Joe Bowen dostane cenu Fostera Hewitta

Slavná Hokejová síň slávy vítala o minulém víkend svých šest nových členů. Dnes bude šest osobností uvedeno mezi legendy a současně s tím se dostane ocenění pro jednoho z nejoriginálnějších a nejenergičtějších komentátorů Maple Leafs v historii.

Joe Bowen, komentátor zápasů Maple Leafs na radiových stanicích TSN 1050 a Sportsnet The Fan 590 dostane cenu Foster Hewitt Memorial Award za letošní rok 2018.

Cena pojmenovaná po legendárním hlasateli a komentátorovi pořadu Hockey Night In Canada na kanadské stanici CBC je každoročně udělována Hokejovou síní slávy lidem z rozhlasového a televizního průmyslu, kteří přispěli význačný způsobem ke své profesi a také hokeji během své komentátorské kariéry.

„Myslím si, že to, co to dělá pro mě ještě o něco více úžasnější výjimečnější ve srovnání s ostatními oceněnými lidmi touto cenou je to, že jsem komentátorem zápasů Toronta Maple Leafs stejně tak, jako byl Foster. On je legendou. Každý den, když jdu do práce tak sedím v jeho křesle. JEHO křesle. A nyní dostanu cenu pojmenovanou po ně,“ řekl Joe Bowen.

„Vzhledem k tomu všemu si nejsem jistý, jestli mohu ve své kariéře dostat větší ocenění než tohle,“ dodal hlas Maple Leafs.

Nestává se často, že muž, který odkomentoval více než 3000 zápasů Maple Leafs nenalézá slova.

Ale když stál v Hokejové síni slávy před stěnou s tabulkami komentátorů oceněných cenou Fostera Hewitta a prohlížel si jména jako jsou Danny Gallivan, Dan Kelly nebo Mike „Doc“ Emrick tak nevycházel z údivu.

Ale jenom to jedno jméno zaujalo jeho pozornost. Přikrčil se a ukázal na něj s výrazem obdivu ve své tváři.

„Podívejte se na to, Foster Hewitt,“ řekl Joe Bowen a konečně přerušil to ticho.

„Už jenom z pomyšlení, že se k němu připojím ztrácím slova,“ dodal.

Hewitt se stal průkopníkem v hokejovém vysílání, když v roce 1923 komentoval svůj první zápas v rozhlase. Pro příští půlstoletí byl hlasem tohoto sportu a zejména zápasů Maple Leafs.

Když Joe Bowen vyrůstal v rodném Sudbury v Ontariu sedával se svým otcem Dr. Joe Bowenem Sr. a poslouchal Hewitta každou sobotu v hokejovém pořadu Hockey Night In Canada.

A místo toho, aby jeho otec před svým synem klel, když se zápas nevyvíjel dobře, tak reptal slovy „Holy Mackinaw“.

O několik let později se stala stejná fráze „Holy Mackinaw“ Bowenovým poznávacím znamením ve vysílání stejně tak, jako byla slova „He Shoots, He Scores“ značkou pro Hewitt.

Bowen ovšem používá slova svého otce v pozitivnějším smyslu než on. Můžeme je slyšet vždy, kdy hráči na ledě předvedou parádní akci nebo brankáři fantastický zákrok.

„Jo, vzal jsem si to od svého otce. Jsou se mnou tak trochu spojená,“ připustil Joe Bowen s úsměvem.

Právě jeho rafinovaná, poťouchlá nebo mazaná slova z něj udělala ikonu Maple Leafs. Jenže ten jeho ostrý jazyk ho téměř stál možnost komentovat zápasy Toronta.

Po třech sezonách komentování zápasů Halifaxu v American Hockey League dostal Bowen v roce 1982 telefonát od někoho, kdo prohlašoval, že má zájem na tom, aby se stal novým komentátorem Maple Leafs.

Joe Bowen se ale domníval, že to je spolupracovník Allen Davis, který na něj zkouší nějaký vtípek.

„Začal jsem s tou obscénní tirádou, protože jsem si myslel, že to je Allen. Na druhé straně bylo ticho a já řekl ‚Hele Allene jsi to ty, že jo?“ smál se Bowen při vyprávění.

Jenže Allen Davis to nebyl. Byl to Lem Branson ze společnosti Telemedia Sports. Lem Bramson měl volné místo v hlasatelské kukani po Ronu Hewattovi, který komentoval zápasy Maple Leafs od sezony 1968-77 až do sezony 1980-82, ale vzal jinou práci u Telemedia.

„Nadávky na vašeho možného nového šéfa vám většinou novou práci nepřinesou, ale já ji stejně dostal. Je to úžasné. Komentoval jsem přes 3000 zápasů Maple Leafs, ale těch 30 vteřin nadávek na Bransona mě mohlo stát mou kariéru ještě před tím, než začala,“ řekl Bowen.

Jenže způsob, jakým Bowen používal slova před mikrofonem byl pro Bransona mnohem působivější na rozdíl od telefonu a tak dal Bowenovi práci. Joe Bowen pak mohl 7. března 2017 oslavit svůj 3000. odkomentovaný zápas Maple Leafs. Toronto tehdy porazilo Detroit Red Wings 3-2.

Jedním ze vzorů pro Bowena byl Bob Cole, dlouholetý komentátor a žijící legenda pořadu „Hockey Night in Canada“. Bob Cole získal stejnou cenu v roce 1996.

„Je jedním ze největších komentátorů a Toronto Maple Leafs mají štěstí, že ho mají. Komentuje zápasy Leafs už tak dlouho. Je opravdovým fanouškem. A proč ne? Je skvělým klukem. Od začátku jsem ho měl rád,“ řekl o Bowenovi Bob Cole.

„A tajemství Joeova úspěchu? Čím lepší jsou Maple Leafs, tím lepší je on,“ řekl Bob Cole se smíchem.

Joe Bowen má několik oblíbených momentů ve své kariéře více než 36 sezon komentování zápasů Maple Leafs.

Dva momenty jsou úplném vrcholu.

Branka Nikolai Borschevskyho v prodloužení zápasu číslo 7, kterým Maple Leafs vyřadili vysoce favorizovaný tým Detroitu v divizním semifinále v roce 1993 a 500. branka Matse Sundia v NHL prodloužení zápasu s Calgary Flames 14. října 2006.

„Je to vhodná pocta, že bude Joe v Síni. Je dobrým člověkem. Udělal naše zápasy mnohem zábavnější na sledování než doopravdy byly. Když komentuje tak můžete cítit to nadšení,“ řekl Mats Sundin.

Joe Bowen nedávno navštívil Maple Leaf Gardens, která je v současné době přestavěna na víceúčelové zařízení včetně supermarketu Loblaws v přízemí a hokejová aréna pro torontskou Ryerson University zaujímá další poschodí.

„Aréna je nyní mnohem menší, ale ten majestátní strop je stále neporušený,“ řekl Joe a ukazuje nahoru. „A stále můžete říct, kde byla vysílací kabina.“

„Tohle místo je tak výjimečné. Tady Foster komentoval zápasy tolik let. A tady začala taky má cesta.“

Cesta, která bude dnes v Hokejové síni slávy oceněna.

„Byla to skvělá jízda. Bude trvat ještě dlouho než skončím.“ dodal Joe Bowen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *