Leafs proti Canadiens v sobotní klasice

Dnes večer: Toronto (33-17-3) proti Montreal (31-18-6)
Posledních 10 zápasů: Maple Leafs 5-4-1; Canadiens 8-1-1

Je sobota a Toronto Maple Leafs hrají v rámci Hockey Day In Canada na ledě Montrealu Canadiens. Na podobný zápas se vždycky moc těším. Souboj Maple Leafs s odvěkým rivalem během sobotní klasiky to je jeden z vrcholů základní části.

V letošní sezoně se jedná zatím o druhý ze čtyř vzájemný zápasů. V prvním utkání Maple Leafs vybojovali výhru 3-2 v prodloužení brankou Austona Matthewse. Od té doby se oba soupeři nepotkali. Až dnes večer.

Od prvního zápasu nás dělí více než čtyři měsíce základní části a přestože předsezónní odhady řadily oba kluby na opačné konce tabulky Východní konference tak tu máme souboj o druhé místo v Atlantické divizi.

Canadiens překvapují celou NHL. Tým složený spíše z nouze se po loňské špatné sezoně drží jeden bod za Maple Leafs v tabulce Atlantické divize. Vzhledem k tomu můžeme snít o první vzájemné playoff sérii od sezony 1978–79.

Souboj rivalů ať už v základní části nebo v playoff přináší vždycky skvělý hokej. Historie Toronta je plná velkých zápasů s Montrealem Canadiens v playoff. A šestizápasová finálová série playoff v sezoně 1966–67, po které se Toronto radovalo ze svého posledního poháru, je toho příkladem. Jedním z hrdinů playoff 1967 byl kapitán Maple Leafs Dave Keon, který ten rok vyhrál Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů.

Dave Keon by proto rád viděl oba rivaly opět ve vzájemné sérii playoff.

„Bylo by to nádherné. Vrátilo by nám to skvělé vzpomínky,“ řekl 78letý Keon.

A není sám, který by sérii playoff přivítal. Také hráči samotní hráči by rádi přivítali souboj mezi Maple Leafs a Canadiens v playoff. Jedním z nich je John Tavares.

„Myslím si, že by to byla skvělá věc pro hokej pokud by se tak stalo. Bylo by to něco výjimečného zejména proto, že se to nestalo tak dlouho. Mluvíme téměř o celé generaci. Bylo by to velmi unikátní,“ řekl Tavares.

Je zřejmé, že souboje mezi Maple Leafs a Montrealem Canadiens definují historii NHL a ti, kteří uspějí ve vzájemném souboji dvou kanadských rivalů v playoff se stanou nesmrtelnými.

Toronto Maple Leafs a Montreal Canadiens spolu odehráli 15 playoff sérií. Pětkrát z toho se oba týmy potkali ve finále Stanley Cupu a Maple Leafs se třikrát v těchto případech radovali ze zisku poháru.

Vidina vzájemného souboje v prvním kole playoff třetinu zápasů před koncem základní části dělá z dnešního zápasu ještě více očekávaný souboj než obvykle.

„Chvilku už jsem součástí téhle věci mezi Montrealem a Torontem a část té doby, co jsem tady nebyly oba týmy příliš dobré. Tohle je první rok, co oba týmy vypadají jako skutečné hokejové kluby,“ řekl před dnešním zápasem kouč Mike Babcock, který stojí čtvrtým rokem na střídačce Maple Leafs.

Mike Babcock řekl, že by ohromen výhrou Montrealu 5-2 nad Winnipegem Jets ve čtvrtečním zápase. Oba týmy tak mají na svém kontě před dnešním zápasem tři výhry v řadě.

John Tavares odehrál na ledě Bell Centre v Montrealu 14 zápasů. Všechny ale v dresu New Yorku Islanders. Dnešní zápas tak bude jeho prvním v dresu Maple Leafs na ledě odvěkého rivala.

„Bude to skvělé. Ještě nikdy jsem to nezažil. Trvá to samozřejmě dlouhou dobu. Ta historie. Hodně lidí mi říkalo, jak skvělá atmosféra v těchto zápasech je. Vzhledem k tomu, kde jsou oba týmy v tabulce to přidá na intenzitě a to je vždycky dobré. Opravdu se na to těším,“ řekl Tavares.

Současný kouč Montrealu Claude Julien řekl, že historie mezi Canadiens a Maple Leafs dělá tyhle zápasy pro hráče odlišené od ostatních.

„Dokonce i ti hráči, kteří jsou tady delší dobu si stále uvědomují, jak je zábavné hrát proti sobě,“ řekl Julien. „Myslím, že fanoušci v Kanadě mají rádi, že když tyto dva týmy hrají proti sobě.“

Zach Hyman a John Tavares vyrůstali oba v Torontu a jako malí fandili Maple Leafs. Narozdíl od Tavarese ale Hyman už v několika vzájemných zápasech Toronta a Montrealu hrál. Mohl proto dát svému spoluhráči radu.

„Řekl jsem Tavaresovi, že to bude úžasné. Řekl jsem mu ‚Jenom počkej až pojedeme do Montrealu. To je nejlepší atmosféra v zápase venku.‘ Zápas mezi Torontem a Montrealem není každou sobotu. Je to výjimečné. Bude to hlasité. Každé střídání máš tolik energie. Je to neuvěřitelné,“ říkal tento týden Hyman.

A jaká by playoff série mezi Leafs a Canadiens mohla být?

„Musíme ujít ještě dlouhou cestu než se to stane. Takže nebudu nic předpovídat nebo tak něco. Jediné co vím je, že to je šílené, když tam hrajeme v základní části. Takže si to představte tak desetkrát větší.“

„Vůbec se nemůžu představit jaká atmosféra to musela být, když se Montreal potkal s Torontem naposledy,“ dodal Hyman.

Mužem, který si to ale představit dokáže je Scotty Bowman. Kouč zařazený do síně slávy byl v roce 1979 členem Montrealu Canadiens.

„Měli jsme lepší tým, ale udělali nám to těžké,“ řekl Bowman.

Montreal vyhrál sérii ve čtyřech zápasech s celkovým skóre 19-10.

„Poslední dva zápasy dospěly do prodloužení. Jejich kouč Roger Neilson měl plán, který nám dělal potíže. Spoustu potíží. Nebránili pozičně. Puky se odrážely do rohů. My měli jednoho hráče na puku, oni dva. My měli dva hráče na puku, oni tři. Opět, měli jsme lepší tým, ale oni dělali všechno možné proti nám,“ vyprávěl legendární kouč.

Bowman řekl, že by ho nikdy nenapadlo, že se oba týmy dalších 40 let nepotkají v playoff.

Možná se tak stane už letos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *