Posledních 24 hodin

Sobota 1. prosince 5 hodin odpoledne amerického východního času (23 hodin CET) se neúprosně blíží a útočníkovi Williamu Nylanderovi tak zbývá posledních 24 hodin k tomu, aby se dohodl s vedením Toronta Maple Leafs na nové smlouvě. Jinak si v letošní sezoně v NHL nezahraje.

Je zřejmé, že sága o které všichni fanoušci doufali, že bude už dávno vyřešená a která se táhne více než půl roku se konečně blíží ke svému konci. A je prakticky jedno, jaký konec to bude. Hlavně, že bude.

V éře platových stropů se jedná o naprosto bezprecedentní situaci. Žádný jiný chráněný volný hráč se nedostal ve vyjednávání se svým klubem v posledních 13 letech takto daleko. Od sezony 2005-06, kdy vstoupili platové stropy v platnost se sice stávalo, že hráči vynechali například tréninkový kemp, ale jenom pár hráčů vynechalo kvůli vyjednávání o nové smlouvě několik prvních zápasů nové sezony.

Nejprve dohady, pak odchody

Před zkrácenou sezonou 2012–13 vyjednával se svým tehdejším klubem Colorado Avalanche útočník Ryan O’Reilly. Jenže tým Colorada podobně jako v současné době Maple Leafs nechtěl utrácet velké peníze za jednoho hráče a zničit si rovnováhu mladého začínajícího týmu. Jenže aby Avalanche o svůj klenot nepřišli tak museli nakonec dorovnat offer sheet od Calgary Flames v podobě dvouleté smlouvy na 10 milionů dolarů. V roce 2014 se museli obě strany dohodnout opět na další smlouvě. To se sice podařilo, ale poškozené vztahy mezi Avalanche s O’Reillym nakonec vyústili v létě 2015 ve výměnu O’Reillyho do Buffala Sabres.

Na začátku stejné zkrácené sezony zkraje roku 2013 stávkoval také obránce Montrealu Canadiens P.K. Subban. Sporem byla délka jeho smlouvy. Zatímco Montreal chtěl přechodnou smlouvu tak samotný hráč trval na dlouhodobém kontraktu. Tehdejším vzorem pro Subbana byl útočník Dallasu Stars Jamie Benn, který podepsal pětiletou smlouvu s ročním cap hitem 5,25 milionů dolarů. Subban se nakonec dohodl s Montrealem na dvouleté přechodné smlouvě s ročním cap hitem 2,875 milionů dolarů. Tahle smlouva je krásným příkladem, jak nebezpečný může být přechodný kontrakt u potenciálně velmi nadaného hráče, jakým je například také William Nylander.

V případě, že by Montreal v roce 2013 souhlasil s pětiletou smlouvou Subbana, tak by byl ofenzivní bek ještě v sezoně 2016-17 pod smlouvou na 5,25 milionů dolarů. Jenže protože Subban hrál po dvě sezony velmi dobře, tak si mohl v roce 2014 říct o obří smlouvu. Obě strany se chystali na arbitráž, ale nakonec se dohodli na osmileté smlouvě s ročním cap hitem 9 milionů dolarů. Po dalších dvou sezonách byl Subban vyměněný do Nashville Predators za dalšího obránce Shea Webera.

V roce 2016 se nemohl domluvit na nové smlouvě se svým klubem Winnipegem Jets obránce Jacob Trouba po tom, co v květnu 2016 žádal svou výměnu. Jenže Jets se ho nechtěli vzdát. Dohady o nové smlouvě se protáhli až na začátek listopadu. Nakonec se obě strany 7. listopadu 2016 domluvili na dvouleté přechodné smlouvě za 6 milionů dolarů. Jenže stále se od té doby objevují spekulace o tom, že je Trouba ve Winnipegu nespokojený. Před letošní sezonou tak místo podpisu dlouhodobé smlouvy obě strany souhlasili s arbitráží, která nakonec hráči přisoudila roční smlouvu na 5,5 milionů dolarů, se kterou obě strany souhlasili. Příští léto může jít Trouba opět před arbitráž a až v roce 2020 se stane nechráněným volným hráčem. Ovšem v momentě, až se začne mluvit o tom, kdo bude vhodným kandidátem na výměnu za účelem uvolnění platového stropu Winnipegu bude Trouba jedním z prvních hráčů na seznamu.

