Dubas věří svému týmu. Jedinou posilou Petan

Kyle Dubas, ve funkci Generálního manažera Maple Leafs prvním rokem věří sestavě, kterou si poskládal už v průběhu sezony a před uzávěrkou přestupů nepotřeboval provádět zběsilé trejdy ve stylu Blue Jackets nebo Winnipegu. Svou šanci využil už na konci ledna příchodem Jakea Muzzina. Ze slov, které Kyle Dubas pronesl před reportéry krátce po posledním zvonění vyplývá jediné. Tohle je tým, kterému velmi věříme.

Hektický poslední den přestupového období tak pro Maple Leafs proběhl celkem poklidně. Objevily se sice nejasné spekulace, které se ovšem nepotvrdily. A poklidu si užíval také samotný Muzzin.

„Říkal jsem to už v neděli, vlastně jsem rád, že to je za mnou, takže se dnes nemusím strachovat nebo měsíc poslouchat jak se kolem možných výměn vznáší mé jméno,“ říkal Muzzin po pondělním tréninku Maple Leafs.

„Opravdu to proběhlo velmi hladce. Být vyměněný měsíc před uzávěrkou, je pěkné mít další měsíc nebo tak nějak s týmem na to, abych si zvykl na Toronto,“ dodal Muzzin.

Kromě Muzzina přivedl Kyle Dubas ještě útočníka Nicholase Baptisteho, který se ovšem po svém příchodu do Toronta přesunul ihned k Marlies do AHL. Krátce před uzávěrkou přestupů se pak Toronto domluvilo s Winnipegem Jets na výměně útočníka Para Lindholma za Nika Petana.

Podle slov Kyle Dubase to je výměna, která Leafs dávala smysl. Zatímco Lindholm se stane po sezoně nechráněným volným hráčem tak Petan je podle slov Dubase hráčem, který zapadne do způsobu hry Maple Leafs a tým bude mít nad ním větší kontrolu. Petan je také o šest let mladší než Lindholm. Po vypršení jeho současné smlouvy s nižším cap hitem o zhruba 50 tisíc dolarů než měl Lindholm se stane po sezoně chráněným volným hráčem.

Petan byl draftovaný Winnipegem Jets ve druhém kole draftu 2013 jako 43. hráč celkového pořadí. Před letošní sezonou se dohodl s klubem na jednoleté dvoucestné smlouvě. V dresu Jets ale nastoupil pouze ke 13 zápasům, ve kterých zaznamenal dvě asistence. V rozhovoru s médii Kyle Dubas potvrdil, že Petan zůstane u Maple Leafs.

„Bude hráčem Leafs. Je to někdo, komu to ve Winnipegu nevyšlo. Má hodně talentu. Prostě jsme cítili, že ho potřebujeme přivést sem a pracovat s ním. Dát mu příležitost, nechat ho pracovat s našimi lidmi z vývoje a pomoci mu maximalizovat jeho potenciál. Je soutěživý. Může hrát na centru i na křídle. Je v tomhle ohledu všestranným hráčem. Jsme rádi, že jsme ho získali a přivedli sem,“ řekl Dubas o Petanovi.

Každopádně je to zajímavá posila. Toronto chce navíc podle slov svého GM více příležitostí pro Trevora Moorea. Ten byl povolaný z AHL už před zápasem s Buffalem. Pro Leafs to bude znamenat více ofenzivních příležitostí než s Lindholmem, který byl dobrým hráčem v napadání, ale v 60 zápasech vstřelil jedinou branku. Petan je navíc pro NHL více prověřeným hráčem už z AHL. Ve 108 zápasech nižší soutěže zaznamenal 89 bodů za 28 branek a 61 asistencí. Zatímco Petan se zdá být více nahrávačem tak Moore je naopak lepší střelec. V letošní sezoně ve 46 zápasech v dresu Toronta Marlies vstřelil 23 branek a posbíral dohromady 39 bodů.

Mimochodem Petan má ve své kariéře už docela příjemné zkušenosti s domácí halou Maple Leafs. V semifinále juniorského šampionátu v roce 2015 nastřílel ve Scotiabank Aréně hattrick do sítě Slovenska a vzápětí slavil se svými spoluhráči zlato po finálové výhře nad Ruskem.

GM Maple Leafs v rozhovoru s médii také potvrdil, že se nic nemění na způsobu, jaký si Leafs chtějí vychovávat vlastní hráče v rámci svého systému a nechat hrát za podmínek nováčkovských smluv.

„Je pro nás nezbytné, abychom pokračovali v rozvoji hráčů. Hráči tady dostanou dobrou příležitost během svých nováčkovských smluv. Trevor Moore je toho dobrým příkladem. Je tady mnoho hráčů v posledních letech, kteří jsou dobrým příkladem – Andreas Johnsson, Kasperi Kapanen hrají oba svou první kompletní sezonu a oba hrají velmi dobře a přitom jsou stále pod svou nováčkovskou smlouvou. Příležitost k tomu zde bude obrovská. Proto je na našem vedení, našich skautech a oddělení vývoje hráčů abychom pokračovali v přípravě hráčů, kteří mohou hrát dobře s našimi klíčovými hráči. Tímhle směrem se bude ubírat hodně našeho platového rozdělení, což je zcela opodstatněné a správná cesta, jakou se dáme,“ řekl Dubas.

Jinými slovy se potvrzuje aktuální trend Toronta, které se bude spoléhat na své klíčové hráče s vysokými smlouvami a zbytek týmu doplní mladými hráči, které si připraví ve svém systému.

