Začíná se sezona Leafs komplikovat?

Maple Leafs zažívají opravdu podivný začátek sezony. Po tom, co Leafs ustáli rozpačitý úvod v zápase s Montrealem a prohrou s Ottawou vypadal tým Toronta, jakoby neměl mít v letošní sezoně žádných vážných soupeřů. Leafs vyhráli pět zápasů v řadě. Z toho čtyři na ledě soupeřů včetně zápasu na ledě obhájců Stanley Cupu ve Washingtonu. Torontu se dařilo v přesilových hrách. První dvě formace stříleli góly jako na běžícím pásu a několik hráčů ovládalo přední místa v několika statistikách.

Jenže chyba lávky.

Po návratu domů následovaly dvě nepříjemné prohry s Pittsburghem a St. Louis. Pak sice Leafs vyhráli dva těžké zápasy s Winnipegem Jets, ale v domácí odvetě ztratili svého lídra Austona Matthewse. Ten si zranil své levé rameno po souboji s obráncem Jets Jacobem Troubou.

Jakoby nestačily dohady o nové smlouvě Williama Nylandera.

Na začátku tohoto týdne klub oznámil, že Matthews bude svému týmu chybět až čtyři týdny. A jeho absence se výrazně projevila už v následujícím zápase s Calgary.

Maple Leafs působili v prvním zápase bez Matthewse velmi bezradným dojmem. Tým si připsal pouze čtyři střely v první třetině. A když ve třetí třetině Leafs prohrávali o dvě branky tak trvalo více než 14 minut než zaznamenali střelu na branku soupeře. Dvě třetiny držel Toronto ve hře brankář Frederik Andersen. Hráči v pozměněném složení útočných trojic měli potíže s přechodem středního pásma a udržením se v útočné třetině. První zkouška bez svého lídra tak pro Toronto nedopadla příliš dobře.

Je zřejmé, že v kombinaci s chybějícím Nylanderem bude zranění Matthewse velmi znát. Torontu se prakticky rozpadl pravděpodobně nejlepší útok z loňské sezony a jejich nahrazení se tak stává pro Toronto výzvou.

Jenže Maple Leafs by měli být schopní Matthewse alespoň částečně nahradit.

Útok Johna Tavarese se Zachem Hymanem na levém křídle a Mitchem Marnerem na pravém křídle má potenciál být útokem, který bude v každém zápase pro soupeře Toronta hrozbou.

Absencí Matthewse došlo opět ke spojení dvojice Marleau, Kadri. Oběma se společně dařilo v loňské sezoně a asi neexistuje důvod, proč by tomu nemělo být také letos. Vedle nich se může postavit zkraje letošní sezony výborně hrající Kasperi Kapanen.

Dál už ale nastávají překvapivě potíže.

Pokud se podíváme na ztráty Maple Leafs od léta až do dnešního dne tak ani příchod právě Johna Tavarese to nemůže vyvážit. Kromě zraněného Matthewse a vyjednávajícího Nylandera chybí Tyler Bozak, JVR, Leo Komarov a Matt Martin. To znamená, že centři Maple Leafs ve třetím a čtvrtém útoku v zápase s Calgary odehráli dohromady 56 zápasů NHL a to je nyní prostě příliš málo.

Možná největším zklamání v letošní sezoně je Andreas Johnsson. Právě on měl být jedním z hráčů, kteří se stanou ve třetím nebo čtvrtém útoku náhradou za van Riemsdyka. Jenže se mu vůbec nedaří. V sedmi zápasech zaznamenal pouze jednu asistenci a v zápase s Calgary strávil na ledě pouze 07:20. To byl jeho vůbec nejmenší čas na ledě v celé sezoně.

Johnsson se v letošní sezoně zatím střídal na levém křídle čtvrtého útoku s Tylerem Ennisem. Ani jeden z nich na tom nebyl tak dobře, aby toho druhého poslal na delší čas na tribunu. Teď jsou v sestavě oba dva.

Alternativou za jednoho z nich by mohl být Trevor Moore, který v devíti zápasech Toronta Marlies v AHL nastřílel sedm branek a zaznamenal celkem 10 bodů. Dalším kandidátem, který by se mohl v blízké době podívat do NHL je Carl Grundstrom. Ten má na svém kontě v sedmi zápasech osm bodů za tři branky a pět asistencí.

Právě nadšení a zručnost mladých hráčů Maple Leafs může být jedinou odpovědí na chybějící zkušenost. Přesto samotní hráči věří, že absence Austona Matthewse, nezkušenost nebo špatná hra týmu v posledním zápase neznamená začínající možnou krizi.

„Ne, ne. Jsme víc než v pohodě. Jenom pár špatných třetin. Otáčeli jsme to, ale bylo příliš pozdě. Fredy se stavěl na hlavu, aby nám dal šanci,“ řekl po zápase s Calgary Nazem Kadri, který odehrál svůj 500. zápas v dresu Toronta.

„Dostáváme nyní několik dobrých lekcí abychom viděli, jak moc lepší musíme stále být každý večer a jak dobře jsou na nás ostatní týmy připravené. Přijdou a snaží se dělat to samé o co se snažíme my a získat výsledek, který potřebují. Víme, že můžeme být mnohem lepší včetně mě, “ řekl útočník John Tavares.

Mimochodem Nylanderovi zbývá posledních 30 dní na podpis smlouvy a každým dne se dá čekat zvyšující se tlak na jeho možnou výměnu. Během včerejšího vydání pořadu Insider Trading na stanici TSN experti debatovali, jestli jsou Leafs otevřeni směrem k výměně švédského útočníka. Bob McKenzie uvedl, že ještě minulý týden vypadaly věci poměrně pozitivně. Objevily se zprávy o jednání obou stran a lidé měli pocit, že to je poslední týden kdy se mohou Leafs přiblížit s Nylanderem k dohodě.

Nyní o týden později to podle McKenzieho vypadá, že je tu mnohem více napětí a frustrace na obou stranách. Otázkou tak je, jestli se Leafs přibližují možnosti výměny Nylandera, ale podle něj se zatím zdá, že tomu tak není.

Na druhou stranu každým dnem se bude pravděpodobně zvyšovat počet týmů, které budou Toronto kontaktovat ohledně jeho Nylanderovy výměny.

Podle Pierre LeBruna jsou pak velmi dobrým partnerem Maple Leafs na možnou výměnu Carolina Hurricanes, kteří údajně o Nylandera velmi stojí. Maple Leafs by zase mohli mít zájem o třiadvacetiletého obránce Bretta Pesceho, který má podepsaný velmi slušný dlouhodobý kontrakt.

Je zřejmé, že ať už návratem Nylandera do sestavy Maple Leafs nebo jeho výměnou za odpovídající náhradu pravděpodobně do obrany se hra Toronta zlepší. Bude to ovšem hra nervů. Ať už mezi Kylem Dubasem a Williamem Nylanderem tak také na nervy fanoušků, kteří budou sledovat nejenom šachovou partii těchto dvou mužů, ale také boj hráčů Maple Leafs bez svého lídra na ledě.