To jsou příklady hráčů, kteří se stali po dohadech se svými kluby v následujících letech předmětem výměny do jiného mužstva. Ale může se stejný osud týkat také Williama Nylandera?

Pro vedení Maple Leafs bylo od samého začátku prioritou s Nylanderem podepsat novou dlouhodobou smlouvu. Jenže obě strany se rozcházeli ve výši smlouvy a nakonec pravděpodobně také v tom, že se Leafs začali klanět spíše ke krátkodobé přechodné smlouvě zatímco hráč trval na dlouhodobé smlouvě.

Krátce před vypršením lhůty, do které musí Nylander novou smlouvu pro letošní rok podepsat se může stát úplně všechno.

Podle komentátora stanice TSN Boba McKenzieho Maple Leafs během čtvrtka přijímali poslední nabídky na Nylanderovu výměnu do jiného klubu. Krátce na to měli Leafs dát Nylanderovi poslední nabídku na smlouvu a čekat, jestli ji přijme nebo odmítne. Pokud by se to prodlužovalo tak by přicházela v úvahu výměna nebo možnost, že Leafs nechají Nylandera sedět celou sezonu.

Komentátor stanice Sportsnet Elliotte Friedman pak ve čtvrtek v rozhovoru u dvojice Tim and Sid řekl, že si myslí, že tohle bude Nylanderova poslední sezona u Maple Leafs ať se stane, co se stane.

„Jediné, čemu věřím, bez ohledu na to, co se stane, je to, že tohle bude poslední sezóna Williama Nylandera jako hráče Toronta Maple Leafs. Bude to tak ať už podepíše, nebo nepodepíše. A i kdyby podepsal, tak si myslím, že ho Toronto nejpozději na draftu vymění,“ řekl Friedman.

„Ať už to bude tak nebo tak, tak si myslím, že tohle je konec. Překvapilo by mě, jestli bude hrát v příští sezoně za Toronto,“ dodal.

24 hodin před koncem lhůty si myslím, že jsme prakticky za limitem. Rozhodnutí už nejspíše padlo a my se ho brzy dočkáme.

One thought on “Posledních 24 hodin

  1. Po dlouhé odmlce vás opět zdravím. Nestíhám psát komentáře, bohužel.
    Je super, že dostal Kapanen šanci a hlavně, že ji využil. Je 5. nejproduktivnějším hráčem a i díky tomu je Toronto nahoře. Ok, s Nylanderem by to bylo jiné, ale aspoň není Dubas v kleštích nutného podpisu za každou cenu. V tom ale sehrál obrovskou roli i podpis JT a jeho rychlá adaptace s Marnerem. S Nylanderem bychom byli silnější, ale zase tak špatné to není, zejména pokud se ohlédnu pár let zpět (Nonis, Ferguson, … brrr). Pokud bude Nylader sedět, bude to sice škoda, ale za Dubase jsem rád. Aspoň ukáže (M+M), že se s ním nedá moc orat a že podepíše každou blbost.
    Já ani netipuji, co se bude dít. Všechny možnosti mají podle mne stejnou pravděpodobnost. Když jsem tady tipoval, že Nylander podepíše až v průběhu sezony, tak jsem myslel začátek listopadu a ne prosince. Jeho tatík prý teď lituje, že jednu sezónu odmítal podepsat a a hrál mimo NHL, tak doufám, že mu teď už konečně poradí, ať podepíše a hraje NHL. Pokud nebude letos hrát NHL, jeho cena bude klesat, tak si to snad uvědomí. Je to karta, se kterou se dá hrát. Evropa ho na NHL nepřipraví a Rusko? Je to možné. Peníze tam dostane, ale že by chtěl ten kluk do Ruska? Tomu moc nevěřím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *