Do Toronta přichází Jake Muzzin. Co to přinese Torontu?

Toronto Maple Leafs v pondělí výrazně posílili svou obranu výměnou útočníka Carla Grundstroma, práv na obránce Seana Durziho a volbu v prvním kole draftu 2019 za obránce Los Angeles Kings Jakea Muzzina.

Devětadvacetiletý Muzzin odehrál během necelých osmi sezon v dresu Los Angeles téměř 500 zápasů, ve kterých zaznamenal 213 bodů. Rodák z Woodstocku poblíž Toronta má na svém kontě také 50 zápasů v playoff a Stanley Cup ze sezony 2013-14. Zahrál si také v dresu Kanady na Světovém šampionátu v roce 2015 a na Světovém poháru v roce 2016. Na obou turnajích slavil zlaté medaile.

„Klíčovou věcí při získání takového hráče jako je Jake je samozřejmě to, že je dlouhou dobu velmi dobrým hráčem v NHL. Když z juniorů přišel k Los Angeles tak ten tým byl ve stejném stádiu jako jsme nyní my. Má tu zkušenost, že viděl tým, který chtěl být uchazečem o Stanley Cup stát se uchazečem o Stanley Cup a nakonec také vyhrát. A v roce 2014 byl důležitou součástí Kings. Má tuhle zkušenost ale mimo to všechno byla klíčem jeho schopnost hrát na vrcholu naší obrany, hrát ve všech situacích a hrát proti nejlepším hráčům soupeře,“ řekl Kyle Dubas médiím po výměně.

Jake Muzzin patří k dalším hráčům, kteří jako rodáci z Ontaria v dětství fandili právě Maple Leafs a vždy snili o tom, jak v NHL nastoupí právě v jejich dresu.

„Jsem velmi nadšený z toho, že jdu do Toronta. Jsem opravdu z té příležitosti nadšený. Samozřejmě když vyrůstáte v Ontariu, tak je každý fanouškem Leafs včetně mě. Když jsme hráli jako malý, tak jsme sledovali Douga Gilmoura a Wendela Clarka a v brance jsme vždycky byli Felixem Potvinem. Je to trochu legrační, jak jde život. Najednou jsme tady a já se vracím dobu abych hrál za tým, pro který jsem dýchal, když jsem vyrůstal. Je to trochu ironické,“ povídal po své výměně Muzzin.

Výměna je obecně u mnoha komentátorů NHL považována za výborný tah Generálního manažera Maple Leafs Kylea Dubase. Komentátor TSN Darren Dreger například řekl, že Kyle Dubas si za tuto výměnu zaslouží uznání. A podobné názory pak zaznívají také od dalších expertů.

Podle mého názoru Dubas za stabilního obránce NHL do prvních dvou párů sice obětoval Carla Grundstroma, který je nadějným hráčem ze druhého kola draftu, ale s nejistou budoucností v sestavě Toronta. Přesto věřím, že se v NHL prosadí. Sean Durzi pak představuje naprostou neznámou. Také je to hráč ze druhého kola, ale draftem prošel až napodruhé. V roce 2017 si ho žádný z klubů nevybral. Maple Leafs na něj sice vlastnili práva, ale smlouvu podepsanou neměl. Co se týče volby v prvním kole draftu 2019 tak vzhledem k ambicím Maple Leafs v letošní sezoně se nečeká, že by se jednalo o vysokou volbu. Přesto z toho může (a také nemusí) být zajímavý hráč.

Sečteno, podtrženo z pohledu Maple Leafs se jedná o přijatelnou cenu za top obránce. LA Kings pak podle mého názoru dostali rozhodně velmi dobře zaplaceno.

Samotný Dubas podle svých slov hledal hráče, který bude v Torontu hrát déle než několik měsíců a to byla jistě jedna z věcí, kterou Jake Muzzin přitahoval Dubasovu pozornost. Kromě letošní sezony má totiž Muzzin smlouvu ještě na další sezonu. A vzhledem k jeho příchodu se zdá téměř jisté, že nejpozději po letošní sezoně v Torontu skončí Jake Gardiner. Tomu po letošní sezoně končí smlouva a není příliš pravděpodobné, že by Leafs měli dostatek prostředků na jeho prodloužení.

Muzzin svými schopnostmi skvěle zapadá do obrany Maple Leafs. Jeho místem v současném složení bude téměř jistě v prvním páru vedle Morgana Riellyho. Gardiner zůstane nejspíše společně se Zaitsevem ve druhém páru zatímco zkušený veterán Ron Hainsey bude zaučovat Travise Dermotta ve třetím páru.

Kromě jiného je Muzzin jedním z pouhých pěti obránců v lize s alespoň 20 body a současně více než 100 hity. Pro zajímavost těmi dalšími jsou Drew Doughty, Muzzinův bývalý spoluhráč z Los Angeles, Rasmus Ristolainen, Jeff Petry a Darnell Nurse. V sestavě Maple Leafs jsou jenom dva obránci, kteří mají výrazně více než jeden hit na zápas. Travis Dermott jich má 76 a Nikita Zaitsev 82. A to je po loňském odchodu Romana Poláka na hře Maple Leafs v obranném pásmu výrazně znát.

Tvrdá, nekompromisní obranná hra Muzzina by mohla výrazně pomoci hře Morgana Riellyho, který může připravovat útočné akce rychlým přechodem z obranného pásma.

Co na to platový strop Leafs

Vzhledem ke smlouvě Muzzina a ke končící smlouvě Jakea Gardinera se dá hovořit o jednoznačné náhradě pro sezonu 2019-20. Přesto jeho kontrakt situaci Maple Leafs v příští sezoně rozhodně nevylepší.

Na začátek je potřeba si říct, že Leafs stále zbývá něco málo přes 4 miliony pod platovým stropem v letošní sezoně. Jenomže to nejspíš neznamená, že by Kyle Dubas mohl uvažovat o dalším posílení. Téměř přesně tyhle peníze bude totiž potřebovat na výplatu bonusů.

Mitch Marner může totiž v letošní sezoně získat bonus ve výši 850 tisíc dolarů zatímco bonus Austona Matthewse může v letošní sezoně činit až 2,85 milionů dolarů. Pokud se Matthews dostane do top 10 mezi nejlepšími střelci v lize tak získá bonus 2 miliony. V současné době je Matthews s 21 brankami na 31. místě. Top 20 uzavírá s 24 brankami Matthew Tkachuk. Hranice nejlepších deseti je nyní o šest branek vyšší než má Matthews na svém kontě. To není meta, kterou by nemohl hráč jako Matthews překonat.

A Matthews s Marnerem si už nějaké bonusové peníze v letošní sezoně svými výkony vysloužili.

V případě Austona Matthewse to je 212 500 dolarů za 20 branek a stejná částka za účast v Zápase hvězd. A další bonusy si Matthews zřejmě do konce sezony připíše viz. následující seznam:

 • $212,500 za 20 branek. Splněno ✓
 • $212,500 za NHL All-Star Game. Splněno ✓
 • $212,500 za 35 asistencí. Nyní má 21 nahrávek
 • $212,500 za 60 bodů. Má 43 bodů.
 • $212,500 za průměr 0,73 bodů na zápas. Nyní má průměr 1,23 bodu na zápas.
 • $212,500 za Top 3 v hodnocení plus/mínus v týmu. Zatím je s 0 na 17. místě. Hranice top 3 je plus 17.
 • $212,500 za Top 6 v čase stráveném na ledě mezi útočníky v týmu. Zatím je 3.

V případě Mitche Marnera je situace podobná.

 • $212,500 za 20 branek. Splněno ✓
 • $212,500 za 35 asistencí. Splněno ✓
 • $212,500 za 60 bodů. Splněno ✓
 • $212,500 za průměr 0.73 bodu na zápas. Nyní má průměr 1,27 bodu na zápas.
 • $212,500 za Top 3 v hodnocení plus/mínus v týmu. Nyní má plus 17.
 • $212,500 za Top 6 v čase stráveném na ledě mezi útočníky v týmu. Zatím je 2.

Takže můžeme říct, že oba jsou na cestě získat kompletní bonusy v letošní sezoně. To je celkem 3,7 milionů dolarů z platového stropu. Maple Leafs mohou o tuhle částku překročit platový strop, pak by ale museli započítat bonusy z letošní sezony do platového stropu v příští sezoně.

Vzhledem k tomu, že Kyle Dubas bude mnohem více potřebovat místo v platovém stropu v příští sezoně, tak by bylo rozumné udržet si prostor pod platovým stropem na zmíněné bonusy v letošním roce.

To znamená, že Leafs opravdu již nemají prostor na to, přivést další výraznou posilu v letošní sezoně.

Ještě trochu prostoru by mohl přinést pravděpodobný přesun obránce Igora Ozhiganova do AHL. Tím by Leafs ušetřili 925 tisíc dolarů.

Situace začne být komplikovaná v příští sezoně. S příchodem Muzzina mají Leafs pro příští rok prostor pod stropem zhruba 20 milionů dolarů. Pokud do toho započítáme také listinu dlouhodobě zraněných hráčů (LTIR) tak si Leafs mohou přičíst dalších 5,3 milionů dolarů za plat Nathana Hortona. Ten je vzhledem ke svým zdravotním potížím posledních pět sezon pravidelně na LTIR a příští sezona nebude výjimkou.

Na novou smlouvu přitom čeká Auston Matthews, Mitch Marner, Kasperi Kapanen, Andreas Johnsson, Garret Sparks a také Jake Gardiner. S ním už prakticky nemusíme počítat, ale ještě tu jsou Par Lindholm, Martin Marinčin a Rona Hainseyho. U nich je situace také nejasná a zřejmě se na ně také nedostane.

S odchodem Gardinera můžeme naopak počítat s tím, že se v sestavě Maple Leafs usadí některý z mladých beků s nízkou smlouvou jako je Calle Rosen nebo třeba Timothy Liljegren.

Otázkou bude, jak Kyle Dubas rozdělí zbývající část platového stropu. Dá se čekat, že dvojice Matthews s Marnerem hravě překročí dohromady částku 20 milionů dolarů.

V tenhle moment se začíná projevovat zátěž smlouvy Patricka Marleaua, který bude v příští sezoně ukrajovat 6,25 milionů dolarů. Nabízela by se jeho výměna. Ale po tom, co ho Auston Matthews vychválil do nebes na All-Star Game se zdá, že je v kabině Toronta téměř nevyměnitelným.

Maple Leafs mohou během léta překročit platový strop o 10%, což bude dělat něco přes 8 milionů dolarů. To sice dává klubu naději, že všechny své chráněné volné hráče dokáží Leafs podepsat, ale otázkou je, jestli je také všechny dokáží udržet. Před začátkem sezony 2019-20 se totiž musí každý klub vejít do platového stropu.

Takže bude muset zřejmě dojít na výměnu některého z výrazných jmen. Na druhou stranu ale příchod Jakea Muzzina znamená, že se Leafs snaží vyhrát už nyní. A to je nakonec dobrá zpráva.

3 thoughts on “Do Toronta přichází Jake Muzzin. Co to přinese Torontu?

 1. Já jsem spokojen.
  Beru to jako posílení na tuto sezonu.
  Hainsey si odpočine před play-off s nižší zátěží.
  Dále je šance na podpis obránce po té další sezoně.Protože podle mně dostanou jak Jake,tak Jake hodně podobné peníze.Letos by jsme na Gardinera neměli,za rok vzroste strop a skončí smlouva Patrickovi – trochu lepší vyhlídky.
  A nebudeme se muset dívat na Marinčina 🙂

  Jak píše Michal,dobrý obchod pro obě strany,každá dostala co potřebovala.
  1. kolo bude pozdní a nám se budou hodit drafty tak za 3-4 roky,teď máme hráčů dost,Grunstrom by se u nás do top 6 neprosadil a u Durziho nemám šajn jak na tom je,ale v konkurenci Liljegrena a Sandina asi nic moc vyhlídky.
  Tu příští sezonu si zatím nedovedu představit.(když budem doufat,že se MM a AM vejdou do 20 M, 9+11 – je to reálné ? – nevím),tak by to snad šlo.Hainsey by mohl podepsat za 1,5 ,nahoru půjde určitě Rosen.
  Kapanen ? ten může klidně chtít 3,5,Johnsson 2,5,Lindholm dostane co má teď,nahoru půjde Moore může i Engwall.
  Je to moc optimistický,tohle asi neprojde.
  Kapanena by mi bylo líto…
  Třeba hodně bude záležet jaký vlastně dal Dubas slib Nylanderovi o nevyměnitelnosti,protože to může být horké zboží.(já věřím,že se zvedne,ale strop je svině a mít dvě křídla místo jednoho je rozdíl).
  M.

  PS : nevím kdo připravoval smlouvu pro Hymana,ale to je snad jedna z nejvýhodnějších pro tým v celé NHL.

 2. Díky za článek.
  To byl ale trade, panečku. Chápu to jako win-win. My jsme dostali top 4 beka a LA příslib budoucnosti. Slibem nezarmoutíš, jsme na tom lépe. Nepřišli jsme o nic, co bychom mohli oplakávat. Jediné, co mě začíná trochu vadit, je cap – highway to hell cap hit. Jsem zvědavý, jak to Dubas s Pridhamem vyřeší. Věřím tomu, že to nějak napočítají. Nejlépe tak dobře, jako Nylandera, dnes našeho druhého nejdražšího hráče 🙂 Současně doufám, že se pánové MaM udrží při zdi se svými požadavky. Mohou být rádi, že hrají s Tavaresem a nikoliv s Davidem Clarksonem. Hainsey už asi nic nepodepíše, je mu 37 a příští rok bude zřejmě výluka. Někde jsem četl, že AM bude atakovat 12 mega, ale snad ne.

 3. Auston asi dostane 12, ale bude to kratší. Spekuluje se o smlouvě do 6 let.
  Bylo by dobré, aby až mu příští smlouva vyprší byl ještě RFA. Z tohoto pohledu se musí vejít do 7 let v NHL a věku 27 let.
  Podle některých zpráv by ho chtěl mít Dubie podepsanýho do trade deadline. Jednání s ním jsou podle všeho docela produktivní.
  Za to Mitch bude vyčkávat až do léta a Dreger psal, že se týmy připravují na to, že nám na něj hodí offer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *