Ofenzíva dovedla Maple Leafs také k výhře v Dallasu

Nikdo v NHL se nemůže pochlubit takovým útokem jako Maple Leafs. Auston Matthews vstřelili po dvou brankách, Mitchell Marner zaznamenal čtyři body za branku a tři asistence a Morgan Rielly si připsal čtyři přihrávky. Dohromady to znamená výhru Maple Leafs na ledě Dallasu Stars 7-4. Brankář Frederik Andersen si připsal 30 zákroků ze 34 střel.

Auston Matthews se stal šestým hráčem Maple Leafs, kterému se povedlo skórovat v prvních čtyřech zápasech v nové sezoně.

„Když to tam padá, tak je to vždy dobrý pocit. Chcete, aby to pokračovalo, chcete se stále dostávat do takových příležitostí a pokračovat ve vytváření šancí, protože to bude stále těžší a těžší v dalším průběhu sezony,“ řekl lídr kanadského bodování NHL po zápase.

Auston Matthews má na svém kontě už 10 bodů a vede bodování společně s Morganem Riellym. Také on prožívá fantastický začátek sezony a zaznamenal už dvě branky a osm asistencí.

V polovině první třetiny poslal Toronto do vedení Mitch Marner, který si najel na přihrávku Zacha Hymana a střelou zápěstím z prostoru mezi kruhy nedal Benu Bishopovi v brance Dallasu šanci, 1-0 Leafs. Maple Leafs poprvé v letošní sezoně vstřelili první branku v zápase.

Krátce na to zastavil Frederik Andersen nebezpečnou šanci nováčka Miro Heiskanena.

Dallas ale ještě do konce třetiny vyrovnal na 1-1. Leafs střídali a navíc ztratili kotouč ve středním pásmu. Toho využil Tyler Seguin, který poslal do útoku Radulova a ten se štěstím poslal kotouč za Andersena. Střelu Radulova nešťastně tečoval svou bruslí Nikita Zaitsev.

Minutu a dvě vteřiny před první sirénou Leafs opět vedli. Ke střele se nejprve dostal Kasperi Kapanen. Jeho pokus Bishop vyrazil, ale Kapanen vybojoval kotouč zpět. Backhandovou přihrávkou našel Matthewse a ten střelou bez přípravy poslal kotouč do branky, 2-1 Leafs.

Ve druhé třetině byl Dallas střelecky aktivnějším týmem a Stars se povedlo podruhé v zápase vyrovnat. V polovině zápasu se o to postaral Tyler Seguin, který ujel Hainseymu a mezi betony poslal puk do sítě, 2-2.

Jenže Dallas si ve druhé polovině druhé třetiny nedal pozor na disciplínu a Maple Leafs získali nad zápasem kontrolu.

Na trestné lavici seděl za hrubost Jamie Benn a pětihvězdičková sestava Maple Leafs početní výhodu dokáže využít. Morgan Rielly poslal puk na levý kruh, kde stál úplně volný Matthews. Ten uviděl před odkrytou brankou Tavarese, ale střílená přihrávka Matthewse se odrazila od brusle obránce Esy Lindella přímo do branky, 3-2 Leafs. Pro Matthewse to byla už sedmá branka v letošní sezoně.

Jeho současná produktivita nahrává úvahám ohrozit rekord Wayne Gretzkyho, který v sezoně 1981–82 nastřílel 50 branek ve 39 zápasech. Pokud Matthewsovi současná forma vydrží dalších dalších 35 zápasů, tak dosáhne po 39 zápasech na 68 branek!

Čtyři minuty před koncem druhé třetiny přesprintoval Kapanen domácí obránce a zabránil tak zakázanému uvolnění. Následně přihrávkou na modrou čáru našel Rona Hainseyho a ten přesnou trefou odčinil svou chybu před brankou Tylera Seguina, 4-2 Leafs.

Zakrátko se hráči Dallasu provinili špatným postavením při vhazování a Leafs dostali další příležitost k přesilové hře. Na led šel první útok Leafs a John Tavares snadno usměrnil kotouč do sítě po přihrávce Mitche Marnera, 5-2 Leafs.

Přesilovku si na konci druhé třetiny zahrál po faulu Patricka Marleaua také Dallas a Jamie Benn vlastně stejným způsobem jako před ním Tavares snížil na 3-5.

V polovině třetí minuty ve třetí třetiny domácí Stars snížili dokonce na 4-5. Přihrávku Radulova z rohu kluziště proměnil střelou z vrcholu kruhu John Klingberg.

Kouč Mike Babcock si sice vyžádal kontrolu video kvůli možnému kontaktu Benna s brankářem Frederikem Andersenem, ale branka zůstala v platnosti.

Už na konci páté minuty Maple Leafs ale vedli opět o dvě branky. John Tavares objel branku a domácí hráči si srazili kotouč za brankovou čáru, 6-4 Leafs. Skvělým způsobem před tím vybojoval kotouč Zach Hyman, který sprintem k zadnímu mantinelu zamezil zakázanému uvolnění Maple Leafs a Mitch Marner mohl pokračovat v akci přihrávkou na Tavarese.

Za pár minut vybojoval kotouč ve středním pásmu Tyler Ennis, ale jeho následný brejk po pravém křídle brankou neskončil také díky obranné práci Romana Poláka, který pokryl dojíždějícího Matthewse. Ten se tak přes českého obránce neprotlačil k dorážce volného kotouče do branky.

Necelých šest a půl minuty před koncem třetí třetiny ukradl Frederik Andersen fantastickým zákrokem lapačkou branku z hole Miro Heiskanena. Komentátoři Dallasu poté přejmenovali brankáře Toronta na Freddy Krueger, známou postavu z hororové série Noční můra v Elm Street.

V koncovce zápasu domácí tým velmi brzo odvolal brankáře Bishopa ale risk se Dallasu nevyplatil a Connor Brown 3:40 před koncem třetí třetiny jistil výhru Maple Leafs střelou do prázdné branky, 7-4 Leafs.

„Myslím si, že náš tým bojoval velmi tvrdě, obzvláště na začátku zápasu a myslím si, že jsme měli velmi podařenou třetí třetinu. Byl to pro nás dobrý večer. Samozřejmě obě přesilovky byly opravdu, opravdu nebezpečné. Musíme být více disciplinovaní, ale je to pro nás dobrá výhra,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Podle prvních zápasů se zdá, že Maple Leafs budou mít v letošní sezoně taktiku své soupeře přehrát v ofenzivě. Po čtyřech zápasech má Toronto na svém kontě nejvíce vstřelených branek v celé lize (20) a nejlepší úspěšnost přesilových her z celé NHL (50%).

Ve čtvrtek Maple Leafs hrají další zápas venku. V Detroitu budou soupeře Red Wings.