Dvacet zápasů před koncem základní části je velmi pravděpodobné, že Leafs podruhé v řadě narazí v prvním kole na Boston Bruins. Je ted pro Kyle Dubase důležité sledovat kroky Bostonu a případně se snažit držet s nimi krok, co se týče příchodů posil?

„Při budování týmu se snažíme vybudovat tým, který nám pomůže vyhrát nyní i v budoucnu. Když začnete stavět tým, který bude hrát pouze s jedním týmem v playoff začnete ztrácet svou cestu a ztratíte to, o čem je váš tým. Boston má svou cestu. Jsou na ní dlouho a byli velmi úspěšní. A ukazují to opět tento rok. Jsou velmi dobrým, nezlomným týmem. Don Sweeney a Bruce Cassidy tam odvedli skvělou práci. My prostě pokračujeme na své cestě a děláme věci, které zapadají do naší vize a plánu bez ohledu na všechno ostatní tomu zůstáváme věrní. Až čas ukáže, jestli to je správná cesta jak postupovat. Ale my se jimi opravdu příliš nezabýváme. Prostě se držíme našeho procesu, věříme mu a z toho vycházíme,“ řekl Dubas.

A jak moc Kyle Dubas věří, že tento tým může dojít v playoff daleko?

„S talentem v této šatně a tím, jak sbíráme více zkušeností, věc, která se mi na našem týmu tento rok líbí je to, že jsme měli některá zklamání proti týmům, které si myslím, že jsme měli přejet a hrát proti nim dobře. A pak v sobotu, to je jiný případ, kdy jsme hráli s velmi dobrým týmem, prohrávali jsme doma 0-3 a celý týden jsme nehráli příliš dobře. Kluci se v šatně hecli a našli způsob, jak se z toho vyškrábat zpět a vyhrát velmi dramatický zápas.

Hráči v šatně po celý rok ukazují schopnost být odolní. Tím, jak sbíráme zkušenosti, zrajeme a na základě našeho talentu, který máme věříme, že tenhle tým může dosáhnout společně velkých úspěchů. Myslím si, že to je prostě o tom, projít si těmito zkušenostmi a držet se společně na vlně tím, jak tím procházíme. Je to tým, ve který velmi věříme a těším se na to, jak zvládneme příští měsíc a půl abychom se dostali do playoff a připravili se na to. Je to další skvělá příležitost pro tenhle tým jak společně růst a procházet společně různými zkušenostmi. Doteď se jim to dařilo velmi dobře, takže jsem nyní velmi nadšený, že máme stabilizovanou sestavu a jsme za uzávěrkou přestupů. Tohle je náš tým, se kterým se do toho pustíme.“

Často je obrana Leafs vnímána jako slabina. Jak vnímá Dubas sestavu obránců po uzávěrce přestupů?

„Myslím si, že z toho máme dobrý pocit. V nižší soutěži máme Martina Marinčina a Calle Rosena. Máme také Andrease Borgmana. Získali jsme mladší také hráče a nemyslím si, že jsou už připravení, ale oba hráli hrozně dobře. Sandin hrál v sobotu v Syracuse 29 minut, což je na této úrovni pozoruhodné pro osmnáctiletého hráče. Takže to je skvělé. Máme z toho dobrý pocit.

A máme tady také Igora Ozhiganova a Justina Holla, kteří trénují a rozvíjí se každým dnem. Obzvlášť v případě Justina je množství trpělivosti, jeho postoj a nadšení zlepšovat se aniž by nastupoval do zápasů je pozoruhodné a něco, čeho si určitě vážíme, protože ještě nedostal příležitost. Ale dostane jí a on na tom musí stále pracovat. S jeho postojem, s tím, co jsme viděli u Igora, když hrál a příchodem Jakea Muzzina máme z naší obrany opravdu dobrý pocit.“

Uzávěrka přestupového období vždy přináší zvýšenou aktivitu Generálních manažerů a přestože Leafs zůstali během posledního dne mimo dění, tak také Kyle Dubas se svým týmem zvažoval různé možnosti.

„Myslím, že jsme měli spoustu jednání. Je těžké odpovědět, jako moc jsme byli aktivní. V tomhle období s blížícím se koncem přestupového období jste vždycky aktivní. Stále hledáme různé možnosti nejenom co se týče obrany. Brankář je jediné místo, kde není příliš prostoru pro zlepšení toho, co nám nabízí Fredy s Garretem ve dvojici. Stále hledáme zlepšení různých pozic v naší sestavě. To je podstata naší práce a to, o co se snažíme každý den. Myslím si, že by to byla špatná služba trenérům a hráčům v kabině, kdybychom to nedělali. Rozhodli jsme se, že spíše než abychom vyměnili někoho jenom proto, abychom někoho vyměnili tak jsme získali Jakea před několika týdny a Johna v létě. Naši hráči mají za sebou excelentní vývoj takže se těšíme na to, že se rozjedeme sezonou.“

Naplnil tedy Jake Muzzin očekávání?

„Myslím si, že s čímkoliv potřebuje trochu času se usadit a dostat se do toho. Je to velká životní změna pro někoho, kdo strávil celý svůj život se svou rodinou a vším v LA a pak se přesunete sem. Co se týče věcí na ledě i mimo led tak naplnil očekávání. Až se usadí, tak je překoná a my jsme z něj určitě nadšení.“

Kyle Dubas tak zjevně každým svým krokem potvrzuje jasně danou cestu, po které Maple Leafs kráčí za svým cílem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *