William Nylander dnes promluví s médii

Útočník William Nylander přicestoval v neděli pozdě večer našeho času do Toronta. Stalo se tak zhruba 24 hodin po podpisu nové smlouvy s Maple Leafs.

V pondělí William Nylander podstoupí lékařské testy a později odpoledne by se měl sejít se zástupci médií. Týmový trénink dnes ještě vynechá a je zřejmé, že nestihne ani úterní zápas Maple Leafs na ledě Buffala Sabres. Letos poprvé by se tak mohl v dresu Maple Leafs objevit ve čtvrtečním domácím zápase s Detroitem Red Wings.

Dvaadvacetiletý švédský útočník je považovaný za jednu z nadějí a jeden ze základních stavebních kamenů Maple Leafs do budoucna. Byl prvním ze svaté trojice, kterou klub postupně skládal výběry v prvním kole draftu. Nylandera si Maple Leafs vybrali jako osmičku v draftu 2014. V roce 2015 ho následoval ze čtvrtého místa Mitch Marner a o rok později jako celková jednička draftu Auston Matthews.

Všichni tři pak společně v sezoně 2016–17 překonávali jeden nováčkovský rekord klubu za druhým. Už ve své první společné sezoně dotáhli Toronto do playoff. To samé se svaté trojici podařilo i v minulé sezoně 2017-18.

Po minulé sezoně se stal William Nylander prvním chráněných volným hráčem ze svaté trojice po tom, co mu vypršela nováčkovská smlouva. Vyjednávání o jeho novém kontraktu ovšem trvalo o něco déle než by si všichni přáli. Objevili se dokonce spekulace o jeho možné výměně za posilu do obrany.

Nylander měl podle mého názoru smůlu právě v tom, že se stal prvním lídrem, se kterým se Leafs museli domluvit na nové smlouvě. Zatímco hráč měl svou představu o ceně, tak Maple Leafs si byli vědomi toho, že s výhledem na příští léto nesmí příliš utrácet a to vedlo dlouho k patové situaci.

Také mnoho fanoušků ztrácelo nervy a nesly nelibě jeho finanční nároky.

Pojďme se tedy podívat na to, co Maple Leafs vlastně v Nylanderovi mají.

V loňské sezoně Nylander nastřílel v 82 zápasech 20 branek a přidal 41 asistencí a podruhé v řadě tak zaznamenal 61 bodů. Celkově ve 185 zápasech své dosavadní kariéry nastřílel 48 branek a připsal si 87 asistencí.

Také Mitch Marner má v současné době odehráno 186 zápasů. Auston Matthews pak kvůli několik zraněním o něco méně. V tabulce můžeme vidět produktivitu všech tří hráčů včetně bodů na zápas, bodového a brankového příspěvku v přesilových hrách a srovnání průměrného času na ledě.

Jméno hráčePočet zápasůBrankyAsistenceBodyP/PGPPGPPPTOI/GP
Auston Matthews15787651520,97194217:48
Mitch Marner186471211680,90135916:59
William Nylander18548871350,73154116:21

Dá se říct, že tabulka přesně odpovídá úloze každého ze svaté trojice v týmu Toronta.

Auston Matthews je jednoznačným lídrem Maple Leafs. Nelze pochybovat o tom, že by byl z celé svaté trojice nejproduktivnějším hráčem v případě, že by byl po celou dobu zdravý. Obzvlášť při jeho letošní formě, kdy ve 13 zápasech nastřádal už 20 bodů.

William Nylander pak vedle něho odehrál dva vyrovnané ročníky a konstantními výkony nastřádal dvakrát po sobě 61 bodů. Pokud udrží bodovou formu z posledních dvou let tak by mohl v 54 zápasech letošní základní části posbírat 40 bodů. Zmeškané zápasy a také tréninkový kemp mu ovšem mohou samozřejmě chybět a jeho produktivita tak může být o něco menší.

Mitch Marner pak v letošní sezoně samozřejmě těží ze skvělé spolupráce s Johnem Tavaresem. Ve 27 zápasech letošní sezony Marner zaznamenal už 32 asistencí. To z něj dělá jednoho z nejproduktivnějších útočníků v celé lize.

Novinář Andrew Berkshire pak na serveru sportsnet.ca přinesl další zajímavé zhodnocení, jakým hráčem William Nylander vlastně je a co Torontu přináší. Podle jeho srovnání hry Nylandera s Marnerem, Matthewsem, Tavaresem a Kadrim je právě švédský útočník dominantním hráčem Toronta, co se týče přechodu z obranné třetiny do útoku a hry ve středním pásmu.

Dokládá to tabulka šesti herních situací vyjádřených ve 20 minutách hry pět na pět. Data pochází ze sezony 2017-18.

Co se týče brankových příležitostí tak je Nylander vyrovnaný společně s Johnem Tavaresem a Kadrim. Brankových příležitostem dominuje Auston Matthews. Za ním pak následuje Mitch Marner.

Ve vytváření brankových příležitostí William Nylander zaostává a Matthews, Tavares i Marner jsou v tomto ohledu lepší.

V přihrávkách do střelecké pozice už je situace o něco lepší a Nylander zaostává pouze za Matthewsem. Ostatní lídři Maple Leafs se srovnali až za ním.

V dalších dvou kategoriích už ale William Nylander dominuje. Jedná se o přechod z obranného pásma a kontrolovaný přechod do útočné třetiny. V těchto dvou herních situacích má Willy Nylander opravdu silnou stránku. V přihrávkách z obranného pásma (předposlední kategorie) je pak Nylander druhý za Mitchem Marnerem.

Takže v momentě, kdy se Maple Leafs chystají využít svou silnou stránku a rychle vyrazit do protiútoku s rychlým přechodem středního pásma je William Nylander nepostradatelným hráčem Maple Leafs a v současné sestavě není pravděpodobně lepšího hráče.

Na základě těchto statistik můžeme tedy jednoznačně říct, že nároky a také podepsaná smlouva plně odpovídají tomu, co je William Nylander pro Maple Leafs za hráče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *