Cenná výhra z ledu Washingtonu

Toronto Maple Leafs vyhráli v sobotu večer na ledě Washington Capitals 4-2. Pro Leafs to je první výhra v letošní sezoně proti týmu, který v loňské sezoně postoupil do playoff. Celkově Leafs vyhráli pátý zápas v sezoně a čtvrtý zápas venku v řadě.

Po šesté v sezoně zaznamenal Auston Matthews dva body v zápase. Tentokrát za jednu branku a jednu asistenci. Bodoval také nejproduktivnější obránce celé soutěže Morgan Rielly a první branku v dresu Toronta zaznamenal Par Lindholm. Parádní výkon předvedl Frederik Andersen, který za celý zápas pochytal velké množství gólových příležitostí domácího týmu a zaznamenal celkem 25 zákroků z 27 střel.

Pro Maple Leafs byla v zápase s Washingtonem pozitivní celkově vylepšená obrana týmu (i přes velké šance Capitals ke konci zápasu) a branky hráčů třetího a čtvrtého útoku, kteří se v letošní sezoně zatím neprosadili.

Ještě před zápasem si kouč Mike Babcock prohlédl banner visící pod střechou arény. Zkraje zápasu pak domácí tým hráčům Toronta připomněl, kdo získal v loňské sezoně stříbrnou trofej o kterou by v letošní sezoně chtěli Maple Leafs také usilovat. Už po 18 vteřinách totiž Chandler Stephenson se štěstím poslal kotouč do branky po tom, co v útočné třetině propadl obránce Nikita Zaitsev a hráči Capitals se dostali do přečíslení dvou na jednoho, 0-1.

Leafs dostali krátce po první brance soupeře příležitost k přesilové hře. Jenže místo vyrovnání mohli Leafs velmi snadno prohrávat o dvě branky. V přesilové hře musel předvést první velký zákrok Frederik Andersen proti střele Devante Smith-Pellyho.

Osm minut před první přestávkou byl blízko brance Zach Hyman, ale Braden Holtby jeho střelu z prostoru mezi kruhy pokryl a John Tavares následně nedokázal uklidit puk do odkryté branky.

Ve druhé třetině Leafs vystřelili jenom pětkrát na branku soupeře, ale dva puky skončili v síti. V polovině čtvrté minuty vyrovnal na 1-1 Kasperi Kapanen, který dokázal ve vzduchu tečovat střelu Rona Hainseyho.

Už za minutu Capitals opět vedli. V přesilové hře se trefil nad Andersenovo rameno Evgeny Kuznetsov.

Na konci druhé třetiny se Leafs usadili v útočné třetině a Par Lindholm krásnou tečí Gardinerovi přihrávky vstřelil svou první branku v NHL, 2-2.

Torontu se podařil nástup do třetí třetiny a v poslední části byli Leafs střelecky aktivnějším týmem. Už v první minutě ukázal svou rychlost Kasperi Kapanen. V útočné třetině se zbavil obránce, ale možná ještě teď útočník Toronta nechápe, jak mohl minout odkrytou branku.

V polovině sedmé minuty třetí třetiny dorazil za Holtbyho záda odražený kotouč Josh Leivo a Maple Leafs poprvé v zápase vedli.

Ke konci třetí třetiny zvyšovali Capitals svůj tlak a vytvořili si velké množství brankových příležitost. Tři a půl minuty před třetí sirénou T.J. Oshie jenom těsně minul branku Frederika Andersena. Brankář Toronto za pár vteřin pokryl také střelu Johna Carlsona a T.J. Oshie následnou backhandovou dorážkou přestřelil odkrytou branku.

Maple Leafs se podařil tlak Washingtonu ustát a dvě minuty před koncem třetí třetiny se usadil v útočné třetině útok Austona Matthewse. Morgan Rielly aktivní hrou na modré čáře udržel kotouč v útočném pásmu a přihrávkou z modré čáry hledal Kapanena mezi kruhy. Ten jenom lehce tečoval kotouč do brankoviště kde ho do odkryté branky uklidil Auston Matthews, 4-2 Leafs.

Už to vypadalo, že Auston Matthews zůstane poprvé v letošní sezoně pouze na jednom bodu za asistenci u branky Kapanena. Svou brankou se ale stal 6. hráčem v historii NHL, který si připsal nejméně 2 body v každém ze svých prvních šesti utkání sezony. V moderní éře NHL od sezony 1943-44 je Matthews teprve pátým hráčem, který nastřílel 10 branek v prvních šesti zápasech nové sezony.

Brankou v šestém zápase nové sezony v řadě Auston Matthews zároveň vyrovnal rekord klubu, který drží od sezony 1944-45 Sweeney Schriner.

„Je to fajn. Je to dobrý pocit, když můžu pomoct a přispět. Nejdůležitější je, že vyhráváme zápasy a tohle není lehká série zápasů venku. Získat body, které jsme získali je skvělé,“ řekl lídr Maple Leafs Auston Matthews.

Kromě Matthewse se do historických tabulek Maple Leafs zapisuje také obránce Morgan Rielly. Ten si v předchozím zápase s Detroitem připsal už 12. bod a překonal tak rekord Bobbyho Orra v počtu bodů v prvních pěti zápasech nové sezony. Další asistencí v zápase s Washingtonem prodloužil svou šňůru zápasů, ve kterých bodoval už na šest a vytvořil tak nový rekord Maple Leafs. Se 13 body za 3 branky a 10 asistencí je suverénně nejproduktivnějším obráncem soutěže.

Kouč Mike Babcock byl po zápase s Washingtonem potěšený.

„Musíte. Je skvělé, že naši nejlepší hráči měli opravdu dobrý start, protože je důležité, aby se cítili dobře. Jedním z důvodů, že se nám daří je tom, že máme opravdu širokou sestavu. Nemůžete hrát na takovéto úrovni bez čtyř útoků, které mohou takto hrát,“ řekl kouč Mike Babcock.