Dermott s Gardinerem budou chybět několik týdnů

Kyle Dubas několik minut po uzávěrce přestupů řekl, že vedení klubu má dobrý pocit z počtu obránců Maple Leafs. Už dnes večer zjistíme, jak na to Leafs opravdu jsou.

Dubas totiž včera před zápasem s Edmontonem Oilers řekl, že obránce Jake Gardiner bude kvůli zranění zad chybět několik týdnů. A ten samý večer Leafs v zápase s Oilers přišli o Travise Dermotta, který si zranil levé rameno. Také jeho zranění není otázkou několika dnů, ale týdnů. Playoff nám přitom začíná už za šest neděl.

„Tihle kluci nám budou chybět. Jsou to naši klíčový hráči,“ řekl včera John Tavares.

„Je to ale příležitost pro další aby přišli, využili příležitosti a hráli dobře,“ dodal.

Jake Gardiner patří vedle Morgana Riellyho k nejvytěžovanějším hráčům Leafs v letošní sezoně. Na ledě strávil průměrně přes 21 minut. Travis Dermott odehrál průměrně přes 17 minut a jeho role a sebedůvěra postupně rostou.

Jejich místa tak zaujmou Martin Marinčin, který byl z důvodu nouze povolaný z AHL a Justin Holl. Do zápasu s New Yorkem Islanders tak Leafs půjdou s obranou dvojicí, která má na svém kontě dohromady v letošní sezoně 12 zápasů. Martin Marinčin nastoupil naposledy 23. ledna při výhře 6-3 na Washingtonem Capitals. Holl nenastoupil v NHL ještě déle. Jeho posledním zápasem byl předvánoční souboj s Detroitem, který Leafs vyhráli 5-4. Kromě 10 zápasů v NHL odehrál Marinčin ještě 8 zápasů v dresu Marlies. Justin Holl pouze trénoval s Maple Leafs a jeho zápasová praxe je tak v letošní sezoně naprosto mizivá.

Zdá se tedy, že šířka obrany Maple Leafs projde v příštích týden pořádným testem a možnosti na její posílení prakticky neexistují. Kromě Dermotta s Gardinerem jsou v AHL zranění totiž také Calle Rosen, který v pátečním zápase inkasoval střelu do nohy a Andreas Borgman se zotavuje po otřesu mozku.

Calle Rosen přitom patří mezi hráče, kteří by se mohli brzy zařadit do sestavy Maple Leafs. Útočník Edmontonu Sam Gagner, který strávil část sezony u Marlies věří, že Rosen je na pokraji sestavy.

„Je skoro tam. Bruslí na úrovni NHL, bude to určitě užitečný hráč NHL,“ řekl Gagner.

Ale v souboji s Bostonem o druhé místo v divizi a výhodu domácího ledu v případné sérii prvního kola playoff budou Leafs potřeboval všechny hráče. A především zdravé hráče.

Kromě několika obránců chybí kvůli otřesu mozku také útočník Nazem Kadri, který sice už začal bruslit, ale stále netrénuje se spoluhráči.

Zranění Travise Dermotta přišlo po diskutabilním hitu zezadu od Brada Malonea ve středním pásmu 10 minut před koncem třetí třetiny za rozhodnutého stavu 6-1. Maple Leafs ovšem podle slov kouče Mikea Babcocka necítí žádnou křivdu.

„Myslím si, že to mělo být vyloučení, ale není to tak, že bych to zkoumal nebo tak něco,“ řekl Babcock.

I zdravá sestava Leafs by byla určitě hádankou, protože kouč se stále snažil nalezení o ideální dvojice pro Jakea Muzzina. Místo toho budou muset Leafs využít na pravé straně obrany dalšího leváka a navíc nezkušeného.

„Naštve to. Musíme si být ale jistí, že každý bude vyléčený než se vrátí a neriskovat tak, že se to ještě zhorší,“ řekl útočník Mitch Marner.

„Někdo prostě nyní dostane příležitost. Najdeme hráče, možná dobrého hráče nebo lepší pár než jsme měli a z toho budeme vycházet. Naši útočníci budou muset odvést lepší práci abychom si byli jistí, že strávíme méně času ve vlastním pásmu,“ řekl kouč.

Po včerejšku se tak zdá, že došlo na slova Kyle Dubase, která pronesl v pondělí odpoledne po uzavření trhu s hráči.

„Obzvlášť v případě Justina je množství trpělivosti, jeho postoj a nadšení zlepšovat se aniž by nastupoval do zápasů je pozoruhodné a něco, čeho si určitě vážíme, protože ještě nedostal příležitost. Ale dostane jí a on na tom musí stále pracovat.“

No příležitost je tady. A je jasné, že Leafs budou potřebovat, aby z ní Holl vytěžit, co se dá.