Leafs uspěli v těžkém testu na ledě Jets

Toronto Maple Leafs ukončili minisérii dvou proher v řadě a vyhráli v těžkém testu na ledě Winnipegu Jets. Na výhře 4-2 se podílely brankově všechny čtyři útoky Maple Leafs. V první třetině otevřel skóre zápasu svou pátou branku v sezoně Kasperi Kapanen. Ve druhé třetině zaznamenali dva hráči svou premiérovou trefu. Svou první branku v dresu Maple Leafs vstřelil Tyler Ennis a první branku v letošní sezoně si připsal Nazem Kadri. Ve třetí třetině uklidnil své spoluhráče John Tavares, který vstřelil svou sedmou branku v letošní sezoně.

Výhru Toronta podtrhl 38 zásahy ze 40 střel výtečným výkonem Frederik Andersen.

V první třetině se hrál těsný hokej, přesto se oba týmy dostávali do mnoha střeleckých pozic. Jako první zahrozilo už v první minutě Toronto. Po špatné rozehrávce Trouby střílel do připraveného Connora Hellebuycka Kasperi Kapanen. Na přelomu druhé a třetí minuty se dostal po zablokované střele Frederika Gauthiera k ráně z voleje Mitch Marner.

Maple Leafs začali zápas střeleckou převahou 4-0, ale Jets odpověděli následujícími sedmi střelami na branku v řadě. Poprvé Winnipeg zahrozil ve čtvrté minutě zásluhou Nikolaje Ehlerse.

Aktivnějším týmem ale zůstávali Maple Leafs. V polovině deváté minuty nevyšel rychlý brejk Connora Browna. Necelých devět minut před první přestávkou zavezl kotouč za branku Jets Zach Hyman, ale jeho zpětnou přihrávkou nedokázal John Tavares dostal do branky.

Pět a půl minuty před první přestávkou se už Leafs radovali. Backhandový pokus Kasperiho Kapanena ještě dokázal Hellebuyck vyrazit. Domácí obrana pak zablokovala Austona Matthewse, ale k odraženému puku se dostal znovu Kapanen. Ten si srovnal kotouč na hokejce a střelou zápěstím z prostoru mezi kruhy poslal Maple Leafs do vedení 1-0. Pro Kapanena to byla pátá branka v posledních osmi zápasech.

Pro hráče Toronta to byla důležitá branka, který dala týmu potřebné sebevědomí v cestě za ukončením trápení v předchozích dvou zápasech.

Minutu a půl poté hráli Leafs přesilovou hru po faulu Patrika Laineho a obránce Jets Josh Morrissey zablokoval nebezpečnou střelu Austona Matthewse.

Právě Lainemu patřila koncovka první třetiny. Krátce po svém návratu na led zkoušel pozornost Frederika Andersena střelou z levého křídla, ale brankář Toronta vyrazil jeho pokus do rohu kluziště. V poslední minutě první třetiny pak Laine trefil břevno Andersenovy branky.

Maple Leafs odvedli ve včerejším zápase velmi dobrý výkon a ve druhé třetině svého soupeře k ničemu nepustili.

Už v první minutě druhé třetiny připravil Matthews s Kadrim šanci pro Patrika Marleaua.

V polovině třetí minuty druhé třetiny Leafs napadali rozehrávku Jets. Skvělou práci odvedl Josh Leivo, který dokázal přečíst hru a na modré čáře zastavil vyhození soupeře z pásma. Leivo pak okamžitě nahodil kotouč směrem k brance a Tyler Ennis jemnou tečí usměrnil kotouč do branky, 2-0 Leafs.

Maple Leafs dovolili Winnipegu ve druhé třetině pouze čtyři střely na Andersena. Mnoho střel Winnipegu mířilo mimo tři tyčky Maple Leafs včetně dvou pokusů Blakea Wheelera a jedné střely Dustina Byfugliena v přesilové hře po vyloučení Kasperiho Kapanena.

V polovině 12. minuty převedli Leafs rychlý přechod středního pásma a Nazem Kadri střelou z pravého kruhu vstřelil svou první branku v letošní sezoně. Kadri byl ve včerejším zápase konečně důležitým hráčem Leafs. Vyhrál 7 z 10 vhazování a se 6 střelami byl nejčastějším střelcem svého týmu

Za necelé dvě minuty trefil tyčku Zach Hyman.

Maple Leafs vedli po dvou třetinách o tři branky ale domácí Jets jsou silným týmem, který se nechtěl vzdát tak snadno.

V polovině druhé minuty třetí třetiny Frederik Andersen ještě udržel kotouč po střele Adama Lowryho ve své náruči. Na konci páté minuty už ale inkasoval po střele Nikolaje Ehlerse. Ten byl ve včerejším zápase s osmi střelami nejčastějším střelcem svého týmu a při své brance prokázal pohotovost rychlou střelou z brankoviště po přihrávce zpoza branky.

Maple Leafs jakoby znervózněli a Connor Brown se provinil naprosto zbytečným faulem ve středním pásmu. Jets nabídnutou přesilovou hru využili a v polovině sedmé minuty druhé třetiny to bylo po brance Marka Scheifeleho 2-3.

Jenže Maple Leafs mají ve svém útoku Mitche Marnera, který si perfektně rozumí s Johnem Tavaresem. Právě tahle dvojice se postarala dvě minuty po brance Jets krásnou akcí o čtvrtou branku, která dala hráčům Toronta potřebný klid do koncovky zápasu.

Po brance John Tavares chválil svého spoluhráče Mitche Marnera. Jejich společná akce byla dalším příkladem proč mu kouč Mike Babcock nabídl místo vedle Mitche Marnera během letních jednání o jeho smlouvě s Maple Leafs.

„Pro obránce je prostě těžké být schopný poradit si s Marneram, když takhle bruslí. Výborný pohyb. Znám jeho hokejový cit tak jsem se prostě snažil dostat se dozadu abych mohl dorážet. Byl jsem příjemce jeho skvělé akce,“ řekl po zápase John Tavares.

Pro Tavarese to byla první branka po pěti zápasech.

Také Frederik Andersen byl ve třetí třetině důležitým hráčem Toronta. 20 ze svých 38 zákroků si připsal ve třetí třetině. 11 minut před koncem třetí třetiny zastavil svou rukavicí střelu Marka Scheifeleho. Krátce na to si poradil se čtyřmi střelami Jets v další přesilovce. Pět a půl minuty před třetí sirénou se zjevil před Andersenem osamocený Lowry, ale brankář Toronta si s jeho pokusem z backhandu poradil.

V posledních minutách třetí třetiny se Leafs bránili hře Winnipegu bez brankáře a Frederik Andersen v jedné z posledních šancí Jets v zápase vyrazil svým svých pravým betonem dorážku Bryana Littlea.

Maple Leafs si výhru vzít nenechali a po výhře 4-2 vylepšili svou letošní bilanci v zápasech venku na 5-0-0.

„Tyhle situace obvykle rozhodují zápas a já si myslím, že jsme to odehráli skvěle. Dali jsme branku hned po jejich brance z přesilovky a zase se dostali do dvoubrankového vedení. A to je zase trochu zpomalilo,“ řekl po zápase dánský brankář.

Pro Toronto byla výhra na ledě Winnipegu pravděpodobně nejkomplexnějším výkonem v letošní sezoně.

„Myslím si, že to je opravdu jednoduché. Pokud chcete hrát správně a chcete hrát tvrdě náhle vypadáte zase rychle. V posledních dvou zápasech jsme při vyklízení našeho pásma vypadali opravdu pomalí. Dnes večer jsme vypadali rychlí,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock.

V sobotu čeká Toronto odveta s Winnipegem tentokrát ale na domácím ledě. Jets ještě předtím hrají v pátek na ledě Detroitu Red Wings.