Leafs v pohodě přehráli Devils

Toronto Maple Leafs porazili v pátečním zápase věnovaném novým členům Hokejové síně slávy New Jersey Devils 6-1. Pro Maple Leafs to je třetí výhra v řadě a druhá výhra v řadě na domácím ledě.

Kromě tradičních opor jako je John Tavares, Morgan Rielly nebo Nazem Kadri se střelecky prosadili také hráči, kterým se v letošní sezoně zatím tolik nedařilo. Svou první branku v sezoně vstřelil Andreas Johnsson. Třetí branku v sezoně vstřelil Connor Brown, který se zároveň trefil ve druhým zápase v řadě. A svou druhou branku v sezoně vstřelil Tyler Ennis.

Brankář Frederik Andersen neměl zkraje zápasu příliš mnoho práce, ale nakonec dokončil zápas s 38 zásahy z 39 střel soupeře. Po zásluze byl vyhlášený první hvězdou zápasu a z rukou legendy Maple Leafs Lannyho McDonalda, který je zároveň předsedou představenstva Hokejové síně slávy převzal cenu pro nejlepšího hráče zápasu speciálně připravenou pro tento zápas.

Zápas každoročně věnovaný novým členům Hokejové síně slávy je tradičně první z řady událostí, které předcházejí právě uvedení nových osobností do Hokejové síně slávy. Všechny letos vybrané osobnosti včetně současného komisionáře NHL Garyho Bettmana se před zápasem sešly na ledě ke slavnostnímu vhazování.

Maple Leafs měli od prvních minut zápas jasně pod kontrolou. Za prvních šest minut si připsali sedm střel na branku soupeře zatímco soupeř na svou první střelu stále čekal. Do první velké šance se dostal Tyler Ennis, který měl ve třetí minutě před sebou už jenom Keitha Kinkaida v brance Devils. Ten si ovšem se střelou Ennise poradil.

V šesté minutě byla poprvé v zápase vidět dvojice Marner, Tavares. V polovině první třetiny pak Marner v přesilové hře poslal kotouč na Tavarese, který ještě hledal před brankou Patricka Marleaua. Ten ale přihrávku Tavarese netrefil.

Necelých osm minut před první přestávkou si Marner nabruslil na střed kluziště, ale Kinkaid jeho střelu vyrazil. Leafs zůstali ale na puku. Obránce Ron Hainsey se v pozici na střelu ze střední vzdálenosti neukvapil a krásnou přihrávkou doleva našel úplně volného Tavarese. Ten už měl před sebou úplně volnou branku a Toronto vedlo 1-0.

Krátce po brance se dostal do rychlého brejku Josh Leivo, ale neuspěl. Přes další šance a střeleckou převahu v první třetině Leafs ale další branku nepřidali.

To se ovšem změnilo zkraje druhé třetiny. Maple Leafs ve druhé minutě napadali rozehrávku soupeře v jejich obranné třetině. Kapanen s Patrickem Marleauem získali kotouč, který si následně Nazem Kadri sklepl ze vzduchu a takovým nahozením na branku soupeře trefil přesně nad levé rameno Kinkaida, 2-0 Leafs. Pro Kadriho to byl pátý gól a šestý bod v posledních sedmi zápasech.

Na začátku šesté minuty druhé třetiny našel Ron Hainsey další parádní přihrávkou na levém křídle úplně volného Para Lindholma. Ten si zpracoval těžký kotouč na dlouhou hokejku a našel na brankovišti Connora Browna, který mohl snadno skórovat do prázdné, 3-0 Leafs.

Devils sice od začátku druhé třetiny přidali na střelecké aktivitě a po zbytek zápasu Toronto výrazně přestříleli (32-17). Jenže Frederik Andersen kromě branky Travise Zajaca z poloviny osmé minuty druhé třetiny neinkasoval. Zajac se prosadil po tom, co Nazem Kadri ztratil kotouč před brankovištěm a Ron Hainsey už nestačil dorážku Zajaca zablokovat, 1-3.

Kromě začátku druhé třetiny vyšla Torontu také koncovka prostřední části a stejně jako v prvních minutách přidali Leafs také na konci druhé třetiny dvě branky.

Čtyři minuty před druhou přestávkou se konečně prosadil Andreas Johnsson, který ještě před tím nevyužil několik velkých šancí. Johnsson dorážel střelu Jakea Gardinera z pravého křídla. Dvě a půl minuty před koncem druhé třetiny pak Morgan Rielly jenom tak nahodil kotouč z modré čáry na branku New Jersey a plachtící kotouč zapadl za překvapeného Keitha Kinkaida. Tomu zakryla výhled hned trojice vlastních spoluhráčů a brankář Devils tak vůbec nic neviděl.

Obránce Morgan Rielly následně ukázal jak velkým hráčem se v dresu Maple Leafs stal. Rielly moc dobře věděl, že jeho branka za stavu 4-1 už téměř nic neřešila a navíc jeho střelu Kinkaid neviděl. Plachtící kotouč, který zapadl za jeho záda neukázal brankáře soupeře v dobrém světle a tak se mu Morgan Rielly po za vstřelenou branku omlouval.

Ve třetí třetině si Leafs svůj náskok už jenom hlídali a soupeř tak dostal více prostoru.

V polovině poslední části se předvedl Frederik Andersen při šanci Tylera Halla, který se před ním zjevil úplně osamocený, ale brankář Toronta jeho střelu z forhandu pokryl.

Osm minut před koncem zápasu uzavřel skóre zápasu Tyler Ennis, který za brankou soupeře zachytil volný kotouč. Rychlou kličkou si poradil s obráncem a střelou pod víko překonal Kinkaid po šesté, 6-1 Maple Leafs.

Šest minut před koncem zápasu se Leafs trefili ještě jednou, ale rozhodčí branku přezkoumali na videu a následně neuznali kvůli hře Patricka Marleaua vysokou holí.

V zápase se trefilo celkem šest různých hráčů Toronta a právě to po zápase ocenil ten jediný, kterému nebyla branka uznána.

„Čím více svoje branky rozdělíte, tím lépe. Hráči se začínají cítit lépe a my se prosazujeme tím, že hrajeme náš system. Chceme na to navázat,“ řekl Marleau po zápase.

Nejzkušenější hráč Maple Leafs si u branky Nazema Kadriho zkraje druhé třetiny připsal svou 600. asistenci v kariéře.

„Je vždycky pěkné, když milník jako tento přijde v zápase, který vyhraje. Kluci hráli dnes večer skvěle, takže to byla zábava,“ dodal Patty.

„Myslím si, že to byla skvělá výhra. Každý od obrany, přes čtvrtý útok až k Eddiemu k výhře přispěl. Bylo to solidních 60 minut,“ dodal Tyler Ennis.

„Bylo to skvělé. První třetina byla neuvěřitelná. Myslím si, že jsme jim vlastně nedovolili žádnou šanci. Oni samozřejmě ve druhé třetině přidali a ve třetí třetině se to snažili dohnat, ale myslím si, že jsme odvedli dobrou práci,“ zhodnotil zápas Frederik Andersen.