal 25 zásahů.

„Povedl se mu obrovský zákrok na konci a celý večer hrál velmi dobře. Několik branek byla na nás. Jsme šťastni, že dokázal vyhrát ve svém rodném městě,“ řekl po zápase Auston Matthews.

John Tavares se stal po 20 letech prvním hráčem Maple leafs, kterému se povedlo vstřelit hattrick na ledě Chicaga. Naposledy se to podařilo v roce 1998 Matsu Sundinovi. John Tavares se stal zároveň čtvrtým hráčem Maple Leafs od sezony 1943-44, který si připsal hattrick během prvních tří zápasů v dresu Maple Leafs.

Těmi dalšími byl český útočník Miroslav Fryčer v sezoně 1981-82, Jeff O’Neill v sezoně 2005-06 a Auston Matthews ve své první sezoně 2016-17.

Tavares má na svém kontě v dresu Maple Leafs už čtyři branky a takový začátek kariéry v Torontu je určitě tím, o kterém snil jako malý kluk v peřinách se znakem svého milovaného klubu.

„Chci podávat co nejvíce vyrovnané výkony. Takže se připravuji a velmi od sebe očekávám každý večer. Cítím, že se věci zlepšují, zlepšujeme se a cítíme se pohodlněji. Stále ale víme, že je tady prostor pro zlepšení se,“ řekl JT po zápase.

„Myslím si, že je prostě skvělé dojít až na vrchol. Tohle nejsou zápasy, které chcete mít celou dobu. Jsou určitě vzrušující a tím, že se hraje nahoru, dolů mají náboj,“ dodal John Tavares.

„Byla to asi zábava pro fanoušky. Hodně zábavy. Samozřejmě to padalo do obou branek. Měli jsme hodně dobrých akcí. Oni po ledě na začátku lítali a my tam jenom stáli a koukali. Nevím jestli tam bylo příliš respektu, ale jakmile jsme začali hrát, tak si myslím, že jsme odvedli opravdu dobrou práci,“ řekl kouč Mike Babcock.

Ještě před zápasem si domácí tým připomněl památku nedávno zesnulé legendy Stana Mikity. Blackhawks uctili svou legendu videem po kterém jeho žena Jill vhodila slavnostní buly.