Detailní pohled na smlouvu Austona Matthews společně s dalšími možnosti Leafs

Možná ještě větší obavy z toho, jak se bude Maple Leafs dařit na ledě měli fanoušci z toho, jak se vedení Toronta podaří podepsat nejdůležitější hráče týmu v napjatém platovém stropě. Nebude to lehké, ale uvidíme, že to půjde.

Po podpisu největšího lákadla na volné trhu v podobě Johna Tavarese čekal nového Generálního manažera tvrdý oříšek v podobě prodloužení smlouvy s Williamem Nylanderem. Obě smlouvy se podařilo dotáhnout do konci za velmi přijatých podmínek jak pro samotného hráče, tak pro Maple Leafs. Krátce po polovině sezony dokázal Kyle Dubas přivést velmi kvalitní posilu do obrany za velmi přijatelnou cenu, která se prakticky nedotkla základní sestavy a je velmi mírně zásoby talentů. V úterý 5. února pak Maple Leafs oznámili další velkou novinu, na kterou čekal celý hokejový svět. Podpis prodloužení smlouvy s Austonem Matthewsem.

Nová pětiletá smlouva Austona Matthewse má celkovou hodnotu 58,15 milionů dolarů s ročním cap hitem 11 630 000 dolarů. Zastavíme se nejprve u pětileté platnosti smlouvy.

Kontrakt na pět let má několik důvodů. Před sezonou v momentě, kdy začala první jednání o Matthewsově smlouvě byla jeho hodnota někde kolem 12 milionů dolarů ročně a samotný hráč byl ochotný souhlasit s maximální délkou smlouvy. Po tom, co lídr Maple Leafs nasázel v prvních šesti zápasech sezony 10 branek vylétla jeho cena podle odhadů až ke 14 milionům ročně. To by při osmileté smlouvě bylo pro Maple Leafs naprosto vražedné. Risk s takto vysokou cenou na tak dlouhou dobu by byl příliš velký, než aby s tím Kyle Dubas souhlasil. Navíc Toronto muselo myslet na to, že má další hráče, se kterými bude podepisovat novou smlouvu. Mitch Marner mezitím začal ohromovat spoluprací s Johnem Tavaresem. Z pohledu klubu proto pětiletá smlouva dává mnohem větší smysl obzvlášť ve spojení s hodnotou smlouvy.

Auston Matthews naopak bude moci případně vyzkoušet volný trh v poměrně mladém věku a stejně jako Steven Stamkos v roce 2017 nebo John Tavares v roce 2018 se může stát v roce 2024 velmi žádaným hráčem na volném trhu. 

SezonaKlauzuleCap HitPodpisový bonusZákladní platCelkový plat
Celkem58 150 00054 500 0003 650 00058 150 000
2019-20-11 630 00015 200 000700 00015 900 000
2020-21-11 630 00015 200 000700 00015 900 000
2021-22-11 630 0009 700 000750 0006 000 000
2022-23-11 630 0007 200 000750 0006 000 000
2023-24-11 630 0007 200 000750 0006 000 000

Ještě než se dostaneme k ročnímu cap hitu, tak se zastavme u složení Matthewsovy smlouvy. Zaujme především hodnota podpisového bonusu ve všech pěti letech vzhledem k základnímu platu. Ten činí 700 tisíc dolarů v prvních dvou letech a 750 tisíc v dalších třech letech. Zatímco podpisový bonus klesá postupně z 15,2 milionů dolarů v prvních dvou letech přes 9,7 milionů dolarů ve třetím roce až po částku 7,2 milionů dolarů ve čtvrtém a pátém roce.

Auston Matthews tak dostane 93,7% smlouvy v podpisových bonusech. Jeho základní plat tak činí 6,3% smlouvy. To je opravdu výrazný rozdíl. A opět je k tomu několik důvodů.

Auston Matthews dostane celou částku, která je obsažena v podpisovém bonusu a to i pokud bude vyhlášena stávka nebo vyprší kolektivní smlouva a obě strany se nedohodnou na nové. Dalším důvodem výrazných podpisových bonusů je dohoda mezi Kanadou a USA o daních amerických rezidentů v Kanadě. Podle této dohody bude totiž masivní podpisový bonus Austona Matthewse v celkové hodnotě 54,5 milionů dolarů zdaněný v Kanadě 15% daní zatímco jeho plat v celkové hodnotě 3,65 milionů dolarů bude zdaněný 53,53%.

Vraťme se zpět k hodnotě smlouvy respektive k ročnímu cap hitu. Ten činí 11 630 000 dolarů. To znamená 14,63% z letošního platového stropu, který činí 79,5 milionů dolarů.

Před sezonou 2008-09 podepisoval Sidney Crosby svou pětiletou smlouvu na 8,7 milionů dolarů ročně, která zatěžovala platový strop Pittsburghu Penguins 17,3%. O rok později podepsal stejnou pětiletou smlouvu s ročním cap hitem 8,7 milionů dolarů Evgeni Malkin. Tehdy jeho smlouva zatěžovala platový strop týmu 15,34%.

Z tohoto pohledu je tedy nová pětiletá smlouva Austona Matthewse velmi příznivá k dalšímu skládání sestavy a podpisům nastávajících chráněných hráčů. Navíc pokud přihlédneme k faktu, že se platový strop pro příští sezonu zvýší na hodnotu kolem 83 milionů dolarů, tak smlouva Austona Matthews bude zatěžovat strop Maple Leafs už jenom těsně nad 14%.

Skvělá práce Kyle Dubase

Další údaje nám jenom potvrdí, jak skvělou práci Kyle Dubas ve skladbě sestavy pro příští sezonu odvedl.

Týmem s největším platovým zatížením, které měla čtveřice nejlépe placených hráčů ze všech vítězů Stanley Cupu v éře platových stropů je s hodnotou 45,2% v roce 2017 Pittsburgh Penguins (Malkin, Crosby, Kris Letang a Phil Kessel).

Pokud budeme brát opět v potaz pravděpodobný platový strop ve výši 83 milionů dolarů v příští sezoně, tak čtveřice Matthews, John Tavares, William Nylander a Mitch Marner bude někde kolem hodnoty 34% v případě, že Mitch Marner dostane smlouvu se stejným cap hitem 11,63 milionů dolarů jako Auston Matthews.

Tady se opět ukazuje, jak prozřetelný byl Kyle Dubas při podpisu smlouvy s Williamem Nylanderem. Ten má poměrně výrazně navýšenou smlouvu v prvním roce, kterým je letošní sezona. Od příští sezony je pak cap hit jeho smlouvy pro tým výrazně příznivější.

To dává vedení Maple Leafs výrazné naděje k podpisu nové smlouvy se všemi zbývajícími hráči, kteří se stanou příští léto chránění volní agenti. Jedná se především o Mitche Marnera, Kasperiho Kapanena a Andrease Johnssona.

Pustíme se opět trochu do počtů.

Pro příští sezonu se zvedne platový strop velmi pravděpodobně na částku 83 milionů dolarů. To bude znamenat, že Maple Leafs vzhledem ke končící smlouvě Jakea Gardinera a Rona Hainseyho bude zbývat zhruba 11,1 milionů dolarů. Pokud přičteme 5,3 milionů dolarů za Nathana Hortona, který bude zapsaný na dlouhodobé listině zraněných hráčů (LTIR), tak prostor pod platovým stropem se navýší až na částku 16,4 milionů dolarů. To dává Maple Leafs dostatečný prostor k podpisu Mitche Marnera (cca. 11,4 milionů dolarů), Kapanena (2,7 milionů dolarů) a Johnssona (2,3 milionů dolarů).

Torontu bude zbývat podepsat smlouvu s druhým brankářem Garretem Sparksem, obráncem Igorem Ozhiganovem, kteří se stanou také chráněnými volnými hráči. Nechráněným volným hráčem se pak stane Par Lindholm.

Bude velmi záležet na hodnotě smlouvy, kterou nakonec Mitch Marner podepíše. Nicméně Maple Leafs přesto budou mít poměrně dost prostoru k flexibilitě. K zajištění smluv těchto hráčů případě jejich náhrady se nabízí výměna pětadvacetiletého útočníka Connora Browna, který má smlouvu na 2,1 milionů dolarů.

Jedno je ovšem velmi zřejmé.

Kyle Dubas je velmi sebevědomý ve snaze udržet talentované jádro týmu pohromadě. Leafs sice nadále respektují rozhodnutí Mitche Marnera a jeho agenta, kteří chtějí smlouvu řešit až po sezoně. Kyle Dubas k celé věci řekl:

„Pokud budou chtít jednat, jsme tady… Marner bude hráčem Maple Leafs na dlouhé roky, bez ohledu na to, kdy podepíše.“

Zatím vše, co Kyle řekl dodržel. Podepsal Tavarese, Nylandera, přivedl tolik potřebného beka. Není důvod pochybovat, že by nepodepsal také Mitche Marnera.

A nová smlouva Austona Matthewse mu v tom pak velmi pomůže.

13 thoughts on “Detailní pohled na smlouvu Austona Matthews společně s dalšími možnosti Leafs

 1. No nevím, ač jsem obrovský fanoušek Austona tak si myslím, že smlouva je poměrně přepálená. Souhlasím s pětiletou smlovou, ale doufal jsem, že se částka bude pohybovat aspoň kolem 9-10 milionů. Marnera si myslím že Dubas podepíše, ale co se týče Kapanena tak se mi moc nechce věřit, že by podepsal za tak malé peníze. Ten si řekne aspoň o 3,5-4 miliony. Chtělo by to udělat rebuild v obraně, trejdnout Zaitseva, který bere za své výkony až příliš velké peníze, a koupit za něj slušného obránce. 2020-2021 končí smlouva Marleuovi a tím se uvolní nějakých 6,5 mega a za to se dá koupit taky elitní obránce. Pokud se nám podaří podepsat všechny mladé útočníky co teď máme, tak už stačí jen posilovat do obrany

 2. To ja jsem spokojeny, spekulovalo se i o 14M. Jen me serou ty kecy o srdicku, uz vidim ty srdcare jak by dobrovolně platili o 40% vyssi dane, kdyz to jde udelat jinak.

 3. Já jsem spokojen.Když se na to podíváme přes procenta,jak vypsal suprově Michal,tak je to dobré.
  Nakonec je logické,že dostal více,než JT.
  Tomu,že se to celé poskládá ale tak úplně nevěřím.
  Ozhiganov ,Lindholm,Sparks po 900,Rosen 750 (kterého v článku Michal pozapoměl započítat,protože je letos na farmě a není započítán do Capu příští sezony).
  Johnson bude RFA s arbitráží,tam toho moc nelze utaktizovat,takže to prostě odnese Kapanen,který je RFA bez arbitráže.
  Po skončení smlouvy pro Marleaua (vyborný jméno na skloňování) se podle mne jeho plat nepoužije na nového hráče,ale půlka půjde na prodloužení Muzzina a druhá na případné dorovnání oškubaných Johnsona a Kapanena,pokud se je tedy podaří nějak podepsat (třeba na rok za málo).
  Pokud by se povedlo „po sezoně“ vyměnit Zaitseva a podepsat Gardinera,tak to by taky hodně pomohlo,ale třeba už Babcock počítá do druhé obrany s Dermottem.
  a varianta s odchodem Browna by taky vyřešila dva hráče do 4 lajny.
  No uvidíme,třeba Mitch podepíše ještě před koncem sezony a bude jasněji.
  Máme Pridhama,takže určitě ten prostor pod stropem vyždímou do posledního centu,toho se nemusíme bát.

 4. Ahoj Angi zase mi spadl tvůj koment do spamu, promiň….s těmi daněmi a rečmi o tom, ja AM vyždímal co se dalo taky bojuju celý den. Ale nemá to smysl. Ti lidi, co tohle píšou se na to nepodívají jinak, aby viděli víc důsledků a jednotlivých souvislostí.

  Ahoj Martine, díky. Je to info z internetu, ale ověřoval jsem si to a počítal, takže to sedí. Z tohoto pohledu je podle mě opravdu velmi dobře vidět, jak příjemná smlouva to pro Leafs je.

  Četli jste dnes informace ohledně komentářů, které měl říct agent Mitche Marnera…..nejprve se objevily zprávy o tom, jak říkal že Leafs se snaží Marnera odrbat….odpoledne potom říkal, že původní komenty byly vytržené z kontextu a celé je to jinak.
  Sám Darren Ferris řekl, že jsou s čísly na dobré cestě a Mitch Marner bude dlouho hráčem Maple Leafs.

  Já jsem hodně spokojenej

 5. Michale já to viděl…s některýma z těch lidí (Radek Cerny ) atd jezdime kazdy rok na srazy o NHL, 23.2. Bude v Praze a ty jsi myslim Prazsky, tak jestli se chces stavit, napis SZ na Twitteru a domluvime se, to pak tomu oskubanemu tucnakovi muzem zkusit vysvetlit:)

 6. Ahoj všem,
  Za mě smlouva Austona super. Čísla nelžou a to co bylo v Crosbyho době 8,7M je dnes 12M. Až bude končit smlouva Pastovi, tak těch jeho 6,6M bude fakt směšných a v té době bude úsměvná i ta podobná cena za Nylandera. Fakt mě drtěj ty komentáře typu, že je Willy k ničemu, že má hroznou smlouvu a podobně. Jasně zatím to je bída a podprůměr na jeho poměry, ale přece nezapomněl hrát hokej. Minulý rok hrál skvěle a nepochybuji, že bude zase zpět. Příští rok tom klidně může být on kdo rozhoduje zápasy.

  Dvě otázky na zamyšlení:
  1. Nepřijde někomu, že Nylander docela hodně přibral?
  Nemyslím ani tak tuk, jakože se spíš obalil svaly a mě přijde, jak kdyby ho ta hmota navíc trochu brzdila. Dřív létal, dneska mi to přijde takové pomalejší. Myslím si, že by to mohl být důvod, proč zatím zůstává trochu za očekáváním a vím z vlastní zkušenosti, že hodně kluků nabralo třeba 5-7 kilo navíc a že si ztěžovali, že to prostě na tom ledě není ono a přijdou si težkopádně.
  2. Co si myslíte o naší tvrdosti, hře do těle a fyzickému tlaku na soupeře?
  Přijde mi, že dovednostně jsme na špičce, ale ve fyzickém hokeji tam jasně zaostáváme. Když Tampa, Boston, Pittsburgh, Winnipeg přitvrdí hru, tak mi přijde, že to ještě hodí o level jinam ten hokej a že to nám prostě chybí. Nemáme fakt skoro nikoho. Kadri občas někoho zbourá. Hyman, Hainsey, Muzzin spíš tak někoho odtlačí a zbytek téměř nic. Nepamatuji kdy by jsme soupeře zastrašili nebo přetlačili fyzickým hokejem. Stejně tak mi přijde, že necháváme hráče zbytečně zajet do brankáře, kdy byla pořádná bitka z toho že někdo zajel do Freddieho, to je nějaký takový nesmělý odtlačení, jinak nic, žádný náznak a jasný signál, tak takhle teda ne nebo tě roztrhám.

  Jako poslední a to se asi vztahuje i k bodu dva. Nechybí vám to napětí, kdy jste prostě věděli, že tam bude Colton, Frazer nebo Rosehill a že bylo dopředu jasné že to bude prostě mela? Že to bude bolet, budou bitky? Bude hokej se vším všudy. Mě občas tyhle časy chybí..

  Jako třeba teď na Montreal se těším, ale ta vyhrocenost a fyzická hra mi prostě v těch rivalitních zápasech chybí.

 7. Ahoj Sváťo o Nylanderovi nepochybuju. On se do toho dostane. Opravdu letos výrazně přibral a asi mu chybí ta rychlost. Zajímalo by mě, jestli to bylo cílené nebo prostě přibral aniž by chtěl. Nikde jsem to nezaznamenal.

  Je jasný, že NHL se změnila. Už v roce 2013 jsme byli jedním z posledních týmů s klasickým bitkařem v sestavě jakým byl právě Orr, Frazer nebo Rosehill….ale mě tito hráči výrazně nechybí….

  Týmy ale pořád umí hrát fyzicky. Když na nás Boston nebo Winnipeg opravdu zatlačí, tak v sestavě nemáme prakticky hráče, který by dokázal odpovědět stejnou hrou. Kadri se umí dostat pod kůži, ale není to klasický hitman na Big Buff třeba.
  I toho ale bude ubývat. Takový hráči už nerostou anebo si je týmy nedraftují do NHL.
  Pittsburgh s Tampou podle mě nehrají tolik fyzicky jako třeba Boston na nás loni v playoff. Tam mi naše tvrdost hodně chyběla a hodně jsem naříkal, že nemáme nikoho, kdo bych někoho ze soupeře trefil tělem.

  Ale já věřím naší bruslivé hře s rychlým přechodem do útoku a obsazením útočné třetiny.

 8. Mě u Nylandera spíš přišel problém v orientaci ve hře,byl pořád nějak mimo dění.
  Po all stars se to zlepšilo,ale co u něj přetrvává je velký problém s příhráváním,strašně kazí i jednoduché přihrávky.Jestli jste si fakt všimli,že nabral,(já to nijak nevnímám),může to být tím,že toho tahá víc,než byl zvyklý.
  Co se týče bitkařů,tak mi taky nechybí,závody o to kdo si přivede větší gorilu nemusím.
  Myslím,že Muzzin to trochu přitvrdí,ale Phaneuf to není no:)
  Kadri taky letos dost polevil v tom provokování.Občas by se trochu více srážek hodilo,ale raději se taky koukám na to co hrajeme.Důležité je ,že tu tvrdší hru vcelku ustáváme a úplně nás to neláme.
  No a rivalita – My a MTL,poslední dobou jsem to měl spíše My a OTT,už není to co dříve.
  Možná ,že jinde to mají jinak,když jsem viděl jak si „užíval“ Muzzin ten Anaheim a hlavně Perryho,tak mezi LA a ANH to může být dobrý maso.Ale prostě mi to nechybí.
  Když vidím ten Anaheim a Randyho styl,kterým je 8-9 let stejný,je mi těch Kačerů líto,i když je to jeden z týmů,které mě dlouhodobě nebaví a nemusím ho.
  M.

 9. Mě tak nějak přijde, že kvuli tomu, že nám chybí ta fyzická hra, tak nejsme schopni být tam kde Tampa. Podle mě bychom měli být my, Tampa a pak zbytek. Nicméně je to Tampa a pak zbytek a díky tomu, že Montreal, Boston, Pittsburgh hrají super fyzicky, tak jsou na stejné úrovni jako my. Ty slabší tím prostě zatlačí a těm silnějším se díky tomu vyrovnají.

  Jako s Montreal hity 16-49 mě v derby přijde dost slabý z naší strany. S Rangers 14-29 a prohra. S Ottawou sotva výhra doma a hity 13-27. Ty týmy to prostě cítí podle mě a tak do nás jdou.

 10. Tak s tím MTL je ten počet hitů hodně rozdílný,ale na druhou stranu jsme až takový problém s rozehrávkou neměli a s pukem jsem hráli taky vcelku dost.Nevím,no,snad nás to nerozhazuje,nejsou tam žádné big hity,po kterých by byli naši frustrováni.Uvidíme v paly-off,tam to může mít větší vliv,bude to víc boj.
  S NYR byl problém úplně jinej,tam hity fakt roly nesehrály.
  Horší je to opravdu s těma přesilovkama,čekal jsem,že Babcck přes All stars a týden volna vymyslí nějaký jiný scénář,protože tenhle nám už všichni vykrývají,navíc když obě formace hrajou dá se říct to samé.Tohle mě zaráží víc,než nedostatek hitů.

  Tucker by už toho už asi moc neodehrál,myslím,že v téhle době spíš proseděl spoustu času na trestný,Tihle hráči mají odzvoníno,viz třeba Lučič,Backes.(ale měl jsem ho rád,když byl tedy u nás:) )
  M.

 11. Jo jo, nejen powerforwardi… jak by se dneska asi prosadili hráči jako Scott Stevens, Chris Pronger a podobně? A ty hity, je to sice takové nepěkné vidět tu statistiku, jenže dnes se za hit počítá pomalu každé otření o protihráče. Tím spíš je zarážející, že jich máme tak málo.

 12. Ta statistika hitů je samozřejmě nepodstatná. Spíš jde o tu fyzickou hru, nátlak, jak někoho zatlačit, zlomit. Nemáme vůbec nic z toho. Vždycky když se nedaří musí přijít snaha převzít momentum hru. Tehdy se to parádně povedlo Kadrimu, když v play off sestřelil Orpika a hned přišel gól. Je to o šarvátce, hitu, zajet soupeři do gólmana, prostě jim ukázat, že když to nejde po dobrým, tak to vezmeme trochu po zlým. Dneska zápas v Arizoně úplně o ničem, ostuda, ani si člověk nemůže říct „Jóoo prohra ale nebylo to zadarmo, zajeli jsme do nich a rvali jsme se do poslední chvíle“ tohle byl z naší vypuštěnej zápas bez snahy s tím něco udělat a nebyl to první zápas v sezóně. Prostě když nám to nelepí, tak jsem tam jak namalovaný. Útočníci kromě Kadriho nic a naši beci to je ošahávaná, oťukávaná. Pokud někdo sleduje zápasy i ze Západní konference, tak tam je to v tomhle směru úplně jinde.

  Pořád je prostor pro hráče jako Lowry, Kuraly, Copp a i když to vymizelo, tak ostatním týmům hrají do těla i normální hráči. Nám ne, nám nehraje do těla nikdo. Chybí nám jeden vyloženě tvrdý bek, co to bude jenom řezat a když kolem něj někdo projede, tak musí vědět, že u toho přijde o ruce i o nohy. Ano bude vylučovaný, ale pořád lepší než Zajcev, který buď hodí puk do hlediště nebo je věčně všude pozdě.

  Nevím jestli má smysl držet ve 4 lajně hráče jako Ennis, Brown, Moore protože když k tomu připočtu Lidholma a Gauthiera, kteří si odehrají svoje ale vlastně zároveň nic extra bez jakýkoliv tvrdosti tak nevim nevim. Dřív tam šla 4 lajna vytvořit energii, sestřelit jednoho dva hráče, zabojovat, znepřijemnit hru, nakopnout tým. Teď tam jde 4 lajna nedostat gól. Pravě tady mi chybí minimálně 2 powerforwardi jako třeba Lowry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *