Playoff 2019 preview. Dočkají se Leafs po 50 letech postupu přes Boston?

50 let. Přesně tak dlouho čekají Maple Leafs na postup přes Boston Bruins v playoff. Naposledy se to podařilo partě kolem kapitána George Armstronga, Tima Hortona a Johnnyho Bowera. Od té doby Toronto v pěti sériích v řadě na Boston nestačilo.

A přesně rok po zklamání v loňské sezoně tady máme další možnost. Stojíme na prahu playoff 2019. V letošní sezoně to bude už 16. vzájemná série v playoff a třetí v posledních sedmi letech. Mezitím se od série v roce 2013 vytvořila mezi oběma kluby rivalita, která přitahuje pozornost také v letošním roce. Jak si týmy před možná nejzajímavější sérií prvního kola playoff 2019 stojí?

Vzájemné zápasy v základní části

V loňské sezoně Maple Leafs třikrát v základní části vyhráli. Naopak v letošní sezoně Toronto prohrálo s Bostonem tři ze čtyř zápasů s celkovým skóre 10-16. Toronto navíc do čtyř vzájemných zápasů s Bostonem nasadilo celkem tři brankáře.

HostéDomácíSkóre
Boston BruinsToronto Maple LeafsP 3-2
Toronto Maple LeafsBoston BruinsP 6-3
Boston BruinsToronto Maple LeafsV 2-4
Toronto Maple LeafsBoston BruinsP 1-5

Hned v prvním vzájemném zápase na začátku listopadu nastoupil do branky Maple Leafs Garret Sparks a Toronto prohrálo jasně 1-5. V odvetě 26. listopadu 2018 vychytal Frederik Andersen 38 zásahy ze 40 střel výhru 4-2. Na začátku prosince Maple Leafs na ledě Bostonu opět prohráli. Tentokrát 3-6 když na začátku třetí třetiny Frederik Andersen po šesté inkasované brance střídal. V posledním vzájemném zápase Maple Leafs v půlce ledna prohráli těsně 2-3. Tehdy zatím svůj poslední zápas v dresu Maple Leafs odchytal Michael Hutchinson.

Útoky

Útok byl pro Maple Leafs po většinu sezony velkou zbraní. Toronto mělo po základní části s 286 vstřelenými brankami čtvrtý nejlepší útok v lize. To Boston si musel vystačit s 257 vstřelenými brankami, což je téměř o 30 branek méně. Hned sedm hráčů Toronta se dokázalo v základní části dostat alespoň na 20 vstřelených branek. Včetně obránce Morgana Riellyho, který zůstal nakonec jediným bekem, kterému se to v letošní sezoně podařilo. Na straně Bostonu se to povedlo pěti hráčům včetně kompletnímu prvnímu útoku ve složení Pastrňák (38 vstřelených branek), Bergeron (32 vstřelených branek) a Marchand (36 vstřelených branek).

Na jedné straně máme produktivní útok Maple Leafs se třemi kvalitními centry a energeticky hrající čtvrtou řadou proti jednomu z nejlepších útoků v celé lize. Všichni tři posbírali v základní části více než jeden bod na zápas. Brad Marchand navíc zaznamenal první stobodovou sezonu v kariéře.

V ofenzivě má navrch těsně Toronto.

Obrana

Obranná hra dělala Maple Leafs problémy po celou základní část. K vyrovnaným výkonům nepřispělo ani zranění Jakea Gardinera, který vynechal 20 zápasů základní části. Toronto nakonec inkasovalo 249 branek zatímco Bruins měli s 212 inkasovanými brankami třetí nejlepší obranu v lize. Maple Leafs navíc musí okamžitě vyřešit špatnou hru ve vlastní třetině. Jinak si bude dělat první útok Bruins ve třetině Toronta doslova co bude chtít.

Maple Leafs jsou společně s Washingtonem Capitals jedinými dvěma týmy, které postoupili do playoff s průměrem více než 3 inkasovaných branek na zápas. V obranně jsou na tom statisticky lépe Bruins.

Brankáři

Brankáři na obou stranách patří k jistotám. Maple Leafs mají jasnou jedničku ve Frederikovi Andersenovi, který v základní části vychytal 36 výher s úspěšností zásahů 91,7% a s průměrem 2,77 inkasovaných branek na zápas. Andersen o tři výhry zaostal za nejlepším brankářem v lize Andreiem Vasilevskiym z Tampy Bay. S úspěšností zásahů 91,7% jenom těsně zaostal za top 10 z brankařů, kteří odchytali více než 40 zápasů základní části. Průměr 2,77 inkasovaných branek pak stačí na top 20 z brankařů, kteří odchytali alespoň 40 zápasů.

Zatímco Maple Leafs mají jasnou jedničku tak o brankoviště Bostonu se podobně jako v loňské sezoně střídali dva brankáři. V letošní sezoně bylo rozložení zápasů mezi Raska a Haláka ještě vyrovnanější než v případě loňské sezony mezi Raskem a Khudobinem. Tuukka Rask nakonec ve 46 zápasech vychytal 27 výher s o něco menší úspěšností zásahů (91,2%) než jakou měl Andersen ale naopak s lepším průměrem 2,48 inkasovaných branek na zápas. V případě Jaroslav Halák to bylo 22 výher ve 40 zápasech s úspěšností zásahů 92,2% a s průměrem 2,34 inkasovaných branek na zápas.

Zatímco Andersen potřeboval na jednu výhru 1,6 zápasu tak v případě Raska to bylo 1,7 zápasu a v případě Haláka 1,8 zápasu.

Maple Leafs mají v brankovišti díky Andersenovi o něco větší výhodu než Boston v případě dvojice Raska s Halákem. Pro Maple Leafs může být navíc jasná jednička v playoff výhodou zatímco v Bostonu budou oba brankáři čekat, kdo z nich nastoupí.

Kouč

Oba týmy vedou stejní trenéři jako v loňské sezoně. Zde se nic nezměnilo a oba soupeři se tak velmi dobře znají. Mike Babcock stojí na střídačce Maple Leafs třetí sezonu. Ve 246 zápasech základní části zaznamenal s Maple Leafs 118 výher. V playoff má s Torontem bilanci zatím 5-8.

Na lavičce Bostonu stojí druhým rokem Bruce Cassidy. Ten zatím vedl Boston ve 109 zápasech základní části a zaznamenal 68 výher. V playoff je jeho bilance s Bruins 7-11.

Vzhledem ke zkušenostem Mikea Babcocka je výhoda stejně jako v loňské sezoně na straně Maple Leafs.

Hra speciálních formací

Dostáváme se k hře v přesilovkách a v oslabení.

Přesilové hry patří k velké zbrani Bostonu Bruins. Soupeř Maple Leafs měl v základní části úspěšnost přesilovek 25,9% a zatímco úspěšnost Toronta byla 21,8%. Maple Leafs měli navíc v jedné fázi základní části velké problémy při hře v početní výhodě a nedařilo se jim přesilovky využívat.

Lepší přesilová hra je na straně Bostonu.

Hru v oslabení měli oba týmy s úspěšností 79,9% naprosto vyrovnanou a stačila na střed v celé NHL.

X-Faktor

Boston Bruins vstupují do série jako velmi sebevědomý tým s případnou výhodou domácího ledu v sedmém zápase. Právě do sedmého zápasu dospěla loňská série a také série v roce 2013. Často se zmiňují právě ty dvě prohry Maple Leafs v sedmých zápasech. Tohle ale v letošní sezoně už roli hrát nebude. Je to pryč a také hráč Maple Leafs vědí, že letos je situace jiná.

„Myslím si, že oba týmy jsou jiné. Náš tým není stejný jako byl loni a jejich tým také není stejný jako loni. Ale zrodila se rivalita v těchto sériích a fanoušci na tyhle série nezapomínají. Takže si myslím, že to je příběh více pro fanoušky než pro nás. Pro nás je důležité porazit Boston. Bude to dobrá série a těšíme se na ní,“ řekl útočník Toronta Zach Hyman.

Co bude tedy v sérii rozhodovat?

Je to kvalita Maple Leafs na centru v prvních třech útocích. Boston nebude mít jednoduše odpověď na Johna Tavarese, Austona Matthewse a Nazema Kadriho. Je tu také rychlost, s jakou útočníci Maple Leafs hrají. A obrana Bostonu je zranitelná právě rychlostí. Nejstarší hráč v sestavě Bruins, kapitán Zdeno Chára odehraje pořád průměrně více než 21 minut za zápas a ve 42 letech už prostě nemůže stačit rychlostně na Kapanena, Johnsson a další rychlé útočníky Toronta.

Toronto má navíc oproti Bostonu mnohem větší a vyrovnanější útok.

Maple Leafs musí zastavit dominantní první útok Bruins z loňské série. Záležet bude také na tom, jak rychle se bude Maple Leafs dařit přesouvat hru z vlastního pásma na rychlé útočníky. Přechod z vlastní třetiny do protiútoku bude klíčovým bodem obranné a útočné hry Maple Leafs.

Pokud Maple Leafs najdou recept na první trojici Bruins ve spojení s rychlou hrou dopředu budou postupové šance Toronta velmi vysoké.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *