Zápas venku pro Leafs opět vítězný

V sobotu večer Maple Leafs předvedli jeden z nejlepších výkonů v sezoně a vyhráli na ledě Pittsburghu Penguins 5-0. Pro Toronto to byla už šestá výhra v letošní sezoně venku.

V zápase dominoval první útok Maple Leafs. Centr John Tavares otevřel v polovině první třetiny skóre zápasu po přihrávce Mitche Marnera. Ten si připsal dvě asistence. Brankově se prosadil také Zach Hyman, který se trefil při vlastním oslabení v poslední minutě zápasu. Dvě branky vstřelil také obránce Morgan Rielly a jednu Patrick Marleau.

Brankář Frederik Andersen pochytal všech 31 střel Pittsburghu a zaznamenal tak své první čisté konto v letošní sezoně. Pro Andersena to byla 16 nula v jeho kariéře. Ve dvou zápasech s Pittsburghem v letošní sezoně brankář Toronta pochytal 67 ze 68 střel. V domácím zápase 18. října Andersen pochytal 36 ze 37 střel.

„Je to těžký zápas v aréně velmi dobrého týmu. Extra bonus a já jsem šťastný za výhru a že jsme se tady vrátili zpět na vítěznou vlnu. Musíme na to navázat. Musíme zase začít výhry navazovat na sebe. Doufejme, že to bude pro nás dobrá lekce, abychom viděli, jak dobří můžeme být,“ řekl Andersen po zápase.

V zápase na ledě Pittsburghu se opět projevil rozdíl v ofenzivě Maple Leafs v zápasech doma a venku. Zatímco na domácím ledě Maple Leafs nastříleli v osmi zápasech pouze 16 branek tak v šesti zápasech venku to bylo 32 branek. Na ledě Pittsburghu se hráči Toronta prosadili při hře pěti proti pěti, v přesilové hře a také v oslabení.

Už v páté minutě zápasu se do přečíslení dvou na jednoho dostal Kapanen s Kadrim, ale brankář Pens Matt Murray skvělých skluzem střelu Kapanena vyrazil.

Od poloviny desáté minuty ovšem Maple Leafs vedli po brance Johna Tavarese, který mezi kruhy jemnou tečí usměrnil přihrávku Mitche Marnera. Pro Tavarese to byla teprve druhá branka v posledních deseti zápasech.

První útok Maple Leafs byl blízko další brance osm minut před první přestávkou, ale přihrávku Marnera na volného Hymana zastavil svou hokejkou ležících obránce Pittsburghu Brian Dumoulin.

Torontu vyšel výborně nástup do druhé třetiny. Už v první minutě vyvezl kotouč z vlastního pásma Kasperi Kapanen a v přečíslení dvou na jednoho poslal kotouč na úplně volného Patricka Marleaua. Ten si rychlou kličkou do backhandu poradil s brankářem Pittsburghu a snadno zakončil, 2-0 Leafs. Pro Marleaua to byla druhá branka ve druhém zápase v řadě a zdá se, že mu křídlo vedle Nazema Kadriho sedí víc než vedle Austona Matthewse.

Ten svým spoluhráčům ve včerejším zápase samozřejmě chyběl a pro Toronto byla včerejší výhra první od Matthewsova zranění v zápase s Winnipegem Jets minulou sobotu.

Maple Leafs hráli poté dvě oslabení za sebou, ale navzdory tomu si vypracovali šance. V jedné z nich předvedl své neskutečně hokejové myšlení Mitch Marner a po stahovačce na střed kluziště ještě hledal Para Lindholma, kterého ale domácí obránci zablokovali.

Jednička Pittsburghu Matt Murray pak musel na zhruba tři minuty odejít do šatny pravděpodobně kvůli úpravě výstroje a na ledě ho nahradil Casey DeSmith. Ten si za 3:13 připsal dva zásahy.

V polovině zápasu pak Maple Leafs nevyužili svou první přesilovou hru v zápase. Přesto se krátce na to hráči Toronta radovali. John Tavares našel v útočném pásmu rozjetého Riellyho a ten krásnou střelou do růžku nedal Murraymu šanci, 3-0 Leafs.

V další přesilovce čtyři minuty před koncem druhé třetiny střílel Marner, ale brankář Pittsburghu byl tentokrát připravený.

V první minutě třetí třetiny mohlo být ještě veseleji, ale John Tavares backhandovou střelou trefil jenom tyčku.

Krátce na to také domácí tým trefil tyčku Andersenovy branky. Pens byli ve třetí třetině střelecky aktivnějším týmem, ale jejich převaha k ničemu nevedla.

Naopak výhru Maple Leafs jistil čtyři a půl minuty před koncem třetí třetiny brankou v přesilové hře Morgan Rielly, který poslal do odkryté branky kotouč odražený od zadního mantinelu. Pro Riellyho to byla už šestá branka v letošní sezoně a vyrovnal tak nejlepší bilanci obránců Maple Leafs po 14 zápasech nové sezony od sezony 1927-28.

V souvislosti se svým dvoubrankovým večerem obránce Maple Leafs po zápase pak řekl, že nahradit Austona Matthewse musí být kolektivní výkon.

„Myslím si, že tady je hodně kluků, kteří mohou převzít tuhle odpovědnost. Kluci jsou ochotní a schopní přijmout více odpovědnosti a více minut v důležitých situacích. To je síla tohoto týmu. Je důležité, abychom se ujistili, že jsme soustředěni a máme hráče, kteří jsou ochotní převzít tuhle odpovědnost v příštích zápasech,“ řekl Rielly.

Na domácím týmu byla zřetelná frustrace z nepovedeného výkonu a především dvojice Evgeni Malkin a Phil Kessel působila značně rozladěným dojmem.

Nevydařený výkon Penguins vyvrcholil v poslední minutě vlastní brankou Patrica Hornqvista, který si při oslabení Maple Leafs srazil do vlastní branky střelu Zacha Hymana.

Maple Leafs vyhráli po dvou prohrách v řadě a vylepšili si bilanci v letošní sezoně na 9-5-0. V zápasech venku mají Leafs zatím stoprocentní bilanci šesti výher v šesti zápasech.

„Prohráli jsme dva zápasy ale z posledního zápasu jsme měli dobrý pocit. Pouze jsme nebyli za to odměněni. Dnes večer jsme k tomu prostě zůstali přilepeni a byli více odhodláni. Nakonec jsme našli způsob, jak vyhrát. Co se mi líbilo bylo to, že jsme měli zápas stabilně pod kontrolou. Sezona přináší samozřejmě tyhle přílivy a odlivy. Užíváte si to, když se daří a máte potíže, když se nedaří,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

V dalším zápase nastoupí Maple Leafs v úterý na domácím ledě proti Vegas Golden Knights.