Druhá prohra v řadě. Leafs prohráli s Blues

Nejlepší útok v lize podruhé v řadě překvapivě zklamal. Maple Leafs prohráli po nevýrazném výkonu se St. Louis Blues 1-4.

Více než pět třetin museli čekat fanoušci Maple Leafs na vstřelenou branku. Po zápase s Pittsburghem se Leafs dvě třetiny nemohli střelecky prosadit ani v zápase se St. Louis Blues. Leafs si za dvě třetiny připsali pouze osm střel na branku soupeře. Naopak Blues třemi brankami ve druhé třetině dostali zápas pod svou kontrolu. Až zkraje třetí třetiny prostřelil brankáře Jakea Allena obránce Morgan Rielly a Leafs snížili na 1-3. Jenže jedna vstřelená branka byla málo a Blues necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny střelou do prázdné branky Toronta při vlastním oslabení uzavřeli skóre zápasu na 4-1.

Brankář Frederik Andersen pochytal 21 ze 24 střel soupeře.

„Musíme samozřejmě odvést lepší práci. Méně ztrácet kotouče, hrát více točivou hru. Musíme se do toho trochu více opřít než jsme předvedli dnes večer. Začíná to rychlým přechodem z obranného pásma, méně ztrát v naší třetině, víc spolu komunikovat a ulehčit si to. Čím lépe tohle provedeme, tím více se bude dostávat přes střední pásmo a bude lepší,“ řekl po zápase jediný střelce Toronta Morgan Rielly.

V první třetině si oba týmy připsali dohromady pouze deset střel. Necelých devět minut před první přestávkou se do velké šance dostal Josh Leivo, ale po kolmé přihrávce se ukvapili a jeho snadnou střelu brankář St. Louis vyrazil.

Šest minut před první přestávkou chyboval na útočné modré čáře Morgan Rielly a Vladimir Tarasenko se dostal do brejku. Naštěstí neměl dostatek sil a střela se mu navíc vůbec nepovedla. Stejný hráč měl další obrovskou šanci necelé dvě minuty před přestávkou, ale v přesilové hře trefil o ostrého úhlu jenom tyčku Andersenovy branky.

V polovině páté minuty druhé třetiny Leafs ztratili kotouč po vhazování v obranné třetině a Robert Bortuzzo střelou z vrcholu kruhu prostřelil Andersena, 0-1.

V polovině zápasu si Leafs připsali teprve sedmou střelu v zápase. Blues na tom nebyli střelecky o mnoho lépe, ale na rozdíl od Toronta dokázali z mála vytěžit maximum. Necelých osm minut před koncem druhé třetiny ještě Andersen dokázal vyrazit střelu Braydena Schenna, ale už za necelou minutu inkasoval po střele Zacha Sanforda z pravého kruhu, 0-2.

Tři a půl minuty před koncem druhé třetiny hráli Blues přesilovou hru, kterou sice ještě dokázalo Toronto ubránit, ale krátce po jejím skončení se Blues přece jenom trefili. Na přihrávku Tarasenka zpoza branky si najel Ryan O’Reilly, 0-3.

Oproti začátku letošní sezony se Maple Leafs přestaly dařit přesilové hry. V zápase proti St. Louis Leafs nevyužili 4 přesilovky a připsali si v nich pouze šest střeleckých pokusů.

Blízko ke vstřelené brance v přesilové hře, své první v letošní sezoně, měl ve druhé minutě třetí třetiny Nazem Kadri, ale po přihrávce od Johna Tavarese trefil v končící přesilové hře ze druhé třetiny pouze tyčku Allenovy branky.

V polovině páté minuty třetí třetiny si Morgan Rielly sjel až na čárky a jeho střela zápěstím propadla skrz Allena do branky, 1-3.

Jenže ze strany Toronta to bylo ve včerejším zápase až příliš málo. Krátce po vstřelené brance se do šance dostal Auston Matthews, který se krásně prosmíkl kolem obránce, ale Jake Allen byl na jeho backhandový pokus připravený.

St. Louis si v koncovce zápasu svou výhru pohlídali střelou do prázdné branky Toronta při vlastním oslabení.

Pro Toronto to je druhá prohra v řadě a třetí v pěti zápasech na domácím ledě.

„Vlastně si myslím, že jsme na začátku zápasu dobře bruslili, ale St. Louis přijeli hrát tvrdě. Tlačili se dovnitř, vraceli se bránit. Pracovali tvrdě. My zůstávali venku. Netlačili jsme se do pásma. Nedostali jsme puk k brance. Oni pracovali tvrději než my. Bojovali tvrději o puk v místech, kde to bolí a my jsme tam kotouče ztráceli. Nebyli jsme dost dobří,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock a dodal:

„Myslel jsem, že budeme mít něco z minulého zápasu a předvedeme to. Dříve se nám dařilo skórovat, skórovali jsme snadno, bylo to velmi uvolněné a všechno bylo skvělé. Teď zjišťujeme, že toho je NHL. Je těžké skórovat. Týmy proti vám tvrdě bojují, připraví se a budou proti vám hrát tvrdě.“