Jak Leafs přistoupí k uzávěrce výměn?

Toronto Maple Leafs dva dny před uzávěrkou přestupů dokázali odvrátit čtvrtou prohru v řadě a otočili zápas s Montrealem Canadiens. Byla to důležitá výhra, která mohla opět trochu více přesvědčit fanoušky a vedení týmu, že tahle sestava může v jarních bojích playoff dojít dál než jenom do prvního kola.

Jenže trend z posledních čtyř zápasů nám stále připomíná, že by nebylo od věci sestavu před boji v playoff posílit. Po sérii výher zkraje února Leafs ve čtyřech zápasech v řadě dotahovali náskok soupeře a poprvé v sezoně z toho byly tři prohry v řadě. Třikrát soupeř vstřelil první dvě branky v zápase. Na ledě St. Louis z toho ještě byl alespoň bod za prohru v prodloužení. Na domácím ledě proti Montrealu muselo Toronto otáčet dokonce tříbrankovou ztrátu a nakonec z toho bylo drama do posledních minut se šťastným koncem pro Leafs.

GM Kyle Dubas už na konci ledna obětoval volbu v prvním kole letošního draftu a nadějného Carla Grundstroma za obránce Jakea Muzzina. Můžeme s jistotou říct, že tenhle obchod zadní řady Toronta posílil. Bude to ale stačit?

Muzzin se po svém příchodu postavil vedle Morgana Riellyho do prvního obranného páru. Tahle dvojice spolu vydržela pouze šest zápasů. V průběhu zápasu na ledě Colorada Avalanche kouč Mike Babcock vrátil Riellyho na levou stranu a vedle něj se postavil opět Ron Hainsey. Jake Muzzin pak v zápasech s Las Vegas, Arizonou a St. Louis nastoupil vedle Nikity Zaitseva. Od zápasu s Washingtonem Capitals nastupuje vedle Travise Dermotta a je tak zřejmé, že Mike Babcock optimální složení obrany stále hledá.

Hledá se pravoruký obránce

V tomto světle se zdá, že Leafs stále potřebují najít pravorukého obránce, který se nebojí černé práce, umí hrát v oslabení a dokáže velmi rychle poslat kotouč z vlastního pásma.

A přesně takovým kandidátem je Brett Pesce z Caroliny Hurricanes, kterou zástupci Toronta dlouhodobě sledují. Jenže ten je pod dlouhodobou smlouvou s ročním cap hitem 4,025 milionů dolarů. To by v případě Toronta znamenalo nutnost výměny Nikity Zaitseva, který o necelých 500 tisíc dolarů větší zatížení platového stropu než Pesce.

O něco levnější je obránce New Yorku Rangers Adam McQuaid o kterém se také spekuluje, že by mohl být možnou posilou do obrany Toronta.

Potřebují Leafs posílit útok?

V posledních dvou letech se Maple Leafs před playoff posílili vždy o centra čtvrtého útoku. V roce 2017 to byl na poslední chvíli Eric Fehr. Minulou sezonu pak den před uzávěrkou přestupů český útočník Tomáš Plekanec.

Těžko odhadovat, jestli stejné plány má Kyle Dubas také v letošní sezoně. Maple Leafs jsou jedním z nejproduktivnějších týmů v lize a útok má dostatečnou sílu.

Situaci mírně komplikuje otřes mozku Nazema Kadriho. Do playoff by měl být ale asi jediný z útočníků Toronta schopných dostat se soupeři pod kůži zdravotně v pořádku.

V případě, že Dubas bude chtít rozšířit sestavu čtvrtého útoku tak se nabízí oblíbenec Mikea Babcocka z Detroitu Red Wings devětadvacetiletý Luke Glendening s přijatelným cap hitem 1,8 milionů dolarů na další dvě sezony.

Co s budoucími (ne)chráněnými hráči?

Maple Leafs ovšem nemusí být pouze týmem, který se bude posilovat. Nabízí se také varianta, že Kyle Dubas využije hráče, kterým končí po letošní sezoně smlouva k tomu, aby získal zpět volbu v prvním kole letošní draftu. K tomu by mohl sloužit obránce Jake Gardiner případně některý z mladých útočníků.

Je jasné, že tím hráčem nebude Mitch Marner. Ten se sice v létě stane chráněným volným hráčem, ale je téměř jisté, že se s Maple Leafs dohodne na nové smlouvě.

Je tu ovšem dvojice Andreas Johnsson a Kasperi Kapanen, kteří se v létě stanou také chráněnými volnými hráči. Objevily se zprávy, že Kyle Dubas zkraje tohoto týdne jednal s agentem Kasperiho Kapanena. Jak jednání probíhala není zatím známo.

Vedení Maple Leafs čeká náročný úkol vyjednat prodloužení smlouvy s trojicí mladých útočníků tak, aby se všichni vešli pod příští platový strop. Je proto zřejmé, že Kyle Dubas bude chtít vědět před uzávěrkou přestupů, co může od jednání s agenty těchto hráčů čekat.

V případě, že by to mělo probíhat tak, jako probíhala jednání s agentem Williama Nylandera tak může být opravdu obtížné domluvit vše ke spokojenosti obou stran.

Není příliš pravděpodobné, že by Kyle Dubas a Toronto Maple Leafs chtěli vyměnit Kapanena nebo Johnssona před uzávěrkou přestupů. Pokud by se ovšem představy jedno nebo druhého vymykali možnostem nebo představám Maple Leafs, tak se může stát, že Leafs využijí situace a jednoho z těchto mladých hráčů vymění.

Oba dva se dokázali prosadit v nabité konkurenci a hrají v současné době vedle lídra Maple Leafs Austona Matthewse. V posledním roce své nováčkovské smlouvy jsou hráči, kteří svou zručností a schopnostmi dostatečným způsobem zvýšili svou cenu. Umějí vstřelit branku, jsou rychlí a dokáží hrát v početní výhodě i v oslabení. Mohou se tak stát klíčovou součástí významné výměny, která přinese Torontu potřebnou posilu do obrany, místo nejistých vyjednávání o nové smlouvě.

Uvolnění platového stropu

Je možné, že se bude chtít Kyle Dubas zbavit některého z nadbytečných nebo drahých hráčů tak, aby si uvolnil místo pod platovým stropem k podpisu už zmíněných chráněných volných hráčů nebo například také Jakea Gardinera.

V tom případě se nabízí útočník Connor Brown. Dvacetigólový střelec ze sezony 2016-17 šel v loňské sezoně s produktivitou mírně dolů. Přesto zůstává vysoko hodnoceným hráčem, který nevynechá jediné střídání. Jeho cap hit 2,1 milionů dolarů může být velmi zajímavým pro ostatní týmy.

V současnosti asi největším zátěží v platovém stropu Maple Leafs může být dlouhodobá smlouva obránce Nikity Zaitseva. Ten podepsal před sezonou 2017-18 s tehdejším GM Lou Lamoriellem sedmiletou smlouvu s ročním cap hitem 4,5 milionů dolarů. Jistě, Maple Leafs mají v sestavě více než šestimilionového Patricka Marleaua. Někdo může zmínit smlouvu Williama Nylandera. Nejde ale ani tak o cap hit. V případě Nikity Zaitseva se jedná o výstřelek, který může tým ohrozit v dlouhodobých plánech a omezit v jisté flexibilitě. V příští sezoně totiž vstoupí v platnost doložka v jeho smlouvě, která obsahuje seznam 10 týmů, do kterých nechce být Zaitsev vyměněný resp. kam by se svou výměnou musel souhlasit. Jedno pozitivum jeho smlouvy ještě existuje a sice to, že Zaitsev dostane před příští sezonou podpisový bonus ve výši 3 milionů dolarů. To znamená, že v případě jeho výměny po 1. červenci 2019 mu bude jeho nový klub vyplácet už jenom 1,5 milionů dolarů. Cap hit ovšem zůstane neměnný.

Nikita Zaitsev bohužel nepřináší příliš velkou podporu ofenzivy Maple Leafs a věřím, že GM Kyle Dubas se v případě možnosti jeho smlouvy rád zbaví.

Jaké jsou přednosti a kde mají Leafs možné slabiny?

V současné chvíli jsou Maple Leafs týmem se stabilní brankářskou jedničkou. Tady se nic měnit nebude.

Rychlá bruslivá hra, jedna z nejlepších produktivit v lize, aktuálně 10. nejlepší přesilovka, která se konečně po nedávném trápení začala opět prosazovat. To všechno znamená velmi silný a nabitý útok. Ani tady nečekáme žádnou velkou posilu.

Přestože má Toronto osmou nejlepší obranu, co se týče inkasovaných branek tak modrá čára je vnímána jako největší slabina. Pokud by měl Kyle Dubas dnes posilovat tak asi tady. Ovšem jenom v případě, že to bude hráč s výhledem na víc než jenom pár měsíců v Torontu.

To, jak bude dnešní den probíhat můžete sledovat přímo na našem webu v rámci textového streamu případně na naší facebookové stránce.

5 thoughts on “Jak Leafs přistoupí k uzávěrce výměn?

 1. Já jsem hlavně rád,že jsme nezatížili strop na další sezonu,nějakou rychlou akcí,která může skončit i náhodným průserem.(Dallas)
  Uvidíme jak se s tím poperem v play- off a a pak v off-season .
  M.

 2. Tak jen jsem to dopsal,tak vyjel Petan.
  Lindholm byl dobrej bruslař,ale bohužel byl strašně neodolný a odpadával ze všech kontaktů,získali jsme o něco mladší kus,ale nevím,nevím jestli místo něj třeba nedostane šanci Moore,když jsem z NSH posílili farmu.
  M.

 3. Já jsem spokojený. Máme top obránce a neztratili jsme žádný důležitý prospect (Kapanen, Johnsons, apod.) ani volbu v draftu. Ve finále i cena ze Muzzina byla přijatelná. Vždycky to může být lepší, ale je to ok. Jediné, co mi trochu leží v žaludku, je Zaitsev. Možná bychom jej pak mohli zkusit vytradovat do Islanders, když si s ním Lou podepsal takovou smlouvu. A jestli Petan nebo Par, je to jedno, žádný velký zásah do týmu.
  Poslední dobou se mi zdá, že tyto tradedeadline nebo otevření trhu s volnými hráči už nejsou taková divočina napříč ligou jako dřív. Ano, občas jsou nějaké excesy, ale zdá se mi, že výměny mezi týmy mají sestupnou tendenci. Možná mě někdo vyvede z omylu, ale je to jen můj dojem.
  Pavel